Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Educator: Sircovschi Tatiana


Data: 26.04.2012
Grupa: Mare-pregatitoare
Domeniul experiential: Domeniul limbă și comunicare
Mijloc de realizare: Joc didactic
Modulul: “Natura dragă, te iubim!”
Tema activitații: “Răspunde corect!”
Durata: 40-45 minute
Scopul activității: - valorificarea cunosțintelor dobândite privind sunete, silabe, propoziții

Obiective operaționale:
- să recunoască și să denumească imaginea de pe jeton;
- să precizeze sunetul inițial al cuvântului respectiv;
- să despartă cuvântul în silabe și să specifice numărul acestora;
- să identifice sunetele care compun cuvantul rspectiv;
- să găsească alte cuvinte care încep cu același sunet;
- să alcatuiască propoziții corecte din punct de vedere gramatical;
- să reprezinte grafic unele cuvinte;
- să manuiască materialele puse la dispoziție;
- să rezolve corect sarcinile fișei de lucru.

Sarcina didactică:
- să denumească corect imaginile și să realizeze analiza fonetică a respectivelor cuvinte (despărțirea în
silabe, identificarea sunetului inițial, precizarea tuturor sunetelor care alcătuiesc acel cuvânt)

Regulile jocului:
- grupa va fi împarțită în două echipe (albinuțe și fluturași);
- probele cuprind aceleași sarcini;
- colegii de echipă au voie să se ajute între ei;
- fiecare răspuns corect va fi recompensat cu o floricică;
- castigă echipa care adună cele mai multe flori.

Elemente de joc: surpriza, aplauzele, mânuirea materialului, întrecerea, recompensa.

Strategii didactice:
Metode și procedee: explicația, conversația, demostrația, învațarea prin cooperare, jocul, exercițiiul;
Mijloace didactice: ecusoane cu fluturași si albinuțe, plicuri cu jetoane, polistiren, fișe, creioane,
stimulente.
Forme de organizare: frontală, pe grupuri și individuală.
Desfășurarea activității:

Etapele Cunținutul Strategii Evaluare


activității instructiv-educativ didactice
1.Momentul Se asigură condițiile necesare unei bune
organizatoric desfăsurări a activității: aerisirea sălii de
grupa, pregătirea materialului didactic,
aranjarea scăunelelor în semicerc.
2.Captarea Se realizează printr-o scurtă conversație Observarea
atenției între educatoare și copii. comportamentului
Conversația
Se arată plicul primit de la un elev din clasa copiilor
I, plic în care se află jetoanele cu diferite
imagini și sarcinile de rezolvat. Proba orală
3.Anunțarea Copiii vor fi anuntați că se vor juca cu
temei și a sunete, silabe, cuvinte, propoziții, că jocul Observarea
obiectivelor pe care-l vor desfășura se numește Explicația comportamentului
“Răspunde corect!”, iar acest joc se va copiilor
realiza sub forma de concurs.
4.Desfășurarea Prescolarii vor fi împarțiți în două echipe
jocului (fluturi și albine).

a)explicarea și Apoi le explic felul în care se va desfășura


demonstrarea jocul: copiii de la ambele echipe vor veni pe
jocului rând la masuță, vor alege un plic în care se
află un jeton și vor rezolva sarcinile
Explicația
solicitate. In timp ce explic regulile, le voi
demonstra modul de aplicare a acestora.
Solicit un copil să vină la masuță pentru a
b)jocul de realiza un joc de probă, în vederea unei mai
Demonstrația
probă bune întelegeri din partea tuturor copiilor a
sarcinilor pe care le vor avea de îndeplinit.

Câte un copil de la fiecare echipa, va alege


pe rând un jeton, va denumi imaginea de pe
Exercițiul
c)Desfășurarea acesta,va desparți cuvântul în silabe -
propriu-zisă a specificând și numărul acestora - va
jocului identifica sunetul initial al cuvântului
respectiv. Colegii săi de echipa vor gasi și
alte cuvinte care încep cu același sunet, apoi
vor alcatui cît mai multe propoziții care să
includă cuvântul a cărui imagine este
Exercițiul Aprecieri verbale
reprezentată pe jeton.
Casă-
Jocul
Mașină-
Copil-
Fulg-
Flori-
Jocul continua până la epuizarea plicurilor
Invățarea prin Corectarea
cu jetoane.
cooperare răspunsurilor greșite
Rezolvarea tuturor cerințelor referitoare la
imaginea de pe un jeton este recompensata
cu aplauze și cu o floricică.
5.Complicarea Fiecare echipa își va desemna cîte un Exercițiul Evaluarea orală
jocului reprezentant care va avea ca sarcină să
alcătuiască propoziții interogative și
exclamative, după exemplul educatoarei.
Copilul pleacă acasă.
Pleacă acasă copilul?
Copilul pleacă acasă!
Pentru îndeplinirea corectă a cerințelor,
fiecare echipă va mai primi cîte o floricică.
6.Obținerea Copiii de la ambele echipe își vor oferi câte Evaluarea fișelor
performanței 5 cuvinte unui altuia și vor alcătui cu acest Aprecieri verbale
cuvânt o propoziție, atunci când cuvîntul să Exercițiul
fie la început, la mijloc și la sfârșitul
propoziției.
7.Încheierea Se va desemna echipa caștigătoare prin
activității numărarea floricelelor.
Se fac aprecieri referitoare la gradul de
implicare a copiilor în activitate și la
comportamentul manifestat de către aceștia Conversația Aprecieri verbale
pe tot parcursul jocului.
Activitatea se încheie pe un ton vesel, prin
interpretarea unui cântecel.
Copiii vor primi recompense dulci.

S-ar putea să vă placă și