Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Educator: Sircovschi Tatiana


Data: 01.05.18
Grupa: Mijlocie
Domeniul de activitate: Educarea limbajului
Mijloc de realizare: Observare
Tema: Iepurele
Timpul acordat: 15-20 min.
Obiectivul cadru: Dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi înţelegere a mediului înconjurător,
precum şi stimularea curiozităţii pentru investigarea acestuia.

Obiective operaționale:
Informative:
O1 să cunoască denumirea animalului;
O2 să recunoască părţile corpului iepurelui;
O3 să se familiarizeze cu regulile de îngrijire a iepurelui;
Formative:
O4 să înţeleagă şi să folosească noţiunea de „animal”;
O5 să numească părțile corpului iepurelui
O6 să înţeleagă modalitățile de îngrijire a acestui animal.
Afective:
O5 să dovedească interes față de activitate.

Strategii didactice:
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, expunerea, jocul.
Mijloace de învățământ: planul de întrebări, iepure, cușcă, hrană, planșă, stimulări.
Forme de organizare: frontal.
Desfășurarea activității:

Conținutul Strategii didactice


Etapele Ob.
instructiv-educativ Evaluare
activității op. Met. Mijl. de Forme
proc. înv. de org.
1. Organizarea Pregătirea sălii de grupă pentru Materia Formarea
activităţii Con
începera activităţii (aerisirea, lele deprinderilor
versa Frontal
aranjarea mobilierului şi a necesa de igienă și
ția
materialelor necesare) re disciplină
2. Reactualizarea Voi purta o scurta convorbire cu Con Întrebă
cunoștințelor versa ri Plăcerea de a
copiii despre anotimpul primăvara
ţia; despre Frontal participa la
și despre sărbătoarea de Paști
Expli primăva activitate
(când se sărbătorește, ce știu
despre ea). caţia; ră
3. Captarea De dimineată, în drum spre Expli Observarea şi
atenţiei grădiniţă, m-am întâlnit cu caţia; Iepuraș aprecierea
Iepurașul de Paști căruia i-am Con ul de Frontal comporta-
propus să meargă cu mine la versa Pști mentului şi
activitate. ţia răspunsurilor
4. Anunţarea Astăzi vom observa iepurele. Vom Con
Observarea şi
temei și a vedea care sunt părţile corpului lui, versa
aprecierea
obiectivelor ce culoare are şi cum să avem grijă ţia; Iepurele Frontal
comporta-
de iepuraș. Expli
mentului
caţia;
5. Dirijarea
De
învățării Le voi prezenta copiilor oaspetele Observarea şi
mon
Iepurele şi vom vorbi despre discutarea
stra
părţile corpului acestuia. Le voi celor constatate
ția;
spune că el are cap, gât, trunchi, Iepurele
lăbuțe și urechiușe. Este acoperit
Expu
cu blăniță albă, sură, neagră etc.
nerea; Frontal
Vom observa şi vom pipăi fiecare
parte componentă a iepurelui şi Iepurele
vom discuta pe baza celor Capacitatea de
Con
constatate. Vom observa că în implicare în
versa
vârful lăbuțelor iepurele are ghiare activitate
ția;
și că aleargă foarte repede.
Există iepure de casă și de pădure.
Voi permite copiilor să se apropie
Expli
fiecare pe rând și să-l netezescă
caţia;
pentru a observa cum este blana
lui.
Vom discuta despre cum putem Cușcă
ține un iepure acasă. La început Hrană
Con Frontal
avem nevoie de cușcă și de hrană:
versa
morcov, varză, iarbă, lucernă . Are Perceperea și
ția;
nevoie de îngrijire zilnică. capacitatea de
a răspunde
Voi spune copiilor că oamenii Expli
corect la
consumă carnea de iepure, caţia
întrebări

6. Fixarea Vom juca un joc. Copiii vor avea


cunoştinţelor ca sarcină să completeze Con
propoziţiile începute de mine: versa
Iepurele este un animal de .... (casă ția; Planșă
sau pădure). Capacitatea de
El are culoarea... (sură, negră, a răspunde
Frontal
albă). Jocul corect la
Corpul iepurelui este acoperit cu... întrebări
(blana).
Iepurașul mănâncă... (varză,
morcov).
7. Încheierea Voi face aprecieri asupra Con
activităţii comportamentului copiilor pe versa Stimu Aprecieri
parcursul activităţii. ția; lări Frontal verbale
PROIECT DIDACTIC
Educator: Sircovschi Tatiana
Data: 01.05.18
Grupa: Mare- pregătitoare
Domeniul de activitate: Educarea limbajului
Mijloc de realizare: Convorbirea
Tema: Baba Dochia
Timpul acordat: 30-45 min.
Obiectivul cadru: Sistematizarea cunștințelor despre legendă și Baba Dochia , precum şi
consolidarea deprinderii de a formula întrebări și emite răspunsuri.

Obiective operaționale:
Informative:
O1 să cunoască conținutul legendei;
O2 să cunoască personajele legendei;
O3 să se informeze despre alte legende despre baba Dochia;
Formative:
O4 să redea pe scurt legenda;
O5 să răspundă la întrebări;
O6 să analizeze acțiunile personajelor legendei;
O7 să realizeze un alt final al legendei
Afective:
O8 să manifeste interes și pasiune față de conținutul activității.

Strategii didactice:
Metode și procedee: conversația, discursul, Păleriile gânditoare, explicația, jocul.
Mijloace de învățământ: planul de întrebări, legenda Babei Dochia, scrisoare, imagini,
pălării,fișe.
Forme de organizare: F1-frontal, F2-de grup.
Desfășurarea activității:

Conținutul Strategii didactice


Etapele Ob.
instructiv-educativ Evaluare
activității op. Met. Mijl. de Forme
proc. înv. de org.
1. Organizarea Pregătirea sălii de grupă pentru Materia Formarea
activităţii Con
începera activităţii (aerisirea, lele deprinderilor
versa Frontal
aranjarea mobilierului şi a necesa de igienă și
ția
materialelor necesare) re disciplină
2. Reactualizarea Întrebă
cunoștințelor Voi purta o scurta convorbire cu Con ri Plăcerea de a
copiii despre anotimpul iarna și versa despre participa la
primăvara și despre lunile acestora ţia; primăva Frontal
activitate
(care sunt lunile, ce știu despre ră și
ele). iarnă
3. Captarea La activitate avem un oaspete, și
atenţiei anume Baba Dochia. Pentru a o
Observarea şi
elibera pe Zâna Primăvară ea ne-a
aprecierea
pregatit câteva obstacole.(1.Să Con Scrisoar
Frontal comporta-
cunoașteți legenda Babei Dochia, versa ea
mentului şi
2. Să numiți anotimpurile anului, ţia
răspunsurilor
să enumerți lunile iernii și a
primăverii)
4. Anunţarea Astăzi ne vom face cunoștință cu
Observarea şi
temei și a Baba Dochia și cu legenda ei Discur
Legen aprecierea
obiectivelor sul Frontal
da comporta-
mentului
5. Dirijarea Le voi citi copiilor legenda Babei Con
învățării Dochia și vom realiza dezbateri pe versa Imagini Capacitatea de
baza legendei cu ajutorul ția; implicare în
,,Pălăriilor gânditoare”. Fiecare Frontal activitate
copil va primi o plălărie ce Pălă
îndeplinește o însărcinare. riile
1)Pălăria albă- Povestește pe scurt gândi Pălării
legenda( Era o femeie pe care o toare
chema Baba Dochia .....)
2) Pălăria albastră- Care cunt
personajele legende-i? Perceperea și
Caracterizează-le.(Baba Dochia, capacitatea de
Zâna Primăvară, Mărțișor) Frontal a răspunde
3) Pălăria neagră- Cum au corect la
procedat personajele în diverite întrebări
situații? Analizeză-le.
4) Pălăria roșie- Ce simți pentru
personajele legendei?
5) Pălăria galbenă- Cum crezi ce
final ar mai putea avea legenda?
6) Pălăria verde- Ce altă legendă
cunoști despre Baba Dochia?
6. Fixarea Vom juca un joc. Copiii vor avea
cunoştinţelor ca sarcină Explic
 să realizeze analiza sonoră ația;
a cuvintelor din legendă Fișe
Dochia
Legendă Jocul Capacitatea de
Mărțișor De grup a îndeplini
Primăvara sarcinile
Pietre
 să aplice cu semințe
imaginea Babei Dochia
 să confecționeze un
mărțișor de hartie
7. Încheierea Voi face aprecieri asupra Con
activităţii comportamentului copiilor pe versa Stimu Aprecieri
parcursul activităţii. ția; lări Frontal verbale

S-ar putea să vă placă și