Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic ,,Bogăţiile toamnei”

Grupa: mare/pregătitoare
Tema integratoare: Când, cum şi de ce se întâmplă
Tema activităţii: „Bogăţiile toamnei”
Tipul de activitate: activitate cu conţinut integrat
Scopurile activităţii:
 Consolidarea deprinderii de a diferenţia şi de a recunoaşte fructele şi legumele cu ajutorul
analizatorilor tactil şi gustativ;
 Stimularea calităţilor intelectuale, de voinţă şi afective în vederea aplicării independente a
deprinderilor însuşite;
 Consolidarea deprinderii de a cânta omogen respectând semnalul de început, ritmul impus şi
linia melodică.

Joc de rol:
Artă:
,,De-a magazinul de
,,Coşul toamnei” – desen
legume – fructe”

Domenii experienţiale:

Ştiinţe, Om şi societate, Limbă şi comunicare

Ştiinţă:
Construcţii:
,,Spune ce ai gustat!”
„Lădiţe pentru fructe”
– joc senzorial

Obiective operaţionale:
– să recunoască fructele şi legumele cu ajutorul organelor de simţ;
– să precizeze principalele caracteristici ale fructelor şi legumelor;
– să găsească antonimele cuvintelor: mic, tânăr, lat, dimineaţă;
– să compună o poezie cu început dat pe baza unui tablou;
– să recunoască cântecele „Culesul viilor”, „A ruginit frunza din vii” după un vers, după linia
melodică;
– să execute corect săritura în înălţime cu prinderea unui obiect suspendat;
– să sorteze merele şi morcovii după mărime şi, respectiv, lungime, să descompună numărul 8
în 5 variante;
– să redea prin desen imaginea mărului şi a frunzei.

Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, problematizarea, învăţarea prin descoperire, munca
în perechi şi în echipă.
Materiale didactice: fructe şi legume, coşuleţe, acuarele, lipici, jetoane, tablouri, copaci
tridimensionali, mere şi morcovi.

SCENARIUL ACTIVITĂŢII
Activitatea debutează cu prezentarea materialului-surpriză: lădiţa cu surprize, cheile, bagheta
magică şi o scrisoare trimisă de Zâna Toamnă. În scrisoare, Zâna le spune copiilor că şi-a dorit tare
mult să vină la activitate şi să vadă câte lucruri ştiu copiii despre toamnă, dar, din păcate, mai are
multe bogăţii de adunat din grădini şi din livezi. Ea le promite copiilor că o să vină cât mai repede la
ei, dar, până atunci, le recomandă să încerce să rezolve ceea ce ea le-a scris în plicuri; micuţii vor
primi câte o cheie la fiecare sarcină rezolvată corect. Cu aceste chei, la sfârşitul acti vităţii, vor reuşi să
deschidă cutia trimisă de Zână.

După citirea scrisorii, educatoarea se îndreaptă către masa numerotată cu cifra 1, deschide plicul
şi le citeşte copiilor prima sarcină. Se vor forma perechi de câte doi copii care vor sta spate în spate.
Unul dintre ei va fi legat la ochi, va lua din sac fără să vadă un fruct sau o legumă, îl va pipăi sau îl va
gusta şi îi va spune celuilalt câteva caracteristici ale fructului gustat sau pipăit. Celălalt copil va trebui
să ghicească despre ce fruct sau legumă este vorba. Drept recompensă pentru răspunsurile date,
educatoarea le dă copiilor prima cheie, după care vor trece la rezolvarea sarcinii de la masa cu numărul
2. Copiii vor fi grupaţi în trei echipe de câte patru şi două echipe de câte trei, iar fiecare echipă de
patru va lucra la câte un copac. La primul copac trebuie să picteze cu un măr mai puţin decât arată
cifra, la al doilea trebuie să fie tot atâtea mere câte arată cifra, iar la al treilea copac, trebuie să lipească
cu un măr mai mult decât arată cifra. Echipele de trei copii vor avea următoarele sarcini: ,,Sortează
merele după mărime”, respectiv „Sortează legumele după formă”.

Şi după această probă copiii primesc o cheie, apoi se citeşte sarcina de la masa cu numărul 3,
unde este amenajat un mic magazin. Fructele şi legumele sortate la proba anterioară vor fi aşezate pe
rafturi. Doi copii vor fi vânzători. Ceilalţi copii vor fi invitaţi să cumpere câte 8 mere şi să le împartă
în două coşuleţe. Se va repeta proba până se vor epuiza toate variantele de descompunere a numărului
8. Se insistă pe formulele de adresare politicoasă într-un magazin. Educatoarea îi felicită pe copii şi le
mai dă o cheie, ceea ce înseamnă că ei s-au descurcat foarte bine şi la această probă.

Următoarea sarcină este să reconstituie o poezie din care lipsesc câteva cuvinte, plasând antonime,
apoi, cu ajutorul imaginilor, sunt solicitaţi să compună o poezie despre toamnă.

Se trece la următoarea probă. Pe masa cu numărul 5 se află un CD audio. Pe CD se aude o


melodie fără text. Copiii trebuie să recunoască cântecul „A ruginit frunza din vii” după linia melodică;
cântecul „Culesul viilor” trebuie să fie recunoscut după text.

Ultima probă se va derula astfel: pe o aţă sunt agăţate fructe şi legume, iar la semnalul
educatoarei fiecare copil va executa săritura în înălţime şi va lua un jeton pe care îl va aşeza în coşul
corespunzător. Jocul se continuă până la epuizarea jetoanelor de pe aţă. La finalul activităţii îşi face
apariţia şi Zâna, care îi felicită şi, împreună cu ei, numără cheile şi deschid lădiţa cu surprize. Pe lângă
surprizele din lădiţă, Zâna, ajutată de bagheta magică şi de copii, face o vrajă şi în grupă intră un
spiriduş cu un coş mare de fructe pentru copii.

SECVENŢA ORGANIZAREA STRATEGII EVALUARE/


DIDACTICĂ ACTIVITĂŢII DIDACTICE FEEDBACK
1. Moment – aerisirea sălii de grupă; – observarea
organizatoric – pregătirea materialului comportamentului
didactic necesar; non-verbal
– aranjarea mobilierului pe
grupuri;
2. Captarea – se realizează prin Conversaţia – observarea
atenţiei introducerea elementului- curentă
surpriză: ,,lădiţa cu surprize,
cheile, bagheta magică şi o
scrisoare”, trimise de Zâna
Toamnă;
3. Anunţarea – se face în acelaşi timp cu Conversaţia, – observarea
temei intuirea materialului didactic: explicaţia curentă
„Astăzi vom vorbi despre
bogăţiile toamnei”;
4. Desfăşurarea – se va dirija desfăşurarea Explicaţia, – răspunsurile
activităţii: jocului senzorial „Spune ce învăţarea prin corecte vor fi
– prezentarea ai gustat?, Spune ce ai descoperire recompensate cu
noului conţinut şi pipăit?” aplauze, iar cele
dirijarea învăţării – vor intui, mai întâi, mate- Munca în greşite vor fi
rialul, după care, fără să perechi corectate de copii
vadă, vor gusta şi vor pipăi
fructele şi legumele, apoi
vor descrie ce au gustat, iar
copilul din pereche trebuie
să denumească fructul sau
leguma în funcţie de carac-
teristicile prezentate de
partener; Explicaţia – exprimarea prin
– copiii vor fi grupaţi în trei Exerciţiul probă practică
echipe a câte patru şi două
echipe a câte trei, iar fiecare
echipă de patru va lucra la
câte un copac. La primul Munca în echipă – evaluarea rezul-
copac, trebuie să deseneze tatelor muncii în
cu un măr mai puţin decât echipă
arată cifra, la al doilea tre-
buie să fie tot atâtea mere
câte arată cifra, iar la al treilea
trebuie să lipească cu un măr
mai mult decât arată cifra.
Echipele de trei copii vor Exerciţiul – aprecieri verbale
avea următoarele sar- Conversaţia
cini: ,,Sortează merele după
mărime”, respectiv „Sortează
legumele după formă”.
Fructele şi legumele sortate
la proba anterioară vor fi
aşezate pe rafturi într-un
magazin. Doi copii vor
fi vânzători. Ceilalţi vor fi
invitaţi să cumpere câte 8
mere şi să le pună în două
coşuleţe. Se va repeta proba Problematizarea – înţelegerea
până se vor epuiza toate cerinţei
variantele de descompunere
a numărului 8.
– le sunt prezentate copiilor
două coli de hârtie cu poezii Exerciţiul – evaluarea
al căror text nu se poate citi. răspunsurilor
Li se cere să refacă poeziile. copiilor
La prima poezie, trebuie să
completeze cuvinte antoni-
mice, iar la următoarea poe-
zie sunt solicitaţi să creeze
ei două strofe pe baza unui
tablou.
Se prezintă o strofă din cân- Exerciţiul – evaluarea
tecul ,,Culesul viilor”, iar corectitudinii
copiii sunt solicitaţi să recu- execuţiei
noască titlul şi apoi să into-
neze cântecul. Următorul
cântec, „A ruginit frunza
din vii”, trebuie să fie recu-
noscut după linia melodică;
– pe o aţă sunt agăţate fructe
şi legume, iar la semnalul – observarea
educatoarei fiecare copil comportamentului
va executa săritura în nonverbal
înălţime şi va lua un jeton
pe care îl va aşeza în coşul
corespunzător. Jocul se con-
tinuă până la epuizarea
jetoanelor de pe aţă;
– după fiecare probă, educa-
toarea împreună cu copiii
încearcă să deschidă cutia
trimisă de Zâna Toamnă.
5. Încheierea – se fac aprecieri – evaluări frontale
activităţii individuale şi colective, se şi individuale
împart copiilor recompense,
se dau câteva sfaturi.

S-ar putea să vă placă și