Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ:

Data: 14. 03. 2019

Grupa/Nivel: Mare “C”

Tema de studiu: „Când, cum şi de ce se întâmplă”

Tema săptămânii: „Un copil - un pomişor”

Tema activităţii:Jocuri şi activităţi alese (ALA ):

„Adună mingile” - joc de mişcare

„Telefonul fără fir” - joc distractiv

Scopul activităţii: Dezvoltarea deprinderilor motrice de bază, a atenţiei şi crearea unei


atmosfere de bună dispoziţie, destindere şi relaxare.

Obiective operaţionale:

 Să exerseze săritura cu desprindere de pe ambele picioare, cu deplasare


înainte;

 Să respecte regulile de desfăşurare a jocului, orientându-şi picioarele spre


direcţia indicată;

 Să adune tot atâtea mingi câte indică cifra de pe jeton, pe care să le aşeze în
coşurile pregătite;

 Să şoptească colegului de alături cuvântul auzit;

 Să reacţioneze rapid şi corect la comenzile educatoarei;

Strategii didactice:

 Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţa, exerciţiul, jocul.


 Material didactic: două covoraşe, mingi din hârtie, coşuri, palete cu cifre, fluier,
bancuţe.
Forme de organizare: frontal, individual.

Durata:30 minute.

Material bibliografic:

 M.Ed. C - Curriculum pentru educaţie timpurie (copii de la naştere la 6 ani);

 Silvia Dima, Elena Firea, Elena Bojin, Ileana Sima “Jocuri şi exerciţii pentru
dezvoltarea fizică a preşcolarilor” E.D.P. Bucureşti

 Silvia Dima, Aurica Candrea “Veniţi să ne jucăm copii!” - antologie de jocuri,


Curriculum pentru învăţământul preşcolar, M.Ed.C.2018

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Eveniment Conţinutul ştiinţific Strategii Evaluarea
didactic didactice
1.Organizare Voi creea spaţiul adecvat pentru
a grupei desfăşurarea jocurilor şi ne vom
deplasa la salină. Voi aşeza copiii în
formaţie de cerc, astfel împărţindu-ne
în două echipe. Fiecare echipă va
primi câte o bulină în pipt
reprezentând culoarea echipei sale.
2.Captarea Se va realiza prin intermediul
atenţiei materialelor puse la dispoziţia
copiilor: covoraşul pe care sunt Conversaţia Aprecieri
imprimarte urmele paşilor în direcţii verbale asupra
diferite, coşul cu mingi, paletele cu comportamentul
cifre. ui copiilor

3. Anunţarea Voi anunţa jocurile care urmează a fi Aprecieri


temei şi desfăşurate: „Adună mingile” şi după verbale asupra
enunţarea aceea ca să ne liniştim şi să ne Conversaţia comportamentul
obiectivelor revenim după efort ne vom juca jocul ui copiilor
,,Telefonul fără fir”.
4. Dirijarea „Adună mingile”
învăţării şi
obţinerea Se vor analiza covoraşele
performanţei imprimate cu urme de paşi orientate Explicaţia
în direcţii diferite (faţă, spre stânga,
spre dreapta), orientându-ne după Aprecieri
diferite obiecte. verbale asupra
Explicarea Voi explica regulile jocului „Adună comportamentul
jocului mingile”. ui
Vom forma două echipe, echipa
roşie şi echipa verde. Fiecare jucător
va primi în piept câte o bulină
colorată, în funcţie de echipa din care Explicaţia
face parte (buline roşii şi buline
verzi).
Aşezându-se primii copii cu vârful
picioarelor la linia de start, voi ridica
paleta cu cifre cuprinse între 1 şi 5,
copiii ambelor echipe vor recunoaşte
cifra şi la semnalul educatoarei, prin Explicaţia
îndoirea genunchilor, vor sări exact
pe urmele şi în direcţia paşilor.
Ajunşi la capătul traseului, vor scoate
din coş atâtea mingi cât arată cifra de
Explicarea pe paletă şi le va transporta, în coşul
jocului echipei din care face parte.

Reguli de joc:
- primul copil din fiecare echipă va fi Explicaţia
cel care va sări pe urmele şi în
direcţia paşilor, la semnalul Aprecieri
educatoarei; verbale asupra
- voi ridica paleta cu cifre cuprinse comportamentul
între 1 şi 5, iar copiii ambelor echipe ui
vor recunoaşte cifra
- după ce a ajuns la final, dacă a
respectat direcţia paşilor, va lua din
Explicaţia
coş atâtea mingi cât arată cifră de pe
paletă şi le va aşeza în coşul echipei
Explicarea sale;
jocului - copiii ambelor echipe vor fi atenţi
să nu scape mingi pe jos
- copilul care a lucrat corect se va
aşeza pe băncuţă, de unde îşi va
susţine echipa, iar dacă vor fi copii
Explicaţia
care nu au reuşit să lucreze corect,
aceştia se vor aşeza din nou la coada
şirului, pentru a mai parcurge încă
odată traseul;
Vom desfăşura împreună un joc de Demonstraţia Aprecieri
Desfăşurarea probă (pentru a vedea dacă şi-au verbale asupra
jocului de însuşit regulile). comportamentul
probă Acolo unde va fi necesar voi da ui
Desfăşurarea explicaţii suplimentare şi le voi
propriu-zisă reaminti regulile jocului. Exerciţiul
a jocului Voi urmări buna desfăşurare a
jocului şi respectarea regulilor.
Jocul
„ Copilaşilor acum
Să pornim cu toţi la drum
Pe bancă să ne aşezăm
Şi alt joc să ne jucăm”
„Telefonul fără fir”
Voi explica regulile jocului ,,Telefonul
fără fir”.
Primul copil din şir se va gândi la un Aprecieri
cuvânt şi îl va spune colegului de alături verbale asupra
în şoaptă, copil care îl va transmite comportamentul
repede următorului şi tot aşa până la Explicaţia ui
Explicarea ultimul copil din şir. Ultimul copil va
jocului spune cuvântul cu voce tare, chiar dacă
nu are niciun înţeles, dar el va trebui să
spună ce a auzit. Din cauza faptului că
se spune în şoaptă şi foarte rapid, de cele
mai multe ori cuvântul iniţial se
transformă până la destinatar în cu totul
alt cuvânt. Apoi, copiii îşi schimbă
locul, ultimul aşezându-se în locul
primului, şi tot aşa. La acest joc nu
câştigă nimeni, dar toată lumea se Explicaţia Aprecierea
distrează foarte tare. corectitudinii
executării
Reguli de joc: jocului
- primul copil din şir se gândeşte la un
cuvânt pe care îl şopteşte vecinului;
- fiecare copil transmite, în şoaptă, ceea Aprecierea
ce a auzit, copilului de lângă el; corectitudinii
- ultumul copil va spune cu voce tare executării
ceea ce a auzit şi îşi va schimba locul, jocului
venind primul în şir.
Vom desfăşura împreună câte un joc
Desfăşurarea de probă (pentru a vedea dacă şi-au
însuşit regulile) Demonstraţia
jocului de
probă Acolo unde va fi necesar voi da
explicaţii suplimentare şi le voi reaminti
regulile jocului.
Desfăşurarea Exerciţiul
Voi urmări buna desfăşurare a jocului
propriu-zisă şi respectarea regulilor.
a jocului
Jocul
5. Evaluarea Voi felicita copiii care au respectat Conversaţia Aprecieri
activităţii regulile jocului. verbale asupra
întregii activităţi

S-ar putea să vă placă și