Sunteți pe pagina 1din 11

ACTIVITATE INTEGRATĂ

“PISICUŢA”

PROIECT DIDACTIC

DATA: 14.02.2018
GRUPA: MICĂ
TEMA ANUALĂ: „CÂND, CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: „ANIMALE DIN OGRADA BUNICI”
TEMA ZILEI: ”PISICUŢA”
DOMENIUL EXPERENȚIAL: Limbă și comunicare
CATEGORIA ACTIVITĂȚII: Povestirea
TIPUL LECTIEI: consolidare de cunoștințe și deprinderi
MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrată DLC+DOS
MODELUL INTEGRĂRII: Secvenţial
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
- Însuşirea unor cunoştinţe referitoare la animalele domestice şi dezvoltarea comportamentelor şi atitudinilor pozitive faţă de
acestea.

ELEMENTE COMPOMENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:

I. ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ(ADP):


-ÎNTALNIREA DE DIMINEAŢĂ-salutul, prezenţa, calendarul naturii, citirea poeziei Pisicuță pis pis pis…. – discuții igienă
De-aș fi animal aș vrea să fiu………….
RUTINE:
- „Cu pisica m-am jucat, imediat eu m-am spălat ” – exersarea unor deprinderi de igienă.
TRANZIȚIA: ,,Trenulețul animalelor”
II. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA 1):
- ARTĂ: colorare animale domestice
Obiective operaționale:
 să coloreze corect animalele;
 să cunoască instrumentele și tehnicile de lucru;
- JOC DE ROL: La veterinar
Obiective operaționale:
 să consulte pisicuța;
 să lucreze în echipă.
- CONSTRUCȚII: adaposturi pentru animale
Obiective operaționale:
 să combine creativ piesele de construcție pentru realizarea temei;
 să comunice verbal cu partenerii de construcție, folosind expresii adecvate temei.
 să construiască din cuburi prin alaturare si suprapunere adăposturi pentru animale.

III. ACTIVITATE PE DOMENII EXPERIENŢIALE ( ADE) :


DLC +DOS: -„CINE A SPUS MIAU?” de V. Suteev (povestirea educatoarei+lipire)
Obiective operaționale:
O1: să asculte cu atenţie conţinutul poveştii;
O2: să reţină numele personajelor din poveste;
O3: să reproducă fragmente din poveste cu ajutorul întrebărilor puse de educatoare;
O4: să formuleze răspunsuri cu privire la personajele din poveste;
O5: să îmbine corect elementele formând silueta unei pisici;
O6: să lipească elementele puse la dispoziţie după modelul dat;
O7: să execute corect etapele de lucru , participând cu interes la activitate;
IV. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE(ALA2)
-„câinele ciufulit- joc distractiv
Obiective operaționale:
 Să participe cu interes la joc;
 Să respecte regulile jocului;
 Să coopereze între ei.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, povestirea, jocul, demonstraţia, turul galeriei.
Elemente de joc: surpriza, mişcarea, imitarea acţiunilor, mânuirea materialelor, aplauze, stimularea
Resurse materiale:
- Centrul „Artă”: -fise de lucru ,culori, panou;
- Centrul „Joc de rol” – pisicute de pluș și trusa medicală
- Centrul „Construcți” – cuburi, garduri, lego, animale
Alte materiale folosite pe parcursul activităţii: -pisică pluș, machetă, personaje poveste , lipici, siluete pisică, panou, ecusoane,.
Forme de organizare: frontal, în grupuri mici, individual.

Bibliografie:
V. Curriculum pentru învăţământul preşcolar 2008;
VI. Laurenţia Gulea, Angela Sesovici, Filofteia Grama, Mioara Pletea, Daniela Ionescu, Nicoleta Anghel „Activitatea integrată din
gradiniţă”, Editura Didactică Publishing House, Bucureşti, 2008;
VII. Lesprezeanu Monica – „Tradiţional şi modern în învăţământul preşcolar”. Editura Omfar Esenţial, Bucureşti, 2007;
VIII. Laurenţia Culea (coordonator) – „Aplicarea noului curriculum pentru educaţia timpurie – o provocare?”, ed. Diana, 2008;
IX. Silvia Breben, Elena Goncea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga „Metode interactive de grup”, ghid metodic, Editura Arves, 2007.

Scenariul didactic

Pisicuţa!
Propun prescolarilor încă de la venirea la gradinita o zi cu activitati integrate ,pe tema “Pisicuţa”. Activitatea debutează cu “Întâlnirea de
dimineaţă” în care copiii au posibilitatea de a-şi manifesta starea de spirit, de bună dispoziţie. Salutul porneşte de la educatoare şi este continuat
de toţi copiii grupei cu o formulă specifică: “- Bună dimineaţa, dragi pisicuţe!”
Prezenţa : “După ce ne-am adunat
Şi frumos ne-am salutat
Colegii ne-am întâlnit;
Cine oare n-a venit?”
Calendarul naturii: Se lucrează pe panou:
- În ce anotimp suntem?
- Ce zi a săptămânii este astăzi?
- Ce zi a fost ieri?
- Ce zi va fi mâine?
- Cum este vremea?

Întâlnirea de dimineaţă continua printr-o poezie recitată de doamna educatoare Pisicuta , pis, pis….de unde reiese deprinderea de a te
spăla.
Încă de la întalnirea de dimineaţă anunţ copiii că la grupa noastră a venit un musafir care doreşte să petreacă ziua cu noi. Astfel îşi va
face apariţia pisicuţa Miaunica ce le va spune copiilor că a venit cu surprize pentru ei. După salutul de dimineata, calendarul naturii şi prezenţa,
copiii vor afla de ce a venit personajul surpriză la grupa noastră. Activitatile ALA1,ADE si ALA2 vor fi dedicate ajutorului Miaunicăi iar aceasta
le va promite o surpriză la finalul activităţilor.
Activitatea va debuta cu ALA 1. Copiilor li se vor prezenta centrele la care urmează să-şi desfăşoare activitatea, prezentându-li-se
sarcinile pe care le vor avea de realizat şi intuindu-se materialele pregătite la fiecare sector. Repartizarea pe sectoare se va realiza în funcţie de
dorinţele, interesele fiecărui copil.
La sectorul “Artă” colorare animale domestic .
La sectorul “Joc de rol” De-a medicul veterinar
La sectorul ,,Construcții” adaposturi pentru animale
Rutine: „E am nevoie de animal, animalul are nevoie de mine”
Tranziţie: „Graiul animalelor” – audiție
ADE : DLC+DOS –
In cadrul activităţii de la DLC copii sunt anunțați că în continuare vor asculta o poveste foarte frumosă numită „Cine a spus miau?” de V. Suteev.
Se repetă titlul cu vreo 2 – 3 copii pentru fixare. Înainte să încep povestirea voi introduce o macheta ce va conţine personajele povestirii. Voi
spune povestea folosindu-mă de siluetele din machetă. Povestirea se face clar accesibil și expresiv pentru a putea trezi și pentru asigurarea
motivației învățării. Expresivitatea expunerii o voi realiza prin modelarea vocii, schimbarea ritmului vorbirii pe parcursul expunerii, pauze logice,
accentuării și scăderi ale intensității vocii, repetiții, mimică și gestică. Expunerea alternează cu un dialog succint cu preșcolarii, sau întrebării
retorice, menite să le întrețină atenția și să creeze tensiune emoțională și dinamism. La finalul povestirii voi propune un joculeţ în cadrul căruia
copiii vor trebui să numească animalele indicate si să reproducă graiul acestora. DOS propun copiilor elementele siluietei unei pisicuţe pe care
copiii vor trebui să o îmbine pentru a obţine o pisică. Cer copiilor să execute cateva exerciţii de încălzire a muşchilor mainii, prezint apoi
elementele şi tehnica de lucru, după care începem efectiv activitatea.Voi urmări îndeaproape activitatea fiecărui copil în parte şi voi interveni
acolo unde voi considera că este nevoie de îndrumare şi ajutor. La final se va face turul galeriei iar copiii vor fi lăudaţi de Miaunica.
La activitatea ALA2 copiii vor juca un joc distractiv „Câinele ciufulit” .
CÂINELE cel ciufulit”. Un jucător este ales să fie "câinele cel ciufulit". Acesta va trebui să "doarmă" într-un loc special ales. Restul jucătorilor vor
forma un cerc şi vor spune încet versurile: 
" Câinele cel ciufulit,
S-a culcat în cuşcă.
Doarme acolo, liniştit, 
Nu latră, nu muşcă."
Apoi încet, tiptil, se vor îndrepta spre el, spunând:
" Haideţi să-l trezim acum....." -îl ating uşor, îl gâdilă, să se trezească,
"Şi-apoi să fugim! "
CopiIi fug şi căţelul după ei. Cine este prins primul va fi următorul căţel ciufulit.

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Nr. Evenimentul Conţinut instructiv-educativ Strategii didactice Evaluare


crt. didactic Metode şi Mijloace Forme de
procedee organizare
1 Organizarea Asigurarea condiţiilor optime pentru buna capacitatea
activităţii desfăşurare a activităţii. Pregătirea copiilor de a se
materialului didactic. pregăti pentru
activitate
2 Captarea Se realizează captarea atenţiei prin conversaţia Siluete
atenţiei dezvăluirea machetei cu personajele din explicaţia cartonate ,machetă, frontală observarea
poveste pentru activitatea de povestire. personaje poveste, comportamentului
pernuțe copiilor, a
interesului pentru
. activitate

3 Anunţarea Se va anunţa tema zilei”PISICUŢA ”şi conversaţia capacitatea


temei şi a obiectivele, motivându-se la nivelul de copiilor de a
obiectivelor înţelegere al copiilor. Frontală înţelege tema şi
propuse Se va anunţa că urmeaza sa li se prezinte o obiectivele
poveste cu titlul „Cine a spus miau?” , se va propuse
preciza scopul activităţii acela de a afla cine explicaţia,
nu ştia cum vorbeşte pisicuţa.

4 Dirijarea Se așează copii in semicerc pe perinuțe. copii explicaţia, machetă, personaje


învăţării sunt anunțați că în continuare vor asculta o conversaţia, poveste laminate, frontală, pe aprecieri verbale
poveste foarte frumosă numită „Cine a spus exerciţiul, ecusoane, pernuţe grupuri privind realizarea
miau?” de V. Suteev. Se repetă titlul cu vreo povestirea mici, in sarcinilor
2 – 3 copii pentru fixare. Înainte să încep perechi propuse
povestirea voi introduce o macheta ce va explicaţia,
conţine personajele povestirii. Voi spune
povestea folosindu-mă de siluetele din
machetă. Povestirea se face clar accesibil și
expresiv pentru a putea trezi și pentru
asigurarea motivației învățării. Expresivitatea
expunerii o voi realiza prin modelarea vocii,
schimbarea ritmului vorbirii pe parcursul aprecieri verbale
expunerii, pauze logice, accentuării și scăderi demonstraţia,
ale intensității vocii, repetiții, mimică și
gestică. Expunerea alternează cu un dialog
succint cu preșcolarii, sau întrebării retorice,
menite să le întrețină atenția și să creeze
tensiune emoțională și dinamism. La finalul
povestirii voi propune un joculeţ în cadrul
căruia copiii vor trebui să numească
animalele indicate si să reproducă graiul
acestora. Pentru fiecare răspuns corect copiii
vor fi încurajaţi. La sfârșitul povestiri voi
propune copiilor un joc, unde trebuie să imite
graiul fiecărui animal din poveste pănă vom
găsi acel animal care face „Miau!” jocul

Tranziția: ,,Trenulețul animalelor”

5 DOS – siluetă pisica ( lipire) Observarea


Obtinerea Copii se așază la măsuță unde vor identifica Demonstrația Părți componente Frontal
performanței materialele de lucru. Prezint copiilor modelul pisică ( cap și trunchi Aprecieri verbale
executat și le solicit analiza acestuia. și ochii) Individual
Împreună cu copii stabilesc modul în care Explicația
elementele trebuie lipite și precizez câteva
elemente de estetică a lucrării. Explic și Lipici
demonstrez copiilor tehnica de lucru. Execut
cu copiii exerciții de încălzire a muschilor Autoevaluare
mici ai mâini: deshid pumnul, cântăm la pian,
ploaia etc.

6. Evaluarea Vom analiza lucrăriile copiilor. Turul galeriei analiza produselor


activităţii activităţii
Voi adresa copiilor cateva întrebări, pentru a conversaţia, produsele muncii
evalua activitatea de astăzi: despre ce am copiilor frontală, pe aprecieri verbale
vorbit noi astazi? exerciţiul, grupuri mici,
explicaţia, indivi dual
- Ce poveste ati ascultat?
capacitatea de
- Care sunt personajele din poveste? evaluare şi
autoevaluare
- Cine face ,,Miau”?

7. Încheierea Voi face aprecieri asupra intregii activități și conversaţia, Produsele muncii frontal,
activităţii voi stimula interesul copiilor pentru explicaţia copiilor, stimulente individual
activitate.

S-ar putea să vă placă și