Sunteți pe pagina 1din 10

LECȚIE FINALĂ

Arte vizuale și abilități practice: „BRĂȚARA PRIETENIEI”


Proiect didactic
Clasa: a IV-a

Aria curriculară: Arte şi tehnologii

Disciplina: Arte vizuale și abilități practice

Unitate de învățare: „Noi, în diversitatea lumii”

Subiectul: „Brățara prieteniei” – Tehnici de lucru cu fire textile

Tipul lecției: formare de deprinderi și abilități

Scopul lecției: Formarea deprinderii elevilor de realizarea unor creații funcționale și/sau estetice folosind materiale și tehnici
adecvate.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Pe parcursul activității elevii vor capabili:

O1: să-şi exprime părerea proprie despre cuvântele „prietenie”și „a dărui”;

O2: să descrie conţinutul etapelor de parcurs în realizarea lucrării pe baza modelelor şi a explicaţiilor primite;

O3: să mânuiască corespunzător materialele puse la dispoziție;

O4: să realizeze cu răbdare și atenție brățara, fără ajutorul propunătoarei;

O5: să aprecieze calitatea creaţiilor proprii și ale colegilor;


O6: să enumere modalități de utilizare a produsului realizat.

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, expunerea, munca independentă, demonstraţia, joc de rol, Turul galeriei, aprecieri
verbale.

Mijloace de învǎţǎmânt: ață colorată, scoci, foarfecă, videoproiectorul, tabla interactivă,

Formă de organizare: individual, frontal

Durata lecţiei: 50 min.

Bibliografie:

- Cristina Rizea, Daniela Stoicescu, Ioana Stoicescu, Arte vizuale și abilităţi practice – Manual pentru clasa a IV-a, Editura
Litera, 2016;

DEMERS DIDACTIC
Nr. Secvențele lecției Ob. Strategie didactică Evaluare
crt Op. Metode și Mijloace de Formă de
. procedee învățământ organizare
I. Moment organizaric * Aerisirea sălii de clasă;
* Pregătirea și distribuirea materialelor
1.Organizarea clasei necesare;
2.Pregătirea
materialelor
3. Reactualizarea Se realizează prin intermediul unor Conversația Frontal Evaluez capacitatea
cunoștințelor întrebări. elevilor de a reda
anterioare - Ce activitate ați desfășurat ora conținuturile
trecută la Abilități practice? studiate anterior.
- Vi s-a părut interesantă
activitatea?
- Sunteți mândri de ceea ce ați
realizat?
4. Captarea atenției Elevii vizionează un scurt Conversația Videoproiector Frontal Evaluez
videoclip(https://www.youtube.com/watch Tabla capacitatea
?v=Icx7hBWeULM), iar apoi se poartă un interactivă elevilor de a
O1 dialog, pornind de la cuvântele exprima
„prietenie” și „a dărui”: părerile
- Voi aveti prieteni? proprii despre
- Vă vizitaţi? cuvântele
- Ce aveţi în comun? „prietenie” și
- Prin ce vă deosebiţi? „a dărui”.
- Aveţi acasă un dar primit de la prietenii
voştri?

„Se ştie că între prieteni se creează o


legătură specială. De multe ori simţim
nevoia de a le dărui prietenilor noştri un
simbol al prieteniei. Şi ce e mai potrivit
decât o brăţară a prieteniei, făcută chiar
de voi ?”
II. Lecție nouă Anunţ elevii că astăzi vom realiza Expunerea Frontal
A) Transmiterea Brăţara prieteniei din fire din lână de
instructajului diverse culori, respectând etapele de
Anunțarea titlului și lucru.
obiectivelor lecției
Brățările finale trebuie să aibă un aspect
plăcut, îngrijit şi să fie realizate prin
combinarea a patru culori diferite, prin
tehnica înodării.
2. Prezentarea și A.Prezentarea lucrării model Conversația Brățară model Frontal Evaluez
intuirea lucrării Le prezint elevilor lucrarea model; capacitatea
model - se prezintă un model de brăţară şi elevii Fire textile/ elevilor de a
urmăresc demonstraţia. Lână colorată descrie
O2 B. Identificarea materialului didactic Foarfece conţinutul
necesar Bandă adezivă etapelor de
- Ce materiale sunt necesare pentru parcurs în
desfășurarea brățării? realizarea
3. Explicația și C. Explicarea și demonstrarea modului Explicația lucrării pe baza
demonstrația de lucru Demonstrația modelelor şi a
Explic elevilor că pentru explicaţiilor
confecționarea brățării va trebui să primite.
4. urmeze mai mulți pași, dar în același timp
Verificarea modului și demonstrez:
de înțelegere a celor Pasul 1: Taie câte două bucăți de 80 cm
demonstrate lungime, din fiecare culoare aleasă.
Pasul 2: Îndoaie la mijloc firele pregătite
și apoi înnoadă, astfel încât să obții o
buclă
Pasul 3: Fixează bine capătul cu buclă al
mănunchiului, lipindu-l cu bandă adezivă
de masa de lucru sau prinzându-l în
clipsul unei mape.
Alege două fire de aceeași culoare și
începe să înfășori cu ele restul
mănunchiului, cât mai strâns, fără a lăsa
spații între fire.
Pasul 4: Se începe înodarea firelor
dinspre dreapta spre stânga. Se începe cu
un fir care se înoadă înconjurând firul
următor și se fac două noduri pentru
fiecare fir, apoi se trece la următorul fir,
păstrând primul fir luat, se va continua
astfel înnodând toate firele și schimbând
culoarea.
Pasul 5: Probează brățara din când în
când. Atunci când ai ajuns la lungimea
dorită, finalizează cu un nod de tip cifra
4, apoi repetă nodul, pentru siguranță.
Desparte în două mănunchiuri firele
rămase. Pe acestea le vei folosi pentru a
lega brățara la mână, trecând unul dintre
mănunchiuri prin buclă și apoi înnodând.
Opțional, poți împleti firele rămase la
capete.
B)Aplicarea în O3 D. Realizarea lucrărilor de către elevi - Munca Fire textile/ Individual Evaluez capacitatea
practică a O4 Cer elevilor să înceapă lucrarea independentă Lână colorată elevilor de a mânui
instructajului respectând indicaţiile; Foarfece corespunzător
transmis - Urmăresc modul de realizare a lucrărilor Bandă adezivă materialele puse la
de către elevi, îndrumând şi ajutând acolo dispoziție.
unde este cazul;
5. Munca - Elevii vor fixa firele pe bancă și încep Exercițiul Tablă Individual Evaluez capacitatea
independentă să înodate firele conform indicațiilor; Munca Videoproiector elevilor de a realiza
independentă cu răbdare și atenție
brățara, fără
6. ajutorul
III. Încheierea propunătoarei.
activității Se încetează lucrul și se vor lua măsuri Individual
Încetarea lucrului și privind ordinea și curățenia.
luarea măsurilor de Exercițiul
ordine și curățenie Munca
independentă
7. Analiza activității O5 Îndemn elevii să compare lucrarea Analiza Brățările Individual Evaluez capacitatea
O6 realizată de ei cu modelul iniţial. brățărilor realizate elevilor de a aprecia
Elevii trebuie să aprecieze calitatea realizate calitatea creației
creaţiilor proprii, dar și ale colegilor. Explicația proprii și ale
Solicit elevilor să realizeze un scurt joc Conversaţia colegilor.
de rol, unde vor mima cum oferă și cum Joc de rol
primesc un asemenea cadou. Evaluez capacitatea
elevilor de a
enumera modalități
8. Activitate de Se discută despre utilitatea unei astfel de de utilizare
completare lucrări care pot fi folosite: mileuri aprodusului
(realizate prin tehnica înnodări, dar cu realizat.
ajutorul croșetelor) sau alte lucrări
realizate prin această metodă.
Mai apoi să descrie ce înțeleg prin
prietenie completând o mânuță din inima
prieteniei. Mânuță pe care vor scrie: un
prieten, două calități, două dorințe, iar în
palmă să deseneze simbolul prieteniei.
8. Încheierea activității Acord aprecieri verbale elevilor pentru Conversaţia Frontal Aprecierea
participarea la activitate, pentru lucrările Aprecieri comportamentului
realizate şi pentru că au dovedit că pot fi verbale nonverbal
buni prieteni. șinonverbal al
elevilor.
ANEXA 1:
ANEXA 2

PROCES TEHNOLOGIC:

Subiectul: Brățara prieteniei

Materiale: fire textile, scoci, foarfeci

Etape de lucru:

Pasul 1: Taie câte două bucăți de 80 cm lungime, din fiecare culoare aleasă.

Pasul 2: Îndoaie la mijloc firele pregătite și apoi înnoadă, astfel încât să obții o buclă

Pasul 3: Fixează bine capătul cu buclă al mănunchiului, lipindu-l cu bandă adezivă de masa de lucru sau prinzându-l în clipsul unei
mape.

Alege două fire de aceeași culoare și începe să înfășori cu ele restul mănunchiului, cât mai strâns, fără a lăsa spații între fire.

Pasul 4: Se începe înodarea firelor dinspre dreapta spre stânga. Se începe cu un fir care se înoadă înconjurând firul următor și se fac
două noduri pentru fiecare fir, apoi se trece la următorul fir, păstrând primul fir luat, se va continua astfel înnodând toate firele și
schimbând culoarea.

Pasul 5: Probează brățara din când în când. Atunci când ai ajuns la lungimea dorită, finalizează cu un nod de tip cifra 4, apoi repetă
nodul, pentru siguranță. Desparte în două mănunchiuri firele rămase. Pe acestea le vei folosi pentru a lega brățara la mână, trecând
unul dintre mănunchiuri prin buclă și apoi înnodând. Opțional, poți împleti firele rămase la capete.

S-ar putea să vă placă și