Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Grupa : mică B
Tema anuală: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
Tema saptamanii: “ Mamă dragă, te iubesc!”
Domeniul : DŞ– matematică
Mijloc de realizare şi subiect: joc logic “Această floare este.....”

Scopul activităţii: consolidarea cunosţintelor mic,mare si fixarea culorilor


Obiective operaţionale:
01 – să precizeze daca floare este mica sau mare;
02 – să precizeze culoarea florii alese;
03 – să utilizeze vocabularul adecvat pentru descrierea şi poziţionarea florilor în cos;
Metode: explicaţia, demonstraţia, exerciţiul
Elemente de joc: surpriza, mânuirea materialului, mişcarea, închiderea şi deschiderea ochilor, aplauze
Reguli de joc:
 Formulează răspunsuri sau alege floarea, doar copilul nominalizat;
 Se urmează o succesiune prestabilită de acţiuni în timpul jocului – alegerea si enumerarea însuşirilor florilor dupa mărime si
culoare;
 Răspunsurile individuale greşite sunt corectate de grupă;
 Recompensă prin aplauze se acordă doar pentru răspunsurile corecte;
 Toate acţiunile sunt executate la semnal.
Material didactic: flori mici si mari, cosulete pentru flori;
Durata: 20 minute.
Organizarea activităţii:
- aerisirea sălii de clasă
- amplasarea convenabilă a mobilierului
- selectarea şi pregătirea materialului

Eveneminentul Conţinutul instructiv-educativ Strategii didactice Evaluare


didactic Ob. Metode Mijloace de Forme de
op. si procedeee realizare organizare
Moment organizatoric Aerisirea salii de clasa, asezarea mobilierului si Sala de
pregatirea materialelor didactice. clasa

Captarea atenţiei Se prezintă sub formă de surpriză o macheta cu Convesaţia flori frontal
flori.

Anunţarea temei şi a Se anunţă titlul jocului: Aceasta floare este.... Explicaţia frontal Analizez interesul
obiectivelor şi se precizează că, utilizând materialul prezentat conversaţia copiilor fata de
şi respectând recomandările copiii vor cunoaşte jocul care urmeaza
mai bine culorile, notiunile de mic, mare şi vor
putea să le ordoneze mai uşor.

Reactualizaea Se realizează scurte exerciţii folosind Exerciţiu-joc


cunoştinţelor materialul. individual
- Caută pe camp o floare de aceasta culoare
- Potriveşte florea galbena cu setul corespunzator
acestei culori
- Priveşte în jurul tău şi caută toate florile galbene
Prezentarea conţinu- Se prezintă regulile jocului, sarcina didactică, Explicaţia frontal Analizez
tului şi dirijarea succesiunea etapelor de acţiune; Demonstraţia capcitatea copiilor
învăţării O3 -se demonstrează sarcina de verbalizare şi se fac Exerciţiul de a intelege
precizări privind modul de evaluare Elemente de regulile jocului
-se execută jocul de probă: joc
pe o masa se afla foarte multe flori ( diferite), iar
pe o alta masa 4 cosuri : rosu, galben, albastru si
O2 verde. Copii se impart in doua echipe. Fiecare
echipa va avea de gasit flori corespunzatoare
pentru a le pune la culoarea care o au. Pe rand toti
copiii din echipe vor iesi si vor sorta florile pe
culori. Dupa ce au iesit toti copii si au ordonat
florile, fiecare echipa va alege cate un reprezentant
si acel reprezentant va numara cate flori sunt la
locul potrivit.

Obţinerea performan- Se execută jocul de către copii, educatoarea fiind Exerciţiul


ţei şi asigurarea conducătorul jocului Jocul
conexiunii Într-o primă etapă jocul are forma unui exerciţiu, conversaţia frontal
ulterior, pentru echilibru între joc şi învăţare se
adoptă forma de întrecere.
Se insistă asupra ritmului de lucru, corectitudinea
executării sarcinilor şi modului de evidenţiere a
rezultatelor.
Asigurarea retenţiei şi Are loc complicarea jocului prin Elemente de cosuri individual
transferului introducerea de noi reguli . Echipele vor avea cate problematizar
doua cosuri. e
O1 - se vor grupa toţi cei care au culoare verde
si galben si vor pune florile mari in ele
- se vor grupa toţi cei care au frunzele
albastru si rosu si vor pune in ele florile
mici

Încheierea activităţii Aprecieri globale şi individuale

S-ar putea să vă placă și