Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Data: 01.02.2023

Unitatea de învățământ: Grădinița cu Program Prelungit „Ion Creangă”- Slatina, Olt

Grupa: Mare B

Practicantă: NICOLESCU Laurenția Ionela

Educatoare: NISTOR Corina

Profesor îndrumător/coordonator: SULGER Nicolae Marcel

Profesor metodist: ȘERBAN Gabriela

Tema anuală de studiu: Cum este, a fost și va fi aici pe pământ?

Tema proiectului: Exploratori în timp și spațiu

Tema săptămânii: Sistemul solar

Domeniul experiențial: Limbă și comunicare

Categoria activității: Educarea limbajului

Tema activității: ,,Cu ce sunet începe cuvantul?’’


Mijloc de realizare: Joc didactic

Tipul activității: Predare/Însușire de noi cunoștințe

Scopul activității:

● Formarea deprinderilor de a sesiza sunetul inițial al cuvintelor;


● Înțelegerea noțiunii de sunet si diferențierea acestuia de litera;
● Dezvoltarea capacității de exprimare corectă (fonetic, lexical și gramatical)
● Stimularea și exersarea limbajului

Obiective operaționale :

● O1: Să numească sunetul inițial al unui cuvant dat ;


● O2: Să asocieze sunetul cu litera corespunzatoare;
● O3: Sa găsească si alte cuvinte care încep cu sunetul respectiv;
● O4 Să recunoasca litera mare de tipar;

● O5:sa reprezinte grafic propozițiile formulate.

-
Sarcină didactică:

● Înțelegerea noțiunii de sunet si de litera ;


● Stimularea intelesului pentru limbaj scris.
● Identificarea sunetului inițial

Regulile jocului: Preșcolarii vor denumi imaginile cu ajutorul cuvintelor,sesizand sunetul. Cu care începe cuvantul,
vor identifica sunetul inițial recunoaște litera corespunzatoare.Se aplauda raspunsurile corecte,se încurajează spiritul
de echipa,se acorda recompense.

Elemente de joc: Surpriză, imagini, aplauze, întrecerea,deschiderea si inchiderea ochilor.

Strategii didactice:

1. Metode: explicatia, demonstrația , conversația,exercitiul,descoperirea,problematizarea.


2. Mijloace didactice: Jetoane,tabla magnetica,tabla,markere,tiparituri pentru recunoașterea literelor.

Dozare: 30-35 min

Formă de organizare: frontal , individual,pe echipe.

Locul desfășurării activității: sala de grupă


Bibliografie:

https://www.google.com/search?
q=curriculum+pentru+educatia+timpurie+2019&rlz=1C1GCEU_enRO1027RO1027&oq=curriculum+pentru+educati
a+timpurie+2019&aqs=chrome..69i57j0i22i30l6.23720j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

www.didactic.ro

,,jocuri didactice pentru educarea limbajului’’


SCENARIU DIDACTIC

Eveniment Obiective Activitatea practicantei Activitatea Strategii didactice Evaluare


instrucțional/ operațion preșcolaril
didactic ale or

Dozarea în
timp

1.Momentul Pentru o bună Preșcolarii Materiale Metode și


organizatoric desfășurare a activității intră didactice procedee
(2 min) se vor lua următoarele ordonat în conversația
măsuri: sala de
grupă
● Aerisirea sălii de
grupă

● Aranjarea
mobilierului sub
formă de careu

● Intrarea ordonată a
copiilor în sala de
grupă

2.Captarea Se realizează printr-o Preșcolarii - -conversația -atenția


atenției surpriză.Piticot vrea sa sunt atenti acordată
meargă la scoala,dar la -dialogul de
(3 min) nu stie literele deoarece practicantă preșcolari
nu a fost la gradinita. .
3. Anunțarea Astăzi, la Educarea Preșcolarii -conversația
temei și a Limbajului, vom vor sta pe
obiectivelor desfășura o activitate scăunele -explicația
operaționale interesantă, mai exact așteptând
propuse (5 un joc ”Cu ce sunet explicațiile
min) incepe cuvantul?,, mele.

4.Prezentarea -O1 Voi începe prin -tablă -explicația -


conținutului și explicarea regulilor magnetic observar
dirijarea -O3 jocului: Practicanta va ă -conversația ea
învățării prin -O4 așeaza pe tabla -dialogul comporta
abordare jetoanele cu fața in jos -marker mentului
integrat (5 min) si va denumi un copil - în grup și
pentru a aleage un demonstrați individual
jeton. Acesta numește a
imaginea iar practicanta
îl va intreba ,,Cu ce
sunet începe
cuvantul...?’’
Preșcolarul raspunde.
Practicanta solicită
preșcolarul sa identifice
litera corespunzatoare
din cele 3 de pe jeton.

Se aplauda
raspunsurile corecte,se
încurajează spiritul de
echipa,se acorda
recompense.

O1 ,

O4 Voi realiza jocul de


probă o dată pentru a
O5
mă asigura că cei mici
au înțeles explicațiile. Preșcolarii
au înțeles
cerințele
După ce m-am asigurat date și vor
că aceștia au înțeles, executa
trecem la desfășurarea corect
jocului propriu- jocul.
zis:Potrivit explicațiilor
primite va insista pe
precizarea sunetului cu
care începe cuvantul.
Se va executa de cate
ori este nevoie încât sa
raspunda toți
preșcolarii,folosindu-se
suport intuitiv.

5. Obținerea Preșcolarul identifică o Preșcolarii -tabla -conversația -


performanței litera din cele 3 scrise se implică magnetic capacitat
(10 min) deja pe jeton,sub activ în ă - ea de a
imagine . realizarea demonstrați identifica
exercițiului -marker a numerul
dat. de
Se va face prin cuvinte
creearea unor propoziții din
cu ajutorul obiectului propozitie
văzut de preșcolar pe si sa
jeton. alcătuias

propozitii
corecte.
Ex.: ”Cartea este pe
masa.

-se reprezintă grafic


propoziția
formulată,apoi se
numără cuvintele din
propoziție , după care
apoi se reprezintă
grafic cuvintele.

Cartea este pe masa.

_______________.

___ ___ ___ ___.

6.Încheierea Voi face aprecieri Preșcolarii -conversația Evaluare


activității(2 individuale și generale se bucură de grup
min) asupra modului de de
desfășurare a activității aprecierile
si vor primi recompense primite
pentru participarea la
activiatate.

S-ar putea să vă placă și