Sunteți pe pagina 1din 6

CI^ CL O^IE <8 Uo\|.

O L I ,6 -P- P ^ M ^ P
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT "ZMBET I VESELIE N
LUMEA COPILRIEI"

DATA : 18 NOIEMBRIE 2013 GRUPA : MIJLOCIE - NIVELUL I


UNITATEA DE NVMNT : G.P.P. KINDER STRUMFF

EDUCATOARE : DRGAN ADINA MARIA

TEMA ANUAL : "CU CE I CUM EXPRIMM CEEA CE SIMIM?"

SUBTEMA : "ZMBET I VESELIE N LUMEA COPILRIEI"

TEMA ZILEI: "JOC I VOIE BUN"


DURATA : 1 ZI

FORMA DE REALIZARE : ACTIVITATE INTEGRAT :


ADP + ALA I + ADE (DOS) + ALA II
TIPUL DE ACTIVITATE : CONSOLIDARE DE CUNOTINE,
PRICEPERI I DEPRINDERI SCOPUL ACTIVITII:

- stimularea expresivitii i creativitii;


- formarea unui comportament de cooperare ntre copii.
ACTIVITILE DE DEZVOLTARE PERSONAL
(ADP): ntlnirea de diminea:

Tema zilei: "Joc i voie bun" (salutul, prezena, calendarul


naturii, activitatea de grup, noutatea zilei);

Rutine: sosirea copiilor, servirea mesei, exersarea unor deprinderi


igienico- sanitare;
Tranziii;

Finalitatea zilei: expoziie cu lucrrile copiilor realizate pe parcursul


ntregii zile;

ACTIVITILE DE NVARE:

ALA I - Bibliotec: "Dovleacul bucluca" - semne grafice;

- Art: "Fructele vesele" - colorare n contur;

- Joc de mas: "Din jumti-ntreg!"; ADE - DOS: "Clovnul veseliei"

ALA II - Dans tematic : "Nu-mi e fric de Bau-Bau!"

OBIECTIVE OPERAIONALE: ADP:

- s rspund corect la ntrebri, formulnd rspunsuri clare;

- s denumeasc aspecte specifice anotimpului toamna;

- s recunoasc cum este vremea afar prin stabilirea corect a jetoanelor


specifice calendarului naturii;
- s recite poezioarele specifice "ntlnirii de diminea" : " Dimineaa a
sosit..."; "Dup ce ne-am salutat..."

ALAI:

Bibliotec: "Dovleacul bucluca" - semne grafice

- s utilezeze instrumentele de scris, stpnind deprinderile motrice


necesare folosirii acestora;

- s pstreze corect poziia corpului la masa de lucru pentru o bun


coordonare oculo-motorie;

- s decoreze spaiul dat cu semne grafice;

Art: "Fructele vesele" - colorare n contur

- s pstreze corect poziia corpului la masa de lucru pentru o bun coordonare oculo-
motorie;

- s aplice culoare pe suprafeele date;

- s foloseasc culorile adecvate;

Joc de mas: "Din jumti-ntieg!"

- s i dezvolte spiritul de observaie;

- s reconstituie ntregul din jumti;

- s recunoasc i s denumeasc emoiile de baz;

ADE: DOS: "Clovnul veseliei"

- s denumeasc materialele de lucru;

- s lipeasc hrtia colorat pe suprafaa dat, realiznd chipul vesel al clovnului;

- s execute individual tema dat;

- s analizeze lucrrile proprii i ale colegilor realizate pe baza urmtoarelor criterii:


respectarea cerinelor, acuratee, grad de finalizare;

ALA II: Dans tematic : "Nu-mi e fiic de Bau-Bau!"

- s coordoneze micarea cu ritmul muzical;

- s participe activ i cu interes la activitate;

STRATEGII DIDACTICE:

METODE I PROCEDEE DIDACTICE: conversaia, explicaia, demonstraia, munca n


echip, turul galeriei, aprecierea verbal;
MIJLOACE DIDACTICE: fie de lucru grafisme, imagini de colorat, creioane colorate,
jetoane, lipici, hrtie colorat, CD muzic pentru copii, stimulente; FORME DE
ORGANIZARE: frontal, individual, n grupuri mici.

BIBLIOGRAFIE:

MECT, Revista nvmntului Precolar nr. 1-2/2012, Editura Arlequin, Bucureti, 2012;^

MECT, Revista nvmntului Precolar nr.3-4/2013, Editura Arlequin, Bucureti, 2013;

PIILZRESCU, M.EZECHIL, L., Laborator precolar, Ed. V&I Integral, Bucureti,


2001.

SCENARIUL ZILEI

Programul zilei ncepe cu ntlnirea de diminea. n timpul acestei etape, copiii se


aeaz pe msuele amplasate n semicerc, pentru a se putea vedea mai bine i a relaiona
n bune condiii.

ntlnirea de diminea debuteaz cu salutul educatoarei apoi cu salutul copiilor n


lan.

n continuare se va face prezena la un panou sub forma unui copcel. Fiecare copil va
avea fotografia lipit pe o frunz alturi de panou. Copiii vor veni pe rnd, vor alege
frunza cu fotografia lor, apoi o vor aeza n copac. La sfrit copiii i vor da seama cine
nu este prezent la grdini.

Se trece la discutarea Calendarului naturii. Copiii sunt solicitai s menioneze


anotimpul n care ne aflm, ziua i cum este vremea.
Momentul de micare va fi realizat prin poezia: Facem gimnastic..." (Emilia
Cldraru).

Noutatea zilei: Copiii se vor deplasa spre zonele destinate activitilor, dup care vor
cnta urmtorul cntecel: Tranziie:

" Dac vesel se triete Bate-


aa!

Dac vesel se triete Bate-aa!

Dac vesel se triete Unul


altuia zmbete Dac vesel se
triete Bate-aa!"

Educatoarea va primi o scrisoare de la clovnul Colorici. Acesta i va anuna pe copii


c este tare suprat, c nu a mai ntlnit de mult timp nite copii asculttori. Li se propune
copiilor s l nveseleasc, realiznd corect activitile propuse i ascultnd-o pe doamna
educatoare.

Se vor prezenta materialele i sarcinile de lucru.

La sectorul "Bibiliotec" copiii vor realiza "Dovleacul bucluca " - semne grafice
pentru a reproduce diferite expresii ale feelor.

La sectorul "Art" copiii vor colora n contur "Fructe vesele". La sectorul "Joc de
mas" - "Din jumati-ntreg!". Se va urmri realizarea ct mai corect a sarcinilor de lucru.
Dup ce copiii au finalizat sarcinile se face "Turul galeriei" . Se va lua o pauz, copiii
recitnd tranziia : "Rndul iute s-1 formm ...ncetior Lng u ne-aezm ... ncetior i
cumini s ateptm Ctre baie s plecm." Dup revenirea n sala de grup copiii vor cnta :
"Fiecare pui are mama
lui".

Activitatea din cadrul domeniului experienial (ADE) - " Domeniul Om i


Societate" const n aplicarea (lipirea) elementelor componente ale unei fee : sprncene,
ochi, nas , gur, urechi, pr.

Trecerea spre activitatea din etapa a treia (ALA II)


se va face prin tranziia: "O parte din sarcini
le-am rezolvat Pe clovnul Colorici noi l-am
ajutat, Unul dup altul n rnd ne aezm
Unul dup altul rndul l formm." Copiii
vor forma dou linii i vor dansa pe
melodia: "Nu mi-e fric de Bau- Bau!".
ntreaga activitate se va finaliza cu aprecierile verbale ale educatoarei i oferirea stimulentelor
primite o dat cu scrisoarea de la Colorici
.R
DEMERSUL DIDACTIC
EVENIMENTUL CONINUTUL TIINIFIC STRATEGIILE EVALUARE
DIDACTIC DIDACTICE

1. MOMENTUL Se vor creea condiiile optime


ORGANIZATORIC necesare desfurrii activitii.

- aerisirea slii de grup;

- aezarea mobilierului;

- pregtirea materialului didactic


necesar;

2. CAPTARE A Educatoarea va primi o scrisoare Conversaia;


ATENIEI de la clovnul Colorici. Acesta li va Expunerea;
anuna pe copii c este foarte trist
deoarece a trecut multa vreme de
cnd nu a mai ntlnit i el copii
asculttori. Educatoare le propune
s-1 nvesealesc.
3ANUNAREA Pentru a-1 nveseli pe clovnul Conversaia;
Colorici, mai nti ne vom
TEMEI I A mpri n trei grupe i vom lucra
OBIECTIVELOR pe centre tematice : Bibliotec,
Art, Joc de mas. Apoi vom
realiza o fa vesel cu ajutorul
hrtiei colorate, iar ulterior vom
dansa. Ce prere avei?

4. Cu ntreaga grup se va trece pe Conversaia;


la fiecare centru i se va realiza Explicaia;
REACTUALIZAREA intuirea materialelor puse la
CUNOTINELOR dispoziie.

5. DIRIJAREA Copiii se mpart n cele trei centre Conversaia; Observarea


NVRII I deschise: la centrul Bibliotec, comportamentul
OBINEREA copiii vor decora dovleacul cu i a capacitii d
PERFORMANEI semnele grafice nvate anterior, concentrare;
pentru a reda imaginea unor
expresii faciale. La centrul Art,
copiii vor colora diferite fructe
vesele. n cadrul centrului Joc de
mas, copiii vor sorta jetoane
dup criteriile date. Li se vor Explicaia;
explica i demonstra copiilor Demonstraia;
tehnicile de lucru, n urma
realizrii sarcinilor se expun
lucrrile copiilor pe un panou i
se analizeaz. Tranziie:

"Rndul iute s-l formm


...ncetior

Lng u ne-aezm ... ncetior Turul galeriei;

i cumini s ateptm Ctre baie


s plecm." Dup revenirea n sala Aprecierea
de grup,
copiiilor li se prezint urmtoarea Explicaia; corectitudinii
activitate n care vor aplica Demonstraia; realizrii sarcini
diverse elemente (ochi,nas,gur) Conversaia; didactice;
pe hrtie colorat. Se efectueaz
exerciii de nclzire a muchilor
mici ai minii:
"Batem palmele uor, Batem
palmele de zor Unu-doi, unu-doi
Facei toi la fel ca noi nchid
pumnii i-i desfac Degetelor le
fac pe plac Unu-doi, unu-doi
Facei toi la fel ca noi" Se trece
la realizarea propriu-zis a
lucrrii. n timp ce copiii execut
lucrrile, educatoare trece pe la
fiecare grup pentru a-i ndruma,
stimulndu-le ncrederea n
forele proprii. Dup expirarea
timpului de lucru se organizeaz
o expoziie i se ofer feed-back-
ul pozitiv. Colorici ofer
trumfilor ecusoane cu clovnul
zmbitor. Tranziie:
"O parte din sarcini le-am
rezolvat
Pe clovnul Colorici noi l-am
ajutat,
Unul dup altul n rnd ne
aezm
Unul dup altul rndul l
formm."

6. ASIGURAREA Ziua se ncheie cu dansul tematic:


FEED-BACK-ULUI "Nu-mi e fric de Bau- Bau!"

7. NCHEIEREA ntreaga activitate se va finaliza Conversaia; Evaluarea final


ACTIVITII cu aprecierile verbale ale
educatoarei i oferirea
stimulentelor primite o dat cu
scrisoarea de la Colorici.

S-ar putea să vă placă și