Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de activitate

Unitatea: Grădinița cu P.P. Nr. 33, Sibiu


Nivelul : I
Grupa: Mijlocie - Piticii Voinici
Educatoare: Stere Ioana
Tema anuală de studiu: „Ce este, a fost și va fi aici pe Pӑmânt”
Tema proiectului: „Prieteni fӑrӑ grai”
Subtema: „În pӑdure(Animale salbatice)”
Domeniul experiențial: Domeniul Estetic și creativ
Activitatea: Educație muzicalӑ
Tipul lecției: predare-ȋnvӑțare
Subiectul lecției: „Vulpe tu mi-ai furat gâsca” (Cântec)
Forma de organizare: frontal, pe grupe
Dimensiuni ale dezvoltării:
C3 - Activare și manifestarea potențialului creativ.
A2 - Conduita senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării;
B4 - Autocontrol și expresivitate emoțională;
Comportamente vizate:
3.3 Demonstrează simț muzical ritmic, armonic prin cântec, joc cu text și cânt, dans, etc.
Scopul activității: educarea deprinderii de a asculta cu interes şi plăcere un cântec interpretat de alţi copii, pe un fond instrumental.
Obiective operaționale:
O1:- Să descrie după imagine conținutul de idei al textului cântecului
O2: - Să execute corect exercițiile de încălzire a vocii
O3: - Să respecte tonul în interpretarea cântecului.
O4: - Să intoneze corect, expresiv și omogen în cor și în grupuri mici cântecul.
Strategii didactice:
 Metode și procedee: conversaţia, explicaţia şi demonstrarea, exerciţiul, elemente de joc,
 Resurse materiale: planșe cu imagini sugerate de versurile cântecului, stikere/ștampiluțe pentru recompense
 Forme de organizare: frontal, pe grupe
Bibliografie: „PIRAMIDA CUNOAŞTERII - Repere metodice în aplicare a curriculum-ului preşcolar”, 2014
Ministerul Educației, Cercetării și Tineretului- Curriculum pentru educație timpurie a copiilor, OMEN 4694/02.08.2019
https://www.youtube.com/watch?v=6z6l_aeCiWg&t=186s
Evaluare / Metode şi
Strategii didactice
Nr. indicatori
Etapele activităţii Conţinutul ştiinţific
Crt.
Metode şi Mijloace de
procedee învăţământ
Momentul Asigurarea unui climat optim desfășurării activității:
organizatoric
- aerisirea sălii de grupă;
1.
- pregătirea materialului didactic necesar;
- intrarea organizata a copiilor în sala de grupă;
2.
Captarea atenției se va realiza prin intermediul unei marionete Observarea
Captarea atenţiei Conversația
ȋn formӑ de ursuleț. Acesta ne cere sӑ ȋl ajutӑm sӑ ȋnvețe un comportamentelor
Explicația
cântecel, el aducând unele imagini pe care nu le prea ȋnțelege. copiilor

Dragi Pitici Voinici, urmeazӑ sӑ ȋl ajutӑm pe Martinel cu


Anunţarea temei şi a
imaginile aduse și alӑturi de el vom ȋnvӑța cântecelul „Vulpe tu
3. obiectivelor Conversația
mi-ai furat gâsca”. Dacӑ ȋl vom ajuta, acesta a pregӑtit și unele
surprize pentru noi.
Vom face exerciții de respirație (ȋntr-o singurӑ respirație), dar Planșe cu Observarea
4. Dirijarea învățării
mai ȋntâi vom avea grijӑ sӑ stӑm cu spatele drept, lipit de Conversația imagini comportamentelor
spӑtarul scaunului, piciorușele liniștite pe podea, iar mânuțele sugestiive copiilor
liniștite pe genunchi: „Mirosim flori”, „Suflӑm ȋn pӑpӑdie”. Demonstrația pentru Aprecieri verbale
Execiții de respirație: fiecare vers
Inspirație(*) --- Expirație *  Intonație ȋmpreunӑ
Explicația
I di di di (Cӑluțul)
U tu tu tu (Trompeta)
Conversația
A mac mac mac (Rața)
E be be be (Oița)
O mor mor mor (Ursul)
-Voi intona model cântecul „Vulpe tu mi-ai furat gâsca”.
Vulpe tu mi-ai furat gâsca
Dӑ-mi-o ȋnapoi.
Vulpe tu mi-ai furat gâsca
Dӑ-mi-o ȋnapoi.
Cӑ de nu eu vin cu pușca și cu trei copoi
Cӑ de nu eu vin cu pușca și cu trei copoi.
Lele vulpe fii cuminte
Nu mai tot fura.
Lele vulpe fii cuminte
Nu mai tot fura.
Gâste fripte și plӑcinte
Nu-s de dumneata
Gâște fripte și plӑcinte
Nu-s de dumneata.
Vom începe memorarea cântecului prin intonarea primelor două
veruri, apoi repetarea acestora de două-trei ori. Intonez primele
două versuri, apoi copiii repetă după mine.
-Vom proceda la fel și cu următoarele două versuri, apoi vom
repeta împreună toată strofa I.
-În același mod vom proceda și cu strofa a II-a.
-După ce mă asigur că preșcolarii au memorat ambele strofe,
vom intona împreună întreg cântecul.
-Vom repeta cântecul de două-trei ori pentru a mă asigura că
toți preșcolarii îl cunosc.
6. Obţinerea performanţei -După ce am învățat cântecul în întregime, voi împărți
Aprecieri prin
colectivul de copii în două grupe: grupa fetelor și grupa
bӑieților. aplauze
Se organizează un concurs în care fetele intonează cântecul, iar
băieţii le aplaudă, apoi băieţii intonează cântecul şi fetele ȋi
aplaudă.
Se intonează cântecul cu toţi copiii.

Concluzii și aprecieri Voi face aprecieri asupra modului în care s-a realizat
Conversaţia
activitatea și asupra modului în care copiii au dus la bun
7. Explicaţia Recompense Aprecieri verbale
sfârșit sarcinile primite. Copiii vor fi recompensați cu
stikere/ștampiluțe.

S-ar putea să vă placă și