Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT

DE
ACTIVITA
TE

TEMA
ACTIVITĂȚII:

AUDIȚIE
MUZICALĂ

Gradinița cu P.P. Nr. 33


-Sibiu-

Grupa: PITICILOR VOINICI


Educatoare: STERE IOANA
Proiect de activitate

Unitatea: Grădinița cu P.P. Nr. 33, Sibiu


Nivelul : I
Grupa: Micӑ – Piticii Voinici
Educatoare: Stere Ioana
Tema anuală de studiu: „Ce este/a fost și va fi aici pe Pӑmânt”
Tema proiectului: „În lumea celor care nu cuvântӑ”
Subtema: „Viețuitoarele pӑdurii”
Domeniul experiențial: Domeniul Estetic și creativ
Mijloc de realizare: Cântec - Audiție muzicalӑ „Vulpe tu mi-ai furat gâsca”+ Joc cu text și cânt „Ursul doarme...”
Dimensiuni ale dezvoltării: Activare și manifestarea potențialului creativ.
Comportamente vizate:
3.3 Demonstrează simț muzical ritmic, armonic prin cântec, joc cu text și cânt, dans, etc.
Scopul activității: educarea deprinderii de a asculta cu interes şi plăcere un cântec interpretat de alţi copii, pe un fond instrumental.
Obiective operaționale:
O1 - să audieze piesa muzicalӑ propusă spre audiţie;
O2 - să respecte tonul în interpretarea jocului cu cânt, sincronizându-se cu restul grupei;
O3 - să recunoască un joc cu text şi cânt ȋnvăţat anterior, denumindu-l şi interepretându-l ȋn mod corect;
O4 - să execute mişcările sugerate de textul jocului cu text şi cânt.
Strategii didactice:
 Metode și procedee conversaţia, explicaţia şi demonstrarea, exerciţiul, elemente de joc, audiţia, simularea.
 Resurse materiale: planșe cu imagini sugerate de versurile cântecului, laptop pentru suportul muzical, mӑști cu animale din pӑdure.
 Forme de organizare: frontal, individual
Bibliografie: „PIRAMIDA CUNOAŞTERII - Repere metodice în aplicare a curriculum-ului preşcolar”, 2014

Ministerul Educației, Cercetării și Tineretului- Curriculum pentru educație timpurie a copiilor, OMEN 4694/02.08.2019
https://www.youtube.com/watch?v=6z6l_aeCiWg&t=186s

Evaluare / Metode
Strategii didactice
Nr. şi indicatori
Etapele activităţii Conţinutul ştiinţific
Crt.
Metode şi Mijloace de
procedee învăţământ
Momentul Asigurarea unui climat optim desfășurării activității:
organizatoric
- aerisirea sălii de grupă;
1.
- pregătirea materialului didactic necesar;
- introducerea copiilor în sala de grupă;

2. Captarea atenției se va realiza prin intermediul unei marionete


Observarea
Captarea atenţiei ȋn formӑ de ursuleț. Acesta ne cere sӑ ascultӑm ȋmpreunӑ cu el Conversația
comportamentelor
un cântecel despre Cumӑtra Vulpe, despre care a auzit ca iarӑși Explicația
copiilor
a fӑcut nӑzdrӑvӑnii.
Dragi Pitici Voinici, urmeazӑ sӑ ȋl ajutӑm pe Martinel și alӑturi
Anunţarea temei şi a
de el vom audia cântecelul „Vulpe tu mi-ai furat gâsca”pe care
3. obiectivelor Conversația
acesta l-a adus, ȋmpreunӑ cu unele imagini sugestive. Dacӑ ȋl
vom ajuta, acesta a pregӑtit și unele surprize pentru noi.
Vom face exerciții de respirație (ȋntr-o singurӑ respirație), dar Observarea
4. Dirijarea învățării
mai ȋntâi vom avea grijӑ sӑ stӑm cu spatele drept, lipit de Conversația comportamentelor
spatarul scaunului, piciorușele liniștite pe podea, iar mânuțele copiilor
liniștite pe genunchi. „Mirosim flori”, „Suflӑm ȋn pӑpӑdie”. Demonstrația Aprecieri verbale
Vom rosti unele vocale:
Inspirație(*) --- Expirație *  Intonație ȋmpreunӑ
I di di di (Cӑluțul)
U tu tu tu (Trompeta)
A mac mac mac (Rața)
E be be be (Oița) Explicația
O mor mor mor (Ursul)
Le voi solicita atenție maximӑ deoarece cântecelul este scurt, iar Conversația
ei trebuie sӑ reținӑ cât mai mult din acesta.
Îi voi ȋntreba dacӑ cântecelul a fost unul trist sau unul vesel,
cum ȋi face sӑ se simtӑ dupӑ ce l-au audiat.
Care au fost evenimentele petrecute ȋn acesta(Având ȋn fațӑ și
planșele cu reprezentarea fiecӑrei pӑrți al cântecului).
Deoarece au foarte atenți, Martinel a decis sӑ se joace cu ei
„Ursul doarme”, dar pentru cӑ acesta ȋși dorește sӑ se simtӑ ca la
el ȋn pӑdure/ acasӑ, acesta a adus niște mӑști pe care ȋi invitӑ sӑ
le poarte.
Copilașii sunt rugați sӑ se așeze ȋntr-un cerc, ținându-se de
mânuțe, iar cel mai micuț ȋl va ține pe Martinel ȋn brațe și va sta
Observarea
ȋn mijloc și va dormi.
6. Obţinerea performanţei comportamentelor
Vom cânta cântecelul „Ursul doarme”
copiilor
„Ursul doarme și viseazӑ
Cӑci papucii lui danseazӑ,
Ursule Hop, Ursule Hop
Ieși afarӑ din bârlog” iar la finalul cântecelului Martinel se va
ridica cu ochișorii ȋnchiși și va cӑuta unul dintre copilași
ȋncercând sӑ ghiceascӑ cine este. Jocul de repetӑ de câteva ori.
Concluzii și aprecieri Voi face aprecieri asupra modului în care s-a realizat
Conversaţia
activitatea și asupra modului în care copiii au dus la bun
7. Explicaţia Recompense Aprecieri verbale
sfârșit sarcinile primite. Copiii vor fi recompensați cu
ștampiluțe.

S-ar putea să vă placă și