Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: 27.11.2018
Educatoare: Stere Ioana
Unitatea de învăţământ: Grădinița cu P.P. Nr.33, Sibiu
Grupa: Mare-Grupa Frunzelor
Tema anuală de învăţare: “Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
Tema proiectului tematic: „Simfoniile Toamnei”
Tema săptămânală: „Despre mine”
Tema zilei: DȘ –Activitate matematică – exerciții cu material individual
Durata: 25-30 minute
Tipul activitӑții: “Consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi”.
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
- Consolidarea deprinderilor de a forma mulțimi diferite și a gӑsi cifra corespunzӑtoare.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: Să grupeze elementele de același fel ȋn 5 mulțimi diferite.
O2: Să numere în limitele 1-5;
O3: Să raporteze numărul la cantitate și invers;
O4: Să precizeze locul fiecӑrui obiect în șirul numerelor naturale folosind numeralul ordinal;
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, problematizarea.
Resurse materiale:coșulețe, jetoane cu cifrele de la 1 la 5, jetoane cu imagini ( rațӑ, mașinӑ, pisicӑ, puișor, bӑrcuțӑ).♥♥♥♥+++ce mai folosesc
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.
Locul de desfăşurare: sala de grupă.

BIBLIOGRAFIE
“Curriculum pentru învățământul preșcolar”, (3-6/7ani), M.E.C.T. 2008
„Ghidul de bune practici pentru educația timpurie a copiilor intre 3-6/7 ani” , M.E.C.T. - 2008.
,,Activitatea integrată din grădiniță’’ – ghid metodic, Editura D.P.H., București, 2008
SCENARIUL ACTIVITĂȚII
Întâlnirea de dimineață:
Salutul: „Dimineața a sosit
Toți copiii au venit.
În cerc să ne adunăm
Cu toți să ne salutăm:
Bună dimineața!”
Prezența: „După ce ne-am adunat
Și frumos ne-am salutat
Colegii s-au întâlnit;
Cine oare n-a venit?
Calendarul naturii: Se lucreazӑ pe panou:
- Ȋn ce anotimp suntem?
- Ce zi a sӑptӑmânii este astӑzi?
- Ce zi a fost ieri?
- Ce zi va fi mâine?
- Cum este vremea?
Rutine: ,,Îmi aștept rândul’’ – deprinderea de a anunța prin ridicarea mâinii când solicită un anumit lucru.
Copiii vor lucra apoi pe centre. La centrul Artă, ei vor modela iaz pentru rațe. La centrul Construcții vor realiza: ,,Garaj pentru mașini’, la Joc de rol
se vor juca ,,De-a ferma”.
Urmează strângerea jucăriilor „Locul de joacă este curat”, „Mă pregătesc pentru activităţi” și exersarea unor deprinderi de igienă.
Strategii didactice
Etapele
Conținutul științific Metode și Mijloace de Forme de Evaluare
activitӑții
procedee ȋnvӑțӑmânt organizare
1. Momentul Se pregătește sala de grupӑ și materialul necesar pentru buna
organizatoric desfășurare a activității.
Captarea atenției o voi face prin urmӑtoarele ghicitori: Expunerea Ghicitori Frontal Stimularea
“După zero este pusă interesului
Două linii cifra are
pentru
Una mică şi-alta mare
Care-i cifra asta oare?” activitate
(unu)
 
“Este simplu de făcut
După unu e trecut
Seamănă cu un răţoi
2.Captarea Sigur ştiţi, e cifra ...”
(doi)
atenției  
“E un opt pe jumătate
Cifra iezilor din carte
După doi el se aşază
Care-i cifra asta oare?”
(trei)

“De-l primeşti din întâmplare


Este o ruşine mare
Chiar de nu poţi sta pe el
Zici că e un scăunel.”
(patru)
“Câte degete am oare
La o mână sau picioare
Sigur ştie fiecare
Care-i cifra asta oare?”
(cinci)
Dupӑ cum ați vӑzut, fiecare dintre voi aveți câte un coșuleț ȋn fațӑ, Explicația Frontal Stimularea
printre cartonașele de acolo deja ați observat cӑ sunt și unele jetoane interesului
3.Anunțarea
cu unele cifre. Sunt cifrele din ghicitori? (Da.) pentru
temei
Haideți să formӑm unele grupe dupӑ cum vӑ voi spune eu folosind creativitate
imaginile pe care le aveți fiecare ȋn coșuleț.
4.Dirijarea 1. Așezați vӑ rog ȋn grupe de același fel cele 5 elemente gӑsite ȋn Exercițiul Coșulete Frontal Aprecierea
învățării imaginile din coșuleț ȋn 5 grupe diferite. (O1) Problematizarea Jetoane cu Individual respectării
-1 rațӑ Explicația cifre sarcinii date
-2 mașini Jetoane cu Aprecierea
-3 pisici rațӑ, mașinӑ, grupării
-4 puișori pisicӑ, pui, corecte
-5 bӑrcuțe barcӑ
2. Numӑrați de la 1 la 5, apoi arӑtați-mi cifra corespunzӑtoare cu
ajutorul stegulețelor numerotate(1-5). (O2)
3.Avem cifra 1 pe un jeton, arӑtați-mi-l, apoi vӑ rog sӑ ȋmi spuneți ce
mulțime are un singur element? (Mulțimea raței)
Avem cifra 2...Ce mulțime are 2 elemente? (Mulțimea mașinilor)
Avem cifra 3...Ce mulțime are 3 elemente? (Mulțimea pisicilor) Aprecierea
Avem cifra 4...Ce mulțime are 4 elemente? (Mulțimea puișorilor) rezolvării
Avem cifra 5...Ce mulțime are 5 elemente? (Mulțimea bӑrcuțelor) corecte a
(O3). sarcinilor
Acum, vӑ rog frumos sӑ așezați ȋntr-un șir 1 rațӑ, 1 mașinӑ, 1 pisicӑ, date
1 puișor, 1 bӑrcuțӑ. Haideți sӑ vedem pe ce loc se aflӑ fiecare Aprecierea
element. Al câtelea element este: rezolvării
Rața? (primul) corecte a
Mașina? (al doilea) sarcinilor
Pisica? (al treilea) date
Puișorul? (al patrulea)
Bӑrcuța? (al cincilea) (O4)
Ȋncheierea activitӑții se va face prin aprecieri verbale apoi prin Conversația Frontal Aprecierea
5.Încheierea
colorarea cifrelor din intervalul 1-5 din fișa de lucru. rezultatului
activității
activității

S-ar putea să vă placă și