Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

DATA: 16. 04. 2011 PROPUNTOARE: Bodale Anamaria PROFESOR: Mariana mul UNITATEA DE NVMNT: Grdinia nr. 7 ABC, Suceava GRUPA: Mijlocie Greieraii TEMA ANUAL DE NVARE: Cum, cnd i de ce se ntmpl? TEMA SPTMNII: Lumea dint-un ou! TEMA ACTIVITII: Ou vesele! TIPUL DE ACTIVITATE: mixt MIJLOC DE REALIZARE: activitate integrat DOMENII EXPERENIALE: D Oul-observare direct
1

DLC- Joc didactic Ajut gina s ajung la cuibul cu ou! DEC- Art: modelare de ou Joc de mas: puzzle Oul vesel tiine: Gsete oul potrivit

SCOPUL: Lrgirea i adncirea reprezentrii despre ou prin completarea experienei personale de via cu date perceptive mai sistematice asupra structurii i transformrilor prin care acesta poate trece. Dezvoltarea expresivitii limbajului oral OBIECTIVE OPERAIONALE: O1: s recunoasc oule diferitelor psri; O2: s compare forma oului cu forma mingii; O3: s enumere caracteristicile oului; O4: s rspund corect la ntrebrile ce evideniaz coninutul poeziei; O5: s despart corect n silabe cuvintele date; O6: s alctuiasc propoziii cu cuvintele date; O7: s demonstreze creativitate i originalitate.
2

STRATEGII DIDACTICE

METODE/PROCEDEE:observaia, explicaia, conversaia, , jocul didactic, nvarea prin descoperire. MATERIALE: gin realizat din material, cuib, fn, coji de ou, ou de la diferite psri, ou fiert, ou prjit, minge, farfurie. BIBLIOGRAFIE: Programa activitilor instrunctiv- educative n grdinia de copii, M. E. C., Buc. , 2005. Metodica activitilor instructiv- educative n grdini. DURATA: 9- 12

Evenimente didactice

Coninutul tiinific

Metode

Evaluare

1.Mom. organizatoric

Se aerisete sala de grup, se aaz pernuele, se pregtesc materialele, se face prezena.

2.Captarea ateniei

Se realizeaz cu ajutorul ginii din material aezat deasupra unui co n care se afl ou pe care sunt scrise bileele cu indicii despre pasul urmtor din lecie. Copiii sunt lsai cteva minute s observe, eventual s pun ntrebri despre elementul surpriz. Vom stabilii mpreun numele ginii i vom spune c se numete Ginua cea Moat.

Conversaia Observarea comportamentului copiilor

3.Anunarea temei i a obiectivelor

Copii, astzi Ginua cea Moat a venit foarte pregtit la noi i vrea s ne nvee ct mai multe lucruri despre ou.

conversaia

5.Desfurarea activitii

D: Vom ncepe activitatea printr-o conversaie: Ce psri din curtea bunicii cunoatei? .....gin, ra, gsc etc. i ce foloase avem noi de la aceste psri? .....pene, carne, ou. Vou v plac oule? .....da/nu!! Deci s neleg c oule sunt bune de mncat? .....da. Aa este!Oule sunt bune de mncat i de aceea le numin alimente. Ce alte alimente mai cunoatei? .....fin, ulei, pine, roii etc. Pentru a afla primul lucru despre care vrea s ne nvee Ginua cea Moat, un copil va veni n fa i va lua o coaj de ou pe care se afl o ntrebare: Care este forma oului? explicaia conversaia conversaia Capacitatea de a rspunde corect la ntrebri

nvarea prin descoperire


5

Pentru a afla, vom face o comparaie ntre un ou i o minge: Ce este aceasta? (prezint copiilor un ou) .....un ou i o gin. Dar aceasta?(prezint o minge) .....o minge. Cine credei c se rostogolete mai repede, oul sau mingea? .....oul/mingea. Voi face o demonstraie i voi rostogoli prima dat mingea apoi oul. Vom ajunge la concluzia c oul se rostogolete mai greu dect mingea, dar mpins poate i el s i schimbe locul, rostogolindu-se. De ce se rostogolete oul mai greu? ..... Care este forma oului? ..... Vom observa forma oului i vom spune c este rotund Demonstra ia

Capacitatea de a rspunde la ntrebri

Capacitatea de a rspunde corect la


6

la mijloc, mai rotund ntr-o parte, mai ascuit n cealalt parte, astfel vom introduce cuvntul oval. Vine n fa alt copil i va lua alt ou, cu ntrebarea? Care este mrimea oului? Prezentm copiilor, pe lng oul de gin, ou de ra, gsc, ginu american. Odat cu prezentarea oulelor, prezint i imagini cu psrile respective. Cum face gina? .....cotcodac! Cum face raa? .....mac-mac-mac! Comparm cele trei tipuri de ou. Care este cel mai mare ou? .....oul de gsc/ra. Care este cel mai mic ou? .....oul de gin american. Ce mrime are oul de gin?

ntrebri Observaia

Conversaia

Capacitatea de a rspunde corect la ntrebri

.....mrime potrivit. Vom afirma c oul are diferite mrimi. Copiii vor avea sarcina s compare oul cu diferite obiecte din sala de grup i vom constata c oul poate fi mai mare sau mai mic dect acestea. Un alt copil va extrage o alt coaj de ou cu ntrebarea: Care este culoarea oului? Copiii privesc oule prezentate i vor fi solicitai s rspund la cteva ntrebri: Ce culoare are oul de gin american? .....alb. Ce culoare are oul de gin? .....rocat/roz. Ce culoare are oul de ra? .....verde deschis/alb. Ce culori pot avea oule? .....diferite culori, mai ales culori deschise: alb,
8

Conversaia

Capacitatea de a rspunde Conversaia corect la ntrebri

glbui, rocat, verzui. Un alt copil extrage o alt coaj cu ntrebarea: Ce are oul n exterior? Prezint copiilor o coaj de ou. Ce este aceasta? .....o coaj de ou. Ce deosebire este ntre coaja oului i o foaielucioas? .....foaia este mai neted dect coaja. Dac apsm coaja mai tare ce se ntmpl? .....se sfrm, se face bucele. Dar dac apsm o farfurie, se sparge? .....nu se sparge! De ce coaja se sparge i farfuria nu? ....se introduce cuvntul fragil. Un alt copil vine i extrage o alt ntrebare: Ce are oul n interior?
9

Observaia

Capacitatea de a rspunde corect la Conversaia ntrebri

Vom sparge un ou ntr-o farfurie. Ce se afl n interiorul oului? .....albu i glbenu. (stabilim mpreun c partea galben se numete glbenu, iar parte albse numete albu. Pentru a face diferena vom sparge un alt ou i vom separa albuul de glbenu. Vom pipi albuul i vom ncerca s l inem ntre degete. Vom observa c acesta este lichid i nu l putem ine. Vom sparge cu scobitoarea pielia de pe glbenu i vom observa c se mprtie. Ce se ntmpl cu oul dac l punem la fiert? Voi explica copiilor c dac punem oul ntr-o can cu ap la fiert, el se ntrete mai mult sau mai puin, n fincie de durata fierberii. Pentru a observa/nelege mai bine, prezint copiilor un ou fiert. l decojesc i l tai n dou. Vom compara oul fiert cu cel nefiert i vom ajunge la concluzia c oul fiert bine este tare, nu curge, are albuul alb, Explicaia Observaia Capacitatea de a rspunde corect la ntrebri Explicaia

Observaia

10

solid, pe cnd oul nefiert este moale iar albuul este alb spre galben. Pentru c ai rspuns aa de frumos i ai fost ateni, haidei s ascultm un cntecel despre Ginua cea Moat. Tranziie: Ginua cea moat- cntecel DLC: Joc didactic 1. Regulile jocului Copiii vor lucra n pereche. ntr-un capt al slii de clas se va afla cuibarul ginii, iar n cellalt, gina. n perechi, copiii vor duce gina la cuib, ns pe drum vor ntlni obstacole. Pentru a trece mai departe unul dintre ei trebuie s despart n silabe cuvntul gsit, iar cellalt sa alctuiasc propoziia. Doar aa pot duce gina la ou. Jocul didactic Capacitatea de a nelege regulile jocului

O regul a joculiui este aceea c fiecare trebuie s rspund la cerina dat pentru a putea merge mai departe. Nimeni nu vorbete nentrebat. Dac un copil Conversaia greete, cellalt l va ajuta. 2. Descrierea jocului
11

n drumul spre cuib vor exista 16 obstacole. Gina se afl n faa primului obstacol. Pereche ia biletul, desparte cuvntul n silabe i alctuiete propoziia i aa gina poate trece mai departe, cu a doua pereche. Pereche care rspunde corect este aplaudat. 3. Jocul de prob Pentru jocul de prob voi alege o pereche care va extrage biletul. Eu citesc biletul, ei rezolv sarcina i gina trece de obstacol. Astfel ma asigur c neleg toi copiii. 4. Executarea jocului propriu-zis Copii sunt aezai n coloan, cte doi. Prima pereche ajunge cu gina la primul obstacol, ia bileelul, l citesc: coco co-co Bunica are un coco cu penele colorate. Dac a rezolvat corect va pune gina jos i va veni pereche din spate care va face acelai lucru. Capacitatea de a despri corect n silabe i de a alctui propoziii logice

12

5. Asigurarea reteniei i a transferului Pentru c am vzut c toi copiii au neles cum se joac jocul, l voi complica. 6. Complicarea jocului. Din mai multe jetoane, copiii trebuie s aleag jetonul corespunztor psrii sau cuvntului extras iniial. Tranziie: Rutele mele - cntec i dans DEC: Art -modelare de ou; Joc de mas -puzzle cu Oul vesel; Centrul tiine Gsete oul potrivit

6. Evaluare

Se va realiza printr-o serie de ntrebri:

Conversaia Evaluare oral


13

Cum se poate consuma oul? Ce conine interiorul unui ou? Ce ies din oule clocite de psri?

7.ncheierea activitii

Se fac aprecieri verbale, individuale i generale asupra modului de desfurare a activitii. Se ofer copiilor recompens cte un ecuson cu un ou.

14

S-ar putea să vă placă și