Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

PROPUNATOARE
DATA:
GRUPA :MIJLOCIE
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: CU CE ŞI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMŢIM?
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: Cum mă simt?
TEMA ZILEI : „Chiar și când ne jucam,regulile le respectam”
DOMENIUL EXPERIENTIAL: Domeniul om și societate
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educație pentru societate
MIJLOC DE REALIZARE: convorbire
SCOPUL: Formarea deprinderilor de recunoaștere a stărilor emoționale și de exprimare a acestora.
: Respectarea regulilor de politețe și igiena
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1- să numească starea emoțională pe care o are copilul din imaginea proiectată;
O2- să mimeze starea emoțională idenitificată în imagine;
O3- să identifice soluții de schimbare a stării emoționale negative într-una pozitivă;
04- sa respecte regulile de politețe și de igiena
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII

Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate


Comportamente prosociale, de acceptare și de respectare a diversității
Conceptul de sine
Autocontrol și expresivitate emoțională

COMPORTAMENTE VIZATE

1.1. Manifestă încredere în adulţii cunoscuţi, prin exersarea interacţiunii cu aceştia


1.2. Demonstrează abilități de solicitare și de primire a ajutorului în situaţii problematice specifice
1.3. Inițiază/participă la interacţiuni pozitive cu copii de vârstă apropiată
2.1. Exprimă recunoașterea și respectarea asemănărilor şi a deosebirilor dintre oameni
2.2. Își însușește și respectă reguli; înțelege efectele acestora în planul relațiilor sociale, în contexte familiare
2.3. Exersează, cu sprijin, asumarea unor responsabilități specifice vârstei, în contexte variate
2.4. Exersează, cu sprijin, abilități de negociere şi de participare la luarea deciziilor
2.5. Demonstrează acceptare și înțelegere faţă de celelalte persoane din mediul apropiat
3.1. Exersează, cu sprijin, autoaprecierea pozitivă, în diferite situaţii educaţionale
3.2. Își promovează imaginea de sine, prin manifestarea sa ca persoană unică, cu caracteristici specifice 4.1.
Recunoaște și exprimă emoții de bază, produse de piese muzicale, texte literare, obiecte de artă etc. 4.2.
Demonstrează abilităţi de autocontrol emoţional
Metode si procedee: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, problematizarea.
Mijloace de invatamant: preșcolari; planse cu copii care se joaca , care au stări emoționale negative și
pozitive; baghetă magică; buline vesele, triste.
Modalitati de realizare: frontal
DURATA: 30 MINUTE
BIBLIOGRAFIE:
MECT, Curriculum pentru învățământul preșcolar, Editura Didactica Publishing House, București, 2019.

DEMERS DIDACTIC

Nr. Etapele activităţii Ob. Conţinutul instructiv-educativ Strategii didactice Evaluare


Crt. op. Metode şi Mijloac Forme de
procedee e/ organizare
materia
le
didactic
e
1. Moment Se pregătesc materialele
organizatoric necesare desfășurării activității
(imagini , baghetă magică, buline
zâmbitoare și triste). Scaunele se
aşază în formă de semicerc.
2. Captarea atentiei  Educatoarea scoate din cutie
jucariile si le prezinta copiilor.

Problematizarea
Conversația jucarii Frontal

4. Anunţarea temei Copiii vor vorbi despre reguli de


şi a obiectivelor politețe,igiena și vor descoperi
cum să schimbe o stare negativă
(rea) într-o stare pozitivă (bună).
5. Desfăşurarea Conversația se va purta pe baza
activităţii imaginilor. Copiii vor încerca să-
și dea seama dacă copiii respecta Capacitatea
regulile de politețe si ce fel de Explicaţia Frontal de a
emoție trăiește fiecare copil (de identifica
bucurie, tristețe, frică, vinovăție) stările
O3 și o vor imita. emoționale
Imaginea 1 și de a
- Cum se simt copiii ? Se joaca Exercițiul identifica
împreuna? regulile de
Ce facem de cateori terminam de Conversația politețe,igie
a ne juca?(ne spalam pe maini) na în
O4 - Să vă prefaceți că sunteți fericiti momentul
(copiii imită starea de fericire) jocului
Dacă voi ați fi în locul copiilor
cum ați proceda?
Imaginea 2 Deprinderea
de a mima
- Cum se simte fetita? Sunt emoții
celelalte fete politicoase ca stau
cu spatele la ea? Credeți ca se
joaca politicos?
- Să vă prefaceți că sunteți triști!
(copiii imită starea de supărare)
Când vă supărați? De ce vă
supărați? Exercițiul
Dacă ați fi în locul fetei ,ati fi Frontal
supărați? Conversația

Imaginea 3
- Ce se întâmpla în imagine? Capacitatea
- Când plângeți? De ce? de a
Dacă ați fi în locul fetitei,ati lua identifica
jucaria cu forța din mâinile stările
celuilat copil? emoționale
Cum ați cere frumos?
Regula numărul 1 când va jucați și de a
cu cineva este sa impartiti jucaria formula
și celuilalt. Sa spuneți „Poftim„, regulile de
Mulțumesc”, „Te rog frumos” politețe și
Imaginea 4 igiena
- Cum se simt copiii?
- Să vă prefaceți că sunteți triști!
(copiii imită starea de supărare) Deprinderea
Când vă supărați? De ce? de a mima
Imaginea 5 emoții
Copiii se joaca politicos?
Se simt bine când se joaca
împreuna?
Dacă ați fi în locul baiatului ce i-
ați spune fetitei?
Dacă ați fi în locul fetiteti , ce i-
ați spune baiatului?
Imaginea 6
Ce se întâmpla în imagine?
Când ajung copiii acasă ,ce fac
prima data?
O4 Cum invitați pe cineva la joaca?
Cu ce se sterg pe mâini?
Asigurarea Copiii sunt rugați, pe baza
retenţiei şi a imaginilor reluate (1, 2, 3, 4, 5, 6) Capacitatea
feedback-ului să se gândească soluții de Exercițiul de a găsi
schimbare a stării emoționale,sa Frontal soluții
O3 inversesze situatia Conversația

Dacă un coleg nu dorește să ne


de-a jucaria,cum ii cerem? „Te
rog frumos”
- Când ne certăm cu un coleg,
cum putem să oprim cearta?
Sa nu împărțim ce avem cu
alții,este un lucru bun?Sa luam Expunerea
jucaria din mâinile celuilalt este
un comportament civilizat?
Dacă nu ne-am spala pe
mâini,cum ar arata mâinile
noastre?
O4
6. Evaluarea 04 Prin bagheta magică ,sunt aleși
activității copiii care sa spună care sunt Conversație Frontal
regulile de politețe? Și se ofera
buline rosii tuturor copiilor
Anexa 1
Copii care nu impart jucaria

Copii care impart si se joaca impreuna


REGULI
Salută
Spune „mulțumesc„
Imparte jucariile
Ajută copiii cărora le e mai
greu să se descurce singuri.
Sunt politicosi
Se spala pe maini
Sunt curati

S-ar putea să vă placă și