Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA: 22.11.2020
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială
nr.9, Borșa
CLASA: pregătitoare C
ORA: 08:40 – 09:10
PROPUNĂTOR: Prof. înv. primar Bledea Gabriela
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
UNITATEA TEMATICĂ: „În aşteptarea lui Moş Crăciun”
SUBIECTUL LECȚIEI: „Povestea lui Moş Crăciun”
FORMĂ DE REALIZARE: lecţie integrată
TIPUL LECŢIEI: Lecție de dobândire de noi cunoștințe

DOMENII INTEGRATE:
Arte vizuale şi abilităţi practice

COMPETENŢE GENERALE:
1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;

COMPETENŢE SPECIFICE VIZATE:

Comunicare în limba română:


1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar
2.4. Exprimarea propriilor idei în contexte cunoscute, manifestând interes pentru
comunicare;

Arte vizuale şi abilităţi practice:

2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/ construcţii simple, pe baza interesului


direct;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1- Să urmărească firul poveştii ;


O2- Să răspundă întrebărilor adresate pe marginea textului;
O3- Să identifice personajele principale ale poveştii;

1
O4- Să repovestească secvenţa preferată;
O5- Să rezolve corect puzzle-ul pentru a obţine finalul poveştii.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

METODE ŞI PROCEDEE: Conversația, explicația, exercițiul, expunerea,


povestirea, lectura după imagini, demonstrația, puzzle.

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual;

RESURSE MATERIALE: Laptop, Calendarul naturii în format digital, Caietul de


creaţie 2, Mapa Elevului, păpuşă Moş Crăciun, figurine de lemn sanie şi brăduţ,
textul poveştii (Anexa 1), steluţe cu întrebări, puzzle (Anexa 2), foarfecă, lipici.

RESURSE TEMPORALE: 25 de minute;

FORME ŞI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a elevilor, evaluare


orală, aprecieri verbale.

BIBLIOGRAFIE:

* Programa şcolară pentru disciplina COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ Clasa


pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a, Aprobată prin ordin al ministrului Nr.
3418/19.03.2013;

** Bout, O. , Ghid metodic pentru elevi, studenți și profesori debutanți, Literatură,


Limba română, Comunicare, învățământ primar și preprimar, Editura Ceconi, Baia
Mare, 2014.

2
SCENARIU DIDACTIC
ETAPELE STRATEGII DIDACTICE
LECŢIEI CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI Metode Resurse Forme de
și procedee materiale organizare
EVALUARE
1. Moment Asigurarea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a Conversaţia Frontal
organizatoric activităţii.
Pregătirea materialelor necesare.
Se realizează prin intermediul sacului pe care Moş Conversația Săculeţ Frontal
2. Captarea atenţiei Crăciun l-a lăsat pentru copii.
Explicația
Săculeţ

Observarea sistematică
3. Anunțarea temei Cadrul didactic caută prin sacul Moşului şi găseşte o Conversația

Analiza răspunsurilor

Aprecierea verbală
și a obiectivelor poveste secretă şi o păpuşă care le va spune Textul Frontal
Povestea lui Moş Crăciun. Explicația poveştii

Păpuşă
Cadrul didactic invită păpuşa să se prezinte şi să Expunerea
4. Desfășurarea povestească legenda celui care a creat-o. Păpuşa
lecției Păpuşa le spune copiilor Povestea lui Moş Crăciun Povestirea
şi le sugerează să urmărească imaginile de la pagina
Lectura după Textul Frontal
47 a Caietului de creaţie 2. imagini poveştii
După terminarea poveştii, elevii vor răspunde
întrebărilor de pe steluţe:

3
- Ce confecţiona bătrânul meşter? Conversația
- Ce îşi dorea bătrânul meşter foarte mult? Steluţe cu
întrebări Individual
- Unde a ajuns bătrânul meşter după ce a ajutat
Exerciţiul
puiul de căprioară?

Observarea sistematică
Analiza răspunsurilor
- Cine îl aştepta pe Moş în căsuţă?

Aprecierea verbală
- Cum este Moş Crăciun?

5. Asigurarea Elevii vor rezolva puzzle-ul Moşului din Mapa Elevului Explicația Mapa Frontal
feedback-ului (Anexa 2) şi vor lipi piesele pentru a obţine finalul Elevului
poveştii. Puzzle-ul
Cadrul didactic explică sarcina de lucru şi oferă Foarfecă Individual
indicaţii suplimentare.
Lipici
6. Încheierea lecției Se fac aprecieri asupra activității elevilor. Aprecieri Frontal Aprecieri
verbale verbale

4
ANEXA 1

5
6
ANEXA 2

S-ar putea să vă placă și