Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 03.12.2021
Unitatea de învățământ: Grădinița Kids` Joy Land
Grupa: Mijlocie
Educatoare: Teodor Alexandra-Ionela
Tema anuală: “Cum este,a fost și va fi aici pe pământ?”
Tema săptămânală : “Sărbătorile iernii”
Tema activității: “Țintește omul de zăpadă”
Domeniul de activitate: Domeniul psihomotric
Categoria activității:Educație fizică
Tipul activităţii: Consolidare de priceperi și deprinderi
Mijloc de realizare: Predare-învățare
Scopul activităţii: Formarea depriderii motrice de bază-aruncarea mingiei cu o mână,perfecționarea aruncării,
Obiective operaţionale:
-să execute corect deprinderile motrice învatate ;
-să execute corect aruncarea și prinderea mingii cu ambele mâini ;
- să respecte regulile jocului;
Strategii didactice:
Metode şi procedee: explicația, exercițiul, demonstraţia
Mijloace de învăţământ: hârtie creponata, mingi, pahar si ecusoane
Forma de organizare: frontală, individuală.
Locul desfășurării: sala de grupă
Durata: 20 -25 minute
Bibliografie: Programa activitatilor instructiv - educative în gradinita de copii ; Bucuresti 2000.
Ghid privind desfasurarea activitatilor de educatie fizica în gradinita, editura Tiparg
Metodica educatiei fizice în gradinita - Manual pentru liceele pedagogice de educatoare
Didactica educatiei fizice, editura Univ. "Aurel Vlaicu" Arad 2007
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

EVENIMENTU CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC STRATEGII EVALUARE


L DIDACTIC DIDACTICE

Momentul Pregătirea sălii de grupă pentru activitate: aerisirea salii, pregătirea Observarea
organizatoric materialelor, aranjarea mobilierului. comportamentului
copiilor.

Captarea atenției Apelul la curiozitatea intelectuală a copiilor şi orientarea şi concentrarea


activităţii psihice cognitive se realizează prin elementul surpriză: invitație la
concursul ”Țintește omul de zăpadă ”prin care sunt chemați să se înscrie la Observarea
olimpiada anuală unde pot câștiga multe premii. Tot ce trebuie să facă pentru Conversația comportamentului
a se putea înscrie la acest concurs este să învețe să țintească (să arunce cu o copiilor
singură mână) în mod corect spre omul de zapada.
Anunțarea temei Se prezintă copiilor tema şi obiectivele activităţii sub forma unui sfat de a se Conversaţia
înscrie la acest concurs, însă li se explică acestora că mai înainte ei trebuie să Explicaţia
se pregătească foarte bine pentru a câștiga. Le sunt prezentate obiectivele și
așteptările pe care educatoarea le are de la ei.
Astfel educatoarea pune întrebări atât despre anotimp, cât și despre concursul
de la care s-a primit invitația.
În ce anotimp ne aflăm?
Ce este specific acestui antim?
Cunoașteți acest concurs?
De ce credeți că este important să mergeți?
Trebuie oare să exersăm mult pentru a deveni campioni? Etc.
Dirijarea Activitatea începe cu anunțarea numelui activității ”Țintește omul de zăpadă
învățării ”din cadrul concursului „Omul de zăpadă”. Li se va explica copiilor care sunt Lipici
activitățile din cadrul acestei activități și beneficiale executări tuturor pașilor. Bețișoare
Educatoarea va începe activitatea prin efectuarea unor mișcări de Cartoane Frontal
încălzire.Fiecare mișcar eeste demonstrată de către educatoare, și mai apoi
executată de copii. Prima data vaexplica necesitatea efectuării acestor mișcări
de încălzir-Ne uităm dupăsoare (activitate de mișcare a gâtului)
Demonstrația Observarea
-Foarfeca (activitate de mișcare a brațelor) comportamentului
-Morișca (activitate de mișcare a antebrațului și a încheieturii) Conversația copiilor.
Explicația Individual
-Sărim ca mingile (activitate de antrenare a mușchlor picioarelor) Frontal
Aprecieri verbale
După ce se realizează încălzirea, educatoarea le transmite că astăzi îi va ajuta
Exercițiul
să se antreneze pentru acest concurs.Astfel că se va începe activitatea de
parcurgere a traseului. Grupa de copiii se împarte în doua si se aliniaza pe
doua rânduri. Vor forma echipa pinguinilor si echipa urșilor polari. Printr-o
fâsie de hârtie creponata asezata pe teren, se marcheaza linia de start.
Coloanele se aseaza în spatele liniei. Primul copil din fiecare coloana are un
bulgăre în mâna. La semnalul educatoarei primii copiii trebuie sa sara peste
hârtia creponată (cu bulgărelea în mâna)merg până la omul de zapadă sărind
intr-un picior.Odată ajunși langă a doua linie delimitată (hârtie creponată)
aceștia atunca bulgărele spre omul de zăpadă pentru a-l nimeri. Fiecare copil Conversația
va executa aruncarea cu trei bulgări.Dupa ce jocul a fost explicat si Explicarea
demonstrat se da semnalul de începere a competitiei.
Câstiga echipa care termina prima si a scapat de cele mai putine ori mingea.
Prima data, educatoarea realizează o tură completă a traseului –Urmează
desfășurarea unui joc de probă. Jocul de probă se va realiza cu ajutorul a 2
copii care vor fi ajutați de educatoare să ducă la îndeplinire sarcina. După
această etapă, va urma realizarea jocului propriu-zis, însă dacă există copii
care au nevoie de o explicație suplimentară, li se va oferi această explicație.

Jocul propriu zis zis constă țintireaomului de zăpadă.Copiiivor fi împărțiți


pe grupe aleatoriu, iar la semnalul educatoarei 3-2-1 START va porni câte un
copil de la fiecare echipă , întorcându-se ulterior la echipalui.

Obținerea În această etapă se va desfășura complicarea jocului, aceasta constă în Observarea


performanței și aruncarea bulgărilor de la distanță mai mare. Explicația comportamentului
Conversația copiilor.
asigurarea feed-
backului

Încheierea Se realizează prin executarea corectă a mișcărilor. Pentru copiii care nu și-au
activității însușit aceste mișcări, se poate interveni cu sugestii ajutătoare atât pe Explicația Aprecieri pozitive
parcursul parcurgerii traseului, cât și la finalul activității. Conversația

S-ar putea să vă placă și