Sunteți pe pagina 1din 31

PROIECT DE ACTIVITATE

“IN LUMEA MINUNATA


A POVESTILOR”

Data: 11.03.2021
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială „Mircea Eliade”, Grădinița Nr. 4, Cernavoda
Nivel I – Grupa Mică „Albinutele”
Director: Profesor Bădilă Adrian
Metodist ISJ Constanţa: Profesor învățământ preșcolar Dumitrescu Tania Ileana
Profesor învățământ preșcolar: Dănescu Alina Florentina
PROGRAMUL ZILEI
I. ADP: ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA
- Întâlnirea de dimineață: Salutul, Momentul de înviorare, Prezența, Calendarul naturii, Noutatea
zilei, Mesajul zilei, Activitatea de grup.

-Rutine: „Singurel imi fac ordine la locul de munca” – exersarea unor deprinderi utilitar-
gospodaresti;
„Curat si sanatos” – exersarea unor deprinderi igienice.

-Tranziții:

1. „ Bat din palme clap, clap, clap


Din picioare trap, trap, trap,
Ne invartim, ne rasucim,
Si spre centre noi pornim!”

2. „Cate unul pe carare”


3. „In padure ne plimbam”
4. „Scufita Rosie”
5. „Noi suntem piticii”

II. J ALA I – JOCURI SI ACTIVITATI LIBER ALESE I:


JOC DE ROL: „De-a gospodinele” – pregatim turtite pentru personajele din povesti
ARTA: „Veselie si culoare”- coloram siliuetele personajelor din povesti „Scufita Rosie” si
„Capra cu trei iezi”
STIINTA: „Parfumul florilor”- plantam flori pentru Scufita Rosie

III. A.D.E.- ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE


 DLC (Domeniul Limba si Comunicare)- Educarea limbajului : Joc didactic „In lumea
povestilor”
 DPM (Domeniul Psihomotric) - Educatie Fizica : Traseu aplicativ „ Joaca in poienita”

IV. J ALA II – JOCURI SI ACTIVITATI LIBER ALESE II:


*,,Scufita Rosie” – teatru de papusi
Proiect de activitate
Data: 11.03.2021
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială „Mircea Eliade”, Structură Grădinița Nr. 4
Profesor învățământ preșcolar: Dănescu Alina Florentina
Nivel I – Grupa Mică „Albinutele”
Tema anuală de studiu: „Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?”
Tema săptămânii: „Povestile, comori nepretuite”
Categoria de activitate: ADP- Întâlnirea de dimineață
Tipul activitatii: Formare de priceperi si deprinderi
Forma de organizare: frontal, individual
Locul de desfășurare: sala de clasa

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


 A2. Conduita senzorio-motorie, pentru orientarea miscarii;
COMPORTAMENTE VIZATE:
 A2.3. Isi coordoneaza miscarile in functie de stimuli vizuali, ritm, cadenta, pauza, semnale
sonore, melodii;
SCOP: Participarea şi implicarea activă a copiilor în vederea stimulării comunicării.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1. Să execute exercitiile de inviorare sugerate de cadrul didactic
O2. Să aseze jetoanele in locul indicat pe panou

Strategii didactice:
Metode și procedee didactice: jocul, conversația, explicația, demonstratia
Resurse materiale: panou din lemn, jetoane, albinute.
-
- Bibliografie:
 *** Curriculum pentru educație timpurie 2019;
 ***Repere fundamentale in invatarea si dezvoltarea timpurie a copilului de la nastere la 7 ani;
 ***Suport pentru explicitarea si intelegerea unor concepte si instrumente cu care opereaza
curriculumul pentru educatie timpurie;
 ***Scrisoarea metodica pentru anul scolar 2020-2021;
 Lolica Tataru, Adina Glava, Olga Chis- „Piramida Cunoasterii”, Editura Diamant, Pitesti,
2014.
 Ziua bună începe la Întâlnirea de dimineață, Editura Tehno-Art
Scenariul activitatii
Este o zi deosebita de primavara, una plina de surprize. Cu siguranta ca prescolarii grupei
mici „Albinutele” sunt curiosi sa afle noutatile zilei. Activitatea debuteaza cu primirea copiilor in
sala de grupa, acestia sunt invitati sa se aseze in semicerc pentru a stabili fiecare contact vizual cu
toti membrii grupei, copiii avand posibilitatea de a-si impartasi ideile, de a-si manifesta starea de
spirit, de buna dispozitie.
Salutul: Transmit prescolarilor un salut insotit de o apreciere:
„Buna dimineata, mici povestitori! Ma bucur ca suntem si astazi impreuna!”
Acestia vor raspunde salutului, cu glas tare, clar, folosind formula de salut “Buna
dimineata!”. Salutam si musafirii!
Momentul de inviorare:
„Au iesit cu mic cu mare,
Albinutele la-nviorare.
1-2 ne rasucim,
3 si 4 ne-nvartim,
5 si 6 arcuim,
7-8 acum sarim,
9-10 respiram,
Aripile scuturam.
Ne clatim acum cu roua,
Gata! Incepe o zi noua!
Suntem pregatiti de zbor,
Ziua buna tuturor!”
Prezența: Introducerea se realizeaza prin urmatoarele versuri:
„Dupa ce ne-am adunat
Si frumos ne-am salutat
Colegii ne-am intalnit
Cine oare a venit?”
Copiii vor fi impartiti in doua grupe: fetele vor fi Scufite Rosii si baietii iezisori.
Fiecare copil isi aseaza simbolul propriu la panoul cu copiii prezenti.

Calendarul naturii: Introducerea se realizeaza prin versurile:


„Calendarul e-ncantat
Ca va fi iar completat!”

Se vor purta discutii cu copiii pentru a stabili anotimpul,


fenomene care caracterizeaza ziua in care suntem.

Activitatea de grup: Voi anunta copiii ca vom discuta pe parcursul intregii zile despre lumea
povestilor.
Noutatea zilei:
Este lupul, care a venit la noi si ne roaga sa-l invatam sa devina
mai bun cu cei din jur.
Mesajul zilei: „Iubiti povestile, copii?
Povestile ne invata, lucruri bune despre viata!”
DESFASURAREA ACTIVITATII

ETAPELE STRATEGII DIDACTICE


NR. ACTIVITATII CONŢINUTUL STIINTIFIC EVALUARE
CRT Metode și Mijloace de
procedee învățământ
Se asigură condiţiile necesare
Moment pentru desfăşurarea optimă a Observarea
1. organizatoric activităţii : sistematică a
-aerisirea sălii de grupă; comportame
-aranjarea mobilierului; ntului
-pregătirea materialului didactic; copiilor
2. Reactualizarea
cunostintelor Salutul: Transmit
prescolarilor un salut insotit de o
apreciere:
„Buna dimineata, mici
povestitori! Ma bucur ca suntem Conversaţia
si astazi impreuna!”
Acestia vor raspunde
salutului, cu glas tare, clar,
folosind formula de salut “Buna
dimineata!”. Salutam si musafirii! Orala
Momentul de inviorare: Jocul Observarea
„Au iesit cu mic cu mare, sistematică a
Albinutele la-nviorare. comportame
1-2 ne rasucim, ntului
3 si 4 ne-nvartim, copiilor
5 si 6 arcuim,
7-8 acum sarim,
9-10 respiram,
Aripile scuturam.
Ne clatim acum cu roua,
Gata! Incepe o zi noua!
Suntem pregatiti de zbor,
Ziua buna tuturor!”
Prezența: Introducerea se
realizeaza prin urmatoarele
versuri:
„Dupa ce ne-am adunat Conversatia Albinute
Si frumos ne-am salutat Panou
Colegii ne-am intalnit jetoane
Cine oare a venit?” Exercitiul
Fiecare copil isi aseaza
simbolul propriu (albinuta) la
panoul cu copiii prezenti.
Calendarul naturii:
Introducerea se realizeaza prin
versurile:
„Calendarul e-ncantat
Ca va fi iar completat!” Orala
Se vor purta Actional-
discutii cu copiii pentru a practica
stabili anotimpul,
fenomene care
caracterizeaza ziua in care
suntem.

Mesajul zilei: „Iubiti Silueta lup Stimularea


2. povestile, copii? Conversaţia interesului
Captarea Povestile pentru
atenţiei Explicaţia activitate
ne invata, lucruri bune despre
viata!”
Noutatea zilei: Este lupul,
care a venit la noi si ne
roaga sa-l invatam sa
devina mai bun cu cei din
jur.

Activitatea de grup: Voi Observarea


3. Anunţarea anunta copiii ca vom discuta pe sistematică a
temei şi a parcursul intregii zile despre comportame
obiectivelor Conversatia ntului
lumea povestilor.
copiilor

Lupul este trist dar il


4. Prezentarea putem ajuta sa se inveseleasca. S-
noului a gandit ca aici, la grupa mica, Observarea
conţinut şi Conversaţia sistematică a
„Albinutele”, isi gaseste ajutoare
dirijarea comportame
învăţării pentru a descoperi cum poate sa Explicaţia ntului
devina mai bun cu cei din jur. copiilor

Se fac aprecieri verbale Observarea


5. Evaluarea şi individuale si generale asupra sistematică a
încheierea desfasurarii activitatii. Conversaţia comportame
activităţii ntului
copiilor
Proiect de activitate
Data: 11.03.2021
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială „Mircea Eliade”, Structură Grădinița Nr. 4
Profesor învățământ preșcolar: Dănescu Alina Florentina
Nivel I – Grupa Mică „Albinutele”
Tema anuală de studiu: „Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?”
Tema săptămânii: „Povestile, comori nepretuite”
Categoria de activitate: Jocuri si activitati liber alese 1
Tipul activitatii: Transmitere de noi cunostinte
Forma de organizare: frontal, individual
Locul de desfasurare: sala de grupa:
Mijloc de realizare: activitati pe centre:
 ARTA
 JOC DE ROL
 STIINTA
SCOP: Dezvoltarea potențialului creativ al copiilor prin antrenarea ȋn activitӑți variate, desfӑșurate
ȋn spiritul jocului.

1. ARTA: „Veselie si culoare” – coloram siluetele personajelor din povestile: „Scufita Rosie” – de
Charlles Perrault si „Capra cu trei iezi- de Ion Creanga)
Dimensiuni ale dezvoltării:
 A1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare;
 A2. Conduita senzorio-motorie, pentru orientarea miscarii;

Comportamente vizate:
 A1.1. Utilizează mâinile și degetele in manipularea corespunzatoare a unor
obiecte/instrumente (tacamuri, creion, pensula, puzzle etc.);
 A2.2. Exploreaza si utilizeaza texturi si suprafete diferite cand se joaca (nisip, apa, frunze,
plus, plastic, burete, etc.);

Obiective operaționale:
O1. Să coloreze siluetele in contur;
O2. Să denumeasca ce a desenat (Scufita Rosie, lupul, vanatorul, bunica, iezisori);
O3. Să aseze silueta colorata pe macheta;

Strategii didactice:
 Metode și procedee: jocul, conversația, explicația,demonstrația, exercițiul
 Resurse materiale: creioane colorate, felicitari din hartie, siluete ale personajelor din
povesti, betisoare de frigarui

2. JOC DE ROL: „De-a gospodinele” – pregatim turtite pentru personajele din povesti –activitate
practic-gospodareasca
 Dimensiuni ale dezvoltării:
 A1. Motricitate grosiera si motricitate fina in contexte de viata familiare;
 Coportamente vizate:
 A1.1. Utilizeaza mainile si degetele in manipularea
corespunzatoare a unor obiecte/instrumente (tacamuri, creion, pensula, puzzle etc.)

 Obiective operaționale:
O1. Să framante aluatul in maini;
O2. Să modeleze turtite cu ajutorul sucitorului;
O3. Să aseze turtitele in tava pentru copt;

Strategii didactice:
 Metode și procedee: jocul, conversația, explicația, demonstratia, observația;
 Resurse materiale: planse pentru modelat, sucitoare, coca, sortulete.

3. STIINTA: „Parfumul florilor”- plantam flori pentru Scufita Rosie

Dimensiuni ale dezvoltării:


 A1. Motricitate grosiera si motricitate fina in contexte de viata familiare;

 Coportamente vizate:
 A1.1. Utilizeaza mainile si degetele in manipularea
corespunzatoare a unor obiecte/instrumente (tacamuri, creion, pensula, puzzle etc.)

 Obiective operaționale:

O1. Să puna 2 linguri de pamant in ghiveci;


O2. Să aseze bulbul de floare pe pamantul din ghiveci;
O3. Să puna 2 linguri de pamant peste bulbul de floare;
O4. Să ude cu stropitoarea floarea plantata;

Strategii didactice:

 Metode și procedee: jocul, conversația, explicația, demonstratia, observația;


 Resurse materiale: ghivece de flori, pamant, lingurite de unica folosinta, bulbi de flori.

- Bibliografie:
 *** Curriculum pentru educație timpurie 2019;
 ***Repere fundamentale in invatarea si dezvoltarea timpurie a copilului de la nastere la 7 ani;
 ***Suport pentru explicitarea si intelegerea unor concepte si instrumente cu care opereaza
curriculumul pentru educatie timpurie;
 ***Scrisoarea metodica pentru anul scolar 2020-2021;
 Lolica Tataru, Adina Glava, Olga Chis- „Piramida Cunoasterii”, Editura Diamant, Pitesti,
2014.

Scenariul activitatii
Inainte de a porni la sectoare, vor trece prin oglinda fermecata si astfel ei devin personaje
descurcarete, vor primi ecusoane care reprezinta personaje din poveste. Copiii descopera si sala de
grupa aranjata ca in povesti.
Tranzitie: Invit copiii la centrele de activitate prin cateva versuri:
„ Bat din palme clap, clap, clap
Din picioare trap, trap, trap,
Ne invartim, ne rasucim,
Si spre centre noi pornim!”
Copiii se așează la masuțe unde așteaptă în liniște să le explic modul de lucru.
Le prezint copiilor centrele de interes deschise si sarcinile de lucru, observandu-i si
indrumandu-i pe tot parcursul activitatii:

„Astăzi, la sectorul Arta, coloram siluetele personajelor din povestile Scufita Rosie si Capra
cu trei iezi, folosind tehnicile de lucru invatate. Siluetele sunt atasate de felicitari. Fiecare felicitare
contine un mesaj pe care il citesc fiecarui copil in parte.
La sectorul Joc de rol copiii vor modela turtite pentru mama capra..
La sectorul Stiinta copiii planteaza flori de primavara, in ghiveci pentru a o ajuta pe Scufita
Rosie sa ii duca bunicutei mai multe flori.
Descriem impreuna materialele cu care lucram, le expun modelul deja realizat.
Dupe ce le explic si demonstrez modul de lucru facem câteva exerciții de încălzire a
mușchilor flexori ai mâinilor:
„Mainile le ridicam,
Degetelele miscam,
Mainile le scuturam,
Pumnisorii ii rotim,
De lucru ne pregatim!
Degetele-mi sunt petale
Se deschid ca la o floare,
Boboc, floare, boboc, floare
Ploaia cade ne-ncetat,
Varful degetelor bat,
Degetele rasfiram
Si la un pian cantam.
Spor la lucru!
Se trece la executarea activitatilor pe centre de catre copii. Supraveghez activitatea si dau
indicatii suplimentare daca este cazul. Urmaresc indeplinirea obiectivelor si gradul de participare al
fiecarui copil. Le cer copiilor sa denumeasca activitatile pe care le-au desfasurat. Pentru a
constientiza faptul ca tot ceea ce au lucrat va fi materializat prin laude si va veni in ajutorul cuiva,
prescolarii vor fi intrebati la sfarsitul activitatii pentru cine au facut aceste lucrari.
La finalul activitatii analizam impreuna fiecare centru (adaptare dupa Turul Galeriei). Probele
de indemanare solicita atentia, creativitatea si indemanarea copiilor. Copiii primesc aprecieri
generale, individuale cu privire la activitate, comportamentul insusit.
Prin versurile de mai jos se realizeaza trecerea de la jocurile si activitatile liber alese 1 catre
baie: „Noi acum ne ridicam, 1-2-3!
Catre baie ne-ndreptam, 1-2-3!
Mainile sa le spalam, 1-2-3!
Curatei sa aratam, 1-2-3!”
DESFASURAREA ACTIVITATII
STRATEGII
CONȚINUT ȘTIINȚIFIC DIDACTICE Evaluare
NR. ETAPELE Metode și Mijloace Instrumente
CRT ACTIVITATII procedee didactice si indicatori

Crearea condițiilor necesare bunei


Moment desfășurări a activității
1. organizatoric -aerisirea sălii de grupă;
-aranjarea mobilierului;
-pregătirea materialului didactic;
Pregătirea materialelor necesare
pentru fiecare centru de activitate
Captarea si Se realizeaza prin Recunoastere
2. orientarea prezentarea sectoarelor de Conversatia a
atentiei activitate si intuirea materialelor materialelor
corespunzatoare.
Se trece pe la fiecare sector pentru Explicaţia
3. Anunţarea a intui materialele si a afla tema, Asculta si
temei şi a apoi se formeaza grupuri la libera inteleg
obiectivelor alegere. Vor modela cu coca, vor explicatiile
planta flori de primavara si vor educatoarei
colora siluete ale personajelor din
povesti.
Prezentarea „Astăzi, la sectorul Arta, Observa,
4. noului coloram siluetele personajelor din Explicatia Creioane verbalizeaza,
conținut și povestile: Scufita Rosie si Capra Demonstrati colorate, modeleaza,
dirijarea a siluete din coopereaza
cu trei iezi, folosind tehnicile de
învățării Exercitiul hartie,
lucru invatate. Siluetele sunt felicitari,
atasate de felicitari. Fiecare ghivece de
felicitare contine un mesaj pe care flori,
il citesc fiecarui copil in parte. pamant,
La sectorul Joc de rol bulbi de
copiii vor modela turtite pentru flori,
lingurite de
mama capra..
unica
La sectorul Stiinta copiii folosinta,
planteaza flori de primavara, in coca, Planteaza
ghiveci pentru a o ajuta pe Scufita planseta,
Rosie sa ii duca bunicutei mai sucitoare,
multe flori. sorturi
Descriem impreuna
materialele cu care lucram, le
expun modelul deja realizat.
Dupe ce le explic si
demonstrez modul de lucru facem
câteva exerciții de încălzire a
mușchilor flexori ai mâinilor: Executa
Exercitiul exercitiile de
„Mainile le ridicam,
incalzire
Degetelele miscam,
Mainile le scuturam,
Pumnisorii ii rotim,
De lucru ne pregatim!
Degetele-mi sunt petale,
Se deschid ca la o floare,
Boboc, floare, boboc,
floare.
Ploaia cade ne-ncetat
Varful degetelor bat.
Degetele rasfiram
Si la un pian cantam.
Spor la lucru!
Se trece la executarea activitatilor
pe centre de catre copii.
Asigurarea Le cer copiilor să denumească Conversatia Observarea
5. retenției și activitatea pe care au desfășurat-o. sistematică a
transferului comportame
ntelor
copiilor
Lucrările vor fi analizate şi Turul Expozitie
6. Obţinerea apreciate pe rând de toţi copiii. Galeriei
performanţei Pentru a conștientiza faptul că tot
ceea ce au lucrat va fi materializat
prin laude și va veni în ajutorul
cuiva, preșcolarii vor fi întrebați la
sfârșitul activității pentru cine au
făcut aceste lucrări.
7. Încheierea Copiii primesc aprecieri Conversatia Aprecieri
activităţii generale, individuale cu privire la Analiza verbale
activitate si comportamentul produselor
activitatii
insusit.

Proiect de activitate
Data: 11.03.2021
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială „Mircea Eliade”, Structură Grădinița Nr. 4
Profesor învățământ preșcolar: Dănescu Alina Florentina
Nivel I – Grupa Mică „Albinutele”
Tema anuală de studiu: „Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?”
Tema săptămânii: „Povestile, comori nepretuite”
Domenii experientiale: Domeniul Limba si Comunicare (DLC), Educarea limbajului
Mijloc de realizare: joc didactic „In lumea povestilor”
Tipul activitatii: consolidare, verificare de cunostinte
Forma de organizare: frontal, individual
Locul de desfășurare: sala de grupa

SCOP: Consolidarea si verificarea cunostintelor


despre povestile cunoscute si aplicarea lor in diverse contexte.
Dimensiuni ale dezvoltării:
 D1: Mesaje orale in contexte de comunicare cunoscute;
Coportamente vizate:
 D1.1. Asculta povesti si povestiri scurte, participa la jocuri/ cantece/ poezii insotite, initial, de
gesturi (comunicare receptiva)
Obiective operaționale:
O1. Să recunoasca personajele din povesti;
O2. Să raspunda la ghicitori;
O3. Să plaseze elemente intr-un spatiu dat;
Strategii didactice:
 Metode și procedee: jocul, conversația, explicația, expunerea,
 demonstrația, problematizarea, brainstormingul, Piramida
 Mijloace de invatamant: covorasul cu povesti, personaje din povesti, cartile de povesti:
Scufita Rosie, de Charlles Perrault si Capra cu trei iezi, de Ion Creanga; şorţ.
SARCINA DIDACTICA:
- Identificarea cartilor de povesti si a ghicitorilor;
- Plasarea elementelor in cadrul povestilor
- Identificarea personajelor, a povestilor conform metodei Piramida

REGULILE JOCULUI:
- Sa identifice cartile de povesti;
- Sa identifice personajele si elementele care reintregesc povestea;
- Sa raspunda corect la ghicitorile despre personajele cunoscute;
- Sa plaseze elemente din poveste intr-un spatiu dat;
- Sa recunoasca personajul care apare in cele doua povesti.

ELEMENTE DE JOC: surpriza, bagheta, personaje, şorţ, covorul povestitor,aplauze, recompense.

- Bibliografie:
 *** Curriculum pentru educație timpurie 2019;
 ***Repere fundamentale in invatarea si dezvoltarea timpurie a copilului de la nastere la 7 ani;
 ***Suport pentru explicitarea si intelegerea unor concepte si instrumente cu care opereaza
curriculumul pentru educatie timpurie;
 ***Scrisoarea metodica pentru anul scolar 2020-2021;
 Lolica Tataru, Adina Glava, Olga Chis- „Piramida Cunoasterii”, Editura Diamant, Pitesti,
2014.

Scenariul activitatii
Prin Tranzitia:
„Scufita Rosie” - se face trecerea catre jocul didactic „In lumea povestilor” din cadrul
Domeniului Limba si Comunicare.
Descoperim covorasul cu elemente din povesti pe care vom desfasura astazi jocul, dar pentru
inceput lupul vrea sa stie daca recunoasteti povestile si ce alte lucruri stiti despre ele (Scufita Rosie,
de Charlles Perrault si Capra cu trei iezi, de Ion Creanga).

„Va anunt cu bucurie


Ca azi veti face o calatorie,
Fara masini si avioane,
Fara autobuze si autocare,
Veti calatori cu mare zor
In lumea minunata a povestilor.
Va veti distra, va veti juca,
Dar sigur veti si invata.

In acest joc copiii vor rezolva mai multe sarcini legate de povestile cunoscute. Vor intalni
personaje pe care trebuie sa le recunoasca, sa spuna din ce povesti fac parte, sa dezlege ghicitori si sa
le plaseze in locul potrivit. Sarcinile sunt enumerate de mine si rezolvate pas cu pas de catre copii:
1. Recunoasterea cartilor de povesti;
2. Identificarea personajelor sau a elementelor care reintregesc povestea;
3. Prezentarea unor ghicitori despre personajele cunoscute;
4. Plasarea unor elemente din poveste intr-un spatiu dat;
5. Recunoasterea personajului care apare in cele doua povesti.

Rezolvarea sarcinilor ne va permite reintregirea celor doua povesti (Scufita Rosie si


Capra cu trei iezi). Pe tot parcursul jocului eu folosesc bagheta magica: “Bagheta
porneste, porneste si la…..se opreste, pentru a numi copilul ce trebuie sa raspunda.

Se realizeaza Jocul de proba, oferindu-se explicatii suplimentare in cazul in care se constata


ca regulile sau modul de desfasurare nu au fost bine intelese.
1. Proba nr.1, de “spargere a ghetii” – “Atent daca vei fi, povestea o vei ghici!” –se
recunoaste cartea de povesti, apoi eu spun povestea si atunci cand ma opresc, personajul il
gasesti:
“A fost odata o fetita zglobie si dragalasa pe care o iubea toata lumea si pe care o
chema….” (Scufita Rosie- Scufita Rosie de Charlles Perrault)
“Este trimisa la bunica sa-i duca mancare de catre…” (mama sa - Scufita Rosie de
Charlles Perrault)
“Ia baga-n cosulet bucata asta de cozonac si sticla asta cu vin si du-le…” (bunicii -
Scufita Rosie de Charlles Perrault)
“De cum intra-n poienita numai ce-i iesi in cale…” (lupul - Scufita Rosie de Charlles
Perrault)
“Scufita Rosie sa culegi si sa ii duci un buchet de…”(flori - Scufita Rosie de Charlles
Perrault)
“Auzi ce dulce canta….”(pasarelele - Scufita Rosie de Charlles Perrault)
“Se intampla ca tocmai atunci sa treaca prin fata casei…”(lupul - Scufita Rosie de
Charlles Perrault)
TRECEEA LA A DOUA POVESTE, CAPRA CU TREI IEZI, de Ion Creanga se
face prin intermediul cantecului “Cate unul pe carare”.
“Era odata o…” (capra – Capra cu trei iezi, de Ion Creanga)
“Capra avea…” (trei iezi – Capra cu trei iezi, de Ion Creanga)
“In spatele casei tragea cu urechea…”(lupul – Capra cu trei iezi, de Ion Creanga)
“Lupul se duce sa isi ascuta limba la….” (urs – Capra cu trei iezi, de Ion Creanga)
2. Proba nr.2 “Atent daca vei fi, personajul vei ghici”:
“Pe carare tot mergand/ A-ntalnit lupul flamand/ De sfatul mamei a uitat/ Si greseala a
costat!”. Ghici, ghici, cine este? (Scufita Rosie de Charlles Perrault)

“Lupul rau m-a pacalit/Crezand ca-i nepoata mea/ Inauntru l-am poftit/ Si pe loc m-a
inghitit”. Ghici, ghici, cine este? (bunica - Scufita Rosie, de Charlles Perrault)

“E un personaj vestit/ Dintr-o poveste a venit/ Si-a pedepsit fara de veste/ Tot un lup
dintr-o poveste!”. Ghici, ghici, cine este? (vanatorul - Scufita Rosie de Charlles Perrault)

“Un cantec i-a invatat/ Dar iezii nu au ascultat/ Si drumul la usa au dat!”. Ghici, ghici,
cine este? (capra – Capra cu trei iezi, de Ion Creanga).

3. Folosirea metodei Piramida – solicit copiilor sa dea raspunsurile potrivite intrebarilor


puse de mine, raspunsurile se regasesc pe “sortuletul cu povesti”, astfel se sintetizeaza
informatiile dobandite de copii pana in acest moment si se realizeaza o evaluare sumativa.

“Trebuie sa ne grabim
Fiindca timp mai e putin
Raspunsuri sa gasim”

- Numeste doua personaje scoase din burta lupului. (Scufita Rosie-Bunica)


- In ce poveste lupul cade in groapa cu jaratic? (Capra cu trei iezi)
- Numeste un personaj care face parte din cele doua povesti. (Lupul)

In incheierea activitatii se fac aprecieri individuale si generale asupra comportamentului copiiilor, a


gradului de participare la activitate si se ofera recompense.

DESFASURAREA ACTIVITATII
STRATEGII DIDACTICE
CONȚINUT ȘTIINȚIFIC Metode și Mijloace de Evaluare
NR. ETAPELE procedee învățământ (forme,
CRT ACTIVITATI metode,
. I indicatori)
Crearea condițiilor necesare bunei Globala
Moment desfășurări a activității: Conversatia Observatia
1. organizatoric -aerisirea sălii de grupă; Explicatia
-aranjarea mobilierului;
-pregătirea materialului didactic;
-Intrarea copiilor in sala de grupa,
interpretand cantecul „Scufita
Rosie”

Captarea si Descoperim covorasul cu Expunerea Covorasul Globala


2. orientarea elemente din povesti pe care vom Conversatia din povesti, Observatia
atentiei desfasura astazi jocul, dar pentru Explicatia Elemente
inceput lupul vrea sa stie daca din povesti
recunoasteti povestile si ce alte
lucruri stiti despre ele (Scufita
Rosie, de Charlles Perrault si Capra
cu trei iezi, de Ion Creanga).
„Va anunt cu bucurie/ Ca Explicatia Versurile Globala
3. Anunţarea azi veti face o calatorie,/ Fara Observatia
temei şi a masini si avioane,/ Fara autobuze Sunt atenti
obiectivelor si autocare,/ Veti calatori cu mare si retin
zor/ In lumea minunata a numele
povestilor./ Va veti distra, va veti jocului
juca,/ Dar sigur veti si invata. Asculta
Jocul se numeste „In lumea instructiuni
povestilor” le
Inteleg
regulile
4. Explicarea In acest joc trebuie sa Explicatia
sarcinilor si rezolvati mai multe sarcini legate
fixarea de povestile pe care le cunoasteti.
regulilor Veti intalni personaje pe care
trebuie sa le recunoasteti, sa spuneti
din ce povesti fac parte, sa dezlegati
ghicitori si sa le plasati in locul
potrivit.
Prezentarea Sarcinile sunt enumerate de Explicatia Plicul cu
5. noului mine si rezolvate pas cu pas de Conversatia sarcini
catre copii:
1. Recunoasterea cartilor Asculta
de povesti; instructiuni
2. Identificarea Instructaj le
verbal
personajelor sau a
elementelor care
reintregesc povestea;
3. Prezentarea unor
ghicitori despre
personajele cunoscute; Inteleg
4. Plasarea unor elemente regulile
din poveste intr-un
spatiu dat;
5. Recunoasterea
personajului care apare
in cele doua povesti.
Rezolvarea sarcinilor ne
va permite reintregirea
celor doua povesti
(Scufita Rosie si Capra
cu trei iezi). Pe tot
parcursul jocului eu
folosesc bagheta
magica: “Bagheta
porneste, porneste si
la…..se opreste, pentru a
numi copilul ce trebuie
sa raspunda.

6. Dirijarea Se realizeaza Jocul de Explicatia Povestea Evaluare


invatarii proba, oferindu-se explicatii orala
suplimentare in cazul in care se
constata ca regulile sau modul de
desfasurare nu au fost bine intelese. Asculta cu
1. Proba nr.1, de atentie
“spargere a ghetii” – Exercitiul
“Atent daca vei fi,
povestea o vei ghici!” –
se recunoaste cartea de Rezolva
povesti, apoi eu spun corect
povestea si atunci cand Expunerea sarcinile
ma opresc, personajul il
gasesti:
“A fost odata o fetita
Descopera
zglobie si dragalasa pe
raspunsul
care o iubea toata corect
lumea si pe care o
chema….” (Scufita
Rosie- Scufita Rosie de
Charlles Perrault)
“Este trimisa la bunica
sa-i duca mancare de
catre…” (mama sa -
Scufita Rosie de
Charlles Perrault) Explicatia
“Ia baga-n cosulet
bucata asta de cozonac
si sticla asta cu vin si Conversatia
du-le…” (bunicii -
Scufita Rosie de
Charlles Perrault)
“De cum intra-n
poienita numai ce-i
iesi in cale…” (lupul - Expunerea
Scufita Rosie de
Charlles Perrault)
“Scufita Rosie sa
culegi si sa ii duci un
buchet de…”(flori -
Scufita Rosie de
Charlles Perrault)
“Auzi ce dulce
canta….”(pasarelele -
Scufita Rosie de
Charlles Perrault)
“Se intampla ca tocmai
atunci sa treaca prin
fata casei…”(lupul -
Scufita Rosie de
Charlles Perrault)
TRECEREA LA A
DOUA POVESTE,
CAPRA CU TREI
IEZI, de Ion Creanga
se face prin
intermediul cantecului
“Cate unul pe carare”.
“Era odata o…” (capra
– Capra cu trei iezi, de
Ion Creanga)
“Capra avea…” (trei
iezi – Capra cu trei iezi,
de Ion Creanga)
“In spatele casei tragea
cu urechea…”(lupul –
Capra cu trei iezi, de
Ion Creanga)
“Lupul se duce sa isi
ascuta limba la….”
(urs – Capra cu trei iezi,
de Ion Creanga) Apreieaza
2. Proba nr.2 “Atent corectitudi
daca vei fi, personajul nea
vei ghici”: raspunsuril
“Pe carare tot mergand/ or
A-ntalnit lupul flamand/
De sfatul mamei a uitat/
Si greseala a costat!”.
Ghici, ghici, cine este?
(Scufita Rosie de
Charlles Perrault)
“Lupul rau m-a
pacalit/Crezand ca-i
nepoata mea/ Inauntru l-
am poftit/ Si pe loc m-a
inghitit”. Ghici, ghici,
cine este? (bunica -
Scufita Rosie, de
Charlles Perrault) Evaluare
orala
“E un personaj vestit/
Dintr-o poveste a venit/
Si-a pedepsit fara de
veste/ Tot un lup dintr-o
poveste!”. Ghici, ghici,
cine este? (vanatorul -
Scufita Rosie de
Charlles Perrault)
“Un cantec i-a invatat/
Dar iezii nu au ascultat/
Si drumul la usa au
dat!”. Ghici, ghici, cine
este? (capra – Capra cu
trei iezi, de Ion
Creanga).

Asigurarea Folosirea metodei Conversatia Evaluare


7. feedback- Piramida – solicit orala
ului copiilor sa dea Sortul
raspunsurile potrivite
intrebarilor puse de
mine, raspunsurile se
regasesc pe “sortuletul
cu povesti”, astfel se
sintetizeaza informatiile
dobandite de copii pana
in acest moment si se
realizeaza o evaluare
sumativa.
“Trebuie sa ne grabim
Fiindca timp mai e Piramida
putin
Raspunsuri sa gasim”
- Numeste doua personaje
scoase din burta lupului. Explicatia
(Scufita Rosie-Bunica)
- In ce poveste lupul cade Conversatia
in groapa cu jaratic?
(Capra cu trei iezi)
- Numeste un personaj
care face parte din cele
doua povesti. (Lupul)

8. Încheierea Voi face aprecieri Conversatia Aprecierea


activităţii individuale si generale asupra raspunsuril
participarii la activitate si vor fi or,
recompensati. rezutatelor
si
comportam
entelor
copiilor;
acordarea
recompens
elor

Proiect de activitate
Data: 11.03.2021
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială „Mircea Eliade”, Structură Grădinița Nr. 4
Profesor învățământ preșcolar: Dănescu Alina Florentina
Nivel I – Grupa Mică „Albinutele”
Tema anuală de studiu: „Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?”
Tema săptămânii: „Povestile, comori nepretuite”
Domenii experientiale: Domeniul Psihomotric, Educatie fizica
Mijloc de realizare: traseu aplicativ „Joaca in poienita”
Tipul activitatii: consolidare
Locul de desfășurare: sala de grupa

SCOP: Perfectionarea deprinderilor motrice aplicativ-utilitare: saritura si tarare prin corelarea lor cu
alte deprinderi motrice de baza invatate..
Dimensiuni ale dezvoltării:
 A1: Motricitate grosiera si motricitate fina in contexte de viata familiare;
 A2: Conduita senzorio-motorie, pentru orientarea miscarii
Coportamente vizate:
 A1.1. Isi pozitioneaza corpul si membrele in mod corespunzator pentru a imita ceva/ pe
cineva sau pentru a executa o miscare (a merge, a alerga, a prinde/ a arunca o minge)
 A2.3. Isi coordoneaza miscarile in functie de stimuli vizuali, ritm, cadenta, pauza, semnale
sonore, melodii.
Obiective operaționale:
O1 - Să adopte o ținută corporală corectă în poziția stând și în deplasare;
O2 - Să inspire pe nas și să expire pe gură;
O3 - Să păstreze distanța corespunzătoare fața de vecini, în timpul mersului;
O4 - Să iși coordoneze mișcarile cu ritmul solicitat de educatoare;
O5 - Să execute corect saritura înainte, cu desprindere de pe ambele picioare;
O6 - Să execute corect deprinderea de târâre pe palme și genunchi;
O7 - Să execute corect deprinderea de mers în coloană cu ocolire de obstacole;
O8 - Să manifeste spirit de cooperare în cadrul jocului de grup.

Durata: 15 minute

Strategii didactice:
 Metode și procedee: jocul, conversația, explicația, demonstrația, exercitiul, jocul,
instructajul
 Mijloace didactice: fluier, cercuri, tunel, ciupercute – obstacol, figurine personaje furnica,
greiere, omida, saculeti graunte, baloane, medalii.
- Bibliografie:
 *** Curriculum pentru educație timpurie 2019;
 ***Repere fundamentale in invatarea si dezvoltarea timpurie a copilului de la nastere la 7 ani;
 ***Suport pentru explicitarea si intelegerea unor concepte si instrumente cu care opereaza
curriculumul pentru educatie timpurie;
 ***Scrisoarea metodica pentru anul scolar 2020-2021;
 Lolica Tataru, Adina Glava, Olga Chis- „Piramida Cunoasterii”, Editura Diamant, Pitesti,
2014.
 Ilie, A., Axente, M., Petrescu, C., Ghid de educație fizică, editura Diana, 2012;

Scenariul activitatii
Prin Tranzitia:
„Cate unul pe carare” - se face trecerea catre Domeniul Psihomotric
„Joaca in poienita”, traseu aplicativ.
Copiii vor fi asezati în cerc, cu fața către educatoare:
“Atentie, drepti!”
“Pe loc, repaus!”
“Astăzi, ne vom perfecționa săritura înainte, cu desprindere pe ambele picioare, târârea pe palme și
genunchi și mersul printre obstacole, jucându-ne în poieniță cu cateva insecte buclucașe!”
Variante de mers în cerc, unul în spatele celuilalt. În șir, cate unul, deplasare în cerc:
“Haideți să pornim in cautarea poieniței cu insecte!”
Se corecteaza ținuta, mișcarea brațelor, poziția capului. Mers obișnuit.
„Privirea înainte, spatele drept, brațele se mișcă lejer pe langă corp”.
Mers pe vârfuri:
“Vai, dar ce noroi este pe potecuță! Hai să mergem pe vârfuri ca să nu ne murdărim pantofiorii!”
”Vârfurile ridicate, brațele deasupra capului!”
Mers cu pași mărunți:
„Ce de furnicuțe! Să mergem și noi cu pas de furnică!
Picioarele apropiate, pași scurți, mâinile pe langă corp!”
Mers cu pași mari:
„Uite și un gândac uriaș! Hai, în pași uriași!”
Un braț înainte, unul înapoi, pasul deschis larg”.
Exerciții de respirație:
“Inspirăm pe nas, expirăm pe gură!”
Se formează un cerc.
Complex de exerciții:
“Am ajuns în poieniță! Hai să admirăm priveliștea!”
Exercițiul 1:
“Privim în jurul nostru!”
P1: Stând depărtat, mainile pe șold.
T1: Ducerea capului spre fereastră.
T2: Ducerea capului spre partea opusă.
Să-l privim pe mandrul soare, cu raze calde!”
“Dar, priviti ce flurturași si albinuțe roiesc în jurul copacelului!”
Exercitiul 2:
“Cercuri mari și cercuri mici”
P1: Stând departat, brațele întinse lateral.
T1-T2: mișcări concentrice ale brațelor.
Din poziția stând depărtat, întindem bine brațele și le rotim, formând cercuri mari și cercuri mici.
Exercitiul 3:
“Bate vântul!”
P1: Stând depărtat, brațele pe lângă corp.
T1: îndoiri ale trunchiului spre fereastră, cu brațele în sus, spre aceeasi directie.
T2: îndoiri ale trunchiului spre partea opusă, cu brațele înclinate în sus, în aceeași direcție.
“Vai, ce vânt s-a pornit, ne face să ne îndoim mijlocul și ne flutură brațele!”
Exercițiul 4:
“Sari, minge, sari!”
“Ca mingiuțele sărim și apoi ne ghemuim!”
P1: Stând cu picioarele apropiate, mâinile pe șolduri.
T1-T2-T3: săritura în înălțime, pe loc.
T4: ghemuire la aterizare.
Saritură ușoară, elastică, cu ridicarea brațelor și aterizare ghemuit.

Exercițiile de încalzire se încheie cu un moment de 10 versuri “puse in mișcare”


“Mișcarea e sănătoasă,
Hai, încearcă: ieși din casă!
Stop tabletă, telefon!
Fă-ți în curte un șotron!
Pune-ți corpul în mișcare
Dacă vrei să te faci mare!
Și, de vrei sa te simți bine,
Nu uita de vitamine!
Le găsești…unde anume?
În fructe și în legume!”
Exerciții pentru realizarea săriturii:
-Balansarea brațelor pe loc și îndoirea genunchilor
“Avem aici, in poieniță, trei insecte dornice de joacă. Să le ascultăm”:
“Greierele ne roaga să sărim asemenea lui!”
Balansarea brațelor, îndoirea genunchilor și săritura înainte cu aterizare in pozitia dreaptă pe ambele
picioare. Se explică modul corect de executare a săriturii: Genunchii se îndoaie, brațele se
balansează, se sare cu ambele picioare înainte, cu aterizare în picioare.
Realizarea târârii: Sprijinul se face pe palme și genunchi, urmându-se traseul stabilit de educatoare.
“Furnicuța ne roaga să intrăm in mușuroi și să ducem graunțe puilor ei, cât este ea la moară”.
Cu sprijin pe palme și genunchi, pornim prin tunel si lăsăm grăunțele puișorilor.
Efectuarea mersului în coloană cu ocolire de obstacole:
Un număr de 4 copii formează omida, așezați unul în spatele celuilalt.
La semnal, omida pornește pe traseu, ocolind 3 obstacole.
“Omida ne provoaca să-i călcăm pe urme, formând o omidă mare care să mearga printre ciupercuțe,
fără să le dărame.”
Moment muzical liniștitor: “Doar una e Primăvara”.
Copiii sunt așezați pe floricele și cu mânuțele împreunate sub cap, ascultă o scurtă piesă de
primavară.
Încheierea activității: “În cerc ne așezăm!”
Se fac aprecieri colective asupra conduitei din timpul activității, asupra efectuării exercițiilor și
asupra importanței mișcării pentru sănătatea copiilor.
Salutul.
Ieșirea în coloană.

DESFASURAREA ACTIVITATII

Verigile Obiective Conținutul Dozare Formații si Evaluare


activității activității indicații performanță
metodice

Momentul O1 Asigurarea 1’ Așezați în cerc, Respectarea


organizatoric condițiilor cu fața către poziției
O2 necesare bunei educatoare: corecte pentru
desfășurări a “Atentie, drepti!” comenzile:
activității. “Pe loc, repaus!” “Drepți!” și
Salutul. “Astăzi, ne vom “Pe loc,
Controlul ținutei. perfecționa repaus!”,
Anunțarea temei. săritura înainte, precum si a
cu desprindere pe păstrarii
ambele picioare, așezării în
târârea pe palme cerc.
și genunchi și
mersul printre
obstacole,
jucându-ne în
poieniță cu cateva
insecte
buclucașe!”

Pregătirea O1 Variante de mers 3’ În șir, cate unul, Respectarea


organismului în cerc, unul în deplasare în cerc: ținutei, a
pentru efort spatele celuilalt. “Haideți să distanței față
O2 pornim in de vecini și a
cautarea poieniței mersului in
cu insecte!” cerc.
Se corecteaza
ținuta, mișcarea
brațelor, poziția
capului.

Privirea înainte,
-Mers obișnuit. spatele drept,
O3 brațele se mișcă Evaluare orală
lejer pe langă
corp.

“Vai, dar ce noroi


-Mers pe vârfuri este pe potecuță! Evaluare orală
O3 Hai să mergem pe
vârfuri ca să nu
ne murdărim tare
pantofiorii!”
”Vârfurile
ridicate, brațele
deasupra
capului!”

“Ce de furnicuțe!
-Mers cu pași Să mergem și noi Evaluare orală
mărunți cu pas de furnică!
O3 Picioarele
O4 apropiate, pași
scurți, mâinile pe
langă corp!

”Uite și un
gândac uriaș! Hai,
în pași uriași!” Evaluare orală
-Mers cu pași Un braț înainte,
mari unul înapoi, pasul
O3 deschis larg.
O4
“Inspirăm pe nas,
expirăm pe gură!”

Exerciții de
respirație
O2

Influențarea O1 Se formează un 4’ “Am ajuns în Executarea


selectivă a cerc. poieniță! Hai să exercițiilor
aparatului Complex de admirăm vizând
locomotor exerciții: priveliștea!” mișcarea
diferitelor
Exercițiul 1: 4x2T segmente ale
“Privim în jurul corpului.
nostru!”

P1: Stând “Să-l privim pe Evaluare


depărtat, mainile mandrul soare, cu continuă
pe șold. raze calde!”
T1: Ducerea
capului spre “Dar, priviti ce
fereastră. flurturași si
T2: Ducerea albinuțe roiesc în
capului spre jurul
partea opusă. copacelului!”

Exercitiul 2: 8x2T Din poziția stând Evaluare


“Cercuri mari și depărtat, întindem continuă
cercuri mici” bine brațele și le
P1: Stând rotim, formând
departat, brațele cercuri mari și
întinse lateral. cercuri mici.
T1-T2: mișcări
concentrice ale
brațelor.

Exercitiul 3:
O2 “Bate vântul!” 8x2T Evaluare
P1: Stând continuă
depărtat, brațele
pe lângă corp.
T1: îndoiri ale
trunchiului spre “Vai, ce vânt s-a
fereastră, cu pornit, ne face să
brațele în sus, ne îndoim
spre aceeasi mijlocul și ne
directie. flutură brațele!”
T2: îndoiri ale
trunchiului spre
partea opusă, cu
brațele înclinate
în sus, în aceeași
direcție.

Exercițiul 4:
“Sari, minge,
sari!” “Ca mingiuțele
O4 4x4T sărim și apoi ne Evaluare
ghemuim!” continuă
P1: Stând cu
picioarele
apropiate, Saritură ușoară,
mâinile pe elastică, cu Evaluare
șolduri. ridicarea brațelor continuă
T1-T2-T3: și aterizare
săritura în ghemuit.
înălțime, pe loc.
T4: ghemuire la
aterizare.
O2
Exercițiile de
încalzire se
încheie cu un
moment de 10
versuri “puse in
mișcare” – vezi
Anexa 1.

Consolidarea O2 Exerciții pentru 5’ “Avem aici, in


deprinderilor realizarea poieniță, trei
motrice O5 săriturii: insecte dornice de
învățate joacă. Să le
-Balansarea ascultăm”:
brațelor pe loc și
îndoirea “Greierele ne
genunchilor. roaga să sărim
asemenea lui!”
-Balansarea Respectarea
brațelor, îndoirea Se explică modul îndoirii
genunchilor și corect de genunchilor, a
săritura înainte executare a desprinderii
cu aterizare in săriturii: simultane a
pozitia dreaptă Genunchii se picioarelor și a
pe ambele îndoaie, brațele se aterizării în
picioare. balansează, se poziție
sare cu ambele dreaptă.
picioare înainte,
cu aterizare în
picioare.

Realizarea “Furnicuța ne Se evaluează


O6 târârii: 5’ roaga să intrăm in poziția corectă
Sprijinul se face mușuroi și să a mâinilor și
pe palme și ducem graunțe genunchilor și
genunchi, puilor ei, cât este parcurgerea
urmându-se ea la moară”. traseului
traseul stabilit de Cu sprijin pe complet.
educatoare. palme și
genunchi, pornim
prin tunel si
lăsăm grăunțele
puișorilor.
Păstrarea
coloanei fără
“Omida ne fragmentări și
Efectuarea provoaca să-i ocolirea
O7 mersului în 5’ călcăm pe urme, obstacolelor
coloană cu formând o omidă fără atingerea
ocolire de mare care să acestora.
obstacole: mearga printre
Un număr de 4 ciupercuțe, fără să
O8 copii formează le dărame.”
omida, așezați
unul în spatele
celuilalt.
La semnal,
omida pornește
pe traseu,
ocolind 3
obstacole.

Revenirea O2 Moment muzical 1’ Copiii sunt Se urmareste


organismului liniștitor: “Doar așezați pe păstrarea
după efort una e floricele și cu disciplinei și
Primăvara”. mânuțele modul de
împreunate sub respirare
cap, ascultă o corect.
scurtă piesă de
primavară.

Încheierea Se fac aprecieri 1’ “În cerc ne Aprecieri


activității colective asupra așezăm!” verbale,
conduitei din încurajări.
timpul activității,
asupra efectuării
exercițiilor și Insectele au
asupra un dar pentru
importanței copii, iar
mișcării pentru acum este
sănătatea momentul
copiilor. oportun pentru
Salutul. deschiderea
Ieșirea în cutiei cu
coloană. surprize.

Proiect de activitate
Data: 11.03.2021
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială „Mircea Eliade”, Structură Grădinița Nr. 4
Profesor învățământ preșcolar: Dănescu Alina Florentina
Nivel I – Grupa Mică „Albinutele”
Tema anuală de studiu: „Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?”
Tema săptămânii: „Povestile, comori nepretuite”
Categoria de activitate: Jocuri si activitati liber alese – ALA 2
Tipul activitatii: Consolidare de cunostinte si deprinderi
Forma de realizare: Program artistic- teatru de papusi „Scufita Rosie”
Forma de organizare: frontal, individual
Locul de desfășurare: sala de grupa

SCOP: Consolidarea cunostintelor despre personajele din poveste.


Dimensiuni ale dezvoltării:
 D1. Mesaje orale in contexte de comunicare cunoscute;
Coportamente vizate:
 D1.1. Asculta povesti si povestiri scurte, participa la jocuri/cantece/poezii insotite, initial de
gesturi (comunicare receptiva)

Obiective operaționale:
O1. Sa recunoasca un personaj din poveste;
O2. Să manuiasca marioneta preferata;

Strategii didactice:
 Metode și procedee: jocul, conversația, , exercițiul

 Resurse materiale: marionete reprezentand personaje din povestea cunoscuta de catre copii

- Bibliografie:

 *** Curriculum pentru educație timpurie 2019;


 ***Repere fundamentale in invatarea si dezvoltarea timpurie a copilului de la nastere la 7 ani;
 Lolica Tataru, Adina Glava, Olga Chis- „Piramida Cunoasterii”, Editura Diamant, Pitesti,
2014.
 L.Granaci – „Educatie prin joc – teorie si practica”, Ed. Epigraf, Chisinau, 2010.

Scenariul activitatii
Ziua continua cu Tranzitia:
„Noi suntem piticii!”
spre Jocurile si activitatile liber alese 2:
Atentia copiilor va fi captata prin prezentarea teatrului de papusi, decor si marionete.
Astazi veti fi spectatori in sala de teatru unde ne jucam cu marionetele. Spectacolul se
numeste „Scufita Rosie”
Copiii vor fi asezati pe scaunele, pe trei randuri in fata teatrului de papusi. Vor primi bilete de
intrare la spectacol.
Vor fi atentionati ca trebuie sa pastreze linistea in timpul spectacolului, sa aplaude inainte de
inceperea spectacolului dar si la final daca le-a placut actul artistic.
Are loc desfasurarea spectacolului.
La finalul zilei se fac aprecieri generale si individuale asupra modului de participare a
copiilor la activitati, pentru rezolvarea sarcinilor de lucru si sunt invitati sa se joace cu marionetele
din cadrul teatrului de papusi.

DESFASURAREA ACTIVITATII
STRATEGII
CONȚINUT ȘTIINȚIFIC DIDACTICE Evaluare
NR. ETAPELE Metode și Mijloace de
CRT ACTIVITATII procedee învățământ
.
Organizarea spatiului si a
Moment
organizatoric climatului educational optim
1.
desfasurarii activitatii propuse:
-pregatirea teatrului de papusi
-intrarea copiilor in sala de
spectacol

Captarea si Atentia copiilor va fi Observarea


2. orientarea Conversatia Marionete comportam
captata prin prezentarea teatrului de
atentiei Decor din entului
papusi, decor si marionete. lemn copiilor

Astazi veti fi spectatori in


3. Anunţarea Conversatia Observarea
sala de teatru unde ne jucam cu
temei şi a sistematică
obiectivelor marionetele. Spectacolul se a
comportam
numeste „Scufita Rosie”
entului
copiilor
Prezentarea Copiii vor fi asezati pe scaunele, pe
4. noului Conversația
trei randuri in fata teatrului de
conținut și
dirijarea papusi. Vor primi bilete de intrare Bilete
învățării Explicatia Marionete
la spectacol.
Observarea
Vor fi atentionati ca trebuie sa sistematică
a
pastreze linistea in timpul
comportam
spectacolului, sa aplaude inainte de entului
Jocul copiilor
inceperea spectacolului dar si la
final daca le-a placut actul artistic.
Are loc desfasurarea spectacolului.

5. Încheierea La finalul zilei se fac Aprecieri


activităţii aprecieri generale si individuale Conversaţia verbale
asupra modului de participare a
copiilor la activitati, pentru Recompensa
rezolvarea sarcinilor de lucru si
sunt invitati sa se joace cu
marionetele din cadrul teatrului de
papusi.

S-ar putea să vă placă și