Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC DE ACTIVITATE

DATA: 11.03.2014
EDUCATOARE: Prof. înv.preşcolar: Lăscuş Elena
UNITATEA DE INVATAMANT: LICEUL TEORETIC ,,Sabin Drăgoi’’ GRĂDINIŢA , PN. Deva
GRUPA: Mică (Albinuţelor)
TEMA ANUALA: CÂND /CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?
Tema săptămânii: Vestitorii primăverii
TEMA ZILEI: Ghioceii curajoşii
MOD DE REALIZARE: ,,Activitate integrata”
DOMENII VIZATE: ADP; ALA; DLC;DOS, ALA 2
TIPUL ACTIVITATII: Dobândire de noi cunoştinţe şi consolidare.
Activitate integrată
SCOPUL ACTIVITATII: Dobândire de noi cunoştinţe referitoare la elemente ale mediului
înconjurător; formarea deprinderilor de a reda prin lucrări plastice şi practice aplicative a mediului
apropiat.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
Pe parcursul şi la sfârşitul activităţii copiii vor fi capabili:
O1: să execute lucrări specifice fiecărui sector în vederea realizării “
O2: să denumească părţile componente ghiocelului;
O3: să numească caracteristici ale ghiocelului;
O4: să realizeze lucrarea plastică ,,Tabloul Vestitorii primăverii ” folosind tehnica; dactilopicturii;
O5: să-şi formeze deprinderile de a asculta, a reţine şi a reproduce versurile dintr-o poezie;
O6: să reţină cuvinte şi expresii: ,, Alb  şi frumuşel’’ Primăvara să te vadă. ,,Pe copii-i-nveseleşti!’’
O7: să reproducă cu uşurinţă poezia învăţată;
O8: să analizeze modelul educatoarei împreună cu aceasta;
O9: să ansambleze elementele ce revine grupei respective ,pentru a alcătui tema propusă;
O10: să ordoneze şi să finalizeze lucrările;
O11: să denumească corect materialele care sunt folosite pentru realizarea lucrării;
O12: să aprecieze lucrările colegilor în funcţie de modelul educatoarei;
O13: să participe activ la desfăşurarea jocului distractiv ,,Ghiocelul buclucaş”dând dovada de bună
dispoziţie şi fair-play.

STRATEGII DIDACTICE
Metode si procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, observaţia, jocul;
Material didactic: puzzle ghiocei,jetoane cu ghiocei, fise de colorat,creioane,lego, ghiocei, farfurii de
carton, planşa cu ghiocei,tempera, cub de burete, macaroane costume;
Forme de organizare: frontal, pe grupuri mici.
DURATA: o zi
BIBLIOGRAFIE: Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7 ani, 2008
- Activităţi integrate din grădiniţa - ghid pentru cadrele Didactice din învăţământul preuniversitar,
EDP Bucureşti, 2008.
- Îndrumător metodic orientativ pentru cadrele didactice debutante- învăţământ preşcolar DEVA
2012- Anghe Rodica Maria şi Moţ Cornelia
Scenariul zilei

Copiii vor intra în grupă cântând un cântecel de bun venit doamnei metodiste venite în vizită.

Grădiniţă

Grădiniţa de copii
Plina e de jucării:
Păpuşele, ursuleţi,
Căluşei şi tot ce vreţi.

Dimineaţa-n zori de zi
Vezi mulţimea de copii
Venind veseli, mulţumiţi,
Pentru lucru pregătiţi.

Întâlnirea de dimineaţă:

1.Salutul
Copiii sunt aşezaţi în semicerc, pe scăunele. Educatoarea dă primului copil o floare, spunând:
„Bună dimineața, Matei, îți ofer această floare în semn de prietenie!”. Acesta va da floarea copilului de
lângă el spunând același lucru. Floarea va merge din mână în mână până la ultimul copil care o va dărui
educatoarei.

2.Prezența
Pe măsuţă sunt aşezate jetoane cu (fete,băieţi) cu poza fiecărui copil. Educatoarea face prezenţa.
„Câte fete, băieţi sunt azi la grădiniţă?”. Copilul care îşi aude numele va veni să caute jetonul
(fată,băiet) pe care este lipită poza (ei,lui ) aşezând-o pe tabla magnetică.
3.Calendarul naturii
,,În ce anotimp suntem’', copii? Cum este vremea astăzi?”Cum ne îmbrăcăm primăvara? Ce se
întâmplă cu pomii ? Care sunt zilele săptămânii?
Copiii răspund la întrebări. Educatoarea așează pe panou simbolul corespunzător stării vremii.

4. Împărtăşirea cu ceilalţi
Spun o ghicitoare :
“Clopoţel mititel ,
Scoate capul din zăpada ,
Primăvara să o vadă .
Ghici cine-i ! ( r: ghiocelul ).

Ghiocelul

Multe zile-a aşteptat

Şi vesteşte-n toată ţara


Pâna când s-a arătat Ca venit primăvara!
Iar acum când s-a încălzit (ghiocelul)
Din pământ a răsărit.
”Voinicul cu haina albă/
Mic,firav si fără vlagă Iese primul din zapadă”.
A ieşit de sub zăpada. (Ghiocelul)

5.Activitatea de grup: Această secvenţă se desfă şoară în formaţie de cerc. Copiii vor câ nta
câ tececul : Din zăpadă Sanda scoate- joc cu text şi cânt.

Din zăpadă Sanda scoate

Din zăpadă Sanda scoate


Gingaşi ghiocei
Florile le strange toate
Pentru mama ei.

Ref: Gingaşi ghiocei


Pentru mama ei 
Gingaşi ghiocei 
Pentru mama ei.

6. Noutatea zilei:
Surpriza,, Zânei Primăvara’’pe uşă intră ,,Zâna Primăvară

Bună ziua Doamna ANA AURELIA


Bună ziua dragii mei,
Eu sunt Zâna primăvara
Ce- aduc vremea bună-n ţară,
Şi-am să stau să ascult cu drag,
Cântece şi veselie,
Cum îmi place mie.
Dacă bine recitaţii,
Voi veţi fi aplaudaţii,
Şi la părinţii lăudaţi.
La noutatea zilei educatoarea prezintă cele trei modele ce se găsesc în coşul magic pentru cele
trei sectoare.
Se anunţă obiectivele zilei:
 Vom lucra pe centre de activitate;
 Vom învăţa o poezie;
 Vom realiza un tablou de primăvară.

Copiii vor observa centrele special amenajate pentru ei, fiecare copil se va așeza la unul dintre
cele trei centre de interes (fiecare sector are câte un ecuson.,o floare reprezentativă, iar copiii se așează
la sectorul ce corespunde cu ecuson din pieptul lor).

Tranziţia: ,,Câte unul tra,la,la


Eu mă aşez la măsuţa mea.’’
Rutine: „Singurel mă îngrijesc, ca o floare stră lucesc” (deprinderea de a-şi pă stra igiena corporală
prin eforturi proprii), copiii vor fi îndemnați şi susţinuţi să își pă streze igiena corporală prin
eforturi proprii : să se spele singuri pe mâ ini, pe față , să utilizeze prosopul etc. pe toata durata
activită țiilor.
In prima parte a zilei activităţile vor începe cu A.L.A. I.

Artă: ,,Tablou de primăvară”- dactilopictură


Mânerul coşului- înşirare

Joc de masă: „Ghiocei” Din jumătate întreg

Ştiinţă: ,, Coşuleţul cu ghiocei”– sortare de jetoane Mici/mari.


 Construcţii: Ghiocelul persomalizaţii’’ Aşezare pe contur
Coşuri pentru flori/ îmbinare

OBIECTIVE OPERAŢIONALE
Artă:

a) cognitiv- informaţionale
 să identifice materialele de lucru ;
 să recunoască macaroanele şi tempera;
 să înşire macaroanele pe sârmă flauşată.
b) psiho- motor:
 să utilizeze corect materialele și ustensilele pentru realizarea temei;
 să aplice culoarea pe o suprafaţă dată utilizând diferite instrumente/tehnici de lucru;
 să folosească tehnica dactilopicturii în tema dată.

c) socio- afectiv:
 să coopereze în vederea realizării sarcinilor primite;

 să participe la activitate cu plăcere si entuziasm.

Ştiinţă:
Să sorteze ghioceii mici şi mari
 să aleagă numai jetoanele cu elementele cerute;
 să denumească corect imaginile alese;
 să verbalizeze acţiunile efectuate;

Construcţii :
O1: Să construiască prin alăturare îmbinare şi suprapunere;
O2: Să respecte schema de culori în realizarea temei;

Constructii : - sa redea prin intermediul construcţiei cu piesele Lego liditele in care vor fi puse
( depozitate) fructele toamnei
- sa comunice verbal cu partenerii folosind expresii adecvate si corecte

JOC DE MASĂ: ,, Din jumătate- întreg”

- să găsească partea care lipseşte din ghioceii sau floarea de primăvară;

- să o aşeze astfel încât să formeze întregul;

- să recunoască elementul întreg si să-l denumească corect

Joc de masă: „Florile Primăverii”- din jumătăţi-întregul


„Flori”-puzzle
- să denumească siluetele ilustrate;
- să întregească imaginea căutându-i jumătatea;
- să îmbine piese de puzzle în vederea obţinerii unor imagini cu flori de
primăvară.

Are loc un moment de tranziţie.


Tranzitia ,,Unul după altul în rând ne aşezam
Unul după altul în tren intrăm.’’

Tranzitie:Masa ,,Rândul iute îl formăm,


Mergem ca să ne spălam’’.

Servirea mesei
Tranzitii: ,,Mâinile frumos la dăm
Iute le împreunăm
Un cerc mare noi formăm
Şi apoi ne aşezăm.’’

In cea de a doua parte incep activităţile didactice pe domenii experentiale:


DLC(memorare) – Ghiocelul

GHIOCELUL
 de Mircea Micu

Ghiocel mititel,
Alb şi frumuşel,
Ce scoţi capul din zăpadă,
Primăvara să te vadă.

Soarele să te-ncălzească,
Zăpada să te topească?
Tu aşa micuţ cum eşti
Pe copii-i-nveseleşti!

Distribui ghiocei fiecarui copil.


Tranzitii: “Primul ghiocel”-cantec
DOS(activitate practica) „ ”
Se desfasoara cu copiii jocul :"Completeaza ce lipseste". Se
prezintă copiilor imaginea ghiocelului .Arăt copiilor parţi componente ale ghiocelului şi împreună va
trebui să refacem imaginea unui ghiocel.
Se solicita copiilor aşezarea la masute după care se face intuirea materialului si se explica
sarcinile ce le au de îndeplinit, in timp ce se urmareste si demonstrarea etapelor de lucu. In
timpul demonstartiei se enumera si criteriile dupa care se va realiza evaluarea lucrărilor:
acurateţe, grad de finalizare, etc.. Se efectuează exerciţiile de încălzire a muşchilor mâinii iar
după care copiii vor începe a lucra pe un fond muzical liniştit. Se dau explicaţii si se oferă ajutor
pe tot parcursul activităţii..
Lucrările realizate sunt aşezate in jurul expoziţiei realizate la A.L.A. I pentru a fi
examinate si apreciate.
Tranzitii: ,,Bat din palme,tra,trap -joc de mişcare,-cântec

Ultima parte a zilei se incheie cu A.L.A. II

Distribui ghiocei fiecarui copil.


”Ghiocelul buclucas”- joc distractiv
ALA II
O1: Să participe activ la jocurile distractive.
O2: Să respecte regulile de joc.

Tranziţia catre ADA 2 –D se va face prin jocul muzical “Dacă vesel se trăieşte“

Dansul ghioceilor
,,Bat din palme, clap , clap, clap,
Din picioare, trap, trap, trap,
Ne-nvâ rtim, ne ră sucim
Ș i spre centre noi pornim!”

Copiii vor fi impartiti in ghiocei si mămici astfel incat întotdeauna sa fie un


ghiocel in plus. Mămicile vor fi aşezate pe scaun in semicerc in schimb ghiocei vor mai depărtaţi si nu
unul langa celalalt. Scopul jocului este acela de a forma o pereche mama-ghiocel. In momentul in care
se aude comanda ghiocei fugiţi la mama , acestia va trebui sa ajungă in dreptul unei mame, iar acel
ghiocel care ramane singur este “ ghiocelul buclucaş”, urmând apoi inversarea locurilor. Se desfasoara
jocul de proba de 2-3 ori după care se începe jocul propriu-zis.
Tranzitii: ,,Mâinile frumos la dăm
Iute le împreunăm
Un cerc mare noi formăm
Şi apoi ne aşezăm.’’
DEMERSUL DIDACTIC

Strategii didactice Evaluare


Evenimentul Conţinutul ştiinţific
didactic
Metode şi Material
procedee didactic
1. Momentul Asigurarea condiţiilor pentru desfasurarea
organzatoric activitatilor, pregătirea sălii de grupă şi a
materialului didactic necesar desfăşurării
activităţii.
2.Captarea Trezesc interesul copiilor printr-un cos cu Observarea Cosuletul
atentiei ghiocei si un cadou trimis de Zana Zanei
Primavara odată cu sosirea Primăverii. Conversaţia Primavara
3.Anuntarea Pornind de la o discutie pe tema ce a trimis Conversaţia Cadou
temei si a Zana Primavara le spun copiilor ca vom Ghiocei
obiectivelor observa "Ghiocelul", ca sa stim de ce
trebuie sa ne purtam frumos cu el, cu grija
si ca in final vom lucra impreuna cate un
cadou pentru mama lor
4.Dirijarea In prima parte a zilei activitatile vor incepe
invatarii cu A.L.A. I.
Se intuieste materialele de la fiecare sector
si se explica copiilor ce sarcini au de
A.L.A. I realizat la fiecare centru astfel incat sa Observatia
realizam o …….. Explicatia
Artă ,,Tablou de primăvară”- Conversatia
dactilopictură
,,Ghiocelul bucuros’’- desen
,,Brăţării’’- înşirare copii vor avea de pictat
macaroanele,
Joc de masa „Ghiocei” Din
jumătate întreg.
Ştiinţă: ,, Coşuleţul cu ghiocei”–
sortare de jetoane Mici/mari.
Construcţii: Ghiocelul
persomalizaţii’’Aşezare pe contur

Ghiocelul este o floare frumoasa,creste in


gradini,parcuri si paduriAre o floare mica, o
codita subtire si frunze lungi; ghiocelul este
o floare gingasa ce se rupe usor si trebuie Observatia
tinut usor de codita
Tranzitie: “Intrecerea ghioceilor”-joc de Conversatia
miscare Exercitiul
Tranzitii: “Primul ghiocel”- cantec
Din zăpadă Sanda scoate

Din zapada Sanda scoate


Gingasi ghiocei Planse
Florile le strange toate Ghiocei
Pentru mama ei Clopotel
Jardiniera
Ref: Gingasi ghiocei Pamant de
Pentru mama ei  flori
Gingasi ghiocei 
Pentru mama ei
Se solicita copiilor asezarea la masute dupa
care se face intuirea materialului si se
explica sarcinile ce le au de indeplinit, in
timp ce se urmareste si demonstrarea
etapelor de lucu. In timpul demonstartiei
se enumera si criteriile dupa care se va
realiza evaluarea lucrarilor: acuratete, grad
de finalizare, etc.. Se efectueaza exercitiile
de incalzire a muschilor mainii iar dupa
care copiii vor incepe a lucra pe un fond
muzical linistit. Se dau explicatii si se ofera
ajutor pe tot pracursul activitatii..
Lucrarile realizate sunt asezate in jurul
expozitiei realizate la A.L.A. I pentru a fi
examinate si apreciate.
5.Obtinerea
Tranzitii: “E ziua ta mamico”-cantec
performantei
”Ghiocelul buclucas”- joc distractiv
Observare
Copiii vor fi impartiti in ghiocei si mamici
curenta
astfel incat intotdeauna sa fie un ghiocel in
plus. Mamicile vor fi asezate pe scaun in
semicerc in schimb ghiocei vor mai
departati si nu unul langa celalalt.
Scopul jocului este acela de a forma o
pereche mama-ghiocel. In momentul in care
se aude comanda ghiocei fugiti la mama ,
acestia va trebui sa ajunga in dreptul unei
DEC
mame, iar acel ghiocel care ramane ingur
este “ ghiocelul buclucas”, urmand apoi
inversarea locurilor.
Se desfasoara jocul de proba de 2-3 ori
dupa care se incepe jocul propriu-zis.
Tranzitii:“Randul iute il formam, Converstia
Mergem ca sa ne spalam, Eplicatia
Apoi venim sa mancam. Exercitiul
Jocul

Se fac aprecieri cu privire la modul de lucru Aprecieri


pe tot parcursul activitatilor. Paleta de verbale
Se acorda recompense pentru implicarea culori
activa si indeplinirea sarcinilor Flori din
lemn
A.L.A. II Pensule
Lipici cu sc
6.Incheierea Conversatia
activitatii Recompense

S-ar putea să vă placă și