Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Institutor:Cristea Fulvia
Data: 21. 03. 2020
Clasa: a IV-a
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe
Disciplina: Ştiinţe ale naturii
Subiectul: Curcubeul. Culoarea corpurilor
Unitatea de învăţare: Sistemul nostru solar. Lumina
Tipul lecţiei: predare-învăţare
Durata: 50 de minute

OBIECTIVELE DE REFERINŢĂ:
1.1 să identifice relaţii între părţile componente ale unui sistem studiat;
1.3 să comunice în maniere diverse observaţii privind relaţiile dintre părţile componente ale unui
sistem şi/sau dintre sistemele studiate;
2.1. interpretarea succesiunii unor fenomene din natură;
2.2 să pună în evidenţă regularităţi ale fenomenelor pe baza măsurătorilor efectuate, prezentând
adecvat rezultatele;
2.3 să realizeze experimente simple pe baza unor ipoteze date;
2.4 să aplice procedee de natură ştiinţifică în activitatea proprie

OBIECTIVELE OPERATIONALE:
OO1- Să enumere culorile care alcătuiesc lumina naturală, lumina albă.
OO2- Să explice formarea curcubeului.
OO3- Să explice perceperea culorilor corpurilor din mediul înconjurător.

STRATEGIA DIDACTICA:
Resurse procedurale:
Metode şi procedee:explicaţia, conversaţia, observaţia, demonstraţia, scaunul
intervievatului, munca independentă
Forme de organizare: frontal, individual
Resurse materiale: videoproiector,ecran de proiecţie,Laptop,soft educaţional,
manuale,jucării de suflat baloane de suflat, fişe de lucru

BIBLIOGRAFIE:
Consiliul Naţional pentru Curriculum, Programa şcolară pentru ştiinţeal naturii. Clasa a IV-a,
Bucureşti, 2005
Tudora Piţilă, Cleopatra Mihăilescu, Ioana Ghimbaş, Ştiinţe ale naturii. Manual pentru clasa a
IV-a, Editura Aramis, Bucureşti, 2006
Elena Joiţa, Didactica aplicată. Partea I – învăţământul primar, Editura “Gheorghe Alexandru”,
Craiova, 1994
www.didactic.ro

ETAPELE OB. CONŢINUTURILE ÎNVĂŢĂRII METODE EVALUARE


1
LECŢIEI OP. DIDACTICE
Moment Asigură condiţiile optime pentru
organizatoric buna desfăşurare a lecţiei.
Captarea atenţiei Propun elevilor un material in explicatia frontala
Power Point cu ghicitori despre observatia
Sistemul Solar. conversatia

Reactualizarea Elevii raspund la intrebarile:


structurilor 1)De ce vedem noaptea, stelele? conversatia frontala
cognitive R. Fiindca emit lumina.
anterioare 2)Luna emite lumina?
R.Nu emite lumina,dar este sursa de
lumina.
3)De ce este sursa de lumina?
R. Este luminata de Soare si
imprastie(reflecta) lumina primita de
la acesta.
4)Cum putem vedea obiectele din
jurul nostrum atunci cand este
intuneric?
R. Le putem vedea doar daca ele
primesc si imprastie lumina
provenita de la Luna sau reteaua de
iluminat.
5) Cum se clasifica sursele de
lumina?
R. Surse naturale si surse artificiale.
6) Dati exemple de surse de lumina
naturale?
R. Soarele, celelalte stele, fulgerul,
licuricii etc.
7) Dati exemple de sursa de lumina
artificiala?
R. Becul electric, lumanarea,
lanterna, laserul, neonul.
8) Cum se propaga lumina?
R. Lumina emisă de o sursa de
lumina ajunge la corpurile din jurul
sau trecand in linie dreapta
(rectiliniu), prin toate punctele.

9) Cum se formeaza umbra?


R. Daca in calea propagarii luminii
in linie dreapta se afla un corp opac,
in spatele acestuia se formeaza
umbra.
10) Cum se clasifica corpurile din
2
punctual de vedere al trecerii luminii
prin ele?
R.Corpuri transparente ( permit
trecerea luminii prin ele).
Corpuri opace ( nu permit trecerea
luminii prin ele).
Corpuri translucide ( permit trecerea
luminii prin ele, darn u permit
observarea clara a conturului
obiectelor).
ANUNŢAREA Astazi vom invata lucruri interesante explicatia
TEMEI ŞI A despre ,,Curcubeu’’ si despre
OBIECTIVELOR ,,Culoarea corpurilor’’.
La sfarsitul orei va trebui :
sa stiti care sunt culorile care
alcatuiesc lumina alba; sa stiti ce
este ,,curcubeul’’; sa stiti cum se
formeaza ,,curcubeul’’; sa stiti cum
percepe ochiul omului culorile
obiectelor.
Scriu titlul lectiei pe tabla:
Curcubeul.Culoarea corpurilor
DIRIJAREA OO1 Elevii vor urmari mai intai explicatia frontala
ÎNVĂŢĂRII OO2 ,, Povestea curcubeului’’ (material observatia
pps) conversatia
Elevii raspund la intrebarea: demonstratia
Care sunt culorile care se certau?
R. Rosu, oranj, galben, verde,
albastru, indigo si violet.
Spun elevilor ca aceste culori
alcatuiesc lumina alba.
Elevii raspund la intrebarea:
De unde considerati ca poate
proveni aceasta lumina alba?
R. Lumina alba poate fi primita de
la Soare sau de la un bec electric.
Spun elevilor ca la trecerea luminii
albe ,provenite de la Soare, prin
picaturile de apa din atmosfera, se
descompune in cele sapte culori care
formeaza curcubeul (ROGVAIV)
Curcubeul este un fenomen natural
care apare uneori pe cer, după
ploaie.
Experiment:Elevii privesc baloanele
de sapun in razele soarelui sau la
lumina videoproiectorului.

3
OO3 Elevii sunt solicitati sa dea exemple
de culori ale corpurilor din mediul
inconjurator. explicatia frontala
Spun elevilor ca aceste culori sunt observatia
percepute in lumina naturala,in conversatia
lumina alba.Dar daca in fata unei demonstratia
surse de lumina alba se asaza un
filtru colorat atunci corpurile din
fata sursei de lumina vor fi
percepute ca avand alta culoare.
Bineinteles ca depinde de culoarea
initiala a corpului.
Corpurile albe reflecta toate
radiatiile.
Corpurile negre absorb toate
radiatiile.
Un corp opac apare rosu deoarece
reflecta lumina rosie, iar pe celelalte
le absoarbe.
Experiment: Elevii privesc in lumina
Soarelui un compact disc (CD ) si
explica aparitia culorilor
OBŢINEREA Un elev se va aseza pe un scaun in explicatia frontala
PERFORMANŢEI fata clasei si va fi intervievat de conversatia
colegi. Acestia vor pune intrbari din scaunul
lectia ,,Curcubeul.Culorile intervievatului
curcubeului’’, iar intervievatul va
raspunde.
ASIGURAREA Propun elevilor sa caute in explicatia
RETENŢIEI SI enciclopedii, pe Internet, mai multe
TRANSFERULUI informatii despre ,,curcubeu’’ si
,,spectrul luminii’’.
Elevii primesc cate o fisa de lucru, munca individuala
avand ca sarcina sa reprezinte prin independenta
desen curcubeul.

ÎNCHEIEREA Fac aprecieri asupra comportarii si explicatia aprecieri


LECŢIEI participarii elevilor la lectie. verbale
Propun elevilor ca tema pentru
acasa, sa selecteze din lectura
Spargatorul de nuci, de E.T.A.
Hoffmann, fragmentele in care se
descrie bradul de Craciun.

4
5
6
7
8

S-ar putea să vă placă și