Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE

Data:
Propunători:
Tema anuală de studiu: CU CE ŞI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMŢIM?
Tema săptămânală: Cum mă simt?
Domeniul experențial: Domeniul om și societate
Categoria de activitate: Educație pentru societate
Mijloc de realizare: convorbire- Cum mă simt?
Scopul: Formarea deprinderilor de recunoaștere a stărilor emoționale și de exprimare a acestora.
Dimensiuni ale dezvoltării :
A3 Sănătate (nutriție, îngrijire, igienă personală) și practice privind securitatea personală
Comportamente vizate:
A3.3 Demonstrează abilități de autoprotecție față de obiecte și situații periculoase
Obiectivele operaționale:
Cognitive:
O1- să numească starea emoțională pe care o are copilul din imaginea proiectată;
O2- să mimeze starea emoțională idenitificată în imagine;
O3- să identifice soluții de schimbare a stării emoționale negative într-una pozitivă;
Afective :
O4 :-să participe cu interes la lecție
Psihomotorii:
O5:-să păstreze poziția corectă la masă
Metode si procedee: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, problematizarea.
Mijloace de invatamant: preșcolari; ppt imagini cu copii care au stări emoționale negative și pozitive; baghetă magică; buline
vesele, triste.
Modalitati de realizare: frontal
Durata: 20 MINUTE
Bibliografie:
MECT, Curriculum pentru învățământul preșcolar
Surse web: www.didactic.ro
http://ro.folj.com/lateral-thinking-puzzles/fanciful.htm

Nr. Etapele Ob. Conţinutul instructiv-educativ Strategii didactice Evaluare


Crt. activităţii op. Metode şi Mijloace/ Forme de
procedee materiale organizare
didactice
1. Moment Se pregătesc materialele necesare
organizatoric desfășurării activității (ppt, baghetă
magică, buline zâmbitoare și triste).
Scaunele se aşază în formă de semicerc.
2. Introducerea în  Li se citește copiilor următoarea
activitate situație: Pe un deal, lângă o casă, se
aflau cinci bucăți de cărbune, un
morcov si un fular. Nimeni nu le-a pus
pe iarbă si totusi se găseau acolo. Cum Problematizarea
au ajuns să fie toate la un loc? Conversația Imagine om Frontal
Copiii încearcă să ofere soluții. În final de zăpadă
educatoarea le arată răspunsul: un om
de zăpadă cu un fular, un morcov în loc
de nas și cinci bucăți de cărbune drept
nasturi. Sunt întrebați:
- Cine ar fi putut să facă acel om de
zăpadă?
- Cum s-au putut simți copiii care s-au
jucat cu zăpada? (fericiți, veseli)
- Cum se simt ei când se joacă? Dar
când cineva îi lovește?
3. Anunţarea Copiii vor vorbi despre emoții și vor
temei şi a descoperi cum să schimbe o stare
obiectivelor negativă (rea) într-o stare pozitivă
(bună).
4. Desfăşurarea Conversația se va purta pe baza a șase
activităţii imagini (Anexa 1), derulate în PPT.
Copiii vor încerca să-și dea seama ce fel Capacitatea
de emoție trăiește fiecare copil (de Explicaţia Frontal de a
bucurie, tristețe, frică, vinovăție) și o identifica
vor imita. stările
Imaginea 1 PPT emoționale
- Cum se simte copilul? (trist)
- Să vă prefaceți că sunteți triști! (copiii Exercițiul
imită starea de supărare) Când vă Deprindere
supărați? De ce vă supărați? Conversația a de a
Imaginea 2 mima
- Cum se simt copiii? (fericiți, veseli) emoții
- Să vă prefaceți că sunteți fericiți!
(copiii imită starea de fericire)Când
sunteți fericiți? De ce sunteți fericiți?
Imaginea 3
- Ce face fata? (fericiți, veseli)
- Când plângeți? De ce?
Imaginea 4
- Cum se simt copiii? (fericiți, veseli)
- Să vă prefaceți că sunteți triști! (copiii
imită starea de supărare) Când vă
supărați? De ce?
Imaginea 5 Capacitatea
- Cum se simt copiii? (nervoși) De ce? Exercițiul de a
- Să vă prefaceți că sunteți nervoși! Frontal identifica
(copiii imită starea). Când vă enervați? Conversația stările
De ce? emoționale
Imaginea 6 PPT
- Cum sunt copiii? (speriați)
- Să vă prefaceți că sunteți speriați! Deprindere
(copiii imită starea). Ce vă sperie? a de a
mima
emoții

5. Asigurarea Copiii sunt rugați, pe baza imaginilor


retenţiei şi a reluate să se gândească la soluții de Capacitatea
feedback-ului schimbare a stării emoționale. Exercițiul PPT de a găsi
-Când un coleg este trist, cum îl putem Frontal soluții
O3 înveseli? Conversația
- Când mama este nervoasă, cum putem
să o ajutăm?
- Când ne certăm cu un coleg, cum
putem să oprim cearta?
-Când cineva este speriat, cum îl
ajutați?
- A fi trist, nervos, sunt stări bune? Dar
cum? Înseamnă că e bine să încercăm să Expunerea
fim cât mai veseli, cât mai buni, cât mai
darnici cu cei din jur. Stările de bine ne
ajutăm să creștem oameni mari și
frumoși!
6. Evaluarea Se reamintesc emoțiile descoperite în
activității imagini. Se imită acele emoții. Copiii Conversație Frontal
promit că vor încerca să fie cât pot de
veseli și de buni.

7. Încheierea Se fac aprecieri verbale și generale


activității asupra modului de participare la lecție
și primesc buline.
Anexa 1

S-ar putea să vă placă și