Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECȚIE

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Nr.13 , București

DATA: 06.12.2023

CLASA: a II-a A

Prof. înv. primar: Dumitru Victor Gabriel


ARIA CURRICULARĂ: Consiliere și orientare
DISCIPLINA: Dezvoltare personală

DISCIPLINE INTEGRATE: Dezvoltare


personală, Comunicare în limba română, Arte
vizuale și abilități practice

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: ,,Vin sărbătorile”


SUBIECTUL: Emoții de bază
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
TIPUL LECȚIEI: Însușire de noi cunoștințe

SCOPUL: Însușirea de noi cunoștințe cu privire la recunoașterea emoțiilor de bază (bucurie,


tristețe, supărare, teamă, furie) și situațiile care le generează

COMPETENȚE SPECIFICE:
Dezvoltare personală

2.1. Exprimarea emoţiilor de bază în situaţii variate

2.2. Utilizarea unor elemente de ascultare activă;

2.3. Explorarea abilităţilor de relaţionare cu ceilalţi;

Comunicare în limba română

2.1 Formularea unor enunţuri proprii în situaţii concrete de comunicare;

Arte vizuale și abilități practice

2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale prin utilizarea liniei, punctului, culorii şi formei
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 - să recunoască emoțiile de bază unor situații problemă date;

Obiectivul se consideră realizat dacă elevii recunosc cel puțin două emoții de bază din cele
cinci în anumite situații problemă date, pe baza experienței proprii;
O2 - să mimeze diferite emoții în anumite situații date;
Obiectivul se consideră realizat dacă elevii mimează cel puțin două emoții din cele cinci în
anumite situații problemă date, pe baza experienței proprii și a explicațiilor domnului învățător;
O3 - să realizeze desene prin care să redea emoțiile, raportându-se la experiența proprie;
Obiectivul se consideră realizat dacă elevii realizează un desen prin care să redea cel puțin o
emoție din cele cinci, raportându-se la experiența proprie și deprinderile formate anterior;
STRATEGII DIDACTICE:

 METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, observaţia, exercițiul, jocul didactic

 MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Omul de zăpadă, tablă interactivă, ghicitori, săculeț,


bilețele, coli, jetoane, creioane colorate
 FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual

 METODE DE EVALUARE: observarea sistematică, aprecieri verbale, evaluare orală,


evaluare scrisă, evaluare practică

RESURSE:
 Spațiale: sala de clasă
 Temporale: 45 minute
 Umane: 17 elevi
 Bibliografice:
- Programa şcolară pentru disciplina DEZVOLTARE PERSONALĂ, Clasa
pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a Aprobată prin ordin al ministrului Nr.
3418/19.03.2013
- https://wordwall.net/ro/resource/2276175/detectivul-de-emo%c8%9bii
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII DIDACTICE

Strategii didactice
Momentele Metode Mijloace Forme Metode
lecției/ Ob Activitatea instructiv-educativă și de de de
Timp op procedee învățământ organizare evaluare

1.Momentul Se asigură condițiile optime pentru desfășurarea Conversația Manual Frontal Observare
organizatoric orei de dezvoltare personală: aerisirea sălii de Auxiliar sistematică
clasă, aranjarea mobilierului, aranjarea
( 2 minute) materialelor didactice, organizarea colectivului de
elevi.
Salut elevii și precizez să își scoată
materialele necesare pentru ora de Dezvoltare
personală.
2.Reactualizare O1 Le spun copiilor că spiridușii au trecut prin mai Conver Omul de Frontal Evaluare
a cunoștințelor multe emoții, iar noi trebuie să le descoperim: sația zăpadă orală
,,Când a pierdut Explic
(2 minute) jucaria, Nas- Roșu s-a ația
simțit …….. (Trist) Ghicitori
,,Când Oli a observat
că lipsește o jucărie a
fost ….. (Furios)

,,Nas-Roșu era …….


pentru că ar putea afla
Moșul de cele
întâmplate. (Speriat)

,,Când Oli și Dodo au


sărit în ajutor, Nas-
Roșu s-a simțit ……..
(Fericit)
3.Captarea Le spun copiilor că Omul de zăpadă, le-a pregătit Conversația Tablă Frontal Observare
atenției O1 un joculeț despre emoții. Cu ajutorul aplicației interactivă sistematică
wordwall, elevii vor avea de identificat emoțiile
(2 minute) în diferite situații date.

4.Anunțare Le spun copiilor că astăzi vom vorbi despre Conversați Frontal Observare
a temei și a ,,Emoții”, mai exact despre cum să ne a sistematică
obiectivelor înțelegem emoțiile. Explicația

(1 minut)

5.Dirijarea O1 Jocul didactic Conversați Cub Frontal Evaluare


învățării Elevii primesc un cub pe care sunt emoții si a orală
(27 minute) imagini din care extrag emotia personajului din Explicația
desene /povesti. ANEXA 1 Observația Individual
Emoțiile plăcute, cum sunt bucuria şi fericirea atrag Manual
reacții și comportamente plăcute, însă emoţiile mai Jocul digital
puțin plăcute, cum sunt furia, frica, tristețea, pot didactic Caiete
determina reacții și comportamente neplăcute și
nedorite. Râdem, când suntem bucuroși și Aprecieri
putem plânge, când suntem triști, speriati sau verbale
furioși. Însă evităm să țipăm, să ne vorbim urât, să
ne îmbrâncim sau să ne lovim când suntem furioși.
O2 Elevii vor relata întamplari din viața lor în care au
simțit: bucurie, furie, tristete, uimire, frică.
Le propun copiilor jocul ,,Ce simți dacă...”. Le voi
împărți câte un jeton corespunzător fiecărei emoții. Conversația Jetoane Frontal Evaluare
Voi citi situațiile problemă prezentate, iar elevii Explicația orală
O1 vor ridica jetonul corespunzător emoției. Vor avea Săculeț
ca sarcină identificarea emoției provocată și
mimarea emoției de bucurie la propozițiile care
exprima această stare de bine:
O2
Evaluare
1. Afară ninge și trebuie să rămâi în casă deoarece Individual practică
este foarte frig.
2. Iei o notă mare la matematică.
3. Spargi vaza preferată a mamei.
4. Împodobești bradul alături de familie.
5. Bunicii nu vor veni de Crăciun la voi.
6. Moș Crăciun îți aduce un animal de companie.
7. Se apropie ziua ta de naștere, iar prietenii
vor veni la tine pentru a sărbători.
8. Pierzi la un concurs.
9.Cel mai bun prieten este admis la școala dorită.
10.Ai pierdut jucăria preferată.

Le spun copiilor că indiferent ce facem, toti Observare


oamenii trăiesc emoții precum bucuria, tristețea, sistematică
uimirea, teama sau furia. Trebuie să vorbim cu
încredere despre emoțiile noastre. Transmitem
emoții celor din jurul nostru și simțim emoții din
partea lor. Pentru a ne putea ajuta prietenii la
nevoie, trebuie, înainte de toate, să ne cunoaștem, să
ne întelegem și să ne controlăm emoțiile.
6. Obținerea Le propun copiilor un joc în care trebuie să își Evaluare
performanței O3 deseneze pe o foaie palma, iar apoi pe fiecare deget Conversația Foi Individual scrisă
(5 minute) O2 să exprime diferite emoții. La final, copiii trebuie să Explicația Creioane
prezinte în fața clasei desenele realizate și să Demonstrația colorate Aprecieri
mimeze una dintre ele. verbale
7.Asigurar O1 Vor lucra pe caietul auxiliar Exercitiul nr 1 pagina 67 Conversația Auxiliar Frontal Aprecieri
ea retenției Propun copiilor jocul ,,Trenulețul Bucuriei”. Explicația verbale
și a Elevii se așază în rând în fața clasei.
transferului De la stânga la dreapta fiecare trebuie să răspundă
(5 minute) la întrebarea:
,,Ce te face bucuros?” și să îi transmită mesajul
celui din dreapta lui. Dacă și pe el îl bucură acel
lucru va zâmbi. Apoi se va întoarce către următorul
și îi va spune ce îl bucură pe el.
8.Aprecieri Se vor face aprecieri generale şi individuale asupra Conversația Frontal Aprecieri
verbale și comportamentului copiilor şi asupra participării Individual verbale
încheierea acestora la oră.
lecției
(1 minut)

âââ
ANEXA 1

S-ar putea să vă placă și