Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect de lecţie

UNITATEA DE ÎNVĂTĂMÂNT: Scoala ”Constantin Motas” Vaslui


DATA: 7 dec 2023
CLASA: I
CANDIDAT: Escu Vanilia
ARIA CURRICULARĂ: Consiliere şi orientare
DISCIPLINA DOMINANTĂ: Dezvoltare personală
UNITATEA DE INVATARE: Emoţiile mele
SUBIECTUL LECŢIEI: Emoţiile de bază bucurie ,tristeţe ,frică ,furie
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare şi sistematizare
SCOPUL: Recunoaşterea emoţiilor de bază în diferite situaţii şi identificarea propriilor emoţii

COMPETENŢE SPECIFICE:

2.1. Exprimarea emoţiilor de bază în situaţii variate;

2.2. Explorarea abilităţilor de relaţionare cu ceilalţi

2.3. Formularea unor enunţuri proprii în situaţii concrete de comunicare;

2.4. Transmiterea unor informaţii prin intermediul mesajelor simple;

2.5. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm.

OBIECTIVE OPERATIONALE
O1 – să participe cu interes, afectiv şi emoţional la oră;
O2 – să rezolve corect sarcinile cerute cu ajutorul diferitelor metode;
O3 – să răspundă corect la întrebări;
O4 - să identifice emoţiile de bază ( bucurie, tristețe, frică, furie ) în funcţie de indicii
nonverbali;
O5- să identifice emoțiile proprii/ trăite de personaje în diverse situaţii;
O6- să verbalizeze diferite situaţii trăite ce conţin o anumită încărcătură emoţională;
O7 - să redea o emoție trăită prin intermediul desenului
O8 -să fredoneze versurile cântecelului
STRATEGIA DIDACTICĂ:
 Metode, procedee, tehnici: observația, conversația euristică, exercițiul, jocul
didactic, problematizarea;
 Mijloace de învățământ: fişă cu metoda ciorchinelui ,caietul de clasă, fișă de
lucru, imagini cu poveşti, creioane colorate, ustensile de scris, emoticoane, lipici
 Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;
RESURSE:
 Umane: 23 elevi;
 Spațiale: sala de clasă;
 Temporale: 50 min
BIBLIOGRAFIE:
 Programa școlară pentru disciplinele Arte vizuale și abilități practice (clasa
pregătitoare, clasa I și clasa a II-a), Nr. 3418/19.03.2013;
 Adina Grigore, Cristina Ipate-Toma,Georgeta-Mihaela Crivac…, Dezvoltare
personală – clasa a II-a, Editura Ars Libri,2015.
www.didactic.ro

DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Etapele lecţiei Ob. Conţinutul lecţiei Metode şi Evaluare
Ope-
procedee
ratio-
nale

1. Moment - Organizarea colectivului de elevi, - conversaţia - observarea


organizatoric - Pregătirea materialelor necesare sistematică
desfăşurării lecţiei,
- Asigurarea unui climat favorabil
învăţării.
2. Captarea Prezint elevilor o planşă pe care va fi
atenţiei O1 desenat un rebus. - conversaţia
La rândul lor copii vor primi si ei o
-explicatia
fişă cu rebusul ,pe care îl vom rezolva
O2 împreună.
Pe verticala A-B va reieşi
cuvântul ,,EMOŢIILE’’.
3. Anunţarea Astăzi, la ora de Dezvoltare personală,
subiectului şi ne vom reaminti despre emoții -conversaţia
enunţarea O4 precum: bucuria, tristețea, furia şi frica
obiectivelor , emoții pe care le trăim cu toții în
operaţionale diferite situații.
Vom realiza câteva jocuri, vom lucra
O2
pe grupe dar şi individual,vom audia -explicaţia
un cântecel şi vom reprezenta emoţia
pe care am trăit-o în această oră. problematiz
area

4.Organizare Voi solicita elevii să reactualizeze


a situaţiilor principalele emoţii : -observarea
O3
de repetare şi bucuria,tristeţea ,furia şi frica. -conversaţia sistematică
consolidare a Ce este emoţia?
cunoştinţelor Ce reprezintă Bucuria?
De ce este provocată Tristeţea şi ce
fel de emoţie este?
Ce întelegeţi voi prin Frică?
Furia ,ce este? -conversatia

Pe tablă vor fi reprezentate cele patru


emoţii.
Pe catedră cu faţa în jos,vor fi aşezate
imagini cu personaje din povești
(„Fata babei și fata moșneagului”,
Explicaţia
„Cenuşăreasa”, „Albă ca Zăpada şi cei
sapte pitici”, „Capra cu trei
iezi”,,,Scufiţa Roşie”, „Cei trei
purceluși”, „Punguța cu doi bani”).
Elevilor li se cere sa identifice titlul Exerciţiul
poveştii din care face parte imaginea.
Fiecare imagine prezintă o emoţie.
Aceştia vor recunoaşte emoţiile
personajelor şi vor asocia imaginile cu
emoticonul corespunzător.
Solicit elevilor să dea exemple de conversatia
întâmplări care să reprezinte unele
emoţiile pe care le-au trăit. explicatia
Pe masă într- un coşuleţ sunt așezate
cartonașe cu diferite imagini. Solicit jocul
câte un elev să ia câte un cartonaș și, didactic
sa mimeze emoțiile respective,
( bucurie, tristețe, furie, frică)iar
ceilalţi elevi să ghicească despre ce
emoţie este vorba.

6.Obţinerea - Pentru a vedea cum ne simtim în alte


performanţe situații vă propun următorul joc ,,Ce
-conversaţia
i simți dacă...?”
Copiii trebuie să precizeze ce
emoție ar trăi în diferite ipostaze.
1. Afară plouă.
O4 -explicaţia
2. Bunicii vor veni în vizită.
3. Părinţii pleacă fără tine la
-orală
cumpărături.
4. Ţi s-a îmbolnăvit pisica.
5. Doamna învăţătoare îţi dă multe
-jocul
teme.
didactic
6. Un câine vine lătrând spre tine.
7. Mâine mergeţi în excursie la
munte.
Ceasul
8. Te cerți cu un prieten. -aprecieri
emoţiior
9. Câștigi la un concurs.
verbale
10. Primești multe cadouri de ziua ta.
11.Un coleg ţi-a sticat jucaria.
- Audiţie cântecul „Dacă vesel se
trăieşte”
- Elevii vor fredona şi ei cântecul cu
versurile în faţă.
Elevii primesc o fişă de lucru care
conţine un careu. Sarcina lor este să -conversaţia
găsească şi să coloreze cuvintele care
exprimă cele patru emoţii de bază
O2 utilizând culorile: BUCURIA-
roşu,FRICA -albastru
TRISTEŢEA – verde ,FURIA –galben. -explicaţia
.

F U MB U N A R T A -observaţia
R O MU N E G A R R
I F OC I P F L I E
C U F U R I U T S C -exerciţiul
A N T R I S R E T E
L I L I S O I O N I
A L T A C I A E Ş E
T R I S T E Ţ E A C -aprecieri
verbale
La final final fiecare elev va desena
cele patru emoţii şi va încercui emoţia
pe care a simţit-o la această oră.
O7
7. Încheierea O8 - Apreciez activitatea elevilor din -aprecieri
timpul lecţiei ,oferindu-le câte o față verbale
lecţiei
veselă .
A
1
2
3
4
5
6
7
8

B
1. Este ce mai bun prieten al omului.

2. Este anotimpul în care răsar ghioceii

3. Pom sau……

4. Calificativele elevilor se notează ȋn….

5. Ultima lună de primăvară

6. Locul de unde împrumutăm cărţi

7. Test sau......

8. Şcolari sau..............
JOC –MIMA
FIŞĂ DE LUCRU

Găsiti şi coloraţi in careul de mai jos cele patru emoţii de bază ,utilizând culorile
următoare:
BUCURIA-roşu ; FRICA –albastru ; TRISTEŢEA – verde ; FURIA –galben

F U M B U N A R T A
R O M U N E G A R R
I F O C I P F L I E
C U F U R I U T S C
A N T R I S R E T E
L I L I S O I O N I
A L T A C I A E Ş E
T R I S T E Ţ E A C
Cum te-ai simţit astăzi?

S-ar putea să vă placă și