Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

DATA:

CLASA: ciclul primar

INVATATOARE: BOANGIU ALINA

DISCIPLINA: EDUCAŢIE PENTRU SĂNĂTATE

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: ,, SĂNĂTATEA MINTALĂ “

SUBIECTUL: “ Identificarea şi controlul emoţiilor”

TIPUL LECŢIEI: de transmitere/ însuşire de cunoştinţe

OBIECTIV FUNDAMENTAL: dezvoltarea unor comportamente de protejare a sănătăţii mintale.

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

2.1. să recunoască comportamente sănătoase şi comportamente de risc;

2.2. să recunoască cazuri de violenţă;

2.7. să–şi formeze reprezentări corecte asupra sinelui şi a celorlalţi.

1
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

La sfârşitul orei elevii vor fi capabili:

a) cognitive:

O1- să evidenţieze conţinutul scrisorii;


O2 – să noteze pe inima cuvinte din vocabularul emoţiilor;
O3 – să lucreze în echipă;
O4 – să reprezinte una din stările sufleteşti de pe faţa cubului;
O5 – să observe expresia feţei ( sprâncene, ochi, gura), corpul pentru a reda cele 4 emoţii de bază;
O6 - să recunoască emoţia traită de personajul în fragmentele citite;
O7 – să identifice situaţiile ce generează violenţa, dar şi afecţiunea;
O8 – să conştientizeze consecinţele jignirilor noastre prin prezentarea materialului PPT (,,Hârtia mototolită”);
O9 – să completeze cadranele blazonului;
O10 – să completeze ,,inima fericită” cu fapte bune.

b) motorice:
O11 .– să însoţească interpretarea cântecului cu mişcări corporale;
O12 .– să aibă o poziţie corporală corectă în timpul scrisului.

2
b) afective:
O13 – să participe cu interes la activităţile lecţiei.

STRATEGII DIDACTICE

 Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, observaţia, joc didactic, problematizarea, metoda
cadranelor.
 Mijloace didactice: videoproiector, flipchart, fişe de muncă independentă, material PPT (youtube), set cartonase
cu emotii, ace de siguranta mici.
 Forme de organizare: frontală; individuală; pe echipe/grupe.
 Resurse : - umane: 15 elevi

- temporale: 45 minute

BIBLIOGRAFIE:

 Cleopatra ,M, Tudora, P., Educaţie pentru sănătate - manual pentru clasa I,Editura Aramis, 2011
 Curs – Dezvoltarea profesională a cadrelor didactice prin activităţi de mentorat
 www.didactic.ro

3
DESFASURAREA ACTIVITATII
Nr. Etapele lecţiei Obiective Conţinutul istructiv/educativ Strategii didactice Evalaure
Crt. operaţionale Metode Mijloace Forme
1. Moment - se stabilesc ordinea şi disciplina conversaţia
organizatoric în clasă;
- se pregătesc materialele necesare
pentru desfăşurarea activităţii.

2. Captarea O1 Un copil asaltat de sarcini are o explicaţia munca cu frontală


atenţiei scrisoare pentru elevii clasei I scrisoarea întreaga
( Anexa 1 ) clasă

3. Anunţarea O1 - ,,Despre ce ne vorbeşte explicaţia frontală


temei şi a Sufleţel? munca cu
obiectivelor - Ce a descoperit el despre întreaga
operaţionale emoţii? conversaţia clasă
- Cum vom fi dacă vom asculta de
sfaturile lui?
- Despre ce vom învăţa astăzi? problematiza
rea individuală

4
4. Dirijarea O2 Pentru a recunoaşte mai bine Explicaţia Frontal
învăţării propriile emoţii dar şi pe ale munca cu
celorlalţi este necesar şă ştim întreaga
cuvintele care denumesc emoţiile. clasă

Am observant că atunci când


întrebi un copil cum se simte, se
răspunde cu bine sau rău.

Pe această planşă am scris cuvinte explicaţia Plansa cu


care fac parte din vocabularul cuvinte ce
emoţiilor. exprima
emotii
O3 Vei învăţa cum să vorbeşti despre
ceea ce simţi.
conversaţia
- se citesc cuvintele: curios,
curajos, calm, dezamăgit, fericit,
fricos, îngrijorat, iubit, liber,
mânios, mândru, oboist, prietenos,
plictisit, puternic, trist, timid,
relaxat, supărat, special, sensibil,
singur, tensionat.

5
E foarte important să spunem cum
ne simţim şi cum ne place să ne
simţim.

O4 Pe o inimă colorată, pe care elevii inimi


o au pe bănci, îşi aleg din vocalele cofecţiona
emoţiilor acele cuvinte care-i te din
reprezintă şi le scriu în interiorul hârtie
inimii, iar acele de siguranţă de colorata
pe bancă îi va ajuta să şi le prindă
în piept.

Colectivul va fi împărţit în grupe Munca în Pe grupe


de către 2 – 3 elevi: grup
jocul
- voi atrage elevii într-un joc în didactic
care voi folosi cubul; pe feţele Cub cu
cubului sunt scrise următoarele stari
stări sufleteşti: bucurie, speranţă, sufletesti
mirare, tristeţe, teamă,
siguranţă.

6
Pe rând câte un reprezentant al
fiecărei grupe va arunca cubul şi
va încerca să reprezinte starea
sufletească printr-un desen sau
câteva propoziţii (pe o coală mare
de desen fiecare grupă va
reprezenta starea denumită de cub
în urma fiecărei aruncări al
acestuia).

Sufleţel ne-a mai spus că vom


învăţa să recunoaştem propriile
emoţii, dar şi pe ale celorlalţi, de
aceea trebuie să fim atenţi asupra
observării feţei ( sprâncene, ochi,
gură), corpului (umeri, corp, Imagini
picioare, mâini). cu chipuri
de copil:
Se prezintă imagini cu chipuri de trist,
copil care redau cele 4 emoţii de bucuros,
bază: trist, bucuros, nervos, fricos. nervos,
fricos.

7
5. Obţinerea Fiecare copil are o hârtie împărţită
performanţei O2 în 4 cadrane şi li se va cere să fişe de Munca cu frontală
reprezinte în fiecare cadran chipul explicaţia lucru: coli întraga
soarelui, după ce se citesc scurte impartite clasă
fragmente reprezentative: in 4
cadrane.
Cadranul 1 : ,, Soarele străluceşte exerciţiul
fericit pe bolta cerească”.

Cadranul 2: ,,Intr-o zi, nori grei observaţia


trimişi de zâna cea rea au sosit pe
cer din ţări îndepărtate. Ei au individuală
primit ordin să stea ţi să
umbrească soarele.”
O3 Cum se simte soarele? ( trist)
Desenează un soare supărat.

Cadranul 3: ,,Norii s-au hotărât Creioane


să stăpânească pentru totdeauna problematiza colorate
cerul şi să nu-i mai voie soarelui rea
O11 să apară pe cer.”
Cum crezi că se simte soarele
acum? (furios)

8
Cadranul 4: ,, Nişte nori negri s-
au aliat cu vântul pentru a porni
război împotriva soarelui.”
Cum crezi că se simte acum
soarele? (ficos)

Se extrage dintr-un set de


O2 cartonaşe, unul care are notat exerciţiul
denumirea unei emoţii, iar echipa
trebuie să-l reprezinte colectiv
(mimica, expesia feţei, picioare,
mâini), iar celelalte echipe trebuie
să intuiască emoţia reprezentată
de elevi.

O5 Elevilor li se citesc fragmente


din poezii şi poveşti cunoscute,
iar aceştia trebuie să recunoască învăţarea pe grupe
emoţia trăită de personaj, echipele prin
scriu pe un cartonaş emoţia cooperare autoevaluare
ientificată, iar apoi confruntă rezul
tatele cu celelalte echipe:
,,Căţeluşul şchiop” de Elena
O6 Farago

9
,,Punguţa cu doi bani” de Ion
Creangă
,,Capra cu trei iezi” de Ion
Creangă (Anexa 2)

6. Asigurarea O7 Se prezintă imagini care exerciţiul


retenţiei şi a reprezintă situaţii ce generează: Imagini
transferului problematiza cu emotii individuală individual
- emoţii neplăcute: copii rea placate si
care se lovesc la şcoală, se neplacute
O8 dezbate problema şi se
enumeră soluţii oral.
- emoţii plăcute: în clasă
O10 elevii discută, zâmbesc
disciplinat, un copil
încurajează o colegă, se
apreciază elevii disciplinaţi.
material
Se prezintă materialul: ,,Hârtia PPT
mototolită”.

10
Se precizează consecinţele
jignirilor noastre.

7 Concluzii şi O9 Se analizează fişa care prezintă Fisa individuală


aprecieri probleme ( ANEXA 3 ), iar elevii probleme colectivă
trebuie să noteze posibile
consecinţe, se citeşte, se dau
explicatii.

Se fac aprecieri individuale şi


colective

11
Anexa 1

Dragi prieteni,

Am venit azi la voi, deoarece am aflat că emoţiile din viaţa voastră vă creează probleme.

M-am gândit să vă scriu câteva lucruri despre emoţii. M-am gândit mult la scrisoarea asta: ştiu eu destul
ca să spun la alţii ceva despre emoţii?

Ştiu doar că toată viaţa am fost dominat de emoţii şi m-am luptat cu ele, ori să le ascund, ori să le alung.
Astfel mi-am adus aminte de voi, copiii, care sunteţi la început de drum.

Vreau să-ţi dezvălui câteva dintre cuceririle mele:

- fără emoţii , tu nu poţi învăţa nimic;


- emoţiile ajută când trebuie să luăm o hotărâre;
- emoţiile sunt un lucru foarte valoros;
- emoţiile sunt plăcute sau neplăcute.
Azi vei învăţa cum să-ţi cunoşti emoţiile, să le denumeşti, să le recunoşti la tine şi la ceilalţi, să îţi
controlezi emoţiile neplăcute.
Ţine minte sfaturile mele, deoarece vei fi:
MAI FERICIT, MAI SĂNĂTOS!
Cu multă emoţie, Sufleţel.

12
Anexa 2

,, Eu nu am numai trei picioare, Fraţii mei ceilalţi se joacă


Şi de-abia mă mişc: ţop-ţop, Cu copiii toţi, dar eu
Râd când mă-ntâlnesc copiii Nu pot alerga ca dânşii,
Şi mă cheamă ,, cuţu şchiop” . Căsunt şchiop şi cad mereu!”

(,,Căţeluşul şchiop”- Elena Farago)

,, Moşneagul, iute ca un prâsnel, aşterne ţolul. Cucoşul atunci se aşază pe ţol, scutură puternic din aripi, şi îndată se
umple ograda şi livada moşneagului, pe lângă paseri, şi de cirezi de vite, iară pe ţol toarnă o movilă de galbeni care
străluceau la soare, de-ţi luau ochii! Moşneagul văzând aceste mari bogăţii, nu ştia ce să mai facă de bucurie,
sărutând mereu cocşul şi dezmierdându-l.”
(,,Punguţa cu doi bani” –Ion Creangă)

,, Sărăcuţul de mine!-zise iedul cel mic. Să nu cumva să-i deschideţi, că-i vai de noi! Asta nu-i mămuca.”

( Capra cu trei iezi” –Ion Creangă)

13
Anexa 3

Notaţi posibile consecinţe ale următoarelor probleme:

Problema Consecinţa

Scrierea pe pereţi şi pe
bănci.

Lovirea unui coleg

Un coleg a spus ceva


urât despre tine şi
vreau să-l bat

14

S-ar putea să vă placă și