Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

CLASA: a VIII-a
PROFESOR: Martin Larisa
ARIA CURRICULARĂ: Consiliere și orientare
DISCIPLINA: Dezvoltare personală
DIMENSIUNEA: Arta cunoașterii de sine și a celuilalt.
SUBIECTUL: Emoţii, relaționare și acceptare. Diversitatea emoțiilor, manifestare, posibilități și limite.
TIPUL LECȚIEI: Formare de abilităţi şi atitudini
MODEL CONSTRUCTIVIST: ERRE bazat pe etapele : Evocare, Realizarea sensului, Reflecție. Extindere.
LOCUL DE DESFĂȘURARE : Sala de clasă
COMPETENȚA SPECIFICĂ:
Exprimarea identității personale în relaționarea constructivă cu familia și ceilalți, prin explorarea sinelui și resurselor sociale;

Unități de competență Obiective operaționale Capacitatea Criterii de


evaluată evaluare
Modelarea stilurilor de La sfȃrșitul lecției, elevii vor fi capabili: Mesaj oral C.1 Alcătuiesc
exprimare a emoțiilor și O1 – să formuleze propoziţii clare, coerente utilizând cuvintele ce denumesc emoţiile enunțuri la temă.
sentimentelor în acord cu de bază;
nevoile personale și ale O2 – sǎ audieze povestea “ Copilul și emoțiile” după Clara Ruse, urmărind evoluţia C.2 Identific
celorlalți. personajelor, identificând emoţiile trăite de copilul din situaţia descrisă; emoțiile pozitive
O3 – sǎ identifice la personajele poveştii emoţiile de bază (bucurie, tristeţe, furie, și negative
teamă);
O4 – să exemplifice cu cel puţin o situaţie din experienţa lor de viaţă trăirea emoţiilor C.3 Construiesc
prezentate; un enunț logic,
O5– să aplice în realizarea posterului cunoştinţele însuşite (personajele, consecutiv.
reprezentările grafice ale emoţiilor de bază pentru fiecare personaj).
O6 -să observe că oamenii pot reacţiona diferit la acelaşi eveniment

STRATEGIA DIDACTICA:
a) Metode și procedee : conversația, explicația, problematizarea, exercițiul, jocul de rol, brainstormingul oral, clusteringul, audierea
meditativă, tehnica cercuite integrate, pazzel, studiul de caz.
b) Forme de activitate; frontală, individuală, indepententă, orală.
c) Mijloace instrucționale: imagini, planșă, imagini cu persoane care exprimă diferite trăiri emoţionale , fișe de lucru, cutia cu surpriză,
materiale audio, video.
d) Resurse informaționale:
CURRICULUM NAȚIONAL, aria curriculară consiliere școlară și dezvoltare personală, clasele a V-IX-a, Chișinău, 2018;
Ghid methodologic pentru clasele V – IX, Chișinău, 2018;
Ștefan Pacearcă, Roxana Gavrilă, „Educația Civică, suport didactic”, Editura Akademos Art, 2007;
Deprinderi de viață, manual pentru clasele 5-7, Știința, 2005;
https://www.youtube.com/watch?v=df-eLzao63I
www.didactic.ro.
Resurse temporale: 45 de minute.
Resurse umane: elevi, profesor, părinți.

Demers instrucțional
Etapele Activitatea elevilor și a profesorului Strategii
activității didactice
Evocare  Se asigură condițiile necesare desfășurării lecției. Pregătirea materialului didactic nesesar bunei
desfășură a activității.
 Salutul! Joc de spargerea
 Un joc pentru spargerea gheții. În mijlocul sălii se află o cutie care conţine o ,,surpriză”. Fiecare elev va gheții
trece pe rând şi se va uita în cutie, fără să spună ce a văzut. Va reţine emoţia pe care o are în momentul în care
descoperă surpriza. Va lua un emoticon apoi va trece la loc. După ce fiecare elev s-a uitat în cutie, se vor
aşeza la masa care are indicată același emoticon al cartonașului ales. Discuție
 Se va cere elevilor să reflecteze: Cum s-a simţit înainte de a privi în cutie. Cum s-a simţit când a
descoperit surpriza. Solicit elevilor să scrie pe smail selectat emoția pe care o trăiesc la momentul dat.
 Continua-ți gândul: Viaţa nu ar fi interesantă, dacă nu ar exista ... EMOȚIILE Contiunuați gândul
Realizarea  Elevii descoperă subiectul lecției: Emoții, relaționare și acceptare.
sensului Anunț obiectivele lecției. Conversația
 Descoperiți definiția cuvântului ,,emoție”, ordonând Puzzle...
Emoțiile sunt: „Reacții globale, intense și de scurtă durată ale organismului la o situație neașteptată, însoțită
de o stare afectivă de tonalitate plăcută sau neplăcută” (dicț. de psihologie). Pazzel
 Priviți imaginile, ce emoții vă trezesc?

Conversația

 Profesorul face concluzia: că emoțiile se clasifică în trei grupuri Tehnica cercuite


a) Emoții pozitive ( bucurie, satisfacție, respect, grijă, încredere,admirație, umor, speranță, gingășie, integrate
adorare, simpatie)
b) Emoții negative ( supărare, dezamăgire, gelozie, plictiseală, răzbunare, lene, frică, vinovăția, tristețe,
invidie)
c) Emoții neutre ( speranță, curiozitate, indiferență, mirare, îngrijorare, neliniște, rușine).
 Continuă propozițiile. Analizează-le în perechi, apoi în grup. Ce asemănări și ce deosebiri ai identificat
cu colegii:
1. Când îmi stăpânesc emoțiile, devin _____________________________________
2. Cel mai des mă supăr atunci când ______________________________________
3. Persoanele care îmi trezesc emoții positive sunt _________________________, emoții negative Continua
____________________________________ propoziția
4. Reușesc să-mi controlez emoțiile prin _________________________________, nu reușesc să-mi
controlez emoțiile din cauză ________________________________
5. Când cineva este trist, eu ______________________________________________
Cât de dificil ți-a fost să continui propozițiile?
Ce rol au controlul și înțelegerea emoțiilor proprii și ale celor din jur în relațiile de comunicare asertivă?
Conversația,
 Profesorul dă citire textului: „Copilul și emoțiile” de Clara Ruse (Anexa 1) problematizarea
În urma lecturii elevii vor complete cadranele cu informația audiată. (Anexa 2) asaltul de idei

 Fişa informativă. Eu şi emoţiile mele. Marchează ,,+” informaţiile cu care eşti de acord. Marchează cu
,,?“ informaţiile neclare, pentru care ai nevoie de informaţii suplimentare ( Anexa 3) Joc de rol
 Dă cu zarul, identifică emoţia, apoi povesteşte o întâmplare ce exemplifică emoţia.

Audiție
Clusteringul

 Se audiază: Wolfgang Amadeus Mozart - Concert nr. 21 pentru pian și orchestră


https://www.youtube.com/watch?v=df-eLzao63I - Ascultând această melodie ce sentimente ați trait?
Identificați emoțiile redate într-un clustering.

Concluzia profesorului: Gândirea pozitivă este cheia unei vieţi frumoase şi echilibrate, pentru că ne ajută să
facem faţă mai uşor stresului, să fim optimişti, să ne creştem bunăstarea, şi de ce nu, să fim mult mai sănătoşi.
Emoţiile distructive, ca gelozia, invidia sau mânia, nu le fac rău celorlalţi, ci doar ţie. Ele îţi fac viaţa un infern.
Reflecție  Citeşte, identifică stările prin care trece Sorin şi denumeşte emoţiile. Scrie denumirea emoţiilor pe o Studiu de caz
coală. (Anexa 4)
 Autoevaluarea Problematizarea
Ce ți-a plăcut cel mai mult în această activitate?
Ce ai știut înainte de această oră despre emoții? Brainstorming oral
Ce poți folosi în viață de zi cu zi din ceea ce ai învățat astăzi? (frontal)
Ce ai mai vrea să afli despre emoțiile tale?
Declar lumii întregi că …. Declar lumii întregi
 Se cere elevilor să lucreze pe fişele primite . Să deseneaze figura de mai jos, ( nas,ochi, gura,
sprancene) în așa fel încât să arăte starea în care se află tla sfârțitul orei..
Extindere  Se fac aprecieri individuale şi colective referitoare la desfăşurarea lecţiei. Conversaţia
 Se acordă diplome fiecărui elev pentru participarea la oră.
 Cuvântul profesorului: Îndemn.
Există două zile pe an în care nu poți face nimic… Una este IERI și cealaltă este MÂINE. Așadar, ASTĂZI
este ziua ideală pentru a iubi, pentru a învăța și pentru a trăi… O ZI FRUMOASĂ!!!
Anexa 1

,,Copilul și emoțiile” de Clara Ruse

A fost odată un copil care voia să fie tot timpul fericit. Cu toate acestea, lui i se întâmplau lucruri care ba îl întristau, ba îl
speriau sau mâniau.
Cum lui nu îi plăceau aceste emoții, a rugat o zână să îl scape de simțirile neplăcute. Zâna binevoitoare i-a răspuns chemării,
dar în loc să-l scape de ele, l-a uimit spunându-i că fără acelea ar fi mult mai sărac.
Așa că, atunci când el era în fața unei ape adânci în care scăpase mingea, zâna i-a apărut din umbră și i-a spus:
- Frica te ajută să știi să te aperi de ceea ce este periculos!
De asemenea, atunci când era trist pentru că nu obținuse nota maximă la o evaluare, zână și-a făcut din nou apariția pentru a-i
explica:
– Acum ești trist. Tristețea te ajută să înțelegi mai bine viața și să cauți fericirea și lucrurile bune, să înveți mai mult pentru a
obține rezultatul dorit. Cum altfel ai putea să prețuiești ceva pe lume dacă nu știi ce înseamnă pierderea?
Altădată, când copilul era furios pentru că părinții nu îl lăsau să se joace la calculator, zâna i s-a arătat din nou:
- Vezi câtă putere și energie ai? Să nu uiți că energia și puterea trebuie folosite cu mare înțelepciune, astfel încât ele să te ajute,
ci nu ca să rănești sau să distrugi.
A trecut mult timp de la întâlnirea copilului cu zâna și pe parcursul anilor el și-a dat seama cât de folositoare erau acele emoții
– pentru că ele îi arătau calea schimbării. Astfel, copilul putea deveni cu fiecare zi mai puternic, mai viguros, mai pregătit pentru
viață.
Și, odată împrietenit cu emoțiile mai puțin plăcute, de care nu îi mai era frică, el le privea ca pe niște prieteni sinceri care îți
spun adevărul. El știa că nu or să dureze mult, așa cum nici norii negri nu pot ascunde soarele prea mult timp. Iar fericirea lui,
asemenea soarelui, strălucea tot timpul pe cerul cu sau fără nori. De-abia acum el putea să fie cu adevărat împlinit, să se bucure
de viață pe de-a-ntregul, să prețuiască fiecare clipă.
Anexa 2

Am fost atenți...
Anexa 3

Fişa informativă. Eu şi emoţiile mele. Marchează ,,+” informaţiile cu care eşti de acord. Marchează cu ,,?“ informaţiile
neclare, pentru care ai nevoie de informaţii suplimentare.
o Băieţi şi fete, tineri şi tinere, bărbaţi şi femei, toţi avem emoţii şi sentimente.
o Emoţiile pe care le avem ne permit să cunoaştem ceea ce se întâmplă, ceea ce vrem, ceea ce e mai important pentru noi.
o Emoţiile sunt multe şi fiecare are numele său. Cu cât ştii să numeşti mai multe emoţii cu atât vei fi mai în măsură să te
înţelegi pe tine şi pe ceilalţi.
o Dacă ne încearcă aceeaşi emoţie în legătură cu ceva sau cineva, o perioadă mai lung de timp, spunem că avem un
sentiment.
o Cuvintele care descriu emoţiile şi sentimentele sunt foarte utile, te ajută să exprimi ceea ce se întâmplă în interiorul tău.
o Ascultă emoţiile tale, ele conduc comportamentul tău: te fac să plângi dacă te simţi trist, te fac să râzi dacă te simţi
mulţumit, te fac să urli dacă te simţi furios, te fac să sari în sus de bucurie.
o Toţi avem emoţii şi sentimente, chiar dacă uneori le ascundem. Dacă cineva la care ţii foarte mult s-a îmbolnăvit foarte
grav, dacă în familie se întâmplă ceva rău, dacă un prieten foarte bun s-a mutat într-o altă localitate, e normal să te simţi
trist.
o Fiecare e responsabil de propriile emoţii, deoarece ceea ce alegem să gândim influenţează starea noastră sufletească.
o Putem să ne influenţăm emoţiile deoarece putem să ne schimbăm gândurile pe care le avem legat de anumite evenimente.
o Putem să învăţăm să fim amicii emoţiilor noastre.

Anexa 4
STUDIU DE CAZ: Citeşte, identifică stările prin care trece Sorin şi denumeşte emoţiile. Scrie denumirea emoţiilor pe o coală
EMOŢIILE LUI SORIN

Sorin şi-a terminat repede temele şi a învăţat. S-a dus la mama s-o anunţe. Drept recompensă mama i-a dat
voie să iasă să se joace cu prietenii lui. A alergat într-un suflet pe terenul din apropierea casei, dar ceilalţi
nu sosiseră încă.
Sorin stătea în mijlocul terenului de baschet, aşteptându-i pe ceilalţi copii, să iasă la joacă. Ceilalţi nu mai
soseau, Sorin se plictisise să îi mai aştepte.
Prima veni Andreea, spunând că vrea ea s-arunce prima mingea. Sorin însă, lovind în pământ cu piciorul,
spuse că nu joacă dacă nu aruncă el primul la coş. Între timp sosiseră şi ceilalţi. Aşa că restul copiilor l-au
lăsat să înceapă jocul, însă prima minge pe care Sorin o aruncă la coş nimeri pe lângă, la fel şi următoarea.
Sorin începu să ţipe că arbitrul trişează şi că, dacă nu i se pun la socoteală mingile aruncate, nu mai joacă.
De data aceasta, toţi copiii au strigat "Bine, nu mai juca!"
Aşa că Sorin renunţă şi, în timp ce se îndepărta de teren, le strigă: "O să vă pară rău. Pentru că n-o să
mai joc niciodată cu trişori." Nici unul dintre copii nu i-a mai răspuns de această dată.
Mai târziu, în aceeaşi zi, Sorin se gândea la întâmplarea de pe teren. Ar fi fost bine să nu-şi fi ameninţat
prietenii. Cu siguranţă aceștia s-au supărat.
Autoevaluarea

Ce ți-a plăcut cel mai mult în


această activitate?
Ce ai știut înainte de această oră
despre emoții?
Ce poți folosi în viață de zi cu zi
din ceea ce ai învățat astăzi?
Ce ai mai vrea să afli despre
emoțiile tale?
Declar lumii întregi că ….

S-ar putea să vă placă și