Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială Poiana Mărului

Data: 21.02.2023

Clasa: Pregătitoare

Profesor: Isăilă (Florișteanu) Ana-Maria

Aria curriculară: Consiliere și orientare

Disciplina: Dezvoltare personală

Unitatea tematică: „La pescuit”

Tema lecției: „Programul unei zile”

Tipul lecţiei: Formarea și dezvoltarea de competențe și atitudini

Scopul lecţiei: Formarea deprinderii de a respecta un program zilnic; dobândirea de noi cunoștințe referitoare la momentul zilei și la
activitățile specifice fiecărui moment.

Discipline integrate:

 CLR
 AVAP

Competenţe specifice:

DP

2.2.Transmiterea unor mesaje verbale și nonverbale simple despre propriile experiențe de viață;

1
3.3. Explorarea unor meserii cunoscute sau preferate;
4.3. Exprimarea unor idei, sentimente, păreri prin intermediul limbajelor convenționale.

CLR
1.2.Transmiterea unor informații referitoare la sine și la universul apropiatprin mesaje scurte;
4.3. Exprimarea unor idei, sentimente, păreri prin intermediul limbajelor convenționale.

AV/AP
2.3. Realizarea de obiecte simple folosind materiale ușor de prelucrat și tehnici accesibile.

Obiective operaţionale:
O1- să prezinte programul zilnic personal cu cuvinte proprii;

O2 - să alcătuiască un program zilnic optim;

O3 - să recunoască după semnele specifice fiecare moment al zilei;

O4 - să atribuie fiecărui moment al zilei activităţile specifice;

O5- să argumenteze importanţa respectării programului zilnic.

2
Strategii didactice

a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exercițiul;


b) Mijloace de învăţământ:videoproiector, tablă, jetoane, planșe, calendarul naturii;
c) Moduri de organizare: frontal, individual.

Resurse:

 Temporale: 45 min.;
 Umane: 12 elevi;

Bibliografie:

 Bezvan, L., Vîntur, T., 2007, Consiliere și orientare – Ghid pentru învățători – Clasele a III-a și a IV-a, Suceava, Editura
George Tofan
 Pițilă , T. și colab. 2014, Dezvoltare personală, Editura Paralela 45, București;
 www.didactic.ro.
 Ioan Cerghit (2006) – Metode de învăţământ, Editura Polirom, Bucureşti.

3
Desfăşurarea activităţii

Nr. Etapele lecției Ob. Conţinutul activităţii Strategii didactice Evaluare


crt. op. Metode şi Mijloace Moduri de
procedee de realizare organizare
1. Moment Asigurarea unui climat educaţional Material
organizatoric favorabil desfășurării activității și didactic Frontal
pregătirea materialului didactic.

2. Captarea Li se prezintă elevilor un plic Conversația Plic Frontal Capacitatea de


atenţiei misterios. Acesta conține un bilețel Bilețel receptare a
(Anexa 1) care este lăsat de un mesajului oral
băiețel pe nume Mișu, ce dorește să
le prezinte copiilor programul său
zilnic, care nu pare a fi prea bine
pus la punct. Prin intermediul
bilețelului Mișu le cere copiilor să-l
ajute să fie mai ordonat în ceea ce
privește rutina sa zilnică.
3. Reactualizarea Întâlnirea de dimineață Capacitatea de a
cunoștințelor Se recită în cor poezia În fiecare Conversația Flipchart Frontal formula
dimineață, după care urmează Individual răspunsuri
salutul copiilor. Se adresează apoi Calendarul corecte la
întrebări despre felul în care se naturii întrebările
simte fiecare, despre dată, zi, adresate
anotimp, starea vremii, regulile
clasei etc.
4. Anunţarea Se anunţă elevii cu privire la lecţia Conversaţia Frontal Capacitatea de
temei şi a de zi: „Programul unei zile”, receptare a
obiectivelor precum și obiectivele urmărite în mesajului oral
termeni accesibili elevilor, pe baza
ideii că, dacă elevii nu au încă un
program bine stabilit al activității

4
lor, în această oră vom alcătui unul
pe care ar fi bine să-l respecte toți
elevii care vor să aibă un stil de
viață sănătos și să aibă și rezultate
bune la învățătură.

5. Desfășurarea Se desface plicul găsit pe catedră, Conversația Plic Frontal


lecției apoi se citește bilețelul din interior. Bilețel Individual
Se adresează mai târziu întrebări pe
baza celor citite din bilețel, precum: Capacitatea de a
-Cine este Mișu? răspunde la
-Ce problemă avea el? întrebări
O1 -Ce program ar trebui să aibă
O2 băiatul?
O3 Elevii vor fi informați că pentru a
O4 putea stabili un program zilnic,
O5 trebuie să cunoaştem momentele
unei zilei. Vor primi întrebări
precum:
-Care sunt aceste moment ale zilei?
(dimineaţa, amiaza, după-amiaza,
seara şi noaptea).
-De unde ne dăm seama că este
dimineaţă / amiază /noapte?
- Ce face soarele dimineaţa? Dar
seara?
- Noaptea pe cer, dacă este senin,
ce putem observa?
Le voi spune elevilor că ei îl pot
ajuta pe Mișu să aibă un program
ordonat povestindu-i care este
programul lor de zi cu zi, cu
ajutorul următoarelor întrebări de

5
ghidaj:
- La ce oră ne trezim dimineaţa?
-Cine ne trezeşte dimineaţa?
-Ce facem după ce ne-am trezit?
-Ce nu trebuie să uităm să spălăm
în fiecare dimineaţă? (dinţii, fața)
- După ce ne spălăm ce facem? Toţi
copiii respectă acest program?
- La şcoală până la ce oră stăm?
-Când ajungem la amiază acasă ce
facem?
- Dar seara la ce oră ne culcăm? De
ce?
- De ce trebuie să respectăm
programul zilnic? Ce se poate
întâmpla dacă nu-l respectăm?
Se prezintă programul zilnic
Explicația Planșe Frontal Capacitatea de a
personal. Ceilalţi elevi apreciază şi
Exercițiul Jetoane Individual așeza jetoanele
aduc completări sau modificări.
la locul potrivit
Se rezolvă mai apoi un exercițiu,
care se va desfășura în felul
următor: pe tabla magnetică voi
așeza imagini pentru cele patru
momente ale zilei: dimineaţa, la
amiază, după masa şi seara, iar
elevii, cu ajutorul unor jetoane pe
care le vor lipi la locul potrivit, vor
realiza un program zilnic al lor.
6. Activitate de Ca activitate de completare, elevii Exercițiul Calendarul Frontal Capacitatea de a
completare sunt invitați să-și realizeze propriul Explicația activităților realiza corect
O2 calendar al activităților zilnice cu zilnice corespondențe
ajutotul materialelor puse la
dispoziție.

6
7. Încheierea Se fac aprecieri generale și Conversaţia Frontal Capacitatea de
activităţii individuale asupra participării receptare a
elevilor la lecție, precum și asupra mesajului oral
comportamentului lor pe percursul
activității.

7
Anexa 1

Dragi copii,

Eu sunt un băiețel pe nume Mișu. Vă scriu acest bilet cu rugămintea de a mă ajuta. Credeți că puteți?
Problema mea este că toți îmi spun că am un program foarte dezordonat. Vă pot povesti în câteva cuvinte ce fac eu
în fiecare zi? Dimineața, pe la ora 8 mă trezesc. Nu știu de ce, dar în fiecare dimineață întârzii la școală. Apoi, după
ce mă trezesc, merg direct să mă îmbrac cu ce apuc, după care iau micul dejun, adică mănânc câte o jumătate de
ciocolată în fiecare dimineață. După masă, merg rapid să mă spăl pe dinți și pe față, dacă mai apuc. În cea mai
mare viteză plec spre școală, unde mereu sunt certat că întârzii. După școală, ajung acasă și mă îmbrac direct în
echipamentul de pescuit, pentru că da, asta e cea mai mare pasiune a mea, pescuitul, unde stau câteva ore. După ce
mă întorc acasă iau prânzul, dar deja este seară după ce termin și nu mai apuc să fac nimic.

Credeți că fac ceva greșit? Așa este și programul vostru? Vă rog să mă ajutați dacă greșesc undeva!

Cu drag, Mișu

S-ar putea să vă placă și