Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

Școala: Liceul ”Ștefan cel Mare” Codăești


Data: 5 noiembrie 2019
Clasa: a VII-a B
Disciplina: Consiliere și dezvoltare personală
Domeniul tematic: Autocunoaștere și stil de viață sănătos și echilibrat
Tema activităţii: Spun NU violenței
SCOPUL LECŢIEI: Stabilirea unor strategii de prevenţie în şcoală şi comunitate, dar şi promovarea valorilor şi
principiilor personale situaţii de conflict
Competenţa generală: Dezvoltarea abilităţilor de autocunoaștere și de promovare al unui stil de viaţă echilibrat
Competențe specifice:
1.1 Planificarea acțiunilor specifice dezvoltării personale din perspectiva autoeficacității
1.2 Autoevaluarea stilului de viață sănătos în raport cu mediul de viață
Competenţe derivate:
- Combaterea şi prevenirea violenţei în rândul elevilor;
- Deprinderea şi înţelegerea cauzelor care generează agresivitatea;
- Formarea deprinderilor de intervenţia adecvată în cazurile de agresivitate, abuz, devianţă.
Competenţa individuală: Conștientizează comportamentele responsabile și cauzele, formele și soluțiile agresivității,
violenței și bullyingului
OBIECTIVE OPERAŢIONALE URMĂRITE:
La sfârșitul orei, elevii vor fi capabili:
O1: Să explice noțiunile de violență, agresivitate, cyberbullying, conflict
O2: Să exerseze abilități pentru a trece mai ușor peste situațiile conflictuale
O3: Să învețe să prevină situații conflictuale
Strategii de realizare:
a) Metode şi procedee: jocul de rol/ piesa de teatru, chestionarul, studiul de caz, conversația, explicația,
discuţia, conversaţia problematizată, brainstorming.
b) Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, coli de flipchart, carioci, post-it-uri, caiete, tablă, cretă colorată
c) Forma de organizare: frontală, pe grupe şi individuală.
BIBLIOGRAFIE
 Marinela Elena Gulei și Adela Serea – ”Orientarea și consilierea în carieră” – Manualul elevului, Editura
Spiru Haret, Iași, 2011
 Gabriela Bărbulescu, Daniela Beşliu – „Consiliere şi dezvoltare personală” – Manual pentru clasa a VII-a,
Editura Litera, Bucureşti, 2019
 Adele Faber şi Elain Maylish – „Comunicarea eficientă cu copiii Acasă şi la şcoală” – Editura Curtea
Veche, Bucureşti, 2013
 Gershen Kaufman, Lev Raphael, Pamela Espeland – „Ia-ţi singur apărarea! – Ghid pentru obţinerea puterii
personale şi sporirea stimei de sine”- Editura Gama, Iaşi, 2014

DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Timp: Etape de instruire Mijloace
50 min Profesor Elevi de înv.
Secvenţa introductivă – piesa de teatru ”Tribunalul minorilor – școala fără violență”
15 min interpretată de elevii clasei a VII-a B, iar în cadrul acesteia, într-unul din cele 4
momente, o elevă va citi rezultatele obținute în urma aplicării unui chestionar la clasă
legat de atitudinea față de diverse comportamente elev-elev, elev-profesor
1 min Anunţarea temei lecţiei şi justificarea ei: Flipchart
Profesorul anunță tema lecţiei şi prezintă elevilor obiectivele lecţiei. Acestea vor fi scrise
pe o coală de flipchart
1 min Dirijarea învăţarii:
Elevii vor fi împărţiţi în echipe de câte 3-4 elevi
A1: Comunicarea noilor informaţii urmărind structura logică a
conținutului. Elevii explică Oral,
2 min Ce înţelegeţi prin agresiune? Dar prin violenţă? Este vreo noțiunile frontal
deosebire între ele? Aţi auzit de bullying?
Ce cauze ale violenţei credeţi că există? Putem găsi soluţii?
5 min A2: Elevii primesc nişte tabele în care trebuie să clasifice tipurile
de violenţă menţionate în fişa de lucru – Anexa 2.
A3: Elevii completează pe baza piesei de teatru și a celor 4 Elevii completează Coala de
momente, pe echipe, coala de flipchart primită de fiecare echipă în în echipă , iar 2 flipchart
8 min parte: formele, cauzele, efectele și soluțiile la cazurile de violență elevi ies în fața în echipă
interpretate, dar şi legat de ceea ce au trăit clasei și prezintă
Fişele vor fi fixate pe tablă şi liderul fiecărei grupe va prezenta ceea ce au
ceea ce au rezolvat cei din grupa sa. Fiecare grupă va folosi o completat
anumită culoare. Elevii din celelalte grupe vor fi atenţi, vor putea
pune întrebări, vor putea aduce completări care vor fi trecute pe
fişă cu culoarea grupei lor. Prin aceasta se va vedea care grupă a
fost mai activă. Pentru a li se întipări mai bine în memorie care
sunt cauzele acestor agresuni se vor încercui cauzele comune cu
aceeaşi culoare.
A4: În încercarea de a a exersa câteva abilități necesare pentru a Elevii notează Fișa de
7 min trece mai ușor peste situațiile conflictuale, elevii trebuie să răspunsurile la luru –
completeze individual anexa 1 intrebări. Anexa 1
Câțiva elevi citesc
ceea ce au
completat
Asigurarea retenţiei şi a transferului Elevii completează Problema-
Joc „De ce e bine? De ce nu e bine?” pe tablă ideile tizarea
10 min Profesorul propune realizarea a 4 liste pe tablă cu părerile elevilor:
De ce este bine să te cerţi? De ce nu este bine să te cerţi? Soluţii
posibile? Ce reguli propun?
Evaluare - Secvenţa finală:
1 min Se formulează aprecieri. Elevii sunt atenți.
Anunţă tema pentru săptămâna viitoare: Recapitulare și
feedback în urma temelor studiate

Anexa 1
Gândește-te la ultima ceartă pe care ai avut-o cu prietenii, colegii sau cu cineva din familie.
Pentru a exersa câteva abilități necesare pentru a trece mai ușor peste situațiile conflictuale, răspunde la întrebările
de mai jos.
Pasul 1: Care este problema? Ce mă deranjează?
(Scrie pe scurt, clar, la obiect, ce te nemulțumește în această situație sau în această relație.)
..............................................................................................................................................................................
...............................................................................................................................................................................
Pasul 2: Cine este implicat în problemă?
(Scrie toate persoanele implicate direct sau indirect)
..............................................................................................................................................................................

1. Care sunt nevoile mele în situația problemă? Fă o listă cu ce dorești, astfel încât situația să se schimbe!
...................................................................................................................................................................
...............................................................................................................................................................
2. Ce simt în legătură cu problema? Scrie toate sentimentele și trăirile pe care le simți în legătură cu problema!
...............................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................
3. Ce vreau să schimb în situația/relația problematică? Fă o listă cu ce dorești să se schimbe, dar și de această
dată în relația cu persoana cu care ești în conflict!
..............................................................................................................................................................
...............................................................................................................................................................
4. Care sunt nevoile celorlalți implicați în problemă? Fă o listă cu ce doresc ceilalți, astfel încât situația să se
schimbe!
.............................................................................................................................................................
...............................................................................................................................................................
5. Ce simt ceilalți în legătură cu problema? Scrie toate sentimentele și trăirile pe care le simt ceilalți în
legătură cu problema!
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
6. Ce aș face eu dacă aș fi în locul celorlalți implicați în problemă? Fă o listă cu ce crezi că ai face dacă ai fi în
locul celor cu care ești în conflict!
.............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
7. Ce pot învăța din această situație/relație problemă? Scrie toate lucrurile pe care crezi că le-ai învățat ca
urmare a implicării în această problemă!
.............................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................
8. Ce încearcă ei să-mi spună? Scrie toate învățămintele pe care crezi că cei implicați în conflict vor să ți le
dea!
.............................................................................................................................................................
.............................................................................................................................................................
Anexa 2:
Clasificați următoarele forme ale violenței:
Violență fizică Violență verbală Violență psihică

Privire dură, fixă, ameninţătoare; Batjocura; Lovitul cu piciorul; Aruncarea cu obiecte; Jignirea; Cuvinte grosolane;
Împingerea cu umărul pentru dezechilibrare; Ironia; Ciupit, zgâriat, tras de păr; Bătaie; Bârfa, intriga, calomnia;
ponegrirea; Întinderea de capcane; Maimuţăreala; Refuzul contactului social, al ajutorului, al discuţiilor.

Anexa 3:
CAZUL I.
AVOCAT: Prezentăm în instanță cazul elevului Mircea Tăutu, în vârstă de 12 ani, acuzat de furt. Împreună cu un prieten de-
al său, mai mare cu doi ani, au furat din magazinul alimentar Perla, alimente și dulciuri cauzând un prejudiciu de 20 de lei.
Judecător : Recunoști că ai furat?
Copil : Da, sunt vinovat.
J: Ce te-a împins să faci asta?
C: Mi-a fost foame, eu nu am niciodată pachet cu mâncare ca și ceilalți colegi ai mei și prietenul meu dintr-a VIII-a mi-a spus
că mă ajută el și am mers împreună la magazin. Eu am crezut că el are bani să plătească însă el mi-a spus să fugim cu
mâncarea din magazin fără să plătim. Am fost prinși repede și astfel am ajuns aici.
J: De ce nu ai spus situația în care te afli colegilor sau dirigintei tale?
C: Mi-a fost teama că vor râde de mine. Eu mai am acasă trei surori, tata ne-a părăsit și de multe ori vin flămând la școală.
J: Uite cum stă treaba. Ceea ce ai făcut nu este nici frumos, nici corect. Vei primi o mustrare dar trebuie să plătești și
produsele furate .
C: Cum să fac asta? Mama nu are bani.
J: Din fericire pentru tine, ai colegi care te înțeleg și te susțin. Am aici o petiție semnată de colegii tăi de clasă și de d-na
dirigintă, care au aflat de situația ta și m-au rugat să-ți transmit că te iubesc și vor să te ajute să ieși cu bine din această
situație. Sper să-ți fie învățătură de minte și să vezi care îți sunt adevărații prieteni.
C: Îmi pare sincer rău și mulțumesc!
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………..
CAZUL II. (Pop Cornel, 13 ani, agresiune fizică)
A: Prezentăm în instanță cazul elevului Pop Cornel, în vârstă de 13 ani, acuzat de agresiune fizică asupra altor colegi. Acesta
a fost violent în repetate rânduri față de colegii săi de clasă și de elevii mai mici din școală. Deoarece situația a devenit
frecventă, chiar ieri agresându-l pe colegul său, Mihai Șerban, am ajuns în fața dumneavoastră.
J: Ce ai de spus în apărarea ta?
C: ( agitat și nervos) Ce aveți cu mine? De ce doar eu sunt vinovat ? Nici măcar nu l-am lovit, doar l-am împins un pic.
J: De ce ai făcut asta?
C: Fiindcă s-a uitat urât la mine și cred cp m-a vorbit pe la spate….și oricum nu a pățit nimic.
J: Tu cum te-ai simți dacă alți colegi te-ar agresa în fiecare zi la școală ? Dacă vei continua să te comporți așa, într-o bună zi
nimeni nu va mai vrea să fie prietenul tău.
C: Păi, nici acum nu am prea mulți. Aș vrea, dar nu știu cum să fac să schimb asta.
J: Ai putea să începi prin a-ți schimba comportamentul, fii inteligent, nu gândi cu pumnul!
C: Aș putea….
J: Pentru fapta ta, vei primi un avertisment din partea școlii, iar la următoarea abatere ți se va scădea nota la purtare. Iar
pedeapsa morală pentru fapta ta este să mergi la colegul tău și să-i ceri iertare.
C: Așa am să fac. Mulțumesc.
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………
CAZUL III. (Suiugan Aurelia, 12 ani, reclamație)
A: Prezentăm în instanță cazul Aureliei Suiugan, care a venit însoțită de părinții ei.
J: (uitându-se către părinți) Cu ce reclamație ați venit?
Părinții nu spun nimic și stau cu capul plecat.
C: (cu voce tare, încercând să atragă atenția) Eu sunt reclamantul!
J: (uimit) Tu ești reclamantul? Și mă rog, care este reclamația?
C: Am venit să-mi reclam părinții. Mama mea și tată meu se ceartă în fiecare zi, își vorbesc urât, sunt agresivi unul cu
celălalt. Îmi este teamă în fiecare zi când ajung acasă pentru că nu știu niciodată la ce să mă aștept din partea lor. Multă
vreme am crezut că se ceartă din cauza mea și am încercat să fiu cât mai cuminte și ascultătoare. Dar nu s-au oprit. Nu înțeleg
de ce nu putem fi o familie fericită. Eu îi iubesc foarte mult pe amândoi, dar nu știu dacă și ei mă iubesc pe mine.
( în acest timp, mama începe să plângă, cu fața în mâini iar tatăl stă îngândurat)
J: Ce aveți de răspuns la aceste acuzații?
Mama: Recunosc că deseori ne certăm, vorbim urât, înjurăm și țipăm, dar nu mi-am dat seama că Aurelia este atât de
nefericită din cauza asta. Indiferent ce conflicte avem noi doi, niciodată nu am pus la îndoială iubirea pentru ea.
J: Cum credeți că vă puteți repara greșeala?
Tata: (adresându-se Aureliei) Te rog mult să ne ierți, ne dăm seama acum cât de mult am greșit, dar vrem să-ți spunem că te
iubim și promitem, și eu și mama ta că vom fi mai înțelegători unul cu celălalt.
J: Considerăm cazul încheiat. ( bate cu ciocanul în masă). Să se prezinte ultimul caz. Să intre profesoara Popescu Ioana.
Cazul IV (Prof. Popescu Ioana – acuzație)
P:( intră profesoara) Bună ziua onorată instanță.
J: Ați venit singură?....De ce ați venit?
P: Domnule judecător, am venit să acuz violența, agresivitatea, bătaia, răutatea, conflictul și amenințările din școala mea.
J: Curios, n-am mai avut un asemenea caz. Cum ați ajuns la această acuzație?
P: Am aplicat în școală la elevii de gimnaziu un chestionar legat de agresivitatea școlară, iar rezultatele obținute m-au
îngrijorat. Vă rog să-mi dați voie să prezint dovezile:
(se citeste materialul)
P: Ce spuneți? Care este verdictul d-voastră?
J: Pentru pedepsirea acestor acuzații nu am decât o singură soluție. Rog jurații să dea verdictul.
J: Declar ședința de azi a tribunalului închisă! ( bătaie cu ciocanul)

S-ar putea să vă placă și