Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

CLASA: A VII-A
DISCIPLINA: DEZVOLTARE PERSONALA
TEMA : DROGURILE FRÂNG ARIPI !
SCOPUL: CONȘTIENTIZAREA PERICOLULUI CONSUMULUI DE DROGURI

OBIECTIVE ORERATIONALE:
O1 - sa cunoasca principalele tipuri de droguri;
O2 - sa inteleaga riscurile consumului de droguri asupra
sanatatii fizice si psihice;
O3 - sa defineasca termenii: dependenta, sevraj,
toxicoman;
O4 - sa elaboreze un slogan antidrog;

OBIECTIVE FORMATIV-EDUCATIVE:
O1 – Sa-si dezvolte spiritul de munca in echipa;
O2 – Sa-si dezvolte capacitatea de autocontrol;
;
METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: expunerea, explicatia, conversatia, comparatia, brainstorming-ul,
problematizarea, utilizarea fiselor de lucru, completarea unui rebus;

MIJLOACE DIDACTICE: planse, afise, pliante, fise de lucru, rebus, post-it-uri, flip-chart, markere, coli colorate;

ORGANIZAREA CLASEI: pe grupe (de cate 4-5 elevi);

EVALUAREA: continua;

1
SCENARIUL DIDACTIC:

Momentul Activitatea profesorului Activitatea elevilor


lectiei
Momentul Notarea absentelor
organizatoric Pregatirea materialului didactic pentru ora.
Jocul spargerii ghetii: ”Cum va simtiti astazi? Sunteti
nerabdatori sa aflati mai multe lucruri despre teme anuntata?” Elevii raspund
Elevii sunt grupati in 4 echipe

Echipele se formeaza in urma unui joc:


elevii extrag dintr-un bol un biletel care face
parte dintr-una din urmatoarele grupe:
Culori: rosu, verde, galben, alb (vor forma
grupa 1)
Sporturi: fotbal, volei, handbal, tenis (vor
forma grupa 2)
Animale: leu, girafa, elefant, crocodil (vor
forma grupa 3)
Flori: crin, trandafir, zambila, ghiocel (vor
forma grupa4)
Captarea Profesorul afiseaza o plansa pe care sunt reprezentate: un Elevii identifica drogurile si isi
atentiei pachet de tigari, un televizor, un P.C., o cutie de bomboane, o argumenteaza raspunsul.
cesca de cafea, o sticla cu o bautura alcoolica, o foita de
staniol cu o pulbere alba, o seringa cu un lichid in interior,
cateva pastile..
Ce este drogul? Termenul drog are mai multe accepții. În sens larg desemnează
orice substanță (naturală sau artificială) care prin natura sa chimică determină alterarea Raspunsurle sunt discutate si se stabileste
funcționării unui organ. În sens restrâns se referă la substanțe care
provoacă toleranță și dependență. În limbaj uzual, acest termen se referă la substanțe definitia care va fi notata.
psihoactive, mai ales cele ilegale.
Am stabilit ce sunt drogurile si constatam ca exista o Clasificarea se face cu ajutorul elevilor.
diferenta intre ele: unele sunt legale si altele ilegale..
2
Haideti sa le clasificam:
Legale; cafea, tutun, alcool;
Ilegale: substante a caror producere, comercializare si
utilizare este interzisa;
Cele mai cunoscute sunt:
Marijuana-drogul cel mai frecvent, utilizat sub forma de
tigarete si produs din cannabis.
Cocaina-puternic stimulent al sistemului nervos, utilizat sub
forma de pulbere..
Multa vreme a fost folosita in Coca-Cola.
Ecstasy- drog foarte periculos, foarte utilizat de tineri,
denumit si “drog de discoteca’(pilule).
Opiu-drog obtinut din semintele plantei de mac.
Predarea Heroina- produs de sinteza derivat al opiului.
noilor LSD-drog de sinteza sub forma de cristale sau pulbere.
cunostinte
Dependenta este o tulburare fizica si psihica caracterizata
prin nevoia acuta de consumare a unui drog.

Ce credeti ca ii determina pe oameni sa consume Fiecare grupa elaboreaza un raspuns.


droguri(legale si ilegale)? Raspunsurile sunt discutate.
De ce se consumă droguri? (cauze)
Elevii caută argumente, detaliind cu situaţii concrete din ceea ce au citit
sau din relatările altora. Se notează răspunsurile găsite.
( Răspunsuri posibile: lipsa de informaţii, modelele parentale,
curiozitatea, anturajul (grupul de prieteni), probleme şcolare,
probleme familiale (lipsa unuia sau a ambilor părinţi,
dezinteresul părinţilor faţă de copii), teribilism, distracţie,
etc.)
Fiecare grupă primeşte o coală filpchart pe care sunt scrise
mai multe enunţuri privind cauzele consumului de droguri;
elevii trebuie să găsească aspecte pozitive în legătură cu
situaţia respectivă, soluţii în ceea ce priveşte modul de a
trece peste acestea. (Anexa 1)

3
Consumarea drogurilor poate crea iluzia rezolvarii
problemelor.
Consumatorii(toxicomanii) cauta rezolvarea unor probleme
prin consumul de droguri.
La inceput exista o senzatie de pace datorita ruperii de
realitate, dar ulterior apar efectele nedorite: dependenta si
efectele toxice asupra sismeului nervos, asupra inimii si a
celorlalte organe interne. Apar viziuni si tulburari de
comportament, erori de perceptie.
In cele din urma apare violenta.Sevrajul este starea critica ce

4
se impune dupa incetarea efectului drogului.

Ce masuri credeti ca ar trebui sa luam pentru a preveni Fiecare grupa elaboreaza un plan de masuri
consumul de droguri? care sunt discutate.

Viata dependenta de drog este una demna de


compatimit.Consumatorii isi pierd respectul de sine si pe cel
pentru ceilalti.
“Viata e prea frumoasa pentru a fi transformata in cosmar
prin consumul de droguri”.Acesta poate fi un slogan in lupta Fiecare grupa elaboreaza un slogan antidrog
pentru prevenirea consumului de droguri. Puteti sa elaborati care vor fi afisate pe flip-chart
si voi un slogan?
Fixarea Fiecare grupa rezolva rebusul Sunt discutate rezolvarile rebusului
cunostintelor
Tema Fiecare grupa va realiza un mic album cu imagini, articole
decupate din presa, pliante cu tema “Drogurile frang aripi !”
Termen: 2 saptamani
Aprecieri Se fac aprecieri privind modul de desfasurare a lectiei

5
1 - substanta/produs care are caracter nociv si provoaca dependenta fizica si/sau psihica
2 - “drog de discoteca”
3 - drog obtinut din seminte de mac
4 - stare critica care se instaleaza in organism dupa incetarea efectului drogului
5 - persoana libera fizic si psihic
6 - drog de sinteza sub forma de pulbere sau cristale
7 - drog derivat al opiului
8 - cel mai puternic stimulent natural al sistemului nervos
9 - consumator de droguri ilegale

6
GRUPA 1:
Mulţi tineri încep să fumeze pentru că şi părinţii lor fumează. Ori încep să bea pentru că văd că uneori tata
întrece măsura în această privinţă.
Dacă vrem să fim ca ei, există multe alte privinţe în care i-am putea copia. Iată câteva exemple de astfel
de lucruri bune:
..............................................................................................................................
..............................................................................................................................
..............................................................................................................................
..............................................................................................................................
..............................................................................................................................

GRUPA 2:
Mulţi copii încep să fumeze ori să consume băuturi alcoolice deoarece cred că acesta este un mod de a te
distra cu prietenii.
Iată cum te poţi distra cu prietenii, fără să fumezi sau să consumi băuturi alcoolice:
..............................................................................................................................
..............................................................................................................................
..............................................................................................................................
..............................................................................................................................
..............................................................................................................................

7
GRUPA 3:
De cele mai multe ori, un prieten este cel cate te convinge că nu ţi se întâmplă nimic rău dacă fumezi şi tu,
şi că dacă nu o faci, ceilalţi vor considera că eşti un fricos.
De fapt, o astfel de persoană nu îţi este prieten.
Iată cum arată un prieten adevărat:
..............................................................................................................................
..............................................................................................................................
..............................................................................................................................
..............................................................................................................................
..............................................................................................................................

GRUPA 4:
Curiozitatea este dorinţa firească de a afla/ vedea/ încerca/ cunoaşte noi lucruri, evenimente, fenomene.
Curiozitatea este un lucru bun; din curiozitate descoperim lumea, învăţăm mereu lucruri noi.
Este bine să fii curios, doar că unii au curiozităţi în ceea ce priveşte ţigările, alcoolul sau drogurile.
Iată câteva lucruri bune pe care, din curiozitate, am dori să le aflăm, ori să le cunoaştem:
..............................................................................................................................
..............................................................................................................................
..............................................................................................................................
..............................................................................................................................
..............................................................................................................................

8
GRUPA 5
De multe ori diverse probleme îi pot face pe oameni să recurgă la lumea iluzorie a drogurilor. Pentru
şcolari, astfel de probleme ar putea fi:
 notele proaste din catalog
 o situaţie de corigenţă
 o prietenie destrămată, etc.
Iată cum s-ar putea rezolva cu adevărat aceste probleme:
..............................................................................................................................
..............................................................................................................................
..............................................................................................................................
..............................................................................................................................
..............................................................................................................................

rosu, verde, galben, alb , orange

fotbal, volei, handbal, tenis

leu, girafa, elefant, crocodil

crin, trandafir, zambila, ghiocel

S-ar putea să vă placă și