Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect de activitate didacticǎ integratǎ

Data: 11.03.2020
Prof.înv.preșcolar: Crișan Ioana Lenuța
Interval de vârstă: 4-5 ani
Grupa: mijlocie
Tema anuală de studiu: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
Tema proiectului tematic: „Rapsodii de primăvară”
Tema săptămânii: „De vorbă cu Zâna Primăvară”
Tema activității: „Primele raze de soare”

Categorii de activități de învățare: ADP+ALA1+ADE( DS+DEC)+ALA 2


 ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ
Rutine: primirea copiilor ,micul dejun,gustarea ( deprinderi specific)
Întâlnirea de dimineață: “Zânele anotimpurilor vin de la….”
Joc liber: Jucăriile, prietenele mele!
Tranziții: Rândul iute să-l formăm,/Și cuminți să așteptăm,/Către baie ne-ndreptăm,/Pe
mânuțe ne spălăm.
“Bat din palme..-joc muzical cu text și cânt
Momentul de mișcare: Gimnastica de înviorare-exerciții motrice

JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER-ALESE(ALA):


CONSTRUCȚII: Căsuțe pentru păsărele
ȘTIINȚĂ: Ajută Zâna Primăverii să ajungă la grădină-labirint
ARTĂ: Coronița Zânei Primăvara
NISIP ȘI APĂ: Semănăm bulbi/semințe de flori
ALA II: Barza și broaștele- joc de mișcare
Zboară rândunica- joc cu text și cânt

ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE:


DȘ (cunoașterea mediului) +DEC(activitate artistico-plastică)-“Primele raze de soare”
Mijloace de realizare-DȘ-joc didactic
DEC-pictură pe forme de polistiren

ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE:


DȘ (cunoașterea mediului) +DEC(activitate artistico-plastică)-“Primele raze de soare”

Mijloace de realizare-DȘ-joc didactic


DEC-pictură pe forme de polistiren
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII
A.1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare
A.2. Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării
C.2.Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
C.3. Activare și manifestare a potențialului creativ
E.1.Relații,operații și deducții logice în mediul apropiat
E.3.Caracteristici strucurale și funcționale ale lumii înconjurătoare

COMPORTAMENTE URMĂRITE PE PARCURSUL DERULĂRII ACTIVITĂȚII


INTEGRATE :

A.1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei;
A.1.3.Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea unor activități variate;
A.2.3. Își coordonează mișcările în funcție de ritm, cadență, pauză, semnale sonore, melodii;
C.2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
C.2.2.Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină dificultăți;
C.3.1. Manifestă creativitate în activități diverse
C.3.2: Demonstrează creativitate prin activitățile artistic-plastice,muzicale și practice, în
conversații și povestiri creative;
E.1.1. Identifică elementele caracteristice ale unor fenomene/relații din mediul apropiat;
E.3.1. Evidențiază caracteristicile unor obiecte localizate în spațiul înconjurător;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE urmărite în cadrul activităților propuse:


Comportamente vizate Obiective operaţionale
A.1.3.Utilizează mâinile și degetele Să construiască din piese de lego, căsuțe pentru păsărele, pe
pentru realizarea unor activități variate baza indicațiilor educatoarei.
Să aplice lipiciul pe florile , aplicându-le pe coroniță, pentru a
realiza coronița zânei primăvara
Să respecte tehnica de lucru propusă, utilizând corect
materialele puse la dispoziție.
Să planteze semințele în ghivece, pe baza
indicațiilor/modelului educatoarei;
A. 2.3: Își coordonează mișcările în Să execute exercițiile motrice propuse, respectând indicațiile și
funcție de ritm, cadență, pauză, modelul educatoarei, pe parcursul momentului de mișcare.
semnale sonore, melodii Să respecte regulile jocului și indicațiile educatoarei .

C.2.1. Realizează sarcinile de lucru cu Să realizeze sarcinile de lucru, respectând indicațiile


consecvență; educatoarei,și având ca suport modelul educatoarei.
C.2.2.Integrează ajutorul primit, Să ceară ajutorul în realizarea sarcinilor , pentru a reuși să
pentru realizarea sarcinilor de lucru la depășească obstacolele întâlnite pentru finalizarea lucrărilor.
care întâmpină dificultăți;

C.3.1. Manifestă creativitate în Să-și folosească creativitatea în activitățile de la ALA1, la


activități diverse centrul construcții în realizarea căsuțelor pentru păsărele și la
centrul artă, în realizarea coroniței zânei primăvara.

C.3.2: Demonstrează creativitate prin Să realizeze, prin aplicarea culorii cu ajutorul pensulei pe
activitățile artistic-plastice,muzicale și
suprafața dată , ghiocei și randunici, după indicațiile și modelul
practice, în conversații și povestiri dat de educatoare.
creative; Să-şi exprime opinia faţă de lucrarea proprie şi faţă de lucrarea
celorlalţi copii, utilizând un limbaj specific și citeriile de evaluare
date.
E.1.1. Identifică elementele Să identifice caracteristicile simbolice ale celor două
caracteristice ale unor fenomene/relații anotimpuri , prin metoda Blazonului : Blazonul iernii și blazonul
din mediul apropiat; primăverii, fiecare cu cele patru categorii: peisaj din anotimp,
E.3.1. Evidențiază caracteristicile activitățile oamenilor iarna/primavara, activitățile animalelor
unor obiecte localizate în spațiul iarna/primăvara,fenomene ale naturii iarna/primăvara.
înconjurător;

STRATEGII DIDACTICE
o metode și procedee: jocul, conversația, explicația, exercițiul, problematizarea, ”Turul
galeriei”, metoda ”Blazonului”, demonstrația.
o mijloace didactice:
 IDD: calendarul naturii, caietul de prezență, jetoane, fotografiile copiilor
 ALA 1 :
 Construcții: piese de lego
 Știință: labirint,lipici,flori colorate
 Artă: Coroniță, flori ,lipici
 Nisip și apă: Ghivece, pământ, bulbi și seminte de flori
 ADE: Roata vremii, imagini din anotimpul iarna și anotimpul primăvara, Zâna
Primăvară, Zâna Iarnă, Blazonul primăverii,blazonul iernii, siluete de randunici și ghiocei
din polistiren , acuarele,pensule,ghicitori
 ALA 2: scăunele, ghivece cu bulbi si semințe de flori
Forma de organizare: frontal, pe grupe, individual
Evaluare: observarea curentă a comportamentului copiilor, aprecieri stimulative, analiza
produselor activității
Locul desfășurării: sala de grupă
Durata: o zi
Bibliografie:

1.Curriculum pentru educația timpurie ( a copiilor de la naștere până la vârsta de 6 ani),


M.E.N., București, 2019.
2.Tătaru,L.,Glava,A., Chiș, O., Piramida cunoașterii, repere metodice în aplicarea
curriculumului preșcolar, Editura Diamant, Pitești, 2014

CONSTRUCȚII ȘTIINȚĂ NISIP ȘI APĂ

Căsuțe pentru Ajut-o pe Zîna ARTĂ Semănăm


păsărele Primăvară să ajungă bulbi/semințe de
Coronița Primăverii
la grădină-labirint flori

DEC

PRIMELE RAZE DE SOARE Vestitorii primăverii
Jocul
anotimpurilor-joc DȘ,DEC,ALA I, ALA II -pictură
didactic

ALA II

Barza și broaștele- joc de


mișcare
Cu ghiveciul pe
cărare-variante de mers
SCENARIUL ZILEI

1.MOMENTUL ORGANIZATORIC

Asigurarea condițiilor optime pentru realizarea activității, aranjarea centrelor și pregătirea


materialelor didactice. Introducerea copiilor în sală și așezarea acestora pe scăunele în semicerc
pentru întâlnirea de dimineaţă. Se stabileşte liniştea necesară bunei desfăşurări a activităţiilor;
Prin intermediul versurilor: Dimineața a venit, toți copiii s-au trezit,
Pe scăunele ne așezăm,
Cu toții să ne salutăm!-se face introducerea la întâlnirea de
dimineață
Ne vom lua de mâini și ne vom saluta pe rând prin formula:Bună dimineața...(numele
copilului), mă bucur că ești aici!
Prezența: Fiecare copil îți va așeza poza la panou, vom identifica absenții zilei, și le vom așeza
poza pe albinuța ce pleacă.
Calendarul naturii: Se va completa prin aşezarea zilei, datei,lunii, anului. Iar un copil care va fi
meteorologul de serviciu va prezenta vremea.
Momentul de mișcare: copiii vor executa exercițiile motrice prin ”Gimnastica de înviorare”.

2.CAPTAREA ATENȚIEI:
Se va face la noutatea zilei prin prezentarea celor două zâne:zâna iarna și zâna primăvara, ce
au în mână un plic.
În interiorul plicului se află o scrisoare.

„Bună dimineaţa, copii frumoși! După cum ați observat noi suntem zânele celor două
anotimpuri-Iarna și Primăvara. Am venit la voi în vizită pentru că avem nevoie de ajutor. Zâna
Iarna vrea să plece și să o lase pe zâna Primăvara să pună stăpânire peste țară.Pentru a pleca,
are nevoie de ajutorul vostru. Vreți să ne ajutați? V-am pregătit câteva probe pe care va trebui
să le rezolvați ,iar dacă ne veți ajuta, la final avem o mare surpriză pentru voi. Vă dorim succes!

3.ANUNȚAREA TEMEI ȘI A OBIECTIVELOR


Pe parcursul acestei zile vom trece prin probele pregătite de cele două zâne. Vom învăța
multe lucri despre cele două anotimpuri. Titlul activității nostre este Primele raze de soare.
În prima parte a zilei, în cadrul activității de la centrul Construcții, va trebui să realizăm
Căsuțe pentru păsărele, la centrul Nisip și apă vom avea de plantat în ghivece bulbi și semințe de
flori de primăvară; la centru Artă, va trebui să realizăm coronița zânei primăvara;la centrul
Știință trebuie să o ajutăm pe zână să ajungă la grădina cu flori, alegând varianta corectă de pe
labirint ș lipind pe aceasta floricele.
La activitatea de Cunoașterea mediului, va trebui să trecem prin probele pregătite de cele
două zâne: la roata vremii vom avea de ales imaginile specifice celor două anotimpuri, a doua
probă va consta în ghicirea de ghicitori și alegerea imaginilor-răspus la ghicitori, așezarea acestor
imagini la anotimpul reprezentativ; a treia proba constă în completarea celor două blazoane ale
anotimpurilor iarna și primăvara în funcție de cerințele de pe blazon: activitățile oamenilor
iarna/primăvara, fenomene ale naturii iarna/primăvara, activitățile animalelor
iarna/primăvara,peisaj.
La activitatea artistico-plastică, va trebui să pictăm vestitorii primăverii-figurine din
polistiren-rândunica și ghiocelul, după modelul și demonstrația educatoarei.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Prin intermediul tranziției Scăunele luăm,către centre ne-ndreptăm/La măsuțe ne-așezăm
și frumos o să lucrăm, copiii vor merge la centre unde vor realiza sarcinile propuse.
 CONSTRUCȚII: Căsuțe pentru păsărele-copiii vor realiza căsuțe pentru păsărele
din piese de lego, utilizând cunoștințele anterioare și folosindu-și creativitatea în
redarea formei acestora.
 STIINȚĂ: Ajută Zâna Primăverii să ajungă la grădină-labirint- copiii vor avea pe
măsuțe labirinturi. Aceștia vor identifica drumul zânei până la grădină, lipind
floricele pe varianta corectă.
 ARTĂ: Coronița Zânei Primăvara-copiii vor lipi flori pe coronița zânei Primăvara
 NISIP ȘI APĂ: Semănăm bulbi /seminte de flori-copiii vor planta bulbi și vor
semăna semințe de flori în ghivece, după demonstrația și indicațiile educatoarei.
În timp ce copiii lucrează, educatoarea îi va îndruma și urmări de aproape.Va da
explicații suplimentare unde este necesar, va pune întrebări ajutătoare acolo unde există
dificultăți, va monitoriza activitatea de la fiecare centru.
Se reamintește copiilor comportamentul așteptat (regulile grupei) în cadrul acestor
activități: vorbim în șoaptă, pentru a nu deranja pe alții; apreciem și protejăm lucrările făcute
de colegi, fiecare joc trebuie terminat, colaborăm împreună etc.
La finalul activității pe centre copiii vor face ”Turul galeriei” pentru a vedea realizările
colegilor.Căsuțele pentru păsărele de la centru Construcții, vor fi așeza pe macheta
primăverii.
Tranziție:”Bat din palme clap,clap,clap. Din picioare trap, trap, trap. Ne-nvârtim ne
răsucim şi la baie noi pornim.” – (copiii merg la baie și se va pregăti grupa pentru ADE)

DOMENIUL ȘTIINȚE(DȘ)-joc didactic


Astăzi cele două zâne v-au cerut ajutorul. Dar în plicul cu scrisoarea,acestea v-au mai
pregătit câteva ecusoare.Veți fi împărțiți în două echipe-echipa rândunicilor și echipa
ghioceilor.Fiecare din voi va primi câte un jeton .
Vom citi prima probă:
 Dragi copii, v-am adus roata vremii.Pe această roată după cum puteți vedea sunt
două semne reprezentative ale celor două anotimpuri-un copac in anotimpul iarna, și
un copac în anotimpul primăvara. Din fiecare echipa va veni câte un copil care va
învârti roata. Dacă roata se va opri la copacul din anotimpul primăvara,copilul va
alege o imagine reprezentativă acestui anotimp. Dacă roata se va opri la copacul din
anotimpul iarna, copilul va alege o imagine reprezentativă anotimpului iarna. Veți
descrie imaginea și o veți așeza pe roata vremii.
Educatoarea demonstrează jocul, iar apoi va fi efectuat jocul de probă de către un
copil. Pe rând, copiii din fiecare echipă vor veni și vor învârti roata, până când vor
completa toate imaginile de pe roată. Fiecare răspuns corect, va aduce echipei câte o
bulină colorată.
Prin tranziția Gurița este închisă,ochișorii privesc, urechile ascultă, mâinile se
odihnesc, picioarele stau liniștite, creierul gândește, răspunsuri corecte, gurița acum
rostește., se face trecerea la a doua probă.
A doua probă:
Ghici,ghicitoarea mea!- fiecare copil din cele două echipe va primi câte un jeton
specific celor două anotimpuri.Educatoarea va citi ghicitorile aduse de cele două
zâne, iar copiii din cele două echipe care au imaginea-răspuns la ghicitoare, vor veni
în față și o vor așeza la anotimpul reprezentativ. După așezarea jetoanelor, la o bătaie
din palme a educatoarei, copiii vor închide ochii, iar educatoarea va muta un jeton la
celălalt anotimp. La următoarea bătaie din palme, copiii deschid ochii ,sesizeaază
greșeala, și o repară motivând alegerea făcută.
OBȚINEREA PERFORMANȚEI-METODA BLAZONULUI
A treia probă constă în completarea celor două blazoane-blazonul iernii și blazonul
primăverii. Aceștia vor trebui să așeze imaginile corespunzătoare cerințelor de pe
blazon: Activitățile oamenilor iarna/primăvara, activitățile animalelor
iarna/primăvara, peisajul de iarnă/primăvară, fenomene ale naturii iarna/ primăvara.
După ce au trecut de cele trei probe, prin intermediul tranziției Vin albinele zorit,
vin din depărtare, praf de soare aurit au pe aripioare.Miere-n faguri strâng
mereu,forfotă-i stupina, toți îmi spun să fiu și eu, harnic ca albina.Hai acum să ne-
așezăm și la mese să lucrăm, copiii se vor așeza la măsuțe pentru a picta vestitorii
primăverii-rândunica și ghiocelul.
DOMENIUL ESTETIC ȘI CREATIV(DEC)-Vestitorii primăverii
Copiii vor picta figurinele din polistiren ce reprezintă vestitorii primăverii-ghiocei și
rândunici.Aceștia se vor așeza la mese în funcție de imaginea de pe jeton-grupa ghioceilor vor
picta ghiocei, iar grupa rândunicilor,vor picta rândunici.
Intuirea materialului: Copiii vor fi solicitaţi, să recunoască și să denumească
materialele puse la dispoziție: ghiocei, rândunici, acuarele,pensule,apă.
Explicarea şi demonstrarea modului de lucru: Voi prezenta copiilor modelul, insistând
asupra tehnicilor de lucru.
Voi demonstra modul de lucru pe etape, atrăgând atenţia asupra faptului că trebuie să
lucreze frumos și îngrijit. Voi numi câte un copil ce va trebui să repete etapele de realizare a
picturii
Voi executa cu copiii, exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai mâinii: Batem palmele
ușor, batem palmele de zor,/ un,doi,trei, un,doi,trei,/Închid pumnii mi-i desfac,/Degetelor fac pe
plac, unu,doi,unu,doi,/ Toți acum suntem vioi./ La pian acum cântăm, liniște să
ascultăm,/Plic,plac,plic,plc, Melodiile îi plac.
Executarea lucrărilor.
Urez copiilor „Spor la lucru!”, apoi se trece la realizarea activităţii. Voi urmări modul de
executare a lucrărilor, stimulând, ajutând şi îndrumând copiii.
La terminarea lucrărilor, voi realiza împreună cu copiii împreună analiza lucrărilor realizate,
urmărind respectarea și îndeplinirea temei, respectarea etapelor de lucru și a tehnicii propuse. Fiecare
copil își va lua lucrarea pe care o va așeza la macheta primăverii.
După așezarea lucrărilor pe machetă, copiii vor ieși la baie pentru a se spăla pe mâini , utilizând
tranziția: Rândul iute să-l formăm,/Și cuminți să așteptăm,/Către baie ne-ndreptăm,/Pe mânuțe
ne spălăm.

Activități recreative (ALA II)

1.Joc distractiv:
Descrierea jocului: Se marchează un cerc pe sol,care reprezintă balta.De jur împrejurul bălții
sunt malurile formate din scăunele.Copiii reprezintă broaștele ce stau în baltă-un copil este ales
barză. Barza se apropie încet de baltă.Educatoare spune: Barza cea înaltă,/E în zbor spre
baltă,/La mal să suim,/De ea să fugim. La ultimul cuvânt broaștele ies pe mal.Barza cu pași
grăbiți, cu brațe lateral, imită zborul berzei deasupra bălții.Dacă surprinde un copil care nu s-a
urcat pe mal îl prinde. Dacă nu este nicio broască, barza se întoarce la cuib. Când educatoarea
vede că barza a ieșit din lac strigă: Barza e-n copac,/Bâldâbâc în lac. Atunci toate broaștele sar
înapoi în lac. Jocul se reia ,schimbând rolul berzei.
Regulile jocului- Copiii se urcă pe mal numai la ultimul cuvânt.
-Barza nu are voie să prindă decât broaștele din lac.
Elemente de joc:scăunelele din sala de grupă, un cerc ce reprezintă balta
Jocul de probă: Se va realiza de către toţi copiii ce se află în cerc şi voi oferii informaţii
suplimentare dacă este cazul.
Desfășurarea propriu-zisă a jocului: La semnalul educatoarei, copiii vor începe jocului,
respectând regulile și păstrând liniștea pe parcursul acestuia.
Voi supraveghea buna desfășurare a jocului și respectarea regulilor, voi urmări participarea
activă și afectivă a copiilor, stimulându-i pe cei neîncrezători.

2.Joc cu text și cânt


Descrierea jocului : Copiii își iau coronițele confecționate la centrul Artă, se grupează câte doi,
faţă în faţă, ţinându-se de mâini. Se formează mai multe perechi de acest fel. Se cântă cîntecelul
Zboară rândunica, uite-așa,/ Se-nvârte morișca,uite-așa,/ Mâinile la spate, uite-așa, /Și-apoi bat
din palme, uite-așa, efectuând mișcările sugerate de textul cântecului.
Elementele de joc: coronițele de primăvară
3.Cu ghiveciul pe cărare
Copiii iau ghivecele cu bulbi și seminte de flori de primăvară realizate la centrul Nisip și apă,
și intonând cântecul Iarnă să te duci cu bine, duc ghivecele la macheta primăverii, realizând
astfel și o grădină cu flori de primăvară.

4.ÎNCHEIEREA ACTIVITĂȚII:
Voi felicita preşcolarii pentru că au fost activi pe parcursul activităților propuse. Ca
amintire a acestei zile, drept recompensă de la cele două zâne, copiii vor primi câte o cocardă
pentru salvarea anotimpurilor.

S-ar putea să vă placă și