Sunteți pe pagina 1din 18

PROIECT DE LECTIE

Data : 26.03.2013 Clasa : a IV a B Scoala : Colegiul National George Cosbuc Propunatoare : Ionescu Anda Obiectul :Limba romana Subiectul lectiei : Adverbul Tipul lectiei : predare-invatare

Obiective operationale : O1-sa raspunda corect la antrebarile din rebus O2-sa descopere titlul lectiei O3-sa cunosca partile principale de propozitie, intrebarile la care raspund precum si felul acestora pe baza cunostintelor anterioare O4-sa isi insuseasca definiia atributului pe baza lectiei O5-sa cunoasca intrebarile la care raspunde atributul pe baza lectiei predate
1

O6-sa recunosca partea de vorbire si de propozitie care este determinata de catre atribut pe baza lectiei O7-sa-si insusesc regulile concursului si sa le respecte O8-sa recunosca atributele in propozitii si sa scrie sub fiecare atribut intrebarea la care raspunde acesta pe modelul dat O9-sa alcatuiasca propozitii dupa scheme date

Strategii didactice : Metode : explicatia ,exercitiul , conversatia , problematizarea Mijloace : - manualul

Forme de organizare : a) activitate : colectiva ,individuala ; b) sarcini : frontale , individuale : participare : dirijata, independenta .

Etapele lectiei Moment organizatoric

Continutul lectiei

Strategii didactice

Evaluare

Se asigura materialele necesare pentru desfasurarea lectiei de limba

conversatia

romana in conditii optime .

Verificarea temei

Se verifica oral tema pentru acasa atat din punct de vedere calitativ cat si cantitativ. Evaluarea initiala orala

Reactualizarea cunostintelor dobandite anterior

Se va face prin cateva intrebari: - Care sunt prile principale de propoziie ? - Prin ce ntrebari le recunoastem ? -Care sunt prile secundare de propoziie ? Conversatia

Captarea atentiei

-se face printr-un rebus -pe verticala A-B veti descoperi titlul lectiei de azi

Exercitiul Conversatia Jocul didactic

A 1 2 3 4 5 6 7

B 1. Partea principal de propoziie care rspunde la intrebarea ,,ce face ? se numete . 2.,,Plou . este o . 3. n propoziia ,,Va ajunge ea prima la linia de sosire. , subiectul este exprimat prin .. 4.n propoziia anterioar subiectul este.................... 5.Parte principal de
4

propoziie.......................... 6.Acordul ntre subiect i predicat se realizeaz n . 7.,,Stejarii i fagii alcatuiesc padurea de foioase. In aceast propoziie avem subiect . Anuntarea temei si a obiectivelor Azi vom vorbi si ne vom juca cu aceasta parte secundar de propoziie ATRIBUTUL Scriem titlul pe tabl. -se prezint obiectivele leciei Pe tabl voi scrie propoziiile: Blnia iepuraului strlucea. Pdurea deas fonea uor. Pe potec alergau doi iepuri. Caietul meu este ordonat. Vom sublinia subiectele i predicatele.
5

Conversatia

Dirijarea consolidarii si sistematizarii

Conversatia Exercitiul observarea

Problematizarea sistematica a elevilor

Vom pune ntrebri i vom descoperi i cellalte pri de propoziie. Le vom sublinia i nota. Pe baza ntrebrilor puse vom reda definiia atributului. Prezint plana cu atributul. Alctuim schema propoziiilor. Analizm gramatical atributele subliniate. Jocul didactic Cubul

-Activitatea noastra de azi se va desfasura sub forma unui concurs ,,Cine stie , castiga ! -copiii sunt impartiti in 4 grupe -vom avea 4 domenii : Recunoste Analizeaz Alcatuieste Completeaz
6

Grupa I 1.Recunoate atributele din urmtoarele propoziii : Iepuraul alb alerga repede. Cartea elevei este ngrijit. La coal alergau doi copii. Cartea mea este frumoas. 2.Analizeaz atributele din textul de mai sus. Grupa II 1.Alctuiipropoziii substantivul elev s fie: a) subiect b) atribut 2.Completeaz: n care

Fata ..i..ngriji celua ., prul


7

de omizi, fntna i cuptorul .

Ciorchinele Grupa III 1.Gsete nsuiri pentru substantivele : Mama, tabla,copacul. 2.Subliniaz doar atributele: Cinele ru este ocolit. Cinele muc ru. Am desenat un covor de frunze. Frunzele copacilor sunt verzi.

Grupa IV 1.Asociaz cuvintele cu sens opus: harnic alb


8

cuminte negru vesel

trist obraznic lene

2.Precizeaz forma corect a atributelor: Coada (vulpe) se arta (stufos) , (lung) i (rocat). O persoan (nalt) ,(blond) i (vioi) a trecut pe la noi.

-pe parcursul concursului echipele vor rezolva cerintele pe hartiile de flipchart dupa cerinta dat. Din fiecare echip va iei la tabl un elev cu exerciiile scrise i se vor citi. Ctigtori vor fi cei care au rezolvat corect exerciiile

Fiecare elev va primi o fi de lucru


9

1.Subliniaz atributele: Colurile pietrei sunt ascuite. Piatra are coluri ascuite . Colurile sunt de la piatr . 2. Analizeaz atributele. 3.Gsete trei nsuiri pentru substantivul elev

Vom recapitula ce am nvat la lecia atributul . Voi scrie pe tabl ,cu ajutorul elevilor ,metoda ciorchinelui Aprecieri si tema pentru acasa Se fac aprecieri individuale si frontale privind activitatea din timpul lectiei . Se da tema pentru acasa: manual :ex 3 , 4 pag 110 Conversatia aprecieri finale

10

11

Anexa 1

A
1 2 3 4 5 6 7

B
1.partea principala de propozitie care raspunde la intrebarea ,,ce face ? se numeste . 2.,,Plou . este o . 3. n propozitia ,,Va ajunge ea prima in linia de sosire. , subiectul este exprimat prin .. 4. n propozitia anterioara subiectul este . 5. parte principala de propozitie 6. acordul intre subiect si predicat se realizeaza in . 7. ,,Stejarii si fagii alcatuiesc padurea de foioase. In aceasta propozitie avem subiect .

12

13

Grupa I

1.Recunoate atributele din urmtoarele propoziii :

Iepuraul alb alerga repede.

Cartea elevei este ngrijit. La coal alergau doi copii. 2.Analizeaz atributele din textul de mai sus.

Grupa II 1.Alctuii propoziii n care substantivul elev s fie: c) subiect d) atribut 2.Completeaz: Fata ..i..ngriji celua ., prul de omizi, fntna i cuptorul .

14

Grupa III

1.Gsete nsuiri pentru substantivele : Mama, tabla,copacul. 2.Subliniaz doar atributele: Cinele ru este ocolit. Cinele muc ru. Am desenat un covor de frunze. Frunzele copacilor sunt verzi.

Grupa IV 1.Asociaz cuvintele cu sens opus: harnic alb cuminte trist negru obraznic vesel lene 2.Precizeaz forma corect a atributelor: Coada (vulpe) se arta (stufos) , (lung) i (rocat). O persoan (nalt) ,(blond) i (vioi) a trecut pe la noi

15

Nume ............................................... Fi de evaluare 1.Subliniaz atributele: Colurile pietrei sunt ascuite. Piatra are coluri ascuite . Colurile sunt de la piatr . 2. Analizeaz atributele.

3.Gsete trei nsuiri pentru substantivul elev

16

Fi de lucru ATRIBUTUL 1.Ghici,ghicitoarea mea? Pot s fiu un substantiv, Pronume sau adjectiv. n propoziie sunt sau nu Determinnd substantivul. Punnd ntrebarea care, A cui ,cte, ce fel de , Dai de mine repede. 2.n propoziiile de mai jos ,subliniaz pe cea n care cuvintele scrise diferit sunt atribute. a) O main frumoas trece pe strad. Maina este frumoas. Am vzut o frumoas trecnd pe strad . b)Colurile pietrei sunt ascuite. Piatra are coluri ascuite . Colurile sunt de la piatr . d) Doi copii merg la sala de sport. Pe cei doi i-am ntlnit la sala de sport. Locul celor doi este la sala de sport. Cei doi merg la sala de sport . 3.Construiete propoziii n care : a) substantivul lemn , s fie : subiect ,atribut; b) substantivele clase i coal s fac parte din aceeai propoziie i s ndeplineasc pe rnd funcia de atribut . 4.Alctuiete propoziii combinnd cuvintele astfel nct cele din prima coloan s fie atribute care determin substantivele din a doua coloan . - nelept -frumos -muncitor -primul -de valoare -al clasei -de veacuri 5.Gluma de final ! - elev -profesor -ran -popor -echip -istorie -munc C )Caietul este al meu . Caietul meu este curat

17

Invitat la nite prieteni ,un vizitator citete un anun pe poarta grdinii acestora :Atenie la cine !,-aa c nu ndrznete s intre. Sosete gazda i deschide poarta . Vznd cinele ,musafirul ntreab: - De ce ai pus anunul acela? Celul e att de mic,nct abia l vezi . -Tocmai , m tem s nu calce cineva pe el.

18

S-ar putea să vă placă și