Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

DEZVOLTARE PERSONALĂ

Prof. Înv. Primar Ghilea Fănica

AN ȘCOLAR,
2020-2021
PROIECT DIDACTIC DEZVOLTARE PERSONALĂ

PROPUNĂTOR: Ghilea Fănica


UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Colegiul Național Pedagogic Spiru Haret
CLASA: a II-a
ARIA CURRICULARĂ: Consiliere și orientare
DISCIPLINA: Dezvoltare personală
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Vin sărbătorile
SUBIECTUL LECȚIEI: Cum folosim timpul?
TIPUL LECȚIEI: transmitere de noi cunoștințe
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
DISCIPLINE INTEGRATE :
Comunicare în limba română, Matematică și explorarea mediului, Muzică și mișcare
COMPETENȚE SPECIFICE VIZATE:
Dezvoltare personală:
1.3 Respectarea unor reguli de igienă personală;
2.1 Exprimarea emoțiilor de bază în situații diferite;
2.3 Explorarea abilităților de relaționare cu ceilalți
3.1 Realizarea unui program zilnic de activități, cu sprijinul adulților;
COMPETENȚE INTEGRATE:
Comunicare în limba română
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral din texte accesibile variate
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în situaţii concrete de comunicare
2.2. Transmiterea unor informaţii printr-o suită de enunțuri înlănțuite logic
2.3. Participarea cu interes la dialoguri, în diferite contexte de comunicare

Matematică şi explorarea mediului


3.1. Rezolvarea de probleme în cadrul unor investigații, prin observarea și generalizare unor modele sau regularităţi din mediul apropiat
Muzică și mișcare:
2.1. Cântarea în colectiv, asociind mişcarea sugerată de text;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 – să asculte cu atenție un text narativ
O2 – să enumere activitățile pe care le face personajul în timpul liber;
O3 – să identifice activitățile din timpul liber al personajului;
O4 – să ordoneze activitățile din timpul unei zile a școlarului;
O5 – să identifice importanța utilizării eficiente a timpului liber;

STRATEGIA DIDACTICĂ: activ - participativă


METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: citirea explicativă, conversația euristică, exercițiul, demonstrația, explicația, jocul didactic, audiția
muzicală, aprecierea verbalǎ;
1. MIJLOACE DIDACTICE: computer, internet, prezentări PPT, imagini, platforma Teams, LearningApss;
2. FORMA DE ORGANIZARE: frontală, individuală
3. RESURSE TEMPORALE: 30 min
4. BIBLIOGRAFIE/SITEGRAFIE :

 Programa școlară pentru disciplina Dezvoltare personală, CP, clasa I și clasa a II-a, aprobată prin ordin al ministrului Nr.3418/19.03.2013;
 Manual de dezvoltare personală, Clasa a II-a, Sem I, Adina Grigore, Cristina Ipate-Toma, Georgeta -Mihaela Crivac, Claudia – Daniela
Negrițoiu, Augustina Anghel, Nicoleta- Sonia Ionică, MENCȘ, Editura Ars Libris, format pdf, online;
 ”Ghidul cadrului didactic” clasa a II-a, Editura Ars Libri, 2013;
 https://www.manuale.edu.ro/
 www.didactic.ro
 https://pixabay.com/ro/images/search/buburuza/
 https://pixabay.com/ro/images/search/ceasuri/
 https://www.cantecedecopii.com/bim-bam-cantec-ceasul/
 https://learningapps.org/14863319
 https://learningapps.org/14864635
DESCRIEREA SECVENȚELOR PROIECTATE
COMP.
SPECIFIC STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE CONȚINUTURILE
E/ OB. Metode şi Mijloace Forme de
LECȚIEI ÎNVĂȚĂRII
OP. procedee didactice organizare
1. MOMENT Activitatea se va desfășura online, folosind o laptop frontal
ORGANIZATORIC aplicație cunoscută de copii (Google
Classroom/ Meet)

2.CAPTAREA Se prezintă elevilor personajul surpriză, cel Conversaţia prezentare


ATENȚIEI care ne va însoţi pe parcursul întregii zile şi se PPT
2.1. - MM citeşte mesajul trimis de acesta.
Audiția frontală
Se prezintă cântecul Ceasul. - Grupul muzicală
Bimbam- Exercițiul
https://www.cantecedecopii.com/bim-bam-
cantec-ceasul/
Se sugerează elevilor să cânte și ei, asociind și
mișcări suggestive.
Se realizează discuţii pe baza cântecului.
3.ANUNȚAREA Se anunță elevii că își vor însuși Explicația frontală
TEMEI ȘI A cunoștințele despre regulile de organizare a individuală
OBIECTIVELOR timpului liber, despre activități desfășurate în
timpul liber, despre utilitatea unor astfel de
activități. Se enunță obiectivele lecției într-o
manieră accesibilă copiilor.

4. DIRIJAREA 2.1- DP, Se prezintă elevilor textul din manualul de DP, prezentare frontală
ÎNVĂȚĂRII 1.1, 2.3- ”Buburuza Ema”. Citirea PPT individuală
CLR, Se poartă discuții pe marginea textului. explicativă,
- O1, O2 Am aflat că Ema e mereu obosită și tristă. Să conversația
descoperim împreună cauzele oboselii și euristică
tristeții buburuzei Ema, chiar dacă și ea, la fel explicația
ca voi, are timp liber.

 Se explică elevilor noțiunea de timp liber.


 Timp liber= timpul rămas după
desfășurarea activităților din programul școlar
și de acasă, folosit de fiecare copil după voia și
priceperea lui.

1.3, 2.1, – Se identifică activitățile pe care le Conversația prezentare frontală

S-ar putea să vă placă și