Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DE LECȚIE

DATA: 15.01.2021
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Primară Islaz
CLASA: a II – a
PROF. ÎNV. PRIMAR: Enache Adriana
DISCIPLINA: Arte vizuale şi abilităţi practice
ARIA CURRICULARĂ: Arte şi tehnologii
UNITATEA TEMATICĂ: Învăţăm de la necuvântătoare
FORMA LECȚIEI: Activitate integrată - Arte vizuale și abilități practice,
Comunicare în limba română;
SUBIECTUL LECŢIEI: Tablou cu Mihai Eminescu
TIPUL LECŢIEI: Formare de priceperi şi deprinderi
SCOPUL LEŢIEI: Formarea deprinderii de a plia hârtia utilizând tehnica de
lucru Origami.
Competenţe specifice vizate :

1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple,


exprimate vizual
2.3. Realizarea de produse utile şi/sau estetice combinând materiale uşor de
prelucrat şi tehnici accesibile
2.5. Explorarea de utilizări în contexte utile şi sau estetice a obiectelor/ lucrărilor
realizate prin efort propriu
Obiective operaționale:
O1: să manevreze atent instrumentele de lucru, urmărind instrucțiunile;
O2: să decupeze acoladele din hârtie, coordoneze mobilitatea mâinii şi a corpului în
funcţie de solicitări;
O3: să manifeste deprinderea de a îndoi şi de a lipi hârtia, decorând cât mai original
lucrările confecţionate;
O4: să realizeze lucrarea „Tablou cu Mihai Eminescu”, respectând tehnica de lucru
şi instrucţiunile primite;

Metode, procedee, tehnici didactice și mijloace de învăţământ: explicaţia,


conversaţia, laptop, tabletă, telefon, obiecte personale, platforma Edus, aplicația
Zoom, tablou model, pătrat din hârtie decorativă, carton colorat şi hârtie colorată,
fotografii, lipici, foarfece;

Forme de organizare: frontală și individuală;


Durata: 40 minute (sincron și asincron);
Resurse umane: 11 elevi.

Bibliografie:
***Curriculum Naţional, Bucureşti, 2004;
Gheorghe Dumitru (coord), Proiectarea şi modelarea activitǎţilor didactice, Editura
Didacticǎ şi edagogicǎ;
M. Rotaru, M. Dumbravă, Educaţia plastică în învăţământul primar, Craiova,
1996;
C. Rizea, D. Stoicescu, I. Stoicescu, Arte vizuale și abilități practice, Manual pentru
clasa a II-a, semestrul I.
PLAN DE ACȚIUNE
Strategii didactice
Conţinut – activităţi de învăţare
Nr. Momente Ob. Mijloace de
Metode, Forme de Evaluare
crt. înv./
Durata Op. procedee și organizar
Activitatea materiale
Activitatea învăţătorului tehnici did. e
elevilor didactice
1. Momentul Asigur condiţiile necesare Frontal Aprecieri
organizatoric desfăşurării optime a orei de verbale
2 minute comunicare în limba română, Aplicația
conectarea elevilor pe Zoom,
platforma Edus în bune Whatt-App
condiții. Obiecte
*Elevilor le-am transmis cu o personale
zi înainte, folosind aplicațiile conversaţia
Zoom și Whatt-App, care sunt
materialele necesare
desfășurării lecției și ghidul
pentru utilizarea Zoom cu
câțiva pași de respectat:
1. Asigurați-vă că sunteți
pe modul „mut” atunci
când nu vorbiți.
2. Fiți voi înșivă și
respectați-i pe ceilalți. Dispozitive
necesare
3. Porniți camera, folositi Frontală
pentru
chat-ul si ridicati explicaţia conectarea
mânuța (Reactions). la platforma
Amintesc regulile de Edus ( PC,
internet)
participare on line la lecție:
pornirea camerei, oprirea
microfonului s.a. Îi rog sa îmi - pregătirea
arate ce au avut de realizat materialelor
asincron ora trecută; fac necesare
aprecieri. desfăşurării
Se urmăreşte dacă toţi optime a
lecţiei: (hârtie Aprecieri
elevii au materialele
decorativă, verbale
Captarea şi necesare pregătite. Explicaţia
menţinerea foarfece, lipici,
2. Captarea atenţiei se face cu carton colorat şi
atenţiei
un filmulet biografic despre hârtie colorată).
3 minute Mihai Eminescu și va fi
prezentat pe ecranul share-uit. Filmulet
https://youtu.be/tYQ4_IWC-go Youtube
Anunţarea temei
O1
3. şi a obiectivelor Astăzi, în cadrul orei de arte
1 minut vizuale şi abilităţi practice,
vom realiza un Tablou cu
Mihai Eminescu, tehnica de Ascultă cu
lucru- Origami. interes tema și
obiectivele
Voi va trebui să folosiți
lecţiei. conversaţia
corect materialele de lucru, să
precizaţi etapele, să realizaţi o
Reactualizarea lucrare frumoasă.
cunoștințelor
dobândite Repetarea tehnicilor de
4. anterior lucru învăţate
4 minute Ce am lucrat ora trecută?
Antrenarea elevilor în discuţii Aprecieri
pe baza lucrării efectuate ora verbale
trecută.
Adresează întrebări de tipul:
- Ce materiale s-au folosit în
realizarea lucrării ?
- Ce culori s-au folosit?
- Ce tehnici de lucru ati
utilizat? Elevii răspund
- De ce instrumente de lucru întrebărilor.
am avut nevoie ?

5. Dirijarea Prezint o lucrare model. Se


procesului de poartă discuţii pe baza ei.
învățare Conversaţia
15 minute Prezentarea materialului de
Tablou cu
lucru şi intuirea lui
Mihai
Aprecieri
Materiale necesare realizării Eminescu
lucrării: pătratul din hârtie verbale
decorativă, foarfece, lipici,
carton colorat, hârtie colorată. Frontală

Explicarea şi demonstrarea Hârtie


modului de lucru decorativă
Li se explică şi demostrează
etapele de lucru şi ordinea Explicaţia
acestora. Ascultă cu Lipici
Elevii au în fața lor un pătrat
interes. Aprecieri
din hârtie decorativă, lipici, Carton
verbale
foarfece, carton şi hârtie
colorate. conversaţia Hârtie
1. Se pliază pătratul de două colorată
ori, unindu-se colţurile opuse,
O1 astfel încât să rămână o cruce
pe mijloc;
Se reactualizează cunoştinţele Foarfece
despre pătrat, dreptunghi,
triunghi.
O2 2.Se îndoaie spre interior
toate cele patru colţuri până se
întâlnesc, Explicaţia
3.Se pliază toate vârfurile
celor 4 colţuri din mijloc spre
O3 afară, spre marginea Pastă de
pătratului. lipit
4.Se lipeşte fotografia în
interior
Demonstraţi Frontală
5. Se lipeşte cadrul tabloului:
a
O4 hârtia colorată pe cartonul
colorat; de asemenea, se
lipesc acoladele şi, în final,
rama.
Executarea lucrării de către exerciţiul Carton
Obţinerea
performanţei elevi Hârtie
6. Elevii fac
Vor face exerciţii de încălzire colorată
10 minute exerciţii de
a muşchilor mâinii, după care încălzire a
se trece la realizarea tabloului. musculaturii
Propun realizarea lucrărilor, mâinii.
prin încurajarea şi stimularea
copiilor care au un ritm mai
lent de lucru. Fac aprecieri Individua-
verbale asupra modului de lă
realizare a lucrărilor. Cer evaluarea
Elementele
elevilor să reamintească orală
decupate
etapele de lucru parcurse în
realizarea lucrării date.
Youtube

Elevii vor asculta un cântec Frontală


despre Eminescu.
Aprecieri
https://youtu.be/28FdRT7vLf verbale
7. Asigurarea 8
retenției și Lucrările
transferului Recomand elevilor să reţină
finalizate
3 minute etapele de lucru şi să
folosească tehnica învăţată în
realizarea unui tablou cu
familia lor.
Analiza lucrărilor
Aprecieri şi
8. recomandări Se vor aprecia lucrările după
2 minute diferite criterii. Exemplu:
dacă elevii au lucrat îngrijit.

ANEXE
Etape de lucru
1. Se pliază pătratul de două ori, unindu-se colţurile opuse,
astfel încât să rămână o cruce pe mijloc.
2. Se îndoaie spre interior toate cele patru colţuri până se
întâlnesc.

3. Se pliază toate vârfurile celor 4 colţuri din mijloc spre


afară, spre marginea pătratului.
4. Se lipeşte fotografia în interior.
5. Se lipeşte cadrul tabloului: hârtia colorată pe cartonul
colorat, de asemenea, se lipesc acoladele şi, în final, rama.
1 Etape de lucru
2. 3

4.

5 . 6.

S-ar putea să vă placă și