Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECȚIE

UNITATEA DE INVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială “Buică Ionescu”, Glodeni

DATA: 18.10.2017

CLASA: a III-a B

PROFESOR ÎN ÎNVĂŢĂMÂNTUL PRIMAR: Mihai Elena

DISCIPLINA: Ştiinţe ale naturii

MANUAL: Editura Intuitext

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Pământul, mediu de viaţă

SUBIECTUL LECŢIEI: Mişcarea apei pe suprafaţa Pământului

TIPUL LECŢIEI: dobândirea de noi cunoştinţe

SCOPUL LECŢIEI: dobândirea cunoştinţelor referitoare la mişcarea apei pe suprafaţa


Pământului

COMPETENŢE SPECIFICE:

1.1. identificarea caracteristici ale corpurilor vii şi nevii;

2.2. aplicarea planului dat pentru efectuarea unei investigaţii a mediului înconjurător;

3.2. observarea consecinţelor propriului comportament asupra mediului înconjurător.

COMPETENŢE INTEGRATE:

Limba şi literatura română: 1.4. Manifestarea curiozităţii faţă de diverse tipuri de mesaje în
contexte familiare

Joc şi mişcare:

1.2. Manevrarea obiectelor în condiţii de cooperare intra-grup şi întrecere inter-grupe

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O.1.1.1. să identifice cel puţin două din patru tipuri de ape curgătoare;

O.2.2.2. să urmeze paşii de lucru daţi în vederea efectuării unei investigaţii;

O.3.2.3 să identifice cauze posibile ale apariţiei inundaţiilor.


STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode şi procedeee: observaţia dirijată, conversaţia, explicaţia, experimentul, exerciţiul,


jocul

Mijloace de învăţământ: manualul digital, videoproiectorul, fişe de lucru, castroane, apă,


mere, lipici, cartea Legendele râurilor Ed.DPH, paie de suc

Forme de organizare a activităţii: frontal, în perechi, în grup

LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de clasă

BIBLIOGRAFIE:

Programa şcolară pentru disciplina ŞTIINŢE ALE NATURII, Clasele a III-a, Bucureşti, 2014
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE Comp. CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII STRATEGII DIDACTICE EVALUARE

LECŢIEI spec. Metode şi Mijloace de înv. Forme


procedee de org.

Moment Se pregătesc materialele necesare


organizatoric desfăşurării activităţii.
1 min
Reactualizarea Se solicită elevilor să precizeze care conversaţia - frontal probă orală
cunoştinţelor sunt principalele surse de apă de pe
dobândite anterior planetă.

Captarea atenţiei L.L.R Elevii vor audia lectura Legenda lectura Textul narativ frontal probă orală
1.4. râurilor Olt şi Mureş.
Anunţarea temei şi Se anunţă tema şi obiectivele lecţiei. Caietele elevilor Frontal
a obiectivelor
lecţiei

Dirijarea învăţării 2.2. Se solicită precizarea diferenţei dintre Observaţia Manual digital Frontal Obs.sist
o apă stătătoare şi una curgătoare.
Se solicită răspunsul la întrebarea De Conversaţia
ce curg apele la vale? Grupal
Experiment: Se solicită elevilor să Experimentul Castroane pline pe Analiza rezultatelor
2.2. sufle pe rând într-un castron şi să Conversaţia jumătate cu apă, în care se experimentului
observe cauza formării valurilor. află doape de plută, paie de
Activitate interactivă care vizează suc, fişe de obsevaţie. Analiza act.în perechi
identificarea tipurilor de ape Observaţia Manual digital, Frontal,
1.1. curgătoare de pe suprafaţa dirijată videoproiector, fişe de în
Pământului. Jocul lucru, lipici perechi Aprecieri verbale
Elevii vor compara adâncimile Conversaţia
albiilor pârâului, râului şi al fluviului. Observaţia
Se completează schema lecţiei. Conversaţia Manual digital, Frontal
videoproiector
Se precizează cauzele şi posibilităţile Observaţia
de prevenire a inundaţiilor. Frontal
Conversaţia Manual digital,
3.2. euristică videoproiector, fişe Frontal
Manual digital,
videoproiector
Realizarea Se adresează întrebări cu caracter Conversaţia
conexiunii inverse recapitulativ.

Asigurarea Cadrul didactic explică tema pentru Explicaţia Fişe de portofoliu


retenţiei şi portofoliu.
transferului

Activitate în J.M. Joc: Prinde mărul cu dinţii! Explicaţia Castroane cu apă, mere, Grupal. Observarea
completare 1.2. Fiecare elev va lua câte un măr dintr- Jocul saci menajeri. comportamentului în
un vas cu apă, folosind dinţii, având timpul jocului
mâinile împreunate la spate. Câştigă
echipa care reuşeşte prima să ia toate
merele.
Aprecieri şi Se fac scurte aprecieri cu privire la conversaţia Frontal Aprecieri verbale
recomandări modul în care au participat elevii la
lecţie; eventual, notări.
FIŞĂ DE OBSERVAŢIE FIŞĂ DE OBSERVAŢIE

Valurile se formează atunci când Valurile se formează atunci când

…………………………………… ……………………………………

Prenumele cercetaşilor: Prenumele cercetaşilor:

FIŞĂ DE OBSERVAŢIE FIŞĂ DE OBSERVAŢIE

Valurile se formează atunci când Valurile se formează atunci când

…………………………………… ……………………………………

Prenumele cercetaşilor: Prenumele cercetaşilor:

FIŞĂ DE OBSERVAŢIE FIŞĂ DE OBSERVAŢIE

Valurile se formează atunci când Valurile se formează atunci când

…………………………………… ……………………………………

Prenumele cercetaşilor: Prenumele cercetaşilor:

FIŞĂ DE OBSERVAŢIE FIŞĂ DE OBSERVAŢIE

Valurile se formează atunci când Valurile se formează atunci când

…………………………………… ……………………………………

Prenumele cercetaşilor: Prenumele cercetaşilor:


IZVORUL PÂRÂUL

Este locul în care apa subterană iese la Este o apă curgătoare de dimensiuni mici, cu
suprafaţă. albie şi traseu propriu.

RÂUL FLUVIUL

Este o apă curgătoare de dimensiuni mijlocii, Este cea mai mare apă curgătoare care se
cu albie, traseu şi afluenţi. varsă în lacuri şi mări.

AFLUENTUL CONFLUENŢA

Este apă curgătoare care se varsă în altă apă Este locul unde se unesc două ape curgătoare.
curgătoare.

CURSUL RÂULUI GURA DE VĂRSARE

Este traseul parcurs de apă între izvor şi Este locul de vărsare într-un alt râu sau
vărsare. fluviu, ori într-un lac, mare sau ocean.

IZVORUL PÂRÂUL

Este locul în care apa subterană iese la Este o apă curgătoare de dimensiuni mici, cu
suprafaţă. albie şi traseu propriu.

RÂUL FLUVIUL

Este o apă curgătoare de dimensiuni mijlocii, Este cea mai mare apă curgătoare care se
cu albie, traseu şi afluenţi. varsă în lacuri şi mări.

AFLUENTUL CONFLUENŢA

Este apă curgătoare care se varsă în altă apă Este locul unde se unesc două ape curgătoare.
curgătoare.

CURSUL RÂULUI GURA DE VĂRSARE

Este traseul parcurs de apă între izvor şi Este locul de vărsare într-un alt râu sau
vărsare. fluviu, ori într-un lac, mare sau ocean.
MIŞCAREA APELOR PE SUPRAFAŢA PĂMÂNTULUI

1. Alege un râu care curge prin România, colorează-i cu albastru cursul pe harta de mai
sus şi scrie denumirea lui.

Ţine minte: râurile sunt reprezentate pe hartă cu culoarea albastru!

2. De unde izvorăşte apa?

…………………………………………………………………………………………….

3. Care este lungimea cursului apei?

…………………………………………………………………………………………….

4. De ce este importantă pentru oameni acea apă?

…………………………………………………………………………………………….

5. Lipeşte pe verso o imagine/ fotografie care reprezintă Numele şi prenumele:

râul ales de tine.

6. Ce fac oamenii pentru a preveni inundaţiile?


Mişcarea apei pe suprafaţa Pământului

Apa provine din…

Apele curg întotdeauna spre locul cel mai ………. al suprafeţei terestre.

Apele curgătoare se deosebesc între ele prin ……………………………şi prin cantitatea de


apă ce se scurge într-un anumit………şi într-un anumit …….. .

Mişcarea apei pe suprafaţa Pământului

Apa provine din…

Apele curg întotdeauna spre locul cel mai ………. al suprafeţei terestre.

Apele curgătoare se deosebesc între ele prin ……………………………şi prin cantitatea de


apă ce se scurge într-un anumit………şi într-un anumit …….. .

Mişcarea apei pe suprafaţa Pământului

Apa provine din…

Apele curg întotdeauna spre locul cel mai ………. al suprafeţei terestre.

Apele curgătoare se deosebesc între ele prin ……………………………şi prin cantitatea de


apă ce se scurge într-un anumit………şi într-un anumit …….. .
Surse de apă – tipuri, utilizări

PRINCIPALELE
SURSE DE APĂ

Tipuri de ape

Ape
curgătoare

Ape stătătoare oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Utilizări:

Surse de apă – tipuri, utilizări

PRINCIPALELE
SURSE DE APĂ

Tipuri de ape

Ape
curgătoare

Ape stătătoare oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Utilizări:

S-ar putea să vă placă și