Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Propunător: David Liliana


Data: 15.03.2007
Clasa de aplicaţie: a III-a
Ciclul curricular: de dezvoltare
Aria curriculară: Om şi societate
Obiectul de învăţământ: Educaţie civică
Subiectul: Raporturile noastre cu lucrurile şi fiinţele
Tipul lecţiei: verificare-evaluare
Curriculum nucleu

Obiective cadru:
1.Cunoaşterea şi utilizarea limbajului din sfera valorilor civice
2.Dezvoltarea unor comportamente relaţionale privind constituirea grupurilor sociale

Obiective de referinţă:
La sfârşitul orei elevul trebuie să:
1.2 – să exprime oral şi în scris enunţuri simple cu referire la situaţii diferite de viaţă, cu conţinut civic;
2.2 – să identifice reguli cu privire la raporturile persoanei cu lucrurile, cu plantele şi animalele.

Obiective operaţionale:
a) cognitive:
O1 – să rezolve rebusul;
O2 – să răspundă la întrebări despre importanţa lucrurilor;
O3 – să completeze fişa de evaluare folosind cunoştinţele însuşite anterior;
b) afectiv-volitive:
O4 – să participe cu interes la lecţie;
c) psihomotorii
O5 – să se mişte în linişte şi ordine atunci când se cere.

Metode didactice: conversaţia, problematizarea, discuţia generalizatoare, ciorchinele, brainstorming-ul.


Strategia didactică: mixtă.
Material didactic: manual, imagini, fişe de evaluare, lucruri din clasă.
Material bibliografic: Ghid metodologic de aplicare a programelor şcolare pentru educaţie civică şi cultură civică, editura SC
Aramis Print s.r.l., Bucureşti; Teste de evaluare, clasa a III-a, Editura Coresi, Bucureşti, 2002; Predarea interactivă centrată pe
elev, Bucureşti, 2005; Roata proverbelor, Petre Ghelmez, Editura Coresi, Bucureşti, 2002; Invenţii geniale, inventatori celebri,
Aura Brais, Editura Coresi, Bucureşti, 2003.
Locul desfăşurării: clasa de aplicaţie.
Timp alocat: 45 min.

Momentele Ob. Conţinutul învăţării Strategia didactică Forma de Timp


lecţiei op organizare alocat
I O5 -condiţii necesare Se va asigura un climat ambiental şi afectiv potrivit; sala Frontală 2
Moment desfăşurării lecţiei; de clasă va fi pregătită din punct de vedere igienic; va fi
organizatoric -aşezarea băncilor; pregătit materialul intuitiv.
-poziţia în bancă;
-materialele intuitive.
II O4 -captarea atenţiei Învăţătoarea citeşte: Frontală 3
Pregătirea Omul bun e ca pâinea de grâu,
psihologică Omul rău e ca pâinea amară,
Florile cresc vesele la margine de râu,
Din cenuşă nici spinii nu vor să răsară!
Iarba moale se preface în fân,
Strugurele copt dospeşte vin uleios,
Lăstarii măcrişului acri rămân,
Veninul n-a fost niciodată gustos!

De când lumea, lucrurile lumii se schimbă,


Vorbindu-şi în sine aceeaşi limbă!
(Fiecare lucru are rostul lui.)
III O2 -Ciorchinele Se scrie pe mijlocul tablei cuvântul Lucruri. Copiii vor Frontală 5
Reactualizarea găsi cuvinte care să fie legate prin înţeles de acesta.
cunoştinţelor Se verifică calitativ şi cantitativ tema.
-Brainstorming Ce s-ar întâmpla dacă nu ar exista lucruri? Dar plante şi
animale?
IV O1 -se anunţă tema şi Raporturile noastre cu lucrurile şi fiinţele Frontală 10
Desfăşurarea O2 obiectivele lecţiei,
propriu-zisă a O3 -se rezolvă rebusul scris * * 1 *
lecţiei pe tablă; * * 2
* * * 3 *
* * 4 * *
5 * * *
* 6 * * *
* 7 * * *
1. Unguent folosit în vindecarea unor boli.
2. Însuşire a iedului cel mic din poveste.
3. Prieten al omului.
4. Pădure tânără.
5. Protejată de om.
6. Izvor de înţelepciune.
7. Atenţie acordată unei fiinţe.

După rezolvarea rebusului, copiii vor răspunde la cerinţa 5


nr.2 de la pag. 48:
Justifică de ce unele lucruri duc la distrugerea vieţii,
pornind de la afirmaţia: ,,De sute de ani, omenirea priveşte
cerul printr-o gaură de tun…”

V O3 -evaluare scrisă Se împart fişele de evaluare şi se rezolvă. Individuală 15


Evaluarea 1. Itemi obiectivi, cu alegere multiplă. 2p
2. Itemi obiectivi, cu alegere duală. 2p
3. Itemi obiectivi, de asociere. 2p
4. Itemi obiectivi, de asociere. 2p
5. Itemi subiectivi, eseu liber. 1p
1p din oficiu
Se citeşte un fragment despre o invenţie celebră. 5
Tema pentru Tema: să alcătuiască o fişă de portofoliu cu ghicitori sau
acasă fabule despre plante şi animale.

Proiectare test de evaluare la Educaţie civică

1. Obiective cadru:
*Cunoaşterea şi utilizarea limbajului din sfera valorilor civice.
*Dezvoltarea unor comportamente relaţionale privind constituirea grupurilor sociale.

Obiective de referinţă:
*să exprime în scris enunţuri simple cu referire la situaţii diferite de viaţă, cu conţinut civic;
*să identifice reguli cu privire la raporturile persoanei cu lucrurile, cu plantele şi animalele.

Obiective de evaluare:
*să clasifice cuvinte care denumesc lucruri, în lucruri create de om şi lucruri create de natură;
*să stabilească valoarea de adevăr a unor propoziţii date;
*să stabilească corespondenţe între denumirea unor plante şi animale cu simbolul corespunzător fiecăreia;
*să găsească relaţii între atitudinile noastre faţă de animale şi animalul potrivit;
*să scrie un lucru învăţat din lecţie.

2. Se testează dezvoltarea unor comportamente relaţionale între om şi natură, om şi lucruri.

3. Conţinutul testului: vezi mai jos.


4. Formatul testului: 5 întrebări(subiecte).
1. – itemi obiectivi, cu alegere multiplă;
2. – itemi obiectivi, cu alegere duală;
3. – itemi obiectivi, de asociere;
4. – itemi obiectivi, de asociere;
5. – itemi subiectivi, eseu liber.

5. Notarea:
Subiectele 1, 2, 3 şi 4 – câte 2 puncte;
Subiectul 5 – 1 punct;
Se acordă 1 punct din oficiu.

9-10 puncte – Foarte bine;


7-8 puncte – Bine
5-6 puncte – Suficient

S-ar putea să vă placă și