Sunteți pe pagina 1din 8

ṢCOALA GIMNAZIALĂ NR.

10 GIURGIU

Prof. înv. primar: HULEA FELICIA

Data: 13.05.2019

Proiect didactic

CLASA: a III-a A

ARIA CURRICULARᾸ: Limbă şi comunicare

DISCIPLINA: Limba şi literatura română

UNITATEA DE ȊNVᾸȚARE: Comunicarea politicoasă şi relaţiile cu ceilalţi

TEMA LECŢIEI: Formule de adresare politicoasă


TIPUL LECŢIEI: recapitularea și sistematizarea cunoștințelor
COMPETENȚE SPECIFICE :

 Manifestarea curiozității față de diverse tipuri de mesaje în contexte familiare;


 Adaptarea vorbirii la diferite situații de comunicare în funcție de partenerul de dialog;
 Extragerea unor informații de detaliu din texte informative sau literare;
 Formularea unui răspuns emoțional față de textul literar citit;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili :
O1 : să precizeze formule de adresare politicoasă ;
O2 : să citească corect, cursiv, conștient,expresiv, respectând semnele de punctuație ;
O3 : să identifice mesajul transmis de textul literar, citind conștient fragmentul ;
O4 : să formuleze enunțuri care exprimă solicitare de informații, cerere, permisiune, salut ;
O5 : să asocieze formule de adresare potrivite contextului ;
O6 : să transforme vorbirea indirectă în vorbire directă.

STRATEGII DIDACTICE:

a) METODE ṢI PROCEDEE: lectura, explicația, conversația, exercițiul, metoda cubului, expunerea, munca în echipă, jocul
didactic , munca independentă, problematizarea.
b) MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: fişe de lucru, caietul de lucru, materiale pe suport electronic, cubul, videoproiectorul
c) FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe echipe, individual;

RESURSE:

 FORME ṢI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematicӑ, aprecieri verbale;


 UMANE: elevi;
 TEMPORALE: 45 de minute;
 BIBLIOGRAFICE:
Programa şcolară pentru clasa a III-a, M.E.C.T.S. , 2013
Norel, Mariana, «Metodica predării limbii şi literaturii române în învăţământul primar», Braşov, 2010
Bratu, G.,« Aplicaţii ale metodelor de gândire critică în învăţământul primar», Ed. Humanitas Educaţional, 2004
Şerdean, Ioan, « Didactica limbii şi literaturii române în invăţământul primar », Editura Corint, Bucureşti, 2007.
Colectiv, « Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limba romana la ciclul primar », Bucuresti, 2014 ;
Peneş, Marcela, « Ortografie si punctuaţie » , Editura Ana, Bucureşti, 2005 ;
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

STRATEGII DIDACTICE
SECVENŢELE INSTRUIRII OB. CONŢINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV EVALUARE
OP. MET. SI MIJL. DE FORME
PROCEDEE ÎNVĂŢĂM. DE ORG.

Asigurarea conditiilor necesare pentru


MOMENT desfășurarea eficientă a lectiei Conversa frontal
ORGANIZATORIC Pregatirea materialului didactic ţia
Elevii sunt asezati pe patru echipe

REACTUALIZAREA Se verifica tema pentru acasa cantitativ si Conversa frontal Aprecieri


CUNOŞTINŢELOR calitativ; se corectează eventualele greșeli de ția Caiete verbale
ÎNSUŞITE către fiecare elev. teme
ANTERIOR

Elevii vor viziona și audia la videoproiector


CAPTAREA un dialog între un bunic și nepotul său, în care Expune frontal Observarea
ATENŢIEI sunt expuse mai multe formule de adresare: rea sistematică
(anexa 1)
”-Sarut mana, bunicule!
-Buna, dragul meu!
-Ce mai faci, nepoate ?
-Bine, astept cu nerabdare scoala, iar in
putinul timp ramas am venit sa te vizitez.Matale
ce mai faci?
-Cu batranetea, dragul moșului. Astept sa te
vad om mare si-apoi pot sa mor ...
-Nu, bunicule, dumneata esti om tânăr si-n
putere, nu poti muri, indiferent ca voi deveni om
mare. Am nevoie de tine!”
Elevii sunt solicitați să precizeze modul de
O1 adresare al nepotului către bunicul sau și se
subliniază relația de respect și atașament dintre
aceștia.
Astăzi vom desfăşura o lecţie de limba
ANUNŢAREA română în care vom recapitula cunoştinţele explicatia frontal
TEMEI ŞI A însușite referitoare la Comunicarea politicoasă
OBIECTIVELOR și relațiile cu ceilalti- Formule de adresare
politicoasă.
Se scrie titlul lecției la tablă și pe caietele
elevilor.
Vom rezolva diverse exerciţii prin care vom
citi corect, cursiv si expresiv un text, vom
preciza formule de adresare politicoasă, vom
identifica mesajul transmis de textul literar.

Elevii sunt grupati în patru echipe, având


RECAPITULAREA fiecare echipă câte un nume.
CUNOȘTINȚELOR Se prezinta cu ajutorul videoproiectorului Conversa
textul ”Cine-i mai mare?, după Mircea tia
Sântimbreanu, pe care îl vor primi fiecare echipă Suport frontal Observarea
(anexa 2). electr. sistematică

O2 Textul va fi citit pe fragmente, câte un


reprezentant din fiecare echipă va citi câte un lectura individu
fragment, apoi pe roluri. Fiecare echipă va al
trebui să identifice câte o formula de adresare echipe
politicoasă din text.
Câte un reprezentant din fiecare echipă va exercițiul
prezenta o formula de adresare politicoasă
O1 întâlnită în text.
Propun elevilor un joc ce are la bază metoda
cubului şi care se desfăşoară pe echipe.
Fiecare faţă a cubului are înscrisă unul din
cele 6 numere, fiecărui număr fiindu-i
corespunzătoare o anumită sarcină. Câte un
membru din fiecare echipă va alege un număr şi
implicit exerciţiul corespunzător acestuia, pe jocul
care-l va rezolva. Pentru fiecare sarcină didactic echipe
rezolvată corect, echipa va primi o recompensa.
Va câștiga echipa care va acumula cele mai cubul
multe recompense. metoda
(Anexa 3) cubului
1.Descrie
Prezintă în câteva propoziții sentimentele bătrânului
atunci când este în dialog cu băiatul. fișe
exerciţiul
O3 2.Compară

Înlocuiește cuvintele subliniate din următorul Apreciere


dialog cu altele adecvate unei comunicări verbală
nepoliticoase.
O1

3.Analizează
Observă imaginile, apoi formulează câte un
enunț care să exprime:
- Solicitarea unei informații
- O cerere
O4 - Permisiunea
- Un salut

4.Asociază
Completează propozițiile cu unul din cuvintele scrise în
paranteză:
Dar cu cine vorbești…? (dumneavoastră, tu, dumneata)
Aș vrea să știu, …ești șoferul? (dumneavoastră, tu,
dumneata)
Ba …sunteți fetița bolnavă! (dumneavoastră, tu,
O5 dumneata)

5.Aplică
Scrie dialogul corespunzător povestirii:
”Bătrânul a întrebat cine este bolnavul. Copilul a
răspuns că dumnealui este bolnavul. A mai spus că se
joacă și l-a rugat să nu se supere. Bătrânul a zâmbit ca
semn că pricepuse totul.”

O6 6.Argumentează
Crezi că băiatul a fost politicos cu bătrânul?
Argumentează!

O3
Fiecare echipă primește câte o fişă, unde
OBŢINEREA trebuie să completeze cerințele date. explicatia fişe echipa Observarea
PERFORMANŢEI ( anexa 4) de sistematică
Te pregătești de plecare la munte. problema lucru
Scrie comunicări respectând următoarele tizarea
cerințe:
a. O rugăminte pentru un coleg
b. Un sfat de la mama ta
c. O cerere tatălui tău
d. O informație de la profesorul de geografie

Urmăresc activitatea elevilor, ascult


răspunsurile, dau explicaţii.
Comunic elevilor tema pentru acasă, cu Conversa frontal
ÎNCHEIEREA explicaţiile necesare.(manual- pag.56, ex. 4) ţia
LECŢIEI Se fac aprecieri generale asupra modului în Explicați
care s-a desfăşurat lecţia. Sunt apreciați elevii a
care s-au evidenţiat în lecţie.

S-ar putea să vă placă și