Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE LECŢIE

Prof. Adela Serea


Data: 13.10. 2021
Şcoala: Școala Gimnazială Specială ”Constantin Păunescu” Iaşi
Clasa: a VI-a A, DMM
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii
Disciplina: Matematică
Unitatea de învățare: Numerele naturale de la 0 la 1000
Titlul lecţiei: Formarea, citirea și scrierea numerelor până la 1000 - exerciții
Tipul lecţiei: Lecție de fixare și sistematizare
Scop: Exersarea deprinderilor de formare, citire și scriere a numerelor 0-1000
Competențe generale:
1. Utilizarea conceptelor specifice matematicii aplicate în rezolvarea unor situații practice
Competențe specifice:
1.1 Utilizarea sistemul poziţional de formare a numerelor naturale până la 1000
1.2 Recunoaşterea, scrierea și compararea numerelor în concentrul 0-1000

Obiective operaționale:
a) Cognitive:
O1. să citească numere naturale formate din sute, zeci și unități;
O2. să scrie cu cifre numere naturale formate din sute, zeci și unități, dictate sau scrise cu litere;
O3. să formeze numere naturale din sute, zeci și unități;
O4. să descompună corect numere naturale în sute, zeci și unități;
O5. să identifice corect cifrele de pe poziția sutelor/zecilor/unităților în numere naturale date.
b) Afective:
O6. să se angajeze (afectiv) în rezolvarea sarcinilor stabilite;
c) Psiho-motorii:
O7. să scrie corect numere formate din sute, zeci și unități;
Metode şi procedee: conversația, explicația, exercițiul, jocul
Resurse:
1. Materiale: Computer cu conexiune la internet, Joc Wordwall Formarea numerelor 0-1000 - Chestionar
(wordwall.net), fișe de lucru, tablă, cretă, magneți, instrumente de scris, , jetoane pentru jocul „Potrivește”,
Jocul „Banii”, recompense - fețe zâmbitoare
2. De spaţiu şi timp: sala de clasă, 40 minute
3. Umane: 10 elevi (3 elevi sunt DMU, 5 elevi sunt DMM, 2 elevi DMS)
Bibliografie:
Desfăşurarea lecţiei:
Etapele lecţiei Obiec- Conţinutul lecţiei Metode şi Evaluare
tive mijloace
Moment O6 Organizarea clasei şi a colectivului de Computer cu Capacitatea de a se
organizatoric elevi. conexiune la organiza pentru oră
Pregătirea materialelor necesare pentru internet
lecţie.
Captarea O4, O6 Joc – „Potrivește” Conversația, Capacitatea de a
atenției Elevii sunt împărțiți în 3 echipe. Fiecare explicația, jocul colabora
echipă primește 8 jetoane din aceeași Jetoane joc Capacitatea de a
categorie – numere, numere descompuse, identifica corect
numere reprezentate grafic (Anexa 1). corespondența între
Echipele trebuie să colaboreze între ele un număr, numărul
pentru a identifica corect corespondența descompus în sute,
între jetonul cu număr – jetonul cu zeci, unități și
numărul descompus și jetonul cu numărul reprezentarea lui
reprezentat grafic. Fiecare grup de 3 grafică
jetoane identificate corect vor fi așezate
pe tablă. Profesorul acordă sprijin
copiilor care întâmpină dificultăți.
Anunţarea O6 Profesorul anunță titlul lecţiei şi Conversaţia Elevii să fie
titlului şi precizează obiectivele şi planul succint al Explicaţia familiarizați cu
obiectivelor orei. Tablă, cretă titlul şi structura
lecţiei La ora de astăzi vom face Formarea, lecţiei
citirea și scrierea numerelor până la
1000 - exerciții
Profesorul scrie titlul lecţiei.
Reactualizarea O1 Joc – Citește numărul Fiecare elev Explicaţia, Capacitatea de a
unor primește un bilet pe care este scris cel exercițiul citi numere 0-1000
cunoștințe puțin un număr 0 – 1000. (Anexa 2) Pe Bilete cu
anterioare rând, elevii citesc numerele de pe biletele numere
primite. Profesorul acordă sprijin copiilor Computer cu
care întâmpină dificultăți. conexiune la
Joc Wordwall Formarea numerelor 0- internet, Capacitatea de a
1000 - Chestionar (wordwall.net) Elevii aplicația forma numere 0-
vor veni la calculator și vor participa la wordwall 1000
joc, rezolvând câte o sarcină
Dirijarea O1, O2, Fiecare elev o fișă de lucru (Anexa 3) Explicaţia, Capacitatea de a
învăţării O3, O4, Și rezolvă exercițiile lucrând independent, Conversația, rezolva
O7 în ritm propriu. Profesorul acordă sprijin exercițiul independent
la solicitarea copiilor. exerciții de
Codrin va rezolva doar exercițiul 1 și va Fișe de lucru, formare, citire și
încerca citirea numerelor formate. instrumente de scriere de numere
Elevii care nu pot scrie independent vor scris formate din sute,
citi numerele de la ultimul exercițiu. zeci și unități.
Dacă mai mulți elevi întâmpină dificultăți
la rezolvarea unui exercițiu, acel exercițiu
va fi rezolvat la tablă, împreună cu toată
clasa.
Elevii mai lenți vor lucra doar primele 3-4
exerciții de la fiecare item.
Obţinerea O2, O7 Elevii vor scrie la tablă, după dictare, Explicaţia, Capacitatea de a
performanţei numere formate din sute, zeci și unități. exercițiul scrie numere
formate din sute,
Tablă, cretă zeci, unități, după
dictare
Evaluarea O5, O6 Joc Wordwall Formarea numerelor de la Explicația, jocul Capacitatea de a
performanţelor 0 la 1000 - Sortare în funcție de grup Computer cu identifica corect
obţinute și (wordwall.net) Elevii vor veni la conexiune la poziția
asigurarea calculator și vor participa la joc, internet, sutelor/zecilor/
feedback-ului; rezolvând câte o sarcină aplicația unităților într-un
wordwall număr
Consolidarea O1, O3, Joc „Banii” Explicația, Capacitatea de
retenţei şi a O6 Fiecare elev va primi bancnote și va conversația, transfer a
capacităţii de trebui să formeze o anumită sumă de bani exercițiul cunoștințelor
transfer conform unui bilet primit (Anexa 4) matematice în viața
Jocul „Banii” reală
Încheiere și O6 Elevii vor fi apreciați verbal pentru Conversația Capacitatea de
aprecieri activitate și vor primi recompense - Fețe Recompense concentrare a
asupra zâmbitoare. atenției până la
activității final.
elevilor
Anexa 1 Jetoane pentru Jocul „Potrivește”
Anexa 2 Citește numerele

CODRIN RICARDO
6, 10, 200 7, 21, 325
ROBERT DARIUS
18, 203, 462 12, 220, 567
ANDREI IONUȚ R.
264, 704, 910 309, 470, 861
FLORIN Elena
429, 506, 790 2, 15, 300
MIHAI IONUȚ I.
526, 718, 809 146, 340, 501
Anexa 3

Nume și prenume ...................................................................... Data ......................................

FORMAREA, CITIREA ȘI SCRIEREA NUMERELOR DE LA 0 LA 1000


Fișă de lucru

1. Scrie numerele care se formează:


2. Ajută buburuza să descompună numerele. (Scrie câte sute, câte zeci și câte unități
are fiecare număr)

3. Scrie numerele care au:

4. Scrie toate numerele de trei cifre care se pot forma cu:

Citește numerele pe care le-ai găsit.


5. Scrie cu litere ce număr are fiecare copil.
Anexa 4

CODRIN RICARDO
300 lei 250 lei
ROBERT DARIUS
125 lei 234 lei
ANDREI IONUȚ R.
423 lei 251 lei
FLORIN Elena
362 lei 132 lei
MIHAI IONUȚ I.
487 lei 236 lei

S-ar putea să vă placă și