Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECŢIE

Prof. Adela Serea

Data: 13.10. 2022


Şcoala: Școala Gimnazială Specială ”Constantin Păunescu” Iaşi
Clasa: a VI-a A, DMM
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Unitatea de învățare: Comunicarea orală pentru cererea și oferirea de informații. Scrierea funcțională
Titlul lecţiei: Biletul
Tipul lecţiei: Lecție de însușire de noi cunoștințe
Scop: Familiarizarea elevilor cu una din formele simple de comunicare scrisă funcțională-biletul
Competențe generale:
3. Redactarea mesajului/textului scris de diverse tipuri
Competențe specifice:
3.2 Adecvarea textului scris la situația și scopul de comunicare

Obiective operaționale:
a) Cognitive:
O1. să citească în ritm propriu, cât pot de cursiv și expresiv, un text scurt;
O2. să răspundă la întrebări formulate pe baza unui text citit/audiat pentru a demonstra înțelegerea
textului;
O3. să explice, în termeni simpli, ce este și ce conține un bilet;
O4. să recunoască tipuri de bilete după conținut/situația în care sunt scrise – bilet de mulțumire, bilet de
informare, bilet de solicitare;
O5. să conceapă un bilet pentru o situație dată;
b) Afective:
O6. să se angajeze (afectiv) în rezolvarea sarcinilor stabilite;
c) Psiho-motorii:
O7. să scrie corect un bilet respectând regulile de așezare în pagină;
Metode şi procedee: conversația, explicația, lectura model, lectura în lanț, exercițiul, jocul
Resurse:
Materiale: Computer cu conexiune la internet, Bilet pentru clasă, Fișe cu lecția „Biletul”, fișă de lucru
interactivă https://www.liveworksheets.com/kf419197vi, tablă, cretă, caiete și instrumente de scris
De spaţiu şi timp: sala de clasă, 45 minute

Desfăşurarea lecţiei:
Etapele lecţiei Obiec- Conţinutul lecţiei Metode şi Evaluare
tive mijloace
Moment O6 Organizarea clasei şi a colectivului de elevi.
organizatoric Pregătirea materialelor necesare pentru
lecţie. Profesorul va lipi pe tablă o foaie A4
care pe verso are un mesaj. Anexa 1
Captarea O6 Profesorul de la spune elevilor ca pe tablă Conversația, Observarea
atenției este lipit un mesaj, pentru ei. Un elev va citi explicația, implicării fiecărui
mesajul. jocul copil
13 octombrie 2022 Aprecieri verbale
Dragii mei elevi, Biletul pentru
clasă
Pentru că zilele trecute ați învățat
despre comunicarea în diferite situații și
v-ați descurcat foarte bine când a trebuit
să formulați cereri familiare, astăzi vom
trece la o lecție nouă, numită BILETUL.

Abia aștept să începem!


Doamna
Anunţarea O6 Profesorul anunță titlul lecţiei şi precizează Conversația,
titlului şi obiectivele şi planul succint al orei. explicația
obiectivelor Astăzi facem lecția „Biletul” și vom exersa
lecţiei scrierea unui bilet. Tablă, cretă,
Profesorul scrie titlul lecţiei pe tablă și caiete și
elevii îl scriu în caiete. instrumente de
Profesorul împarte fișele cu lecția. Anexa 2 scris
Fișele cu lecția
Transmiterea 1 Profesorul realizează lectura model a Lectura model
cunoştinţelor textului lecției.
noi O1 2 Se realizează apoi lectura în lanț a lecției Lectura în lanț Capacitatea de
de către elevi. citire cursivă,
3 Se explică cuvintele și expresiile Explicația, clară
necunoscute. conversația Aprecierea
O2 4 Elevii răspund oral la întrebări pentru verbală a
înțelegerea textului citit. Exercițiul răspunsurilor
5 Un elev va citi conținutul biletului pe
care Ana l-a scris mamei ei.
6 Un elev va citi conținutul informațional
despre bilet din rubrica REȚINE!
7 Profesorul va puncta definiția biletului, Explicația,
elementele componente și regulile de conversația,
scriere. Împreună cu elevii se va analiza exercițiul
biletul model de la finalul paginii 2. Capacitatea de a
O3 8 Frontal, se vor rezolva sarcinile 1 și 2 de Fișele cu lecția identifica
la EXERSEAZĂ. Câte 1 elev va citi Instrumente de elementele
biletele model. Profesorul va completa scris componente în
la tablă și fiecare copil va completa pe Tablă, cretă biletele model
fișa lui elemente biletelor. Observarea
9 Profesorul va numi din nou cele 3 tipuri sistematică
O4 de bilete: de mulțumire, de informare,
de solicitare. Se vor analiza împreună Explicația
biletele model pentru a se stabili tipul Exercițiul Capacitatea de a
fiecăruia. identifica tipul
10 Un elev va citi cu voce tare sarcina de biletului după
lucru de la exercițiul 2. Lucrând conținutul logic al
O5 împreună, un elev scriind la tablă și mesajului
O7 ceilalți pe fișe, vor concepe biletul.
Profesorul va oferi sprijin copiilor care
întâmpină dificultăți de scriere și va
corecta eventualele greșeli de
exprimare/scriere.
Fixarea și O3 Fișă de muncă interactivă Explicația, Nota obținută la
sistematizarea O4 https://www.liveworksheets.com/kf419197v conversația, fișa interactivă
cunoştinţelor O5 i exercițiul
O6 Fișa va fi lucrată pe computer, prin Fișa de lucru
implicarea fiecărui elev. Pe rând, fiecare interactivă,
copil va rezolva câte 1 item. computer cu
Dacă nu permite timpul rezolvării fișei de conexiune la
muncă independentă în oră, aceasta va fi internet
rezolvată la începutul orei următoare.
Anunțarea și O3 Copiii vor primi ca temă să scrie pe caiete Explicația Observarea
explicarea O4 informațiile din rubrica REȚINE. Profesorul Fișele cu lecția sistematică
temei pentru va arăta pe fișe, fiecărui elev, conținutul de
acasă transcris.
Încheiere și O6 Profesorul va face aprecieri verbale Conversația Aprecieri verbale
aprecieri individuale pentru implicarea fiecărui elev
asupra în activitate.
activității
elevilor
Anexa 1

13 octombrie 2022

Dragii mei elevi,

Pentru că zilele trecute ați învățat despre comunicarea în

diferite situații și v-ați descurcat foarte bine când a trebuit să

formulați cereri familiare, astăzi vom trece la o lecție nouă, numită

BILETUL.

Abia aștept să începem!

Doamna
Anexa 2

Biletul
Ana tocmai a terminat orele. Iese veselă pe
poarta școlii. Se îndreaptă către casă mergând cu
grijă prin zăpada care îi ajunge aproape de
genunchi.
La un moment dat aude o voce cunoscută în
spatele ei:
- Ana, sâmbătă avem spectacol. Nu vrei să
treci după amiază pe la mine să repetăm?
- Aș vrea să vin, răspunse Ana. Însă nu știu dacă pot. Mama este la serviciu și nu știu dacă
o voi găsi la telefon să îi cer voie. Vorbim mai târziu!
Și Ana își continuă drumul spre casă, destul de îngândurată. Dacă mama nu îi va răspunde?
Ce ar putea face să o anunțe? Spectacolul e important. Este primul ei spectacol de dans din
clasa a VI-a. Își dorește foarte mult să facă o impresie bună colegilor ei.
Ajunsă acasă, Ana ia telefonul și o sună pe mama ei. Din păcate, mama nu răspunde. Fetița
sună din nou, dar nici de această data nu primește răspuns. Se întristează. Ar vrea foarte mult
să mai repete pentru spectacol, dar nu poate face acest lucru de una singură. Dansul e în
pereche.
Se așază pe pat privind în jur. Ce ar putea face? Cum să o anunțe pe mama ei unde pleacă?
- Asta e! strigă Ana bucuroasă la un moment dat. Îi voi scrie un bilet. Am învățat la școală
săptămâna trecută. Este cea mai bună idee!
Ana scoate din ghiozdan un carnețel micuț. Rupe în grabă o foaie și începe să scrie ... Gata!
A terminat. Biletul e gata. Îl lipește pe ușă ca să fie sigură că mama îl va vedea de cum va intra
în casă. Este foarte mulțumită.

Vocabular
să facă o impresie bună = să atragă atenția
îngândurată = cufundată în gânduri, îngrijorată

Răspunde oral la următoarele întrebări:


1. Care este titlul lecției?
2. Cine este personajul principal din lecție?
3. Unde dorea Ana să meargă după școală?
4. De ce s-a întristat fetița când mama nu a răspuns la telefon?
5. Ce idee i-a venit Anei pentru a o anunța pe mama ei unde a plecat?
6. Citește biletul scris de Ana pentru mama ei.
REȚINE!

Biletul este un mesaj scris. Poate fi adresat


persoanelor apropiate și nu se trimite prin poștă.
Biletul are dată, formulă de adresare, conținut,
formulă de încheiere și semnătură.
Exersează:

1. Citește biletele de mai jos. Identifică părțile componente și notează în căsuțele din
dreapta.

2. Este seară. Mama ta a adormit. Tocmai îți dai seama că nu ți-a lăsat banii pentru
abonamentul de autobuz. Scrie-i un bilet prin care să o rogi să îți lase banii pe masă,
înainte de a pleca la serviciu dimineață.

S-ar putea să vă placă și