Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

CLASA PREGĂTITOARE B

DEZVOLTARE PERSONALĂ
PROIECT DIDACTIC
Unitatea de învăţământ: Liceul Tehnologic Cojasca
Structura: Școala Primară Iazu
Data: 13.12.2022
Clasa: Pregătitoare B
Prof. înv. primar: Bă lțoi Denisa Elena
Disciplina: Dezvoltare personală
Disciplina integrata: Comunicare în limba romană
Unitatea de invatare: „Printre lumini și sunete”
Subiectul: Emoţii de bază în activități-contexte familiare.Eu și emoțiile mele.
Tipul lecţiei: Însușiri de noi cunoștințe
SCOPUL : Însușirea de noi cunoștințe care au la bază emoțiile (bucuria, tristeţea, furia, frica)
Comptențe specifice:
 Dezvoltare personala
2.1. Recunoaşterea emoţiilor de bază în situaţii simple, familiare
3.2. Aplicarea unor tehnici simple care sprijină învăţarea şi succesul şcolar.
 Comunicare in limba romana
2.2. Transmiterea unor informaţii referitoare la sine şi la universul apropiat, prin mesaje scurte.

Obiective operationale:
 Dezvoltare personala
O2.1.1.-să identifice emoțiile de bază (bucuria, tristeţea, furia, frica) în contexte prezentate . Obiectivul se consideră realizat dacă
fiecare elev identifică cel puțin o emoție din cele patru prezentate;
O3.2.1.- să formuleze răspunsuri și întrebări despre greşeală ca parte a procesului de învăţare (“Putem învăţa din propriile greşeli?”).
Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev formulează cel puțin o întrebare sau un raspuns.
O2.2.1.-să formuleze mesaje simple referitoare la emoțiile trăite într-o anumită perioadă a vieții. Obiectivul se consideră realizat dacă
fiecare elev formulează cel puțin un mesaj cu sprijin acordat.
Strategii didactice;
 Metode si procedee;
-conversaţia, explicaţia, jocul didatic;
 Mijloace de învățământ;
- laptop,video-proiector, creioane colorate, jetoane, coala flip-chart
 Forne de organizare:
-activitate frontală
-activitate individuală
RESURSE:
Bibliografie:
1.MECTS-„Programa pentru disciplinele Dezvoltare personala, Matematica si explorarea mediului, aprobata prin ordinul ministrului
nr.3656/29.03.2012”, Bucuresti, 2012
2. Mirela Mihaescu,Stefan Pacearca,Anita Dulman,Crenguta Alexe,Otilia Brebenel, ,,Dezvoltare personala, caietul elevului pentru
clasa pregatitoare’’,Editura Intuitext,2016
TEMPORALE: 30 minute + 15 minute activitate recreativă
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Nr. Etapele lecţiei / Ob. Eșalonarea conținutului Strategia didactică
Timp Op.
crt. Activitatea învățătorului Activitatea Metode, Mijloace Forme de
elevilor procedee și de organizare
Evaluare
tehnici învățământ
didactice

1. Momentul -Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a Elevii participă


organizatoric activității: la întâlnirea de
15 minute -aerisirea sălii de clasă; dimineață. Calendarul Frontal Aprecieri
-amenajarea spaţiului de desfăşurare a activităţii; Conversația naturii verbale
-pregătirea materialului didactic necesar activităţii.
Are loc Întâlnirea de dimineaţă cu etapele ei:
noutăţi, meteo, discuţii de explorare a intereselor şi
a experienţelor anterioare ale copiilor, salutul,
prezenţa.
2. Activitate/ Pornind de la o prezentare PPT elevii află că Elevii ascultă cu Conversația PPT Frontal Aprecieri
discuție Prințesa Elsa este tristă că l-a pierdut pe Olaf, care atenție mesajul Explicația verbale
introductivă alerga după o vrabie prin pădure. Vreți să o ajutăm primit de la Elsa. Laptop
3 minute și noi pe Elsa să pornească în căutarea lui Olaf? Video-
Pe traseul său Elsa se întălnește cu diferite proiector
personaje, primul personaj cu care se întâlnește
este un iepure care pentru a-i oferi informații
despre Olaf îi cere să rezolve sarcinile pregătite de
doamna învățătoare pentru ora de Dezvoltare
Personală.
2. Anunţarea În urma vizionării prezentării PPT-ului anunț Elevii ascultă cu Conversația Laptop Frontal
temei şi a elevilor obiectivele lecției: vom învăța cât mai atenție Video-
obiectivelor* multe despre emoții, care fac parte din viața obiectivele proiector
prezentate.
2 minute noastră.„FURIE, FRICA, TRISTETE,
BUCURIE”.

3. Dirijarea O2.1.1 Propun elevilor să vizioneze un filmuleţ. Elevii Conversația Aprecieri


învățării** https://www.youtube.com/watch?v=hFhR6R6Jp0I- vizionează cu Explicația Laptop verbale
O3.2.1 atenție filmulețul. Video- Frontal
Editura EDU Detectivul de emoții
15 minute O.2.2.1 Au loc discuţii pe baza filmului prezentat. proiector
Care sunt emoțiile de bază?(...bucuria, tristeţea,
Aceștia poartă o Conversția
frica, furia)
discuție,
Ce au făcut cei doi băieţi? (...au vărsat apa pe jos)
Când au fost întrebaţi de doamna învățătoare cine împreună cu
a vărsat paharul, cei doi au recunoscut? (..la doamna
început, nu) învățătoare , pe
Aprecieri
De ce credeţi că nu au vrut să recunoască greșeala? baza filmulețului
verbale
(...pentru că le-a fost frică) prezentat.
Ce am înţeles din această întâmplare? (...nu e bine Frontal
să ascundem o greșeală).
Greșeala recunoscută e pe jumătate iertată!
Le propun copiilor să ne jucăm. Îi chem să ne
așezăm pe covoraș, le sunt prezentate regulile Elevii ascultă cu
atenție regulile Conversația
jocului. Într-o cutie sunt puse jetoane cu cele petru Explicația Jetoane
emoții, fiecare elev extrage un jeton pe care are o jocului, apoi
încep jocul. Jocul
emoție. Trebuie să recunoască emoție si să dea un
exemplu din viața lui când a trăit această emoție.
In continuarea activității, elevii primesc câte o fișă
cu o imagine care exprimă una dintre cele patru Fiecare elev are
Individual
emoții , pe care o vor colora. Pe tablă este afișată o în față o imagine Fișă de
foaie de flip-chart împărțită în patru rubrici. În pe care o lucru
fiecare rubrică este atașată câte o emoții. După ce colorează, apoi Conversația
vor termina de colorat fișele, elevii vor veni în fața recunoaște
clasei, pe rând, și vor lipi imagine sub emoția emoția prezentă Explicația
potrivită. în imagine
așezând aceasta
sub emoticonul
potrivit emoției
respective.
4. Asigurarea O2.1.1 Propun elevilor să vizionam un filmuleț în care Elevii vizionează Conversația Laptop Individual Aprecieri
retenției și vom avea de identificat emoțiile trăite de fiecare cu atenție Explicația Video- verbale
transferului** O3.2.1 copil. filmulețul, în proiector
🤷‍♀️Ghicești emoția?😃 ||bucurie|| tristețe||furie|| același timp
*
identifică emoția
5 minute frică||mirare||activitate educativă pentru copii -
trăită de fiecare
YouTube copil.
5. Aprecieri şi Elevii vor avea pe bancă un post-it pe care vor Elevii desenează Conversația Post-it Frontal Aprecieri
recomandări desena una dintre cele patru emoții pe care au pe post-it-ul verbale
5 minut simțit-o pe parcursul orei. primit emoția pe
Apreciez activitatea globală și individuală a care a simțit-o pe
elevilor. parcursul orei.
Ascultă
aprecierile și
observațiile.

S-ar putea să vă placă și