Sunteți pe pagina 1din 5

IC2 - MATEMATICA

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: SCOALA GIMNAZIALA TOPLICENI


Clasa: a III-a
Prof. înv. primar: LUPU CAMELIA - PAULA
Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii
Disciplină: Matematică
Unitatea de învățare: Fracții
Subiectul lecţiei: fractii
Forma de realizare: activitate integrată
Domenii integrate: LLR
Tipul lecţiei: predare- invatare
Scopul lectiei: dezvoltarea interesului și a motivației pentru studiul și aplicarea matematicii în contexte variate.

COMPETENŢE SPECIFICE
Matematică:
2.1. Recunoaşterea numerelor naturale din concentrul 0- 10 000 şi a fracţiilor subunitare sau echiunitare, cu numitori mai mici sau egali cu 10;
5.1. Utilizarea terminologiei specifice şi a unor simboluri matematice în rezolvarea şi/ sau compunerea de probleme cu raţionamente simple
Comunicare în limba română
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri în diferite contexte de comunicare;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1● să recunoasca o fracţie din desene, haşurari, decupaje etc., pornind de la experienţa cotidiană
O2● să scrie fracţii pornind de la situații familiare
O3● sa citeasca fractii atunci cand numaratorul e diferit de 1.
O4● să rezolve exerciții- joc de realizare a corespondenței între reprezentări grafice și fracții;
O5● sa clasifice fractiile in functie raportul numarator/numitor;
IC2 - MATEMATICA

STRATEGII DIDACTICE:

- Metode şi procedee: conversația, explicația, observația, problematizarea, exercițiul,


- Mijloace de învăţământ: tabla smart, prezentare power point, videoproiector, caiete, fişe de lucru.
- Forme de organizare: frontal, individual
- Resurse umane: 16 elevi
- Resurse temporale: 50 minute.

Bibliografie:
- Neacşu Ioan, Metodica predării matematicii, Bucureşti, E.D.P., 1998
- Metodica predării matematicii la clasele I – IV, manual pentru liceele pedagogice, clasele XI – XII, Bucureşti, Editura Didactică şi Pedagogică, 1998;
- Curriculum Naţional, Programe şcolare pentru învăţământul primar, 1998;
- Matematica , manual pentru clasa a III-a , Editura Litera, 2014
- http://www.info-invatamant.ro/fractii-fractii-subunitare-supraunitare-echiunitare-fractii-egale.
- https://www.wordwall/go/resource/
IC2 - MATEMATICA

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE OB.
CONŢINUTUL INFORMAȚIONAL AL LECȚIEI EVALUARE
LECŢIEI OP. Metode și Forme de Mijloace de
procedee organizare învățare
Se asigură un climat educaţional favorabil.
1. Moment organizatoric Tabla
Se pregătesc materialele necesare desfăşurării în bune condiţii a Conversaţia Frontal
1 min. SMART
lecţiei.
2. Verificarea temei Se verifică tema cantitativ şi calitativ prin răspunsurile a doi- Observare
Conversatia Frontal
2 min. trei elevi.
Se solicită elevilor răspunsul la următoarea ghicitoare:
Un întreg de îl împarţi Explicația
3. Captarea atenţiei Aprecieri
Părţi egale tu să faci, Conversația Frontal
1 min. verbale
Una sau mai multe iei
Spune-mi matematic, ce-i? (fracția)
Astăzi la ora de matematică veți face cunoștința cu fracțiile:
4. Anuntarea temei noi și veți citi fracții după desene date, veți scrie fracții după anumite
obiectivelor operaționale cerințe, veți compune și rezolva probleme. Explicația Frontal Tabla
1 min. Anunț titlul lecției: Fracții
Scriu titlul pe tablă și elevii în caiete ,,Fractii”
Află jumătatea numerelor 8, 16, 32,12.
Tabla
5. Reactualizarea Află sfertul numerelor 8, 16, 32,12.
Laptop
cunoștințelor Află treimea numerelor 9, 15, 30, 81. Exercitiul Individual
Video-
10 min Ne reamintim notiunile: doime, tremie, sfert,…afisez primul si
proiector
al doilea slide al fisierului ppt .
6. Dirijarea învăţării In mana am un mar. Atenționez elevii ca acesta este intreg, Observarea
20 min. O1 astfel le fac cunoștință cu ”INTREGUL”. Problemati- sistematică
Împart un măr în două părți egale și solicit elevilor să răspundă zarea Laptop
ce am obținut. Video-
Ce formează o doime și încă o doime? Conversaţia Frontal proiector
Câte pătrimi formează un întreg?
O2 Când auzim cuvântul fracție, la ce operație ne gândim? Conversatia
(La împărțire)
In urmatorul slide (3), voi explica citirea fractiilor, atunci cand
IC2 - MATEMATICA

la numarator vom avea numere diferite de 1.


https://wordwall.net/resource/67090519
Scriu si desenez o fracție pe tablă, elevii în caiete, explicându-
le terminologia fractiilor:
NUMĂRĂTORUL arată cate părți de aceeasi marime dintr-un Explicaţia
întreg, sunt luate în considerare.
NUMITORUL arată în cate părți de aceeasi marime, a fost
împărțit întregul.
LINIA DE FRACȚIE e linia orizontală folosită la scrierea
O3 fracției. Derulez pe tabla slide-ul 4 ppt, in care prezint noile
Individual
notiuni.
Fișe de lucru
Clasificarea fractiilor
In functie de relatia dintre numarator si numitor, fractiile se pot
O4 clasifica in :
 Fractii subunitare - unde numaratorul este mai mic decat
numitorul Explicatia
 Fractii supraunitare - unde numaratorul este mai mare decat
numitorul
 Fractii echiunitare - unde numaratorul este egal cu numitorul
6. Obţinerea performanţei Am un fisier wordwall si elevii vor fi provocati sa rezolve Analiza
O5
exercitiul ce se ascunde sub el. Video- răspunsurilor
Exercițiul Individual
10 min. https://wordwall.net/resource/67084459 proiector Aprecierea
O6
Suplimentar, se lucrează pe fisă (Anexa 1). verbală
7. Asigurarea feed-back-ul Se recapitulează noțiunile discutate, punându-se accentul pe
și a transferului de terminologia matematică, pe exprimarea corectă și pe regulile Exercițiul Analiza
O1 Frontal
cunoștințe de citire a fractiilor. Conversaţia răspunsurilor
4 min. https://wordwall.net/resource/66715412
Se fac aprecieri asupra modului în care elevii au participat la
8. Aprecieri asupra lecţiei lecţie. Sunt încurajaţi elevii cu un ritm mai lent de lucru, Aprecierea
Conversaţia Frontal
1 min. apreciindu-se fiecare progres. Se da tema pentru ora urmatoare, verbală
din caietul Elicart pag 75.
IC2 - MATEMATICA

Anexa 1
FISA DE LUCRU

1. Scrie ce fracţie reprezintă părţile colorate din fiecare desen:

2. Încercuieşte fracţia corespunzătoare părţilor luate în considerare din fiecare întreg:

1 1 1 2 2 2 3 3 3 2 4 3 4 6 5
4; 2; 3. 5; 4; 3. 8; 6; 4. 8; 6; 7. 5; 8; 7.

3. Colorează după cum îţi indică fracţia:

1 4 6 2
4 6 8 6
4. Împarte și coloreaza cum își arată fracția !

1/2 6/8
2/4

S-ar putea să vă placă și