Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE LECȚIE

ÎNVĂȚĂTOR : Ioana Poețelea


CLASA: I
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : Colegiul Tehnologic „SpiruHaret“, Piatra-Neamț
DISCIPLINA: Matematică şi explorarea mediului
UNITATEA TEMATICĂ: Uimitoarele plante
SUBIECTUL LECŢIEI: Adunarea și scăderea numerelor naturale 0-100 fără trecere peste ordin
TIPUL LECŢIEI: recapitulare

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-100, recurgând frecvent la numărare
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (termen, sumă, total, diferenţă, <, >, =, +. -) în rezolvarea şi/sau compunerea de
probleme
5.2 Rezolvarea de probleme în care intervin operaţii de adunare sau scădere , cu sprijin în obiecte, imagini sau reprezentări
schematice.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: să efectueze corect, oral şi în scris, adunări şi scăderi fără trecere peste ordin cu numere naturale în concentrul 0 - 100;
O2 să opereze cu terminologia matematică, specifică operaţiilor de adunare şi scădere;
O3 să găsească numărul necunoscut în adunări şi scăderi;
O4 să verbalizeze operaţiile efectuate , motivând alegerile făcute în rezolvarea exerciţiilor şi problemelor;
O5 să rezolve, să compună probleme;

O6 să cânte,asociind mişcările potrivite cântecului;

O7 să manifeste interes pentru realizarea corectă a sarcinilor

I. Metodologice
Strategii didactice:
1.METODE ŞI PROCEDEE: - conversaţia, exerciţiul, explicaţia, problematizarea, metoda cubului, munca independentă
2.MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: planşe cu exerciţii, fişe de lucru, , marker, recompense.
3.FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală, pe grupe

4. FORME ŞI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului elevilor, autoevaluare, evaluare orală,evaluare
scrisă, aprecieri verbale,stimulente, calificative.
II. Temporale
- 35 minute activitatea propriu-zisă
- 15 minute activităţi recreative.
III. Umane - 16 elevi.

IV.Bibliografice:
a. ştiinţifice:

***Suport de curs „Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii mici”, 2013

 oficiale:

*** Programa şcolară pentru disciplina Matematică şi explorarea mediului, Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013
 Tudor Pițilă, Cleopatra Mihăilescu, Manual Matematică și explorarea mediului, clasa I, Editura Artur la Școală, Bucureşti, 2013.
 Adina Micu, Simona Brie, Caiet de lucru clasa I, Editura Sinapsis, Bucureşti, 2013.
Conţinutul informaţional al lecţiei şi EVALUAR
STRATEGII DIDACTICE
demersul didactic E
MOMENTELE
C.S. Forme de
LECŢIEI Metode şi Material
Activitatea Învăţătoarei organizar
procedee didactic
e
1. Moment Se asigură condiţiile necesare desfăşurării în condiţii Conversaţia Frontal
organizatoric optime a orei de Matematică şi explorarea mediului:
1min - aerisirea sălii de clasă
- amenajarea spaţiului de desfăşurare a activităţii
- pregătirea materialului didactic
2. În timp ce elevii rezolvă un exerciţiu cu adunări din Conversaţia
Reactualizarea manual, verific tema.(pag..5)
cunoştinţelor
6min MEM Verific noţiunile teoretice şi se fac exerciţii de calcul Manual
1.1
1.4 oral.
-Ce operaţii matematice am învăţat? Individual
-Cum se numesc numerele care se adună?
-Dar rezultatul adunării? Dialogul Observarea
-Cum se numeşte numărul din care scădem? sistematică
CLR -Cum se numeşte numărul pe care îl scădem?
2.1
3.1 -Cum se numeşte rezultatul scăderii? Frontal
- Ce primește pământul de la soare ? Conversaţia
-Cum se numește trecerea apei din stare solidă în Aprecieri
stare lichidă ? Individual verbale
-Cum se numește trecere apei din stare lichidă în stare Dialogul
de vapori ?
- Care sunt numerele cuprinse între 78 şi 85?
-Care este succesorul numărului 24?
-Dar predecesorul numărului 70?
-Măriți cu 6 numărul 40.
-Micșorați cu 2 numărul 18.
-Care este suma numerelor 60 şi 20?
-Care este diferenţa numerelor 30 şi 10?
3. Captarea CLR Copiii după cum v-am spus și orele trecute, trebuie Conversaţia Ghicitori Frontal Observarea
1.1
atenţiei sistematică
să raspundem mesajului primit de Zâna Primăvara, în
2min MEM Explicaţia
1.6 care ea ne roagă să o ajutăm să își recupereze
4.2
Individual
pretenii .De aceia noi trebuie să fim atenți și să
raspundem corect și ora aceasta.
O să vă spun prin două ghicitori matematice :

Ghicitori matematice
Înspre horă când am mers
Şaptesprezece cireșe am cules
Şi-am mâncat în grabă mare
Două cireșe roşioare.
Câte cireșe mai am oare?

Opt băieţi cântă la nai,


La pian George şi Mihai,
Şi la vioară Cernat
Câţi băieţi s-au adunat?
4. Anunţarea CLR Voi anunța tema și obiectivele operaţionale într-un Explicaţia Individual Observarea
1.1
temei şi a limbaj accesibil. sistematică
obiectivelor Lucrând pe grupe şi folosind operaţiile de adunare şi Frontal
operaţionale scădere cu numere naturale de la 0 la100 vom
1min rezolva exerciţii de adunare şi scădere, vom compune
şi rezolva probleme.
Voi scrie data şi titlul la tablă.
5. Consilidarea Exerciţiul Frontal Observarea
CLR
şi sistematizarea 1.1 ANEXA 2 sistematică
cunoştinţelor 2.1 1. Calculează suma numerelor pare, apoi diferenţa
dobândire 3.1 numerelor impare. Verifică în fiecare caz prin Problemati- Cretă
anterior operaţia inversă. zarea Individual
20 min 15 34 15 50 Tablă
Aprecieri
verbale
2. Află termenul necunoscut. Frontal
1 3 + 0 0 = 3 3
0 0 + 1 9 = 6 9
4 9 + = MEM
6 9
8 5 + = 9 5
1.1 Observarea
1.2 sistematică
1.4 Exerciţiul
1.6
5.2 Conversaţia
euristică
Individual
3. Micșorează suma numerelor 34 și 21 cu 10.
4. Mărește numărul 33 cu diferența numerelor 30 și
10. Exerciţiul Aprecieri
Conversaţia verbale
CLR 5. În curte s-au adunat 26 pui. Au venit și 10 de euristică
1.1 găini. Câte păsări sunt acum în curte?
3.1
Problemati-
6. Transformă problema înlocuind cuvântul subliniat zarea
cu altul cu înţeles opus. Rezolvă problema nou
obţinută.
7.Compune și tu o problemă (pe caietul mic).
Erau………………..
Au venit……………
---------------------------
Sunt………………….
6. Obținerea MEM Metoda cubului – ANEXA 3 Conversaţia Fişe de În echipă
1.1
performanței 1.2 Fiecare echipă examinează tema din perspectiva lucru Observarea
10min 1.4 cerinţei de pe una dintre feţele cubului. Echipa care Exerciţiul sistematică
1.6 termină prima este recompensată cu o altă fişă. Metoda Cub Aprecieri
5.2
CLR - Afişarea formei finale pe planşe. cubului verbale
1.1
7. Realizarea MEM Veţi primi cîte o rândunică pe care veţi scrie Conversatia Rândunele Frontal Observarea
1.1
feed-back-ului 1.2 numele vostru şi câte o adunare . Cine termină Individual sistemetică
1.4
1.6 primul aplică rândunele pe copac printer frunze.

Vor fi apreciaţi şi notaţi elevii care au fost activi pe


tot parcursul leţiei.

8. Realizarea Conversația Aprecieri


MEM
feed-back-ului 1.4 „Floarea norocoasă” Explicaţia Fişe de Frontal verbale
Evaluare 1.6 Completează numărul care lipseşte: (Anexa 2) Exerciţiul lucru Individual Observarea
5min sistematică

8. Activitate MEM Completează și desenează fișa .(Anexa 4 ) Conversația Fişe de Aprecieri


1.1
recreativă CLR . Exerciţiul lucru verbale
2min 1.1
AVAP Individual Observarea
2.2
2.3 sistematică
9. Evaluarea Se vor face aprecieri generale și individuale Explicaţia Frontal Aprecieri
performanței asupra participării elevilor la lecție, precum și asupra verbale
1min comportamentului lor pe parcursul orei.
Tema pentru acasă.
Anexa 2

Nume…………………. 7.03.2018

’’Floarea norocoasă”

Completează numărul care lipseşte:

…+68
…+50

80+…
18+….
=88

77+….. …+84
Anex 1 FIŞĂ DE LUCRU
1) Calculează suma numerelor pare, apoi diferenţa numerelor impare. Verifică în fiecare caz prin operaţia inversă.

11 34 15 50

2) Află termenul necunoscut:

0 0 + 1 9 = 6 9 1 3 + 0 0 = 3 3

8 5 + = 9 5 4 9 + = 6 9

3) Micșorează suma numerelor 34 și 21 cu 10.

4) Mărește numărul 33 cu diferența numerelor 30 și 10.


5) În curte s-au adunat 26 pui. Au venit și 10 de găini.
Câte păsări sunt acum în curte?
6)
R e z o l v a r e :

Transformă problema înlocuind cuvantul subliniat cu altul cu înţeles opus. Rezolvă problema nou obţinută.

R e z o l v a r e :
2014
2014 -- 2015
2015

S-ar putea să vă placă și