Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Data: 23.03.2023
Școala: Școala Gimnazială nr 2 Orbeasca de Jos
Clasa: I
Prof. înv. primar: Dimulescu Laura Adriana
Aria curriculară: Matematică și științe
Disciplina: Matematică și explorarea mediului
Unitatea de învățare: „Prietenii mei necuvântători”
Subiectul lecției: „Recapitulare – adunarea și scăderea numerelor naturale de la 0 la 100, cu trecere peste ordin”
Tipul lecției: recapitulare
Competențe specifice vizate:
1.1. Scrierea, citirea și formarea numerelor până la 100;
1.4. Efectuarea de adunări și scăderi, mental și în scris, în concentrul 0 – 100, recurgând frcvent la numărare;
1.6. Utilizarea unor denumiri și simboluri matematice (termen, sumă, total, diferență, <, >, =, +, -) în rezolvarea și/sau compunerea de probleme;
5.2. Rezolvarea de probleme în care intervin operații de adunare sau scădere, în concentrul 0 – 100, cu sprijin în obiecte, imagini sau reprezentări
schematice;
Competențe operaționale:
 să efectueze operații de calcul mintal;
 să precizeze terminologia operațiilor de adunare și scădere;
 să rezolve operații de adunare și scădere, de la 0 – 100, cu trecere peste ordin, în scris; O4 - să
efectueze proba operațiilor de adunare și scădere;
 să afle numărul necunoscut din operațiile de adunare sau scădere;
 să rezolve probleme în care se folosește terminologia matematică specifică (sumă, diferență, cu atât mai mult, cu atât mai puțin, etc.)
 să lipească florile pe rochia Zânei Primăverii;
 să interpreteze cântecul „Flori de primăvară”

1. Resurse:
 Procedurale (metode didactice): conversația, observația, explicația, exercițiul, problematizarea, algoritmizarea, Bulgărele de zăpadă; metoda
cubului;
 Materiale: laptop, videoproiector, sistem audio, planșă cu Zâna Primăverii, scrisoare de la Zâna Primăverii, cartoane cu nume de flori pentru
echipe (lalelelor, ghioceilor, zambilelor, narciselor, liliacului), lipici;
 Temporale: 45 minute
 Spațiale: sala de clasă
 Umane: 13 elevi ai clasei I
Forme de organizare a activității: frontal, individual, pe grupe
Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematica a comportamentului elevilor, aprecieri verbale
Bibliografie:
1. Programa școlară pentru disciplina Matematică și explorarea mediului, (clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a), aprobată prin
ordinul ministrului, Nr. 3418/19.03.2013;
2. Roșu, Mihaela, „Metodica predării matematicii”, Ed. Credis, București, 2004;
3. Ștefan Pacearca, Mariana Mogoș, „Matematică”, Ed. Aramis, București, 2004;
4. Constantin Petrovici, „Didactica matematicii pentru învățământul primar”, Ed. Polirom, Iași, 2014.
https://www.youtube.com/watch?v=Jrrui59to20 – cântecul „Flori de primăvară”.

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Momentele Comp Conținutul științific și informațional al lecției Metode și Mijloace Forme de Evaluare
lecției . oper. procedee organizar
e
1.Organizarea Se asigură condiţiile necesare desfăşurării orei de
activității Matematică și explorarea mediului,: aerisirea sălii de clasă,
amenajarea spaţiului de desfăşurare a activităţii, pregătirea
materialului didactic.
2. C1 Li se adresează câteva întrebări: Conversația Frontal Aprecieri verbale
Recapitularea C6 -Ce numere ați învățat până acum la matematică? Explicația Individual
și -Numărați crescător / descrescator.Care este vecinul mai Exercițiul
reactualizarea mic al numărului 50?Dar vecinul mai mare al nr 89?
cunoștințelor -6 este un număr par sau impar?Daţi exemple de numere
6 min. pare.
-De ce le numim numere pare şi numere impare?
3.Captarea  Se realizează cu ajutorul Zânei Primăverii și cu Conversația Scrisoare Frontal Aprecieri verbale
atenției scrisoarea primită din partea acesteia. Explicația Zana
3 min.  La ora de Matematică și explorarea mediului în Exercițiul Primaverii Stimularea
clasa noastră va veni chiar Zâna Primăverii, pentru a Individual interesului şi a
ajuta să îi decorăm rochia. curiozităţii pentru
 Se citește scrisoare din partea Zânei lecţie
Primăverii, pentru elevii clasei I . (Anexa Nr. 1)
4. Anunțarea C6 Copii, astăzi la ora de Matematică și explorarea mediului, Explicația Caietul de Frontal Observarea
temei și a vom recapitula operațiile de adunare și scădere, de la 0 – matematică sistematică
obiectivelor și 100, cu trecere peste ordin. Conversaţia
motivarea Individual
Vom rezolva sarcini de lucru pe grupe. Grupa care
pentru
rezolvă corect va putea ajuta Zâna Primăvara să își
învățare 1min.
decoreze rochia cu flori.
În finalul lecției vom interpreta și un cântecel cunoscut
de noi.
Se scrie data și titlul lecției la tablă, elevii vor nota în
caiete.
5. Dirijarea C2  Copii, haideți să vedem cine dorește să o ajute Observaţia Bulgărele de Frontal Urmărirea atentă
învățării C3 pe Zâna Primăverii să își înfrumusețeze rochia? Pentru zăpadă activităţii elevilor
20 min. C4 început vom face o mică recapitulare a noțiunilor evaluarea şi
C5 învățate. completarea
C6  Verificara temei calitativ și cantitativ. Elevii vor Cubul cu răspunsurilor
corecta tema. elevilor
 Dacă am mere în două coșuri, cum aș putea afla Conversaţia echipe
câte mere am în total ?
 Cum se numesc numerele care se adună?
Demonstraţia Individual
 Cum se numește rezultatul adunării? Dar al
scăderii? Observarea
Cum se numește primul număr al operației de scădere? comportamentelor
Explicaţia
Dar al doilea? elevilor
 Se desfășoară un joc: „Bulgărele de zăpadă”. Un Fișe de
Exerciţiul lucru
bulgăre de zăpadă se aruncă elevilor. Cine îl prinde,
rezolvă prima operație de pe prima hârtie scrisă pe
Aprecieri
acesta. Apoi elevul îl aruncă altui coleg. Se joacă până
verbale
se termină sarcinile de lucru de pe bulgăre.
Caietul de
 Se împart elevii în 5 grupe. matematică
 De la fiecare grupă va veni un elev pentru a
arunca cubul, pentru a vedea ce nume va avea echipa sa.
Fiecare echipă își va afla numele și sarcinile de lucru.
 Se lasă un timp de 7 minute pentru a rezolva
sarcinile de lucru și a scrie pe caiete rezolvarea acestora. Laptop
Sistem
Când toți coechipierii au scris rezolvarea în caiete,
audio
liderul echipei va veni la tablă să rezolve. Dacă
rezolvarea este corectă se liderul de echipă va
lipi floarea pe rochia zânei. ( Anexa Nr. 2 )
După ce toate florile au fost puse pe rochia zânei se va
interpreta cântecul „Flori de primăvară”.
6. Obținerea C6 Se prezintă o imagine pe baza căreia elevii trebuie să Jocul didactic Fise Pe grupe Observarea
performanței găsească operațiile corespunzătoare fiecărui elev de la Exercițiul caiet de Frontal sistematică
5 min școala din pădure. ( Anexa Nr. 3 ) Explicaţia matematica Individual Aprecieri verbale
Conversaţia laptop

7. Activitate în Elevii vor primi o fișă(anexa 4) Conversația Fișe Individual Aprecieri verbale
completare Explicația Calculator
10 min.
8.Încheierea Se va da tema. Conversația Frontal Aprecieri verbale
activității Aprecieri generale cu caracter motivant.
ANEXA Nr. 1

Dragi copii,

Sunt Zâna Primăverii care de fiecare dată când vin, bucur pe toată lumea. În primul rând pe mămicile voastre, care am auzit ca le-ați oferit
îmbrățișări și daruri minunate. Ele sunt cele mai minunate și dragi făpturi de pe pământ.
Eu însă nu prea sunt așa bucuroasă, după cum observați rochia mea nu arată de sărbătoare. Nu știu cine, dar îl voi afla pe acela care mi-a
luat florile de pe rochie. Cred că a vrut să le dăruiască unei persoane dragi ieri, pe data de 8 martie.
De aceea, am venit la voi să mă ajutați să o împodobesc. Am auzit că voi aveți în clasă niște flori, doar că ele au pe spatele lor niște sarcini
de lucru, cred că la matematică. Dar voi sunteți copii foarte isteți de aceea am venit la voi să mă ajutați. Cine vrea să mă ajute să ridice mâna sus.
Bine atunci, voi rămâne la voi în clasă până la finalul orei, sigur voi avea și eu o rochie frumoasă și presărată cu flori, una mai frumoasă
decât cealalta.
Mult succes tuturor !

Semnat,
Zâna Primăvara
Anexa 3

S-ar putea să vă placă și