Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA: 23.03.2023
CLASA: I
PROF. ÎNV. PRIMAR: Dimulescu Laura Adriana
ARIA CURRICULARĂ: ARTE ȘI TEHNOLOGII
DISCIPLINA: ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Flori de primavară
SUBIECTUL: Orhideea
TIPUL LECŢIEI: FORMARE DE PRICEPERI ȘI DEPRINDERI
COMPETENȚE SPECIFICE VIZATE:
1.1. Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/pictură/modelaj/colaj/film/desen animat, care reflectă un context familiar;
1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate visual;
2.1. Observarea unor caracteristici simple ale materialelor întâlnite în mediul familiar;
2.3. Realizarea de aplicaţii/construcţii/folosind material uşor de prelucrat şi tehnici accesibile.
Competente operationale:
- Să identifice etapele realizării lucrǎrii pe baza planşei model prezentată de învǎţǎtoare;
- Să identifice materialele de lucru primite pe bănci;
- Să respecte etapele de lucru în confecţionarea produsului;
- Să combine în mod creativ materialele pentru realizarea unui produs original;
- Să aprecieze calitatea produsului final în funcţie de criteriile specificate.
- Să manifeste o atitudine pozitivă faţă de muncă;
- Să mânuiascǎ corect ustensilele de lucru;
- Să adopte o poziţie corectă în timpul lucrului, în bancă, în faţa clasei.

METODE ȘI PROCEDEE
 conversația,
 explicația,
 observația,
 demonstrația,
 exercițiul.
MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT
 planșa cu sablon
 ghiveci;
1
 tija/creanga de copac pentru tulpina;
 nisip,pietre.
 hârtie creponată,
 lipici,
 foarfece,
 calculator, prezentare ppt, videoproiector.
FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂȚII
 frontal,
 individual,
FORME ŞI TEHNICI DE EVALUARE:
 Observarea sistematică a comportamentului elevilor
 Aprecieri verbale
 Autoevaluare
RESURSE UMANE
 Elevii clasei I
RESURSE TEMPORALE:
 45 de minute
LOCUL DESFĂȘURĂRII ACTIVITĂȚII:
 sala de clasă
BIBLIOGRAFIE:
 Mirela Mihăescu, ş.a. Metode activ – participative aplicate în învăţământul primar, Editura DPH, 2010

2
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Strategia didactică
Nr. Momentele Comp. Conținutul științific și informațional al Forme de
Metode și Mijloace de
crt. lecției specifice lecției organizare Evaluare
procedee învățământ
a activității
Moment Organizez colectivul de elevi, pregătesc
organizatoric materialele necesare, asigur un climat
1.
1 min favorabil desfășurării activității.

Se intoneaza cantecul „Samba florilor”


Anexa 1
Inițiază o scurtă conversaţie legată de
cântecul intonat, realizând astfel legătura
cu subiectul lecţiei. Cantecul Samba
- Ce flori intalnim in cantecul intonat? florilor
Captarea
- Care este floarea voastra preferata? Frontal Aprecieri
3. atenţiei Explicația
- Stiti ghicitori despre flori? Prezentare Power Individual verbale
2 min
Ce plante-flori infrumuseteaza clasa Point-Curiozitati despre
noastra? orhidee
Care sunt beneficiile plantelor de interior?
Curiozitati despre orhidee...
V-ar placea să vă creați propriile ghivece
cu orhidee ?
-Astazi in cadrului Atelierului Creativ
Anunțarea
vom realiza un ghiveci decorativ cu Explicația
temei și a Frontal
4. orhidee- din carton-, folosind tehnici de Conversatia
obiectivelor
decupare după şablon şi lipire.
1 min

3
5. Intuirea modelului şi a materialelor
Explicarea,
Prezinta elevilor lucrarea model-„Ghiveci
demonstrarea
și realizarea cu orhidee” Hârtie creponatǎ Individual
lucrării Pe grupe Aprecieri
Solicitǎ elevilor sǎ numeascǎ materialele Explicaţia
25min verbale
din care este confectionata lucrarea.
Demonstrarea şi explicarea modului de Exerciţiul Carton colorat
lucru
Demonstraţia Fulgi
Prezintǎ elevilor etapele de realizare a
lucrǎrii: Lipici
Etapa1
Învǎţarea Foarfecă
-decupăm dupa contur frunzele
Etapa 2 Creioane colorate
prin descoperire
-decupam dupa contur floarea (petalele)
de orhidee
Etapa 3 Munca Aprecieri
independentǎ verbale
- lipim petalele pentru a forma floarea
Pe grupe
Etapa 4
-lipim florile de orhidee pe tulpina-ramura Explicația

Etapa 5 Conversația Individual


-introducem acul cu gamalie colorata in Demonstrația

interiorul florii pentru a se fixa pe tulpina- Observația Frontal


adultul
- Etapa 6
4
-fixam- tulpina- planta in ghiveciul care
are ca suport polistiren
Exercițiul
- In timp ce explic etapele de lucuru
demonstrez practic realizarea lucrarii
-Cine vrea sa prezinte inca o data care
sunt etapele de lucru?

Se vor explica criteriile de evaluare:


modul de a decupa, asamblarea corectă,
estetica lucrării ( sǎ lucreze cât mai corect
şi estetic, respectând etapele de lucru). Se
fac observaţii asupra modului de folosire a
instrumentelor de lucru şi a poziţiei
corpului, se realizează mişcări de încălzire
a muşchilor mâinii (cântăm la pian,
morişca, strângem şi desfacem pumnii,
zboara randunica etc.).
Realizarea lucrǎrilor de cǎtre elevi
Se trece la executarea lucrarii pe un fond
muzical relaxant- „Simfonia orhideelor”
Supravegheazǎ modul în care lucreazǎ
elevii şi oferǎ informaţii suplimentare
acolo unde este nevoie. Le cere elevilor sǎ
lucreze cât mai corect şi estetic,
5
respectând etapele de lucru.
Elevii vor prezenta produsul final în
faţa colegilor şi vor aprecia:
- respectarea corectă a etapelor de
lucru,
- utilizarea corectă a materialelor
date,
- aspectul îngrijit şi creativ al
lucrării.
Atrage atenţia asupra curăţeniei pe bănci,
selectarea deşeurilor şi depozitarea lor în
Incheierea mod corespunzător, conştientizând
activitatii necesitatea reciclării materialelor
refolosibile. Conversația Frontal Aprecieri
6. Lucrarile elevilor
Evaluarea Se fac aprecieri cu privire la individual verbale
lucrărilor participarea elevilor la activitate. Turul galeriei
Recompense
Interpretarea cantecului „Cele mai
frumoase flori”

S-ar putea să vă placă și