Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE


Profesor învățământ primar:
Data: 11.02.2021
Clasa a III-a
Aria curriculară: Arte și tehnologii
Disciplina: Arte vizuale și abilități practice
Tipul de curriculum: Curriculum nucleu
Unitatea de învățare: În lumea sunetelor și a culorilor
Subiectul lecției: Brățara prieteniei
Tipul activității: formare de priceperi și deprinderi
Forma de realizare: abordare integrată
Domenii integrate: Arte vizuale și abilități practice (AVAP)
Comunicare în limba română (CLR)
Științe ale naturii ( Științe)

COMPETENȚE SPECIFICE:
Arte vizuale și abilități practice (AVAP )
2.1. Utilizarea în context variate a materialelor în funcție de proprietăți ale acestora și de tehnici de lucru adecvate;
2.3. Valorificarea elementelor de limbaj plastic în compoziții tematice;
2.5. Participarea la activități integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociaază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală și
kinestezică;
Limba și literatura română ( LLR)
2.1. Descrierea unui obiect/ ființe din universul apropiat pe baza unui plan simplu;
Științe ale naturii ( Științe)
2.1. Identificarea etapelor unui demers investigativ vizând mediul înconjurător pe baza unui plan dat;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârșitul
O1 – să îmbine tehnica decupării cu tehnica lipirii materialelor pentru a obține produsul final;
O2 – să respecte etapele de lucru în realizarea lucrării;
O3 – să confecționeze produse folosind materiale și tehnici variate;
O4 – să realizeze evaluarea și autoevaluarea în mod obiectiv a lucrărilor finite pe baza criteriilor de evaluare: corectitudine, acuratețe, grad de
finalizare;

RESURSE:
A) METODOLOGICE:
1. Strategie didactică: dirijată, inductiv-deductivă
Metode și procedee de predare – învățare: exercițiul, explicația, conversația, observația,;
2.Metode, tehnici și instrumente de evaluare: observare sistematică, autoevaluare, analiza si aprecierea produselor activității;
3.Forme de organizare: frontal, individual
B) MATERIALE:
Carioca, creioane colorate, șablon brățară, flori, frunze, foarfece, lipici;
Echipamente audio-video, videoproiector, calculator;
C) BIBLIOGRAFICE/WEBOGRAFICE:
a) Curriculare oficiale:
• M. E. N. – Programa şcolară pentru disciplinele Artă vizuală și abilități plastice, Matematică, Limba și literatura reomână, Joc și mișcare, aprobată
prin ordin al ministrului educației naționale nr. 5003 / 02.12.2014
• Curriculum pentru învățământl primar, M.E.N., 2013;
• www.didactic.ro
• http://portal.icos-edu.ro
D) Resurse umane:
• 12 elevi
Conţinutul instructiv- educativ Strategii didactice
Etapele Obiec Resurse Resur Evaluare
Forme de
instruirii şi dozarea tive Activitatea învăţatoarei Activitatea elevilor procedu- se
organizare
rale materiale
Se creează condiții optime pentru Se pregătesc pentru instructajul frontal
1.Moment buna desfăşurare a activităţii propuse desfăşurarea lecţiei. verbal
organizatoric (spaţiu educaţional, materiale
1min didactice, climat psihoafectiv).
2.Captarea atenţiei Se va realiza prin prezentarea Privesc cu atenție brățara explicaţia brățara frontal aprecierea
5 min lucrării model ,,Brățara prieteniei”- model. conversaţia verbala
decuparea, lipirea, asamblarea hârtiei observatia
pentru obținerea produsului final.
AVAP Se poartă un dialog, pornind de la Elevii răspund întrebărilor
2.5 cuvântul prietenie. adresate.

Se știe că între prieteni se creează o


legătură specială. De multe ori simțim
nevoia de a le dărui prietenilor noștri conversația
un simbol al prieteniei.
Și ce e mai potrivit decât o brățară a
prieteniei făcută chiar de voi?
3. Anunţarea Anunţă titlul şi obiectivele lecţiei Recepţioneazã sarcinile pe expunerea frontal
subiectului şi a într-o manieră accesibilă elevilor. care trebuie sã le rezolve. individual
obiectivelor
operaţionale
2min
4.Dirijarea a) Prezentarea și analiza modelului Elevii vor numi materialele conversa Brățara-
activitãţii Prezint lucrarea model și demonstrez din care este făcută brățara. tia model frontal observarea
25 min prezentând procesul tehnologic. explicaţia sistematică
Se poartă discuții: Elevii răspund provocării. problemati- carton
De ce credeți că am ales ca pe această zarea colorat frontal aprecierea
brățară să avem o floare și nu altceva? imprimat cu individual verbalã
Științe Și pentru că o prietenie adevărată este diverse în echipe
2.1. firavă ca o floare, are nevoie de modele de
îngrijire,la fel ca și aceasta. Nevoile unei plante sunt… flori și
Care sunt nevoile unei plante? frunze frontal
Orientez atenția elevilor spre etapele individual
de realizare a lucrării: explicaţia independent observarea
Decuparea celor trei flori din hârtie Elevii urmăresc cu atenție exerciţiul carioci sistematică
colorată și a frunzelor; modul de realizare a lucrării demonstra-
Lipirea prin suprapunere parțială a ția frontal
florilor pe frunză; frontal
Lipirea florilor obținute pe fâșia de
hârtie;
b) Recunoașterea materialelor de
AVAP lucru
2.1. Solicit elevilor să numească materia- conversația aprecierea
lele de lucru; Elevii vor numi materialele explicația verbalã
Încurajez elevii să repete etapele de din care este făcută brățara.
realizare a lucrării practice. Enumeră regulile ce trebuie
c) Realizarea lucrării de către elevi respectate în realizarea creioane observarea
Voi îndruma elevii în realizarea brățării lucrării. colorate sistematică
cu explicațiile necesare, atât individual conversația individual a comporta
cât și colectiv. exercițiul mentului
Pregătim mușchii mici ai mâinilor prin lipici elevilor
câteva exerciții specifice.
5.Obținerea Solicit elevilor să scrie pe petalele Scriu cuvintele cerute cu explicaţia carioci observarea
performanței LLR florilor cel puțin trei însușiri ale unui culori diferite. problemati- individual sistematică
5min 2.1. prieten adevătat. zarea a comporta
Incurajez elevii să folosească culori mentului
diferite în scrierea cuvintelor. elevilor

6. Evaluarea Îndemn elevii să compare lucrarea Elevii apreciază calitatea analiza lucrările frontal autoevalua-
10min AVAP realizată de ei cu modelul initial. creațiilor proprii, dar și ale produselor realizate rea
2.3. colegilor. activității
Încurajez elevii să prezinte și să descrie Recompensează cu aplauze
produsul obținut. colegii care au respectat explicația aprecierea
etapele și s-au încadrat în verbală
timp obținând un produs
finit deosebit din punct de
Invit elevii să lipească brățările una de vedere estetic.
cealaltă, pentru a simboliza relația de
prietenie care s-a legat între ei.

6.Încheierea Face aprecieri globale şi individuale cu Ascultă aprecierile făcute de aprecierea frontal aprecieri
lecţiei caracter motivant privind participarea profesor. verbală verbale
2 min elevilor la lecţie și realizarea afișelor.
Anexa1

S-ar putea să vă placă și