Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECȚIE

DATA: 09.02.2024
ȘCOALA: Gimnazială Gheorghe Manu Budești
CLASA a III-a A
PROFESOR ÎNV. PRIMAR: Anghel Liliana
ARIA CURRICULARĂ: Arte și tehnologii
DISCIPLINA: Arte vizuale și abilități practice
UNITATEA TEMATICĂ: „Ce putem afla dintr-o carte și la ce ne ajută”
SUBIECTUL: Decupare lipire -„Zmeul prietenos“
TIPUL LECȚIEI: de formare de priceperi și deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂȚII: formarea deprinderilor de a realiza un obiect folosind tehnici simple( decupare, lipire)
FORMA DE REALIZARE: ACTIVITATE INTEGRATĂ
COMPETENȚE SPECIFICE:
 Arte vizuale și abilități practice
 1.1. Recunoașterea unor mesaje comunicate prin imagini în contexte familiare
 1.2. Diferențierea caracteristicilor elementelor de limbaj plastic (nuanțe, tonuri, forme), în mediul înconjurător și în
imagini
 2.1. Utilizarea în contexte variate a materialelor în funcție de proprietăți ale acestora și de tehnici de lucru adecvate
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 - să identifice materialele necesare confecționării lucrării propuse; Obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii
identifică toate materialele
O2 – să aplice corect tehnicile de decupare, lipire și asamblare a materialelor; Obiectivul se consideră realizat dacă 16 elevi
aplică corect tehnicile, 2 elevi aplică tehnicile cu ajutor
O3 – să identifice culorile din care este format steagul rromilor
O4 – să realizeze o compoziție utilizând elementele plastice și tehnicile cunoscute; Obiectivul se consideră realizat dacă 16
elevi realizează produsul finit, 2 elevi realizează produsul finit cu ajutor
O5– să evalueze produsele realizate de elevi. Obiectivul se consideră realizat dacă 14 elevi evaluează produsele realizate de
colegii lor, 2 elevi evaluează cu ajutor

STRATEGIA DIDACTICĂ
a) Metode și procedee didactice: conversația dirijată, explicația, demonstrația, instructajul, observația, elemente de
problematizare.
b) Mijloace de învățământ: paie din carton, coli de carton ondulat, foarfecă, lipici, sârmă plușată, panglică, acuarele,
ștampile din burete.
c) Forme de organizare: frontală, individuală.

RESURSE UMANE: 18 elevi


RESURSE DE TIMP: 45 minute
STRATEGII DE EVALUARE: observarea sistematică a activității și a comportamentului elevilor, evaluare orală
(aprecieri verbale), autoevaluarea, recompensarea prin oferirea de stimulente.
REFERINȚE BIBLIOGRAFICE:
 Ilioaia,M., 1980, Metodica predării desenului la clasele I-IV, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti
 Programa şcolară pentru clasa pregătitoare aprobată de MEN, nr. 3418/ 19.03.2013
 https://www.youtube.com/watch?v=fViEyvR-ADc
 https://supersimple.com/article/kite-craft/
 https://www.youtube.com/watch?v=Hfci3ccXBKo
Nr. Secvenţele Ob. Conţinutul instructiv-educativ Strategii didactice
crt. lecţiei al lecției Metode şi Material Forme de Modalităţi
procedee didactic/ organizar de evaluare
Mijloace de e
învățământ
1. Moment Se sigură climatul necesar pentru buna Observarea
organizatoric desfăşurare a orei de Arte vizuale şi abilităţi Conversația sistematică a
practice. Frontal comportamen-
Se pregătesc materialele necesare pentru tului elevilor
oră.
2. Captarea Conversația Observarea
atenţiei Se va face prin metoda Brainstorming sistematică a
La ce ne gandim când vorbim de prietenie? Elemente de comporta-
Se inițiază apoi o discuție despre personajul problematizare Flipchart Frontal mentului
principal din cartea Lada cu cărți. Cine este elevilor
Lori? Am discutat la celelalte că poate să fie
prietena noastră. Identificăm în lista de cuvinte Conversația Aprecieri
pe care le-am gasit comportament ep care il are dirijată verbale
Lori și colegii nostri. Se observă că orice copil, Explicația stimulative
indiferent dacă este de etnie rromă sau nu, poate Zmeu Frontal
să aibă un anume comportament, poate sa fie
generos, poate să fie prietenos, iubitor. Observația
Se explică cuvântul generos. Pornind de la Explicația
acesta se propune să facem un cadou pentru
colegul de bancă, respectiv Zmeul prieteniei.
O3 Ce este deosebit la acest zmeu este faptul că îl
vom face folosind culorile care formează
steagul rromilor.
Se prezintă steagul rromilor si se identifică
culorile
3. Anunţarea Anunț elevii că la activitatea de astăzi vom Observarea
temei şi a realiza un zmeu, utilizând tehnici de lucru Explicaţia Frontal sistematică a
obiectivelor cunoscute: decupare, lipire și tehnica comporta-
ștampilării. Culorile pe care le vom folosi, adica Conversaţia mentului
albastru, verde si roșu reprezinta steagul elevilor
rromilor.
4. Reactualizarea Intuirea materialului Coli de carton Observarea
cunoştinţelor O1 Elevii observă materialele care au fost Observația Paie din carton sistematică a
distribuite pe bănci: coli de carton ondulat, paie Conversația Foarfecă comporta-
din carton, foarfecă, lipici, sârmă plușată, Lipici Frontal mentului
ștampile din spumă, panglică. Sârmă plușată elevilor
Ștampile din aprecieri
spumă verbale
Panglică stimulative
5. Desfăşurarea Prezentarea şi intuirea lucrării model Observarea
activităţii Se prezintă lucrarea model și se analizează Observația Lucrarea model Frontal sistematică a
din punct de vedere al materialelor și tehnicilor comporta-
folosite. Conversația mentului
Explicarea şi demonstrarea modului de lucru Explicația elevilor
Se explică si se demonstrează etapele de Aprecieri
lucru. Se expun, secvențial, etapele de realizare, verbale
sincronizate cu activitatea elevilor. stimulative
Explicația Lucrarea Frontal
Verbalizarea etapelor de lucru Conversația model
Se repetă etapele de lucru, apoi elevii fac Instructajul Observarea
exerciţii de încălzire a muşchilor mâinii. Demonstrația sistematică a
comportamen-
O2 Realizarea lucrării tului elevilor
O4 Elevii parcurg etapele necesare realizării Exercițiul Frontal
lucrării propuse:
1. Decuparea, urmând conturul trasat,
pentru a obține un romb.
2. Lipirea în cruciș, pe cartonul ondulat, a Coli cartonate Individual
celor două paie de carton ce vor Observația Deprinderea
reprezenta tijele care conferă stabilitate Paie de carton de a decupa
zmeului. Demonstrația după contur
3. Atașarea bucății de sârmă plușată ce va imaginile date
reprezenta sfoara de care va putea fi ținut Conversația Sârmă plușată Deprinderea
zmeul. Frontal de a respecta
4. Legarea panglicii și tăierea surplusului Explicația Panglică etapele de
pentru a decora zmeul cu fundițe. lucru
5. Aplicarea de culoare pe ștampilele de Exercițiul Ștampilă capacitatea de
diferite forme pentru a personaliza a personaliza
lucrarea. Explicația lucrarea

Munca independentă Exercițiul


Elevii încep să realizeze lucrarea.
Coordonez activitatea, având în vedere Observarea
întreaga clasă. Intervin cu explicaţii individuale, sistematică a
unde este necesar. Explicația comportamen-
Urmăresc modul corect de lucru, poziția Individual tului elevilor
corectă, mânuirea corectă a ustensilelor, Laptop
păstrarea ordinii şi a curăţeniei în timpul CD muzică
lucrului. Exercițiul
Pun accent pe poziţia corectă în bancă pe
parcursul realizării lucrării. Explicația
În timp ce lucrează, elevii audiază Autoevaluarea
cântecele „Copiii colorează viață” și „Sunt cu
O4 capul în nori”. Aprecieri
Analiza lucrărilor – Turul Galeriei verbale
O5 Fiecare elev este încurajat să evalueze stimulative
lucrarea colegului de bancă respectând
criteriile:
- utilizarea corectă a materialelor; Conversația Individual
- respectarea etapelor de lucru și a Explicația
tehnicilor de lucru;
- lucru ordonat;
- încadrarea în timp.
6. Încheierea
activității La finalul activității elevii dăruiesc colegului de Frontal Aprecieri
bancă zmeul pe care l-au realizat și descriu verbale
emoțiile pe care le simt atunci când primesc Laptop stimulative
zmeul prieteniei. Conversația CD muzică În grup
Se emit aprecieri generale şi individuale
asupra modului de lucru şi asupra respectării Explicația
etapelor de lucru.

S-ar putea să vă placă și