Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect Didactic

Data: 15.04.2019

Clasa: a VII-a

Unitatea şcolară: Şcoala Gimnazială ,,Ion Creangă” Bacău.

Profesor: Ştefănică Anca Maria

Disciplina: Educaţie Plastică

Unitatea de învăţare: Designul

Conţinuturi: Design-ul publicitar

Subiectul lecţiei: Afișul (a III-a oră)

Tipul lecţiei: De evaluare.

Scopul:

 Dezvoltarea capacităţii de exprimare plastică utilizând materiale, instrumente şi tehnici variate.


 Dezvoltarea sensibilităţii, a imaginaţiei şi a creativităţii artistice.
 Cunoaşterea şi utilizarea elementelor de limbaj plastic.
 Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului vizual-artistic dintr-un afiş.
 Cunoaşterea modalităţilor de realizare si de concepere a acestor mijloace mass-media.

Obiective:

 Obiective instructive :

O1 Să definească termenul de ,,design”.


O2. Să precizeze ramurile designului.

O3 Să evidențieze relația dintre afiș și eveniment.

O4 Să organizeze echilibrat spaţiul compoziţional, ţinând cont de caracteristicile impuse de acest gen de reprezentare.

O5 Să realizeze o compoziţie în care să folosească ,,litere”/slogan.

O6 Să creeze un afiș caracteristic tipului de produs ales.

 Obiective socio-afective :

O7 Să participe cu plăcere şi interes la oră.

O8 Să trăiască emoţii şi sentimente.

O9 Să elaboreze creaţii individuale cu tema dată.

O10 Să respecte poziţia corectă a corpului faţă de masa de lucru pentru o bună coordonare oculo-motorie.

Strategii didactice:

 Metode: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, evaluarea.


 Mijloace didactice: Imagini specifice (prezentare digitală).
 Forma de organizare: Frontal, individual.
 Sisteme de evaluare: Evaluare formativă.
 Metode de evaluare: Evaluare curentă; Verificare orală; Observare sistematică; Examinare prin probă practică.
 Durata: 50 minute.

Resurse materiale:

 Bloc de desen
 Creioane
 Linie
 Radieră
 Pahar cu apă
 Acuarele/Creioane colorate/Carioca
 Pixuri cu gel/Marker
 Prosop/Şerveţele
 Pensoane.
Desfăşurarea activităţii
Obi- Strategii didactice
Secvenţele lecţiei ecti- Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi Mijloace de Evaluare
vele procedee învăţământ
1.Moment -Îndrumarea elevilor în vederea -Pregătirea celor necesare Conversaţia
organizatoric pregătirii celor necesare pentru pentru lecţie: foi de desen,
2min lecţie; asigurarea liniştii şi ordinii. acuarele, pensoane, vas
pentru apă etc.

2.Actualizarea O1 -Se va discuta despre domeniul -Elevii răspund la Conversaţia


cunoştinţelor design-ului, ramurile acestuia și întrebările propuse.
5min facilitățile pe care le aduce vieții Laptop Ascult
noastre. Observația Lucrările Încurajez
–Se va discuta despre rolul -Elevii prezintă aspecte elevilor participarea
pozitive și negative legate Conversaţia la oră
imaginii, a culoarii si a marketing- Lucrări
ului în societatea de astăzi. de rolul imaginii si al
O2 culorii în viața noastră. plastice
-Discuţii legate de afiş(unde a
O3 apărut, reprezentare, evoluţie,etc) -Vor prezenta evoluția Apreciere
afișului si se vor face verbală
paralele la tipurile de
evenimente care au
astăzi ,,nevoie,, de afis.

3.Anunţarea temei O7 Astăzi ne vom continua lucrul la Elevii enumeră aspectele Încurajez
plastice şi a O8 afișul pentru carte. esențiale ale afișului lor: răspunsurile
obiectivelor
5 min -Care sunt cele mai importante -paginație și încadrare. date
aspecte pe care le respectăm? –respectarea tipului cărții
și realizarea unei
-Vom simplifica elementele redate conexiuni între copertă și
în spaţiul plastic pentru a Conversația Apreciere
acțiunea volumului. verbală
corespunde tehnicii. Vom ţine cont – plasarea scrisului de Brainstorming.
de faptul că afişul trebuie să tipar.
impacteze privitorul. – plasarea elementelor
- Profesorul va verifica dacă elevii cheie. Imagini
au colaborat cu cei de la clasa – recenzie.
Expunere de
paralelă pentru a realiza lucrări
idei
corespunzătoare.
Răspund la întrebările Explicaţia
profesorului.

Vor nota diverse


informatii cronologice
despre afiş.

4.Etapa de creaţie şi O4 -Se solicită elevilor să lucreze În timp ce lucrează elevii Activitate Fond Observarea
de formare a O5 individual respectând etapele de ascultă muzică independentă muzical sistematică
priceperilor şi O6 lucru. Recomandări
deprinderilor
-Se crează ambianţa necesară prin Aprecieri
30 min O9
O10 asigurarea fondului muzical. verbale
-În timp ce elevii lucrează
profesorul îndrumă în permanenţă
activitatea (individual) sau frontal.

5. Etapa de analiză şi -Se fac aprecieri asupra modului de -Elevii participă la analiza Analiza Planşele Evaluare
evaluare lucru al tuturor elevilor: încadrarea lucrărilor spunându-şi rezultatelor realizate de reciprocă
8 min corectă pe foaia de desen; părerea despre lucrările activităţii elevi în oră Autoevalu-
respectarea temei plastice;realizarea colegilor şi propriile are
desenului ;plasarea scrisului peste lucrări ţinând cont de Turul galeriei
imagine; folosirea elementelor de criteriile stabilite.
masură; compunerea unui slogan
care să aibă legătură cu tipul de
mesaj pe care au ales să îl Strâng materialele şi fac
promoveze. curăţenie.
-Se evidenţiază cele mai reuşite
lucrări şi se notează.
-Se coordonează activitatea de
încheiere a orei.

S-ar putea să vă placă și