Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială „Mihai Drăgan” Bacău


DATA: 19 martie 2015
CLASA: a VI-a B
PROFESOR: Roman Andreea
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Opera epică. Naraţiunea la persoana I
ELEMENTE DE CONŢINUT: Amintiri din copilărie de Ion Creangă
TIPUL DE LECŢIE: de consolidare a cunoștințelor dobândite
COMPETENŢE GENERALE:
 Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse;
 Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.

COMPETENŢE SPECIFICE:
 3.1 diferenţierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu în cadrul textului citit.;
 3.2. identificarea modurilor de expunere într-un text epic;
 4.1. redactarea textelor cu destinații diverse;
OBIECTIVELE OPERAŢIONALE:

COGNITIVE:
OC1: să prezinte date despre viața și opera lui Ion Creangă;
OC2: să formuleze ideile principale ale textului studiat;
OC3: să identifice personajul principal şi pe cele secundare;
OC4: să ilustreze trăsăturile morale ale personajului principal;
OC5: să imagineze alte situaţii originale care să-l aibă ca protagonist pe Nică;
OC6: să descrie trăsăturile operei epice, pe baza fragmentului din manual;
OC7: să precizeze modurile de expunere folosite.

AFECTIVE:
OA1: vor participa cu atenţie şi interes la lecţie;
OA2: vor selecta pasaje care i-au impresionat, motivând alegerea făcută.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
METODE ŞI PROCEDEE: ciorchinele, metoda pălăriilor gânditoare, lucrul cu manualul şi cu fişele de lectură, conversaţia euristică, lectura selectivă,
problematizarea,bingo, exerciţiul, observaţia organizată;
FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală, pe grupe;
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: textul-suport, manuale, fişe de lucru (pentru activitatea individuală şi pentru activitatea pe grupe).
RESURSE:

1. BIBLIOGRAFICE
a) metodice:
- Constantin Parfene, Aspecte teoretice şi experimentale în studiul literaturii în şcoală, Editura Universităţii „ Al. I. Cuza”, Iaşi, 2002;
- Ioan Dănilă, Literatura română în teme, texte şi pre-texte, Editura „Egal”, Bacău, 2002;
b) didactice:
- Limba română, manual pentru clasa a VI-a. Autori: Anca Șerban, Sergiu Șerban, Editura ALL Educational, Bucureşti, 2005;
c) ştiinţifice:
- *** Dicţionarul explicativ al limbii române, ediţia a II-a, Bucureşti, Editura Academiei, 1998
d) pedagogice:
- Constantin Cucoş, (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi grade didactice, Iaşi, POLIROM, 1998
- I. Cerghit, T. Radu, Didactica – manual pentru clasa a X-a, Bucureşti, E.D.P., 1996
e) oficiale:
- M.E.C., Învăţarea activă, Bucureşti, 2001
- Curriculum Naţional. Programe şcolare pentru clasele a V-a – a VIII-a. Aria curriculară limbă şi comunicare, Bucureşti, 2009

2. TEMPORALE
- 50 minute

3. UMANE
- 25 de elevi
- clasă de nivel mediu
SCENARIUL DIDACTIC
NR. ETAPELE OBIECTIVE UNITĂŢI DE CONŢINUT FORME DE
METODE MIJLOACE EVALUARE
CRT. LECŢIEI OPERAŢIONALE ACTIVITATEA PROFESORULUI ŞI A ELEVILOR ORGANIZARE

0 MOMENT Asigurarea condiţiilor necesare desfăşurării lecţiei ( linişte


ORGANIZATORIC în clasă, distribuirea fişelor de lucru şi a celor de evaluare, conversaţia material frontală
(2 minute) pregătirea materialului didactic, gruparea băncilor pentru didactic
activitatea pe echipe)

Un elev va recita poezia următoare, având în prim-plan un


personaj foarte îndrăgit din literatura română :
I CAPTAREA OA1 NICĂ – din ,,Amintiri din copilă rie”
ATENŢIEI
Eu sunt Nică cel hazliu
(3 minute) Şi de pozne mă cam ţiu.
De la Creangă aţi aflat
Câte mi s-au întâmplat: Observarea
Lectura comporta-
Pupăza din tei am luat, expresivă Poezia frontală
mentelor
Cireşul l-am scuturat,
Am fugit şi la scăldat, elevilor
Mama hainele mi-a luat.

Chiar şi râie am avut!


Nici să dorm nu am putut:
Mă mânca pe mâini, pe corp,
Şi m-am răzbunat pe porc,
Vrând să-l călăresc un pic
M-a trântit ca pe-un nimic!

Să ştiţi că tot ce-aţi aflat


S-a-ntâmplat cu-adevărat!
Căci Bădiţa pe hârtie
Scrie-a lui copilărie!

explicația
II ENUNŢAREA OA1 Se comunică elevilor, în limbaj accesibilizat, obiectivele frontală
OBIECTIVELOR
cognitive enunţate mai sus.
(2 minute)

III ACTUALIZAREA Se verifică (din punct de vedere cantitativ şi calitativ)


CUNOŞTIŢELOR
tema pentru acasă.
De asemenea voi adresa o serie de întrebări elevilor:
(5 minute) OC1 - Cărei perioade literare îi aparține Ion Creangă? conversaţia
- Ce specii literare a abordat acest scriitor? manualul frontală evaluare
- Dați exemplu de opere literare scrise de Ion Creangă. iniţială
- Din câte părți este compusă opera literară Amintiri din
copilărie?
- Ce tip de narațiune întâlnim în Amintiri din copilărie?

IV PREZENTAREA OA1 Elevii sunt împărţiţi in 6 grupe: grupa pălăriilor albe, fişe de frontală analiza
CONŢINUTURILOR
verzi, albastre, roşii, negre şi a celor galbene. Fiecare grupă va lectură răspunsuri-
ÎNVĂȚĂRII
avea de rezolvat câte o sarcină. lor elevilor
pălăriile
Grupa I – pălăria albă: gânditoare manualul
1. Prezentați date despre viaţa şi opera lui Ion Creangă.
OC1 2. Identificați ideile principale ale fragmentului studiat (din
DIRIJAREA OC2 volumul ,,Amintiri din copilărie”).
V ÎNVĂŢĂRII
Grupa II – pălăria albastră:
(22 minute) 1. Care a fost intenţia autorului când a scris această operă?
2. Care credeți cǎ este scopul acestei lecţii?

Grupa III – pălăria verde:


I 1. Imaginați-vă alte două moduri în care s-ar fi putut termina
acţiunea acestui fragment.
2. De ce credeți că autorul a optat pentru finalul cunoscut? fişe de
pălăriile pe grupe
gânditoare lucru
Grupa IV – pălăria galbenă:
1. Încercați să justificați comportamentul personajului
OC4
principal, prin raportare la cadrul natural, universul uman şi
obiceiurile caracteristice satului. Transformaţi-l pe Nică într-un
personaj pozitiv.
2. Dacă ați fi avocatul lui Nică, ce argumente ați aduce în
faţa părinţilor săi?
3.De ce credeți că autorul a creat un astfel de personaj?

Grupa V – pălăria neagră:


1. Dacă aţi fi în locul părinţilor şi aţi afla de năzbâtia pe
care a făcut-o Nică, ce măsuri aţi lua?
2. Ce nu v-a plăcut sau ce fapte săvârşite de Nică
dezaprobați? Consideraţi greşeala comisă de Nică una gravă
sau una inocentă?

Grupa VI – pălăria roşie:


1. Ce v-a plăcut cel mai mult din acest fragment? De ce?
VI OBŢINEREA OC6 Profesorul le cere elevilor să descrie principalele trăsături conversaţia flanelo- frontală evaluare
PERFORMANŢEI ale operei epice, prin raportare la fragmentul din manual (fişa graf finală
(5 minute) de lucru nr. 1)

VII ASIGURAREA OC5 Realizarea feedback-ului se realizează printr-o serie de proble- frontală observarea
FEEDBACK-ULUI întrebări. matizarea comporta-
(3 minute) OA1 mentelor
elevilor

VIII EVALUAREA Elevii rămân împărțiți în șase grupe si vor primi Fișa de
PERFORMANŢEI lucru nr. 2 ce conține șase întrebări:
(5 minute) OC2 1. Cine este autorul textului Amintiri din copilărie despre care
criticul George Călinescu spunea că este o expresie
monumental a naturii umane în ipostaza ei istorică ce se
numește poporul român sau, mai simplu, e poporul român
însuși, surprins într-un moment de genială expansiune?
OC4 2. Precizați care este timpul și spațiul acțiunii.
3. Clasificați personajele după locul deținut în acțiune: Pe grupe
bingo manualul evaluare
-principal:
- secundar: finală
- episodic:
4. Numiți două trăsături morale ale lui Nică.
5. Ce moduri de expunere sunt folosite în opera Amintiri din
OC7
copilărie?
6. Care este definiția genului epic?
Câștigă echipa care completează prima corect toate
careurile.
IX RETENŢIA Se realizează sinteza lecţiei într-un enunţ. „Opera lui Ion frontală notare
(2 minute) Creangă este epopeea poporului român. Creangă este un conversaţia
Homer al nostru.“ Garabet Ibrăileanu
Se fac aprecieri generale şi individule asupra activităţii
desfăşurate.
Tema pentru acasă: povestiți cu umor o întâmplare al cărei
X TRANSFERUL erou ar fi Nică, copil inventiv, erou al timpurilor noastre.
(1 minut)
FIŞĂ DE LUCRU - GRUPA I

Cu pălăria albă pe cap se face o analiză obiectivă a


faptelor, a situaţiilor!

Gândire obiectivă care se bazează pe informaţii.

Prezintă lucrurile aşa cum sunt, fără


nicio părere / interpretare critică sau emoţie.

POVESTITORUL

1. Prezentați date despre viaţa şi opera lui Ion Creangă.

2. Identificați ideile principale ale fragmentului studiat (din volumul ,,Amintiri din
copilărie”).

Gândiţi!
Lucraţi în perechi!

Comunicaţi!
FIŞĂ DE LUCRU - GRUPA A II-A

Când gândim cu pălăria albastră, încercăm să oferim o


privire de ansamblu asupra faptelor!

Definirea clară a problemei,


extragerea concluziei.

MODERATORUL

1. Care a fost intenţia autorului când a scris opera ,,Amintiri din copilărie“?

2. Care credeți că este scopul acestei lecţii?

Gândiţi!
Lucraţi în perechi!

Comunicaţi!
FIŞĂ DE LUCRU - GRUPA A III-A

Cu pălăria verde pe cap, nu există limite


în calea gândurilor!

Gândirea creativă se bazează


pe generarea de idei noi,
identificarea de alternative

GÂNDITORUL

1. Imaginați-vă alte două moduri în care s-ar fi putut termina acţiunea acestui
fragment.

2. De ce credeți că autorul a optat pentru finalul cunoscut?

Gândiţi!
Lucraţi în perechi!

Comunicaţi!
FIŞĂ DE LUCRU - GRUPA A IV-A

Cu pălăria galbenă pe cap, gândim pozitiv şi


vedem numai avantajele situaţiei!
Gândirea pozitivă se bazează pe evidenţierea
avantajelor/oportunităţilor şi a posibilităţilor
de concretizare a ideilor.

CREATORUL

1. Încercaţi să justificaţi comportamentul personajului principal prin raportare la


cadrul natural, universul uman şi obiceiurile caracteristice satului. Transformaţi-l pe
Nică într-un personaj pozitiv.

2. Dacă ați fi avocatul lui Nică, ce argumente ați aduce în faţa părinţilor săi?

3. De ce credeți că autorul a creat un astfel de personaj?

Gândiţi!
Lucraţi în perechi!

Comunicaţi!
FIŞĂ DE LUCRU - GRUPA A V-A

Cu pălăria neagră pe cap, se face o evaluare


critică a faptelor!

Gândirea negativă se bazează pe evidenţierea


greşelilor, a punctelor slabe şi a riscurilor.

E o pălărie pesimistă

CRITICUL

1. Dacă aţi fi în locul părinţilor şi aţi afla de năzbâtia pe care a făcut-o Nică, ce
măsuri aţi lua?

2. Ce nu v-a plăcut sau ce fapte săvârşite de Nică dezaprobați? Consideraţi


greşeala comisă de Nică una gravă sau una inocentă?

Gândiţi!
Lucraţi în perechi!

Comunicaţi!
FIŞĂ DE LUCRU - GRUPA A VI-A

Când gândim cu pălăria roşie, nu trebuie să


dăm nicio justificare!

Gândire afectivă care se bazează pe emoţii, sentimente,


intuiţie.

PSIHOLOGUL

1. Ce v-a plǎcut cel mai mult din acest fragment?

Gândiţi!
Lucraţi în perechi!

Comunicaţi!
Numele şi prenumele:
Clasa:
FIŞA DE LUCRU NR. 1
CIORCHINELE

Opera epică
„Amintiri din
copilărie”

S-ar putea să vă placă și