Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DIDACTIC

DATA: 16.V.2018
ȘCOALA: Școala Gimnazială Szamado Erno, Cheșereu
CLASA: a VI-a
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
OBIECTUL: Limba şi literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Fabula
CONŢINUT: Bivolul și coțofana de George Topârceanu
ELEMENTE DE CONȚINUT: Descifrarea textului
TIPUL DE LECŢIE: de receptare a unui text epic în versuri

COMPETENŢE GENERALE, SOCIALE ŞI CIVICE:


1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare;
2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată;
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse;
4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.

COMPETENȚE SPECIFICE:
1.4 aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ adecvat;
2.4 adaptarea vorbirii la situaţia concretă de dialog sau de monolog;
3.1 diferenţierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu în cadrul textului citit;
3.2 identificarea modurilor de expunere într-un text epic şi a procedeelor de expresivitate artistică într-un text liric;
3.3 sesizarea valorii expresive a unităţilor lexicale în textele citite;
4.1 redactarea textelor cu destinaţii diverse;
4.4 alcătuirea rezumatului unui text literar sau nonliterar.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
A) COGNITIVE:
La sfârșitul lecției, elevii vor ști:
O1: să citească fluent, corect, expresiv și conștient fabula;
O2: să rezume textul respectând succesiunea momentelor subiectului;
O3: să recunoască personajele şi să realizeze o scurtă caracterizare a lor;
O4: să evidenţieze modurile de expunere folosite de autor;
O5: să încadreze textul în genul epic;
O5: să recunoască figura de stil specifică fabulei;
O6: să identifice morala fabulei şi să o explice.

B) AFECTIVE:
OA1: vor participa cu atenţie şi interes la lecţie;
OA2: vor selecta pasaje care i-au impresionat, motivând alegerea făcută.

C) PSIHO-MOTRICE:
Pe parcursul și la finalul lecției, elevii vor deveni capabili:
OM1: să-și coordoneze atent și eficient mișcările;
OM2: să-și reprime tendința de a efectua mișcări inutile.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
 METODE ŞI PROCEDEE: lectura expresivă, lucrul cu manualul şi cu fişele de lectură, conversaţia euristică, lectura selectivă,
problematizarea, exerciţiul, observaţia organizată, metoda cadranelor, rebusul;

 FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală, pe grupe;


 MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:prezentare power point, textul-suport, manuale, fişe de lucru (pentru activitatea individuală şi
pentru activitatea pe grupe), rebus.

RESURSE:
1. BIBLIOGRAFICE
a) metodice:
- Constantin Parfene, Aspecte teoretice şi experimentale în studiul literaturii în şcoală, Editura Universităţii „ Al. I. Cuza”,
Iaşi, 2002;
- Vistian Goia, Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2002.

b) didactice:
- Limba română, manual pentru clasa a VI-a, E. D. P., Bucureşti, 1998;

c) ştiinţifice:
- *** Dicţionarul explicativ al limbii române, ediţia a II-a, Bucureşti, Editura Academiei, 1998;

d) pedagogice:
- Constantin Cucoş, (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi grade didactice, Editura Polirom, Iaşi,
1998
- Dumitriu Gheorghe, Dumitriu Constanța, Psihopedagogie, Editura Didactică și Pedagogică, București, 2004.

e) oficiale:
- M.E.C., Învăţarea activă, Bucureşti, 2001;
- M.E.C.T.S., Programe şcolare. Limba și literatura română clasele a V-a – a VIII-a, Bucureşti, 2009.

2. TEMPORALE
- 50 minute
- în modul, lecţia ocupă primul loc, din trei ore prevăzute în planificare:
• ora I: lectura expresivă; exerciţii de vocabular; înțelegerea textului;
• ora a II-a: încadrarea în gen și specie; trăsăturile fabulei;
• ora a III-a: caracterizarea personajelor.

3. UMANE
- 15 elevi
- clasă de nivel mediu

SCENARIUL DIDACTIC
EVENI- STRATEGIA DIDACTICĂ
MEN- OB. UNITĂȚI DE CONȚINUT ȘI EVALU
TELE METODE MIJLOA- FORME DE ARE
LECȚIEI SARCINI DE ÎNVĂȚARE CE ORGANIZA-
RE

Asigurarea condiţiilor necesare desfăşurării lecţiei


ATENȚIEI organizatoric
CAPTAREA Moment

(notarea elevilor absenți, linişte în clasă, distribuirea


fişelor de lucru, pregătirea materialului didactic)

Profesorul îi întreabă pe elevi dacă cunosc fabule și


OA1 dacă pot aminti câteva dintre acestea. Conversa Frontal
Câțiva elevi, de la o altă clasă, vor interpreta fabula ce ția
urmează a fi studiată.

OC1
CUNOȘTINȚEL ACTUALIZA- SUBIECTULUI ȘI A
OBIECTIVELOR
ENUNȚAREA

OC2 Se comunică elevilor, în limbaj accesibilizat, obiectivele Conversa Fișa cu Frontal


OC3 ția obiective
........ cognitive anunţate mai sus. le
OC7

Conversa Caietul Individual


REA

OA1 Se verifică calitativ tema de acasă. ția de teme


OR
PREZENTAREA Se solicită elevilor să-și amintească ce creații literare au
OA1 studiat, în anii trecuți, din opera lui George Topârceanu.
NOULUI Li se comunică elevilor că G.Topârceanu (1886 – 1937) Explica- Frontal
este cunoscut mai ales ca poet prin volumele: „Parodii ția
originale”, „Balade vesele şi triste” sau „Migdale
amare”. A scris însă şi proză, a realizat traduceri, a editat
şi a colaborat la numeroase publicaţii. Un loc aparte în
creaţia sa poetică îl ocupă fabulele scrise între 1930 – Fișa Frontal
CONȚINUT

1936 sub titlurile: „Fabule pentru copii” şi „Fabule


mici pentru oameni mari”, care n-au văzut lumina
tiparului, dar care evidenţiază înclinaţia spre umor şi
ironie a autorului. (ANEXA 1)
Li se prezintă elevilor noțiunea de fabulă:
- termenul de fabulă vine din latină şi înseamnă
povestire. S-a păstrat şi astăzi sensul cuvântului a fabula
= a spune poveşti, lucruri neadevărate. Explica- Tabla Frontal
- sunt creaţii epice de mică întindere cu caracter ția
satiric şi moralizator în care întâmplările narate sunt puse
pe seama animalelor, a păsărilor, a unor obiecte, care
apar personificate. Povestirea alegorică se încheie cu o
concluzie numită morală şi transmite unele învăţăminte;
- fabula satirizează defecte omeneşti pe care
doreşte să le îndrepte;
- figura de stil predominantă este personificarea.
Li se precizează elevilor că fabula „Bivolul și coțofana”
face parte din volumul „Fabule pentru copii”.
DIRIJAREA
ÎNVĂȚĂRII OC1 Se solicită elevilor să realizeze lectura fabulei în gând. Analiza
Se realizează exerciții de lectură: doi, trei elevi citesc pe Lectura Text- Individual lecturii
roluri, respectând punctuația textului. suport elevilor

Se evidențiază cuvintele necunoscute și se precizează, Conversa Frontal


căutând în dicționar, înțelesul lor. ția
Analiza
Prin conversație euristică, se va încadra fabula în gen Conversa Frontal răspun-
literar, se va evidenția aspectul general de viață prezentat ția surilor
OC2 de autor, se va explica titlul, se va prezenta din câte părți elevilor
OC3 este alcătuită fabula.
Elevii sunt solicitați să povestească întâmplarea narată
de autor și să desprindă morala. Text-
suport
Li se explică elevilor că morala nu este distinctă ca în Explicați Frontal
majoritatea fabulelor, ci implicită, cititorului revenindu-i a
OC7 sarcina să o deducă din text: cei mari și puternici îi
tolerează pe cei inferiori lor câtă vreme au un profit de pe Analiza
urma lor, dar nu acceptă ca aceștia să profite de pe urma răspun-
lor. surilor
elevilor
OC4 Se solicită elevilor să precizeze care sunt personajele Conversa Frontal
OC5 fabulei, arătând caracteristicile umane pe care acestea le ția
OC6 sugerează, să descopere modurile de expunere existente
în fabulă și figura de stil predominantă.
Ca orice operă epică, subiectul fabulei se constituie în Metoda Fișe de Pe grupe Analiza
PERFORMANȚEI
OBȚINEREA
OC2 momente ale subiectului. cadrane- lucru răspun-
OA1 Elevii sunt împărțiți în patru grupe. Prin metoda lor surilor
OA2 cadranelor, se va identifica momentele subiectului. Textul- elevilor
(ANEXA 2) suport

Se realizează pe parcursul lecției, întărirea făcându-se


FEEDBACK-

prin aprecieri verbale (Corect!, E bine!).


UL

Se verifică măsura în care obiectivele propuse au fost Conversa Fișa cu Frontal


atinse. ția obiective
le
Analiza
EVALUA-
REA

Elevii vor completa un rebus. În urma rezolvării Rebus Poster Frontal finală a
OA1 cerințelor, vor afla numele speciei literare studiate. răspun-
(ANEXA 3) surilor
elevilor.
TRANSFERUL RETEN-ȚIA

OC2 Se revine asupra noțiunii de fabulă, specificându-se Conversa Frontal


elementele esențiale ale acesteia. ția

Se dă ca temă pentru acasă realizarea rezumatului Individual


fabulei „Bivolul și coțofana” pe baza momentelor
subiectului.
ANEXA 2
METODA CADRANELOR

GRUPA I GRUPA A II-A

ExpozițiuneaIntriga Desfășurarea acțiunii

GRUPA A III-A GRUPA A IV-A

Punctul culminant Deznodământul

GRUPA I
Expozițiunea Intriga
GRUPA A II-A

Desfășurarea acțiunii
GRUPA A III-A

Punctul culminant
GRUPA A IV-A
Deznodământul
ANEXA 3

REBUS

A
1

4.

5.
2.
3.

6.
B

Coloana A – B: Specie literară studiată în această oră.

Figură de stil predominantă în fabulă.


Personaj care întruchipează omul simplu, naiv.
Personaj care întruchipează omul puternic.
Mod de expunere predominant în fabulă.
Fabula ne prezintă o ................................ pusă pe seama animalelor care sunt personificate.
Învățătura care se desprinde din povestire se mai numește și .......................... .

S-ar putea să vă placă și