Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect de lectie

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
DATA:
CLASA: a VI-a
PROFESOR:
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
OBIECTUL: Limba şi literatura română
TEMA: Vizită...” de Ion Luca Caragiale
TIPUL LECŢEI: de comunicare şi însuşire a cunoştinţelor

COMPETENŢE GENERALE:
 Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris;
 Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi
dialogată;

COMPETENŢE SPECIFICE:
 1.2. identificarea secvenţelor de dialog, de naraţiune şi de descriere dintr-un mesaj oral, în scopul înţelegerii modului de
structurare a acestora;
 3.1. identificarea ideilor principale după citirea globală a unui text;
 3.2. recunoaşterea modurilor de expunere utilizate într-un text narativ;
 3.4. sesizarea corectitudinii utilizării categoriilor gramaticale învăţate;
 4.1. redactarea textelor cu destinaţii diverse.

OBIECTIVE DE ÎNVĂŢARE:
 să identifice indicii spaţiali şi temporali din textul studiat;
 să precizeze personajele participante la acţiune;
 să numească trăsăturile personajului principal din text
 să indice etapele acţiunii;
 să alcătuiască un cvintet.
STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, ciorchinele, brainstorming, lucrul cu manualul, lectura selectivă, exerciţiul oral şi
scris, învăţarea prin descoperire, cvintetul.

b) Forme de organizare:
activitatea frontală, pe grupe/ în echipă şi individual;

c) Mijloacele de învăţământ:
fişe de lucru, textul- suport, laptop, fişe de evaluare;

d) Metode de evaluare :
observarea sistematică, aprecieri verbale, analiza produselor, chestionare orală şi autoevaluare; interevaluare
Bibliografie
• Limba română- manual pentru clasa a V- a. Autori: Alexandru Crişan, Sofia Dobra, Florentina Sâmihăian, Editura Humanitas,
Bucureşti, 2008
• Parfene Constantin, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Editura Polirom, Iaşi, 1999
 Alina Pamfil, Limba şi literatura romană în gimnaziu.Structuri didactice deschise, ed. Paralela 45, Bucureşti,

DURATA: 40 min.
Demersul didactic

MOMENTELE ELEMENTE DE CONŢINUT METODE MIJLOA


LECŢIEI CE

1. Moment - Voi avea grijă ca elevii să-şi pregătescă materialele necesare orei de limba
organizatoric. română şi voi nota absenţii; Catalogul
- Voi asigura liniştea şi disciplina clasei pentru o bună desfăşurare a activităţii
didactice.

2. Verificarea - Voi verifica tema atât cantitativ, cât şi calitativ. Caietele/


temei - Verificarea calitativă se face selectiv. culegerile
elevilor
3. Captarea - Se va realiza prin vizionarea unui scurt moment din ecranizarea operei
atenţiei şi literare Vizită... de I. L. Caragiale. Elevii au sarcina de a urmări cu atenţie Vizionare
crearea imaginile.
momentului
afectiv.
conversaţia Ecraniza
4. Verificarea - Se va realiza printr-o scurtă discuţie cu elevii, pornind de la imaginile rea
cunoştinţelor vizionate:
- Din ce operă literară fac parte aceste imagini?
- Cine a scris această operă literară?
- Unde se desfăşoară acţiunea? explicaţia

5. Anunţarea - „Astăzi vom continua discuţia despre textul Vizită... de I. L. Caragiale (timp,
subiectului şi spaţiu, etapele acţiunii, personaje)”
enunţarea - Voi comunica elevilor obiectivele urmărite într-o manieră accesibilă conversaţia
obiectivelor. acestora.
- Se scriu data şi titlul lecţiei pe tablă şi în caietele elevilor.
6.Dirijarea Timp şi spaţiu exerciţiul Manualul
învăţării Se rezolvă exerciţiile din manual de la pagina 163: „Timpul şi spaţiul scris
întâmplării” lucrul cu
- Se notează pe tablă (profesorul) şi pe caiete (elevii) cuvintele care arată manualul Fişe de
timpul şi locul de desfăşurare a întâmplării povestite în Vizită... lucru
Etapele acţiunii
- Se prezinta fişa de lucru (anexa1); elevii au drept sarcină să stabilească
succesiunea evenimentelor.
Personaje Manualul
- Se cere elevilor să identifice personajele textului în ordinea apariţiei, apoi în
ordinea importanţei, clasificându-le în principale şi secundare
- În continuare, profesorul cere elevilor să-şi concentreze atenţia asupra unuia Fise de
dintre personaje: Ionel ciorchinele lucru
- Utilizându-se metoda Ciorchinelui (anexa2), se vor găsi răspunsurile la brainstorming
întrebările: Cine este?, Ce face?, De ce face?, Cum este? – elevii vor răspunde
7.Asigurarea aducând argumente din text.
feed-back-ului Se cere elevilor să realizere un cvintet (anexa3) avându-l pe Ionel în centru:
1.Subiectul........................................................................IONEL cvintetul
2. 2 adjective care-l caracterizează..........................obraznic, răsfăţat
3. 3 verbe ce exprimă acţiune.........................Se ceartă, fumează, ţipă
4. Un enunţ din 4 cuvinte ce exprimă
sentimentul vostru fată de subiect..................Ionel este un copil incult
5. 1 cuvânt care exprimă esenţa subiectului.................needucat
8.Evaluarea Se parcurge printr-un test realizat în AeL (anexa 4) care face referire la
formativă noţiunile acumulate pănă la acest moment despre Vizită... de I. L. Caragiale. Test
Fişele rezolvate individual vor fi schimbate apoi între ei, pentru verificare.
Se lansează întrebarea la care elevii trebuie să răspundă în scris:
Ionel este prototipul copilului răsfăţat dintotdeauna, rod al unei educaţii
greşite. Cum credeţi că mama greşeşte în educaţia copilului?
Se fac aprecieri verbale şi se notează elevii care au participat activ.
9. Tema pentru Temă: Identificaţi, în anturajul vostru, un Ionel contemporan şi scrieţi o
acasă compunere de 10-15 rânduri prin care îl prezentaţi.

Anexa 1
VIZITĂ…
de I. L. Caragiale

ACŢIUNEA

Puneţi ideile principale din dreapta tabelului în ordinea desfăşurării evenimentelor în text, notând în stânga tabelului litera
corespunzătoare etapelor acţiunii (momentelor subiectului).

ETAPELE ACŢIUNII IDEILE PRINCIPALE


SITUAŢIA INIŢIALĂ A) Ionel face un zgomot asurzitor cu toba şi trâmbiţa.
(EXPOZIŢIUNEA)
……………………………… B) Ajuns acasă, naratorul constată că Ionel îi pusese dulceaţă in şoşoni.
………………………………
CAUZA ACŢIUNII C) Ionel necăjeşte servitoarea, fiind gata să răstoarne spirtiera.
(INTRIGA)
…………………………….. D) Jucându-se cu sabia, Ionel o loveşte pe mama sa în obraz.
……………………………...
DESFĂŞURAREA ACŢIUNII E) Povestitorul face o vizită doamnei Popescu, cu ocazia onomasticii fiului ei.
………………………………
……………………………… F) Băiatul leşină, speriind-o pe mama sa.
DEPĂŞIREA SITUAŢIEI DIFICILE
(PUNCTUL CULMINANT)
G) Jucându-se cu mingea, Ionel răstoarnă cafeaua musafirului.
………………………………
………………………………
H) Ionel fumează o ţigară.
SITUAŢIA FINALĂ
(DEZNODĂMÂNTUL)
………………………………
………………………………
CIORCHINELE

IONEL
CINE ESTE? CE FACE?

CUM ESTE?

"Vizită..." de Ion Luca Caragiale

Caracterizarea personajului - IONEL


Anexa 3

CVINTETUL

Realizaţi un cvintet (strofă alcătuită din cinci versuri), răspunzând celor cinci cerinţe:

1. Subiectul..........................................................................................................IONEL.........................................

2. Două adjective care-l caracterizează.....................................................................................................................

3. Trei verbe(cu terminaţiile –ind / -ând) ce


exprimă acţiunile sale ...............................................................................................................................................

4. Un enunţ alcătuit din patru cuvinte


exprimând sentimentul vostru faţă de subiect...........................................................................................................

5. Un cuvânt (substantiv) care exprimă esenţa


subiectului ………………………………………..................................................................................................
FIŞĂ DE LUCRU (individual)
„VIZITĂ” de I.L.Caragiale

1.Srie lista jucăriilor lui Ionel Popescu:


...........................................................................................................................

2.Spune care sunt zilele onomastice ale copiilor menţionaţi:


Maria, Cristian, David, Vasilică, Elena, Carmen, Gabriela.

3.Formează derivate de la cuvintele:


minge- sabie-
a felicita- a striga-
a vizita- tavă-

4. (CES) Răspunde la întrebări prin DA sau NU:


a) De ziua onomastică se invită musafiri?....................
b) De ziua numelui, musafirul aduce obligatoriu un cadou?..................
c) Este politicos să vorbeşti odată cu musafirul?..................
d) Este lipsă de respect să laşi musafirul singur?.................
e) Cadoul primit se despachetează după plecarea musafirului?................

5. (CES) Barează/elimină calificativele care nu se potrivesc lui Ionel:

Cuminte, obraznic, neastâmpărat, nepoliticos, liniştit, needucat, răsfăţat, nepăsător, amabil.

6. Încercuieşte calificativele care se potrivesc gazdei:

severă autoritară
aspră iresponsabilă
îngăduitoare tolerantă
Fişa profesorului – cu răspunsuri
FIŞĂ DE LUCRU
„VIZITĂ” de I.L.Caragiale

1.Srie lista jucăriilor lui Ionel Popescu:


minge, trâmbiţă, tobă, căluţul din lemn, sabie

2.Spune care sunt zilele onomastice ale copiilor menţionaţi:


Maria, Cristian, David, Vasilică, Elena, Carmen, Gabriela.

3.Formează derivate de la cuvintele:


minge- mingiuţă/mingiucă sabie- săbiuţă
a felicita- felicitare, (ne)felicitat a striga- strigare, (ne)strigat
a speria- sperietură, speriat tavă-tăviţă

4. (CES) Răspunde la întrebări prin DA sau NU:


a) De ziua onomastică se invită musafiri?.........NU.........
b) De ziua numelui, musafirul aduce obligatoriu un cadou?........NU.......
c) Este politicos să vorbeşti odată cu musafirul?........NU.....
d) Este lipsă de respect să laşi musafirul singur?.......DA.....
e) Cadoul primit se despachetează după plecarea musafirului?.......NU.......

5. (CES) Barează/elimină calificativele care nu se potrivesc lui Ionel:

obraznic, neastâmpărat, nepoliticos, needucat, răsfăţat, nepăsător.

6. Încercuieşte calificativele care se potrivesc gazdei (mamei):

severă autoritară
aspră iresponsabilă
îngăduitoare tolerantă

S-ar putea să vă placă și