Sunteți pe pagina 1din 13

Proiect didactic

Profesor: Pap Maria-Laura

coala Gimnazial Jamu Mare

Data: 26.11.2014

Clasa : a V a

Aria curricular: Limb i comunicare

Disciplina: Limba i literatura romn

Subiectul: Cprioara ,de Emil Grleanu- receptarea unei opere epice

Tipul leciei : de nsuire de noi cunotine


DURATA: 50.
Motivaia: aceast lecie este valoroas deoarece dezvolt gndirea critic a elevilor, oferindu-le posibilitatea de a-i exprima punctul de
vedere n legtur cu un text literar, de a se implica activ prin formularea unor opinii personale, de a-i mprti ideile celorlali
colegi. Lecia formeaz abiliti de comunicare oral i de redactare.
Competene generale:
receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare;
receptarea mesajului scris , din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse;
utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite mesaje de realizare, cu scopuri divesre.

Competene specifice:
identificarea secvenelor de naraiune dintr-un mesaj oral;
nlnuirea clar a ideilor ntr-un mesaj oral;
recunoaterea modurilor de expunere utilizate ntr-un text narativ.
identificarea expresiilor i a cuvintelor noi ntr-un text literar sau nonliterar.
identificarea figurile de stil nvate.
exprimarea unui punct de vedere clar, concis, argumentat;
construirea de enunuri cu elementele lexicale noi ale textului;
extragerea ideilor principale;
descrierea reaciilor personale;

Obiective operaionale
O1- s identifice elementele definitorii ale unei naraiuni

O2- s identifice modurile de expunere care apar n text

O3- s neleag semnificaia faptelor i a ntmplrilor narate

O4- s precizeze timpul i spaiul n care se petrec ntmplrile din opera literar Cprioara, de Emil Grleanu

O5- s citeasc expresiv textul

Strategia didactic
Resurse procedurale: -lectura expresiv, conversaia, exerciiul, problematizarea, nvarea prin descoperire,dezbaterea ,rebusul,

brainstorming , metoda Gndii-Lucrai n perechi-Comunicai

Resurse materiale: manualul, volumul Din lumea celor care nu cuvnt, de Emil Grleanu; sala de clas, tabla, caietele elevilor, fie de lucru

Forme de organizare: activitate frontal , individual, pe grupe;


Mijloace de evaluare: continu formativ.

Material bibliografic: -Limba i literatura romn, manual pentru clasa a V-a, Ed. Humanitas Educaional, Bucureti, 2005

-Sofia Dobra Ghid de limba i literatura romn pentru clasa a V- a a VIII-a, Ed. Plus, 2005

-Valeriu Marinescu Metodica predrii limbii i literaturii romne, , Ed. Fundaiei Romnia de mine,
Bucureti, 2002;

Scenariu didactic

Momente Timp Coninutul leciei Forme de Resurse Resurse Activitatea elevilor Evaluare
organizare materiale procedurale
1.Moment 2 Salutul,verificarea Elevii se pregtesc
organizatoric prezenei elevilor, pentru lecie.
scurta conversaie frontal conversaia

2.Actualizarea
cunotinelor 10` Se verific tema Se evalueaz oral
ancor pentru acas. frontal caietele Conversaia corectitudinea temei anterioare.
elevilor
Se actualizeaz
cunotinele Elevii rspund la
anterioare despre frontal Conversaia ntrebri astfel:
opera epic,naraiune, brainstorming Opera epic - este Se fac aprecieri asupra rspunsurilor
narator,personaj. ul opera literar n care se date de elevi.
exprim idei i
sentimente cu ajutorul
personajelor i al
aciunii.
ntr-o oper epic,
modul predominant de
expunere este
naraiunea.
Naraiunea -este un
mod de expunere care
prezint o succesiune
de ntmplri petrecute
ntr-o ordine temporal.

Naraiunea presupune
un narator, o aciune i
personaje care
desfoar aciunea.

Naratorul- reprezint
vocea care istorisete
sau relateaz
evenimentele epice n
succesiunea lor.
Personajul- reprezint
persoana sau fiina
creat de autor ,care
particip la aciunea
prezentat ntr-o oper
epic.
frontal Fi cu nvarea prin
3.Captarea atentiei 5` Profesorul propune rebus descoperire Elevii rezolv rebusul Evaluare
elevilor rezolvarea (anexa 1) i descoper titlul oral
unui rebus , pentru a leciei: Cprioara, de
afla titlul noii Emil Grleanu.
lecii.(Anexa 1)
4.Anunarea 1 Scrierea titlului pe
subiectului leciei i tabl: Cprioara, de
a obiectivelor Emil Grleanu- frontal Tabla expunerea Elevii noteaz titlul Observare sistematic
receptarea unei opere Caietele leciei n caiete.
epice i anunarea elevilor
obiectivelor care vor
fi urmrite pe
parcursul leciei.
5.Prezentarea 20 Profesorul le prezint
noului elevilor cteva Expunerea Elevii ascult cu
coninut/Dirijarea aspecte legate de frontal Tabla explicaia atenie, apoi noteaz Observarea sistematic.
nvrii opera scriitorului Caietele informaiile primite n
Emil Grleanu. elevilor caiete.
Emil Grleanu(1878-
1914) a fost scriitor,
publicist i
traductor. A scris
numeroase volume de
nuvele i schie:
Btrnii, Cea
dinti durere,
Nucul lui Odobac,
Din lumea celor care
nu cuvnt.
Volumul Din lumea
celor care nu
cuvnt a aprut n
anul 1910, iar
povestirile pe care le
conine nfieaz
aspecte din viaa
necuvnttoarelor i
sunt strbtute de
duioie i delicatee
sufleteasc.
frontal textul Lectura Observarea sistematic.
Se efectueaz lectura suport expresiv
textului de ctre Elevii rspund la
elevi. ntrebrile profesorului,
expunndu-i prerile
Se folosesc ntrebri frontal Conversaia referitoare la coninutul Evaluare oral.
despre text pentru a naraiunii.
se observa nelegerea
mesajului. Elevii i expun
propriile impresii
1.V-a plcut legate de oper.
povestioara?Ce v-a
impresionat cel mai Aceast oper poate fi
mult? considerat o naraiune,
deoarece prezint o
2.De ce poate fi problematizar succesiune de
considerat aceast individual ea ntmplri prin care
oper o naraiune? trec cprioara i iedul
ei.
3.Indicai tema
naraiunii. Naraiunea are ca tem Observare sistematic
spiritul de sacrificiu
matern.
individual manualul conversaia
4.Rezumai textul n brainstorming Elevii rezum oral
maxim patru fraze. ul textul:
exerciiul oral Cprioara i dezmiard
iedul cu dragoste.
frontal manualul exerciiul Fiindc a venit vremea Aprecieri verbale.
nrcatului, cprioara
trebuie s se despart
de puiul ei.
Cnd ptrund n
lumini apare lupul.
Cprioara se jertfete
Selectarea cuvintelor pentru puiul ei.
necunoscute din text

5.Profesorul le cere frontal manualul exerciiul Elevii identific


elevilor s gseasc sinonimele cuvintelor:
sinonime pentru a conteni= a nceta
urmtoarele cuvinte fraged=plpnd
din text: a conteni, iscusin=dibcie,
fraged, iscusin, a pricepere
mbrbta, sfietor, a a mbrbta=a ncuraja Observare sistematic
adulmeca Fi de sfietor= dureros
activitate lucru Exerciiul A adulmeca= a simi
pe grupe- Anexa 2
Se efectueaz n Gndii- Elevii rezolv pe grupe
perechi sarcinile de Lucrai n activitile de pe fia de
pe anexa 2. perechi- lucru (Anexa 2)
Comunica
i
6.Evaluarea 5 Elevii citesc Se evalueaz oral corectitudinea
rezolvarea frontal Anexa 2 exerciiilor rezolvate de pe anex.
exerciiilor.

7.Asigurarea feed- 5` n grup, elevii Evaluare oral


back-ului formeaz o reea de dezbaterea
discuii , avnd ca Activitate manualul problematizar Argumentele pro i contra
subiect o problem pe grupe ea legate de ntrebarea discuiei se
controversat: A brainstorming citesc cu glas tare i se
fcut bine cprioara ul formuleaz cu glas tare
c s-a aruncat n faa concluzii care s sintetizeze
lupului? prerea unanim a clasei.

8.Evaluarea .
performanei- Se va realiza pe tot
se va realiza pe tot parcursul orei, prin
parcursul orei aprecierea
rspunsurilor oferite
de elevi.
9.Asigurarea 2 Tema pentru
reteniei i a acasa:Folosii-v de Elevii noteaz tema n
transferului imaginaia voastr i caiete.
creai un alt individual manualul
deznodmnt.
Redactai o
compunere de maxim
15 rnduri,pornind de
la titlul operei.
Anexa 1

1. Figura de stil prin care se altur doi termeni, cu scopul de a-l evidenia pe primul se numete.................

2. Imaginile vizuale, auditive sunt imagini.....................................

3. Figura de stil prin care se atribuie trsturi omeneti unor fiine necuvnttoare, lucruri, obiecte se numete...........................
4. Comparaia, personificarea sunt....................

5. Cuvintele cu form diferit i sens asemntor se numesc...........................

6. Este alctuit din dou sau mai multe versuri

7. Potrivirea sunetelor finale de la sfritul versurilor dintr-o strof poart numele de.................

8. Un rnd dintr-o strof

9. Cuvintele cu form diferit i sens opus se numesc........................................


Anexa nr. 2

GRUPA DE EXPERI NR. 1

1.Ce atmosfer sugereaz primele rnduri ale textului? Selectai cuvintele care sugereaz aceast atmosfer.

2. De ce dorete cprioara s-l duc pe ied spre ancurile de stnc din zare?

GRUPA DE EXPERI NR. 2

Ce sentiment ncolete n sufletul mamei ?. Din ce cauz?

Identificai n text cuvintele care sugereaz hotrrea cprioarei de a porni la drum?

GRUPA DE EXPERI NR. 3

Selectai din text verbele care indic presimirea cprioarei.

Artai semnificaia verbului subliniat n enunul : Iedul se topete n adncul pdurii.

GRUPA DE EXPERI NR. 4

Care sunt sentimentele cprioarei fa de ied ?


De ce dorete cprioara s-l duc pe ied spre ancurile de stnc din zare ?

De ce s-a jertfit cprioara ?

S-ar putea să vă placă și