Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect didactic

1
Cadru didactic: Ungureanu Ștefănica Cadru didactic: Ungureanu Ștefănica
Unitatea de învățământ: Școala primară Vlădnicuț Unitatea de învățământ: Școala primară Vlădnicuț
Data: 21.01.2021 Data: 21.01.2021
Clasa: a III-a Clasa: a IV-a
Aria curriculară: Arte Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Arte vizuale și abilități practice Disciplina: Limba română
Unitatea de învățare: Pământul, planeta vie Unitatea de învățare: Magia iernii
Subiectul: Planeta albastră Subiectul: Descrierea de tip portret a unui personaj pe baza unui
Tipul lecției: formare de priceperi și deprinderi plan simplu
Scop: Formarea priceperilor și deprinderilor de rupere și lipire, Tipul lecției: predare-învățare
pentru realizarea unor colaje Scop: Dezvoltarea și consolidarea capacității de descriere a unui
personaj literar pe baza unui plan de idei
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
O1- să numească materialele necesare pentru a realiza lucrarea OBIECTIVE OPERAȚIONALE
dată: șablon, lipici, hârtie creponată, penson, acuarele; O1-să clasifice corect personajele, în funcție de trasăturile
O2- să rupă în bucăți mici hartia creponată, alegând culorile morale, utilizând textul citit anterior;
corespunzătoare globului pământesc; O2-să identifice în text trăsăturile fizice ale personajului
O3- să lipească elementele rupte pe șablon, fără să depășească principal, utilizând planul de idei dat;
conturul; O3-să realizeze descrierea personajului principal, pe baza
O4- să picteze fondul lucrării în culorea dorită. planului de idei dat;
O4-să exprime, în scris, părerea referitoare la parcursul
personajului Gretel în text.
Strategii didactice Strategii didactice
Metode, tehnici, procedee didactice: explicația, demonstrația, Metode, tehnici, procedee didactice: conversația, explicația,
exercițiul, conversația, problematizarea exercițiul, problematizarea
Mijloace de învățământ: șablon, lipici, hârtie creponate Mijloace de învățământ: manual, table, fise de lucru
(verde,albastru, maro, etc), acuarele, penson. Forme de organizare a activității: frontal, individual
2
Forme de organizare a activității: frontal, individual
Resurse
Resurse Umane:3 elevi
Demers didactic

Etapele lecției Ob. Conținut instructive-educativ Ob. Conținut instructive-educativ


op op
1.Momentul Asigurarea condiţiilor optime de învãţare: Asigurarea condiţiilor optime de învãţare:
organizatoric - aranjarea sãlii de clasă; - aranjarea sãlii de clasă;
-pregãtirea materialelor didactice; -pregãtirea materialelor didactice;
- realizarea climatului optim pentru buna - realizarea climatului optim pentru buna desfăşurare a
desfăşurare a lecţiei; lecţiei;
2.Captarea atenției / Activitate indirectă Activitate indirectă
Reactualizarea Se verifică temele din punct de vedere cantitativ și
Elevii primesc fiecare câte un plic cu piese de
cunoștințelor calitativ, se corectează eventualele greșeli.
puzzle. Aceștia trebuie să îl rezolve, descoperind
imaginea planetei Pământ.
Activitate directă
-Ce ați descoperit în acest puzzle?
- Ce este un personaj literar?
-Știți cum mai este numită planeta Pământ? - De câte feluri am învățat că poate fi un personaj?
- Dați exemple de câteva personaje literare.
-De ce credeți că i se mai spune așa?

3
Astfel, prin întrebări successive, ajungem la titlul
lecției.

3.Anunțarea temei și a Activitate directă Activitate directă


obiectivelor / -Astăzi, vom realiza împreună colajul “Planeta Se poartă o scurtă discuție despre numele personajelor
Captarea atenției Albastră”. În cadrul orei vom utiliza materialele din text, fiind intrebați în ce operă literară au mai întâlnit
date în procese precum rupere, lipirea pentru a numele personajelor din textul lor (“Hansel și Gretel”, de
realiza lucrarea propusă. Frații Grimm)

4.Demonstrația sau Activitate directă Activitate directă


execuția model/ Elevii enumeră materialele de lucru pe care le Învățătorul anuntă titlul și obiectivele lecției. Pe
Comunicarea titlului au pe masa și pe care le vor folosi în realizarea parcursul orei vor urmări descrierea personajului
O1
lecției și a lucrării: șablon, lipici, foaie creponată de diferite principal din fragmentul din manual, având în vedere
obiectivelor culori. (Anexa 1) clasificarea personajelor și trăsăturile acestuia, așa cum
Se vor prezenta etapele de lucru și modul în reies din text.
care trebuie să utilizeze materialele pentru a Se scrie titlul pe tablă.
realiza lucrarea propusă:
1. să rupă bucăți de foaie creponată
2.să lipească bucățile rupte, pe șablonul dat, fără
depășirea conturului
3. să realizeze uscatul cu foaie creponată de
culoare verde iar apele cu foaie de culoare
albastră

4
4. să picteze cu orice culoare fondul lucrării

Voi preciza criteriile după care voi face


evaluarea lucrărilor:
-ruperea în bucăți a fâșiilor de foaie creponată;
-folosirea lipiciului fără a murdări suprafața
lucrării;
-lipirea corespunzătoare, fără depășirea
conturului, a fâșiilor de foaie creponată pentru
realizarea uscatului și a apelor
-felul în care ați lucrat: curat și îngrijit;
-estetica lucrării.

5.Exersarea propriu- Activitate indirectă Activitate indirectă


zisă/ Dirijarea Elevii fac exerciții de încălzire a mușchilor de Elevii notează în caiete:
învățării la mână: închiderea și deschiderea pumnilor, În funcție de trăsăturile morale, personajele pot fi
O2
morișca, cântăm la pian, plouă. pozitive când reprezintă binele sau negative când
Elevii încep să lucreze, respectând etapele de reprezintă răul.
O3
lucru, curățenia și disciplina. Activitate directă
Se oferă ajutor elevilor care îl solicită. -Ce sunt trăsăturile morale?
O4
O1
-Care sunt personajele pozitive/bune ale textului? Dar
cele negative? De ce?

5
-Ce sunt trăsăturile fizice?
DESCRIEREA PORTRET este cea care surprinde
trăsăturile fizice și cele sufletești (morale) ale unui
personaj.
6.Evaluarea Activitate indirectă/direct Activitate directă
lucrărilor / Fixarea Expun lucrările elevilor și le analizăm în - Cum se numesc personajele care reprezintă
cunoștințelor funcție de criteriile de evaluare pe care le-am binele?
stabilit la începutul lecției. - Dar răul?
- Ce conține descrierea unui portret?
7.Încheierea Fac aprecieri generale și individuale asupra Activitate directă
activității/ Obținerea modului de implicare a elevilor la lecție. Jocul personajelor:
performanței Elevii trebuie să aleagă dintr-un bol câte două
bilețele.pe aceste bilețele sunt scrise numele unor
personaje din povești. Elevii au ca sarcină să încadreze
personajul ales fie la personaje pozitive, fie la negative,
argumentând alegerea făcută.
Bilețelele vor fi lipite într-un tabel, la tablă, în coloana
potrivită.
Personaje pozitive Personaje negative

Învățătorul le explică elevilor faptul că pentru a

6
realiza descrierea unui personaj este nevoie de o lectură
atentă a textului și înțelegerea acestuia. Li se solicită
elevilor să citească textul în vederea rezolvării
exercițiului de mai jos.
Activitate indirectă
1. Enumeră trăsăturile fizice și morale ale lui Gretel,
care pot fi desprinse din text, cu ajutorul planului:
O2
Planul … Trăsături Trăsături
fizice… morale…
Prezentarea
făcută de autor…
Aprecierile
făcute de alte
personaje…
Faptele lui Gretel

Obiceiurile,
pasiunile, felul în
care vorbește
Gretel…
(Anexa 2)
După ce majoritatea elevilor au finalizat exercițiului, se

7
trece și la verificarea acestuia.
Se solicită apoi elevilor să redacteze după planul de mai
O3 sus o descriere de tip portret a lui Gretel.

8. ……/ Asigurarea Activitate indirectă


retenției și a O4 Elevilor li se cere să își exprime, în scris, părerea în
transferului legătură cu Gretel, specificând cărei categorii de
personaje îi aparține: pozitive sau negative. (anexa 3)

8
Anexa 1

9
Anexa 2

10
1.Enumeră trăsăturile fizice și morale ale lui Gretel, care pot fi desprinse din text, cu ajutorul planului:

Planul … Trăsături fizice… Trăsături morale…

Prezentarea făcută de autor…

Aprecierile făcute de alte


personaje…

Faptele lui Gretel

Obiceiurile, pasiunile, felul în


care vorbește Gretel…

Anexa 3

2. Exprimă-ți părerea în legătură cu Gretel, specificând cărei categorii de personaje îi aparține: pozitive sau negative.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………

11

S-ar putea să vă placă și