Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA:

NIVEL I: grupa mijlocie

PROPUNATOR: Iliuță Roibu Cristina

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Evaluare inițiala

TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Toamna – aspecte specifice”

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri și activități didactice alese

CENTRE DE INTERES :

1. Artă: ,,Frunza jucăușă” – mototolire, lipire


2. Știință: ,,Cu frunze ne jucăm și învățăm!” – exerciții cu material individual

Tipul de activitate: formare de priceperi și deprinderi

SCOPUL ACTIVITĂŢI

 Dezvoltarea abilităților și deprinderilor privind tehnicile de lucru necesare pentru


realizarea unor produse simple, adaptând comportamentul propriu la cerințele grupului
 dezvoltarea capacității de a înțelege și utiliza un limbaj matematic adecvat, gruparea de
elemente după criteriile date.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Artă : ,,Frunza jucăușă”– mototolire, lipire pe marginea conturului

O1: să mototolescă hârtia creponată;


O2: să lipească hârtia mototolită pe contur;
O3: să utilizeze corect materialele necesare;
Știință: ,,Cu frunze ne jucăm și învățăm!” – exerciții cu material individual

O4: să grupeze frunzele ținând cont de mărime și culoare;


O5: să formeze perechi de elemente;
O6: să realizeze fișa de lucru.

Strategii didactice:

a)Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, turul galeriei.

b)Material didactic: fișe de lucru, hârtie creponată,lipici, material mărunt: frunze mici și mari
de diferite culori.
c)Forma de realizare: frontal, pe grupe

d)Durata: 25-30 minute


DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Ob. Metode și Material Forme de


Etapele
op. Conţinutul instructiv-educativ procedee didactic organizar Evaluare
activității
e
1. Aerisirea sălii de grupă, așezarea mobilierului pe grupe
Moment exercițiul frontal Capacitatea copiilor
de mese, pregătirea materialului pe măsuțe.
organizatoric de a intra organizat
Introducerea organizată a copiilor în sala de grupă pe în sala de grupă
tranziția ,, Bat din palme”

2. Educatoarea le citește copiilor o scrisoare trimisă de


Captarea
Zâna Toamna.
atenţiei scrisoarea
conversația frontal Evaluez capacitatea
Se poartă o discuție. de atenție

3. Copiii vor răspunde la întrebările adresate de educatoare


Reactualizarea
cu privire la caracteristicile anotimpului de toamnă.
cunoștințelor conversația frontal Evaluez capacitatea
-În ce anotimp suntem? (Noi suntem în anotimpul de de atenție,
răspunsurile date de
toamnă.)
copii
-Care sunt caracteristicile acestui anotimp? (Bate vântul,
plouă, frunzele se usucă.)
-Ce culori au frunzele în anotimpul de toamnă? (Galbene,
portocalii, maro, roșcate)
4. Astăzi copii, vom desfășura diferite activități: vom
Anunţarea mototoli hârtie creponată și o vom lipi pe conturul frunzei, explicația frontal Evaluez capacitatea
temei şi a vom grupa frunzele după două criterii: mărime și culoare. de înțelegere a
obiectivelor La centru Artă, copiii vor avea de rupt bucățele de hârtie
sarcinilor de lucru
creponată, apoi o vor mototoli pentru a o lipi pe conturul
frunzei.
La centrul Știință, copiii vor avea de grupat frunzele
după două criterii date: mărime și culoare.
5.
Dirijarea Preșcolarii vor fi dirijați spre centrele deschise se așează explicația Fișe de lucru,
învãţãrii la centrul dorit, ascultă încă o dată cu atenție explicațiile hârtie Evaluez capacitatea
date de educatoare și apoi se apucă de lucru. creponată, copiilor de a rupe
 Artă: ,,Frunza jucăușă” – mototolire, lipire lipici hârtia creponată, de a
exercițiul Pe grupe o mototoli și lipi pe
O1 contur
O2 Material
O3  Știință: ,,Cu frunze ne jucăm și învățăm!” – exerciții mărunt:
cu material individual, fișă de lucru (formare de frunze mici și
Evaluez capacitatea
perechi) frunze mari
O4 de culori de a forma grupe
O5 La fiecare centru de lucru se vor primi indicații și ajutor diferite
după criteriile date
O6 acolo unde este necesar.

6. Fiecare sector de lucru prezintă ceea ce a lucrat, se așează


Realizarea Analiza produsele Frontal Evaluez modul în
la expoziție realizându-se apoi turul galeriei.
feed-backului Turul galeriei copiilor care și-au prezentat
Se analizează produsele copiilor ținând cont de următoarele ceea ce au realizat
criterii:
- originalitate;
- acuratețe;
7. Se fac aprecieri verbale și individuale cu privire la conversația Evaluez activitatea
Încheierea modul de lucru. frontal copiilor prin întăriri
activitãţii pozitive
Se fixează tema.

S-ar putea să vă placă și